Loading

Ubytování v Ledči nad Sázavou

(1 objekt + 3 objekty v okolí 25 km)

Hotel Kouty

Ledeč nad Sázavou, na samotě, v lese
Místo klidu a rovnováhy, u rybníka!

Villa Amenity

Světlá nad Sázavou (Ledeč nad Sázavou 9,5 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru...
Komfortní ubytování v super lokalitě

Apartmány Veleta

Bohdaneč (Ledeč nad Sázavou 9,9 km vzdušně), na okraji obce...
Apartmány na Kutnohorsku

Sezónní vodácká ubytovna Želiv

Želiv (Ledeč nad Sázavou 19,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u vody
Ubytování, kde je klid, bezpečnost
1 - 4 / 4

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou 1

Navštivte Ledeč nad Sázavou – perlu Posázaví

Malebné město Ledeč nad Sázavou najdete v okrese Havlíčkův Brodkraji Vysočina. Okresní město je od Ledče vzdáleno necelých 30 km na jihovýchod, Vlašim 40 km na západ a Humpolec 27 km na jih. Jak sám název města Ledeč nad Sázavou naznačuje, leží v údolí řeky Sázavy. Krajina v okolí Ledče je mírně zvlněná, zasahuje sem Českomoravská vrchovina.

Jádrem osídlení bývala ves s kostelem sv. Petra a Pavla, poprvé písemně zmiňovaná v r. 1220, ke které se později připojilo městečko. Před r. 1442 získalo městečko status města. V r. 1462 tu vznikly malé lázně, v polovině 16. století začal svou činnost pivovar, rozvíjelo se hrnčířství, v r. 1656 zahájila provoz nejstarší papírnaPosázaví. Později se vzmáhalo i strojírenství a obuvnictví.

Jádro města si udrželo vcelku historický ráz s několika pamětihodnostmi, takže právem bylo vyhlášeno za městskou památkovou zónu. Významnou církevní památkou je gotický kostel sv. Petra a Pavla ze 14. století, Váš zájem upoutá především zdobená kostelní loď a hlavní oltář. Na náměstí za prohlídku stojí i renesanční kostel Nejsvětější Trojice a podobně jako ve většině českých měst a městeček, se i zde nachází mariánský sloup z konce 18. století.

Dominantou města je zámek, původně hrad, z druhé poloviny 13. století. Později byl renesančně upraven. Tvoří ho podélná budova, která jakoby kopírovala tvar ostrohu nad pravým břehem řeky Sázavy při soutoku s Ledečským potokem. V současnosti na zámku sídlí Městské muzeum, které Vás seznámí s historií města a okolí prostřednictvím zajímavých expozic věnovaných archeologii, tradičním řemeslům, etnografii oblasti, mincím a zbraním.

Ledeč nad Sázavou 2

V areálu zámku si povšimněte i barokního Thunovského letohrádku ze začátku 18. století. Jako rozhledna Vám poslouží 32 metrů vysoká věž, musíte si však vyšlapat okolo 100 schodů. Vaše námaha ale bude odměněna překrásným výhledem do okolí.

Vydejte se na výlet malebným údolím Sázavy

Další zajímavé historické památky na Vás čekají v blízkém či vzdálenějším okolí. Necelých 10 km od Ledče můžete vidět gotický kostel sv. Markéty či zajet do městečka Světlá nad Sázavou s gotickým zámkem, který obklopuje překrásný anglický park s rybníky. V Lipnici nad Sázavou, vzdálenou jen 15 km od Ledče, už na Vás čeká prohlídka státního hradu Lipnice ze začátku 14. století.

Posázaví je vůbec bohaté na kulturní památky, další výlety teda nasměrujte např. do Okrouhlic, Růžkových Lhotic, Filipova, Červené Řečice a Herálce, kde jsou k vidění další zámky. Hradní zříceniny se nacházejí v obcích Rozkoš u Humpolce – romantická zřícenina hradu Orlík, u obce Chlístovice zřícenina gotického hradu Sion, malebná tvrz v obci Malešov či zřícenina hradu Ronovec u obce Dolní Krupá.

Kterýmkoliv směrem od Ledče nad Sázavou se vydáte, budete mít možnost po cestě zastavit u nějakého hradu, zámku, zříceniny nebo kostela či kláštera.

Tak například asi 13 km od Ledče se nachází obec s příznačným názvem Pohleď. A skutečně je tu hodně k vidění. Národní kulturní památka Skanzen Michalův statek Vás poutavou formou seznámí se životem selského lidu Vysočiny v době poddanství. Dostane se Vám skutečně zajímavého výkladu o životě, zvycích a práci v té době, prohlédnete si obytnou i zemědělskou část v původní podobě.

Na kraji obce Číhošť ležící 7 km severovýchodně od Ledče nad Sázavou najdete památník, který označuje geografický střed ČR. Když už budete v Číhošti, nenechte si ujít prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie, prvně zmiňovaného už v r. 1350.

Svým charakterem je Ledeč nad Sázavou příjemným letoviskem, využívajícím četné výhody – blízkost řeky, která je oblíbeným místem k vodáctví a turistice, zkrátka ale nepřijdete ani v zimním období.

Výborným tipem na výlet nejen pro vodáky je výlet do Přírodní rezervace Stvořidla nad Sázavou, necelých 7 km od Ledče nad Sázavou směrem na východ. PR Stvořidla spolu s přilehlým Přírodním parkem Melechov jsou skutečným rájem turistů a oázou klidu. Peřeje Stvořidla jsou potom vodáckou lahůdkou a atrakcí hlavně pro zkušenější vodáky.

V horkých letních dnech, třeba i dnech nabitých bohatým programem, si odpočinete a naberete sil osvěžením u vody. Jedna z mnohých turistických tras procházejících městem Vás zavede i do Sluneční zátoky poblíž Přírodní rezervace Stvořidla, kde se můžete dobře vykoupat či jen tak si poležet s dobrým čtením u vody. A kdybyste navíc četli např. knihy Jaroslava Foglara, vězte, že zde najdete i jeho památník. Jestliže jste více aktivní typ, pro Vás bude asi vhodnější koupaliště Sportovního areálu Humpolec. Je to sice asi 27 km od Ledče, ale kromě dvou bazénů Vás tu čeká množství vodních atrakcí, např. divoká řeka, skluzavka a chrliče.

Ledeč nad Sázavou 3

Ale ani v zimě nepřijdete zkrátka. Nacházíte se v oblasti nejen řeky Sázavy, ale i Českomoravské vrchoviny, která Vás přivítá i svými lyžařskými středisky. Nejbližšími jsou Kouty, od Ledče vzdálené asi jen 7 km. Je tu sice jen 1 sjezdovka s vlekem, zato okolí Vám nabídne perfektně upravované běžecké stopy. Přibližně stejně daleko je to do lyžařského střediska Kadlečák u Světlé nad Sázavou.

O něco dál, asi 36 km od Ledče, Vás přivítá Ski areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Než se pustíte po sjezdovce ze svahu kopce Vysoká dolů, rozhlédněte se kolem. Naskytne se Vám krásný výhled na celou západní stranu Českomoravské vrchoviny. Podmínky ski areálu jsou vhodné pro běžecké i sjezdové lyžování a snowboarding.

Ledeč Vám nabízí i možnosti příjemného ubytování

Procházky po okolí přes den a dobré ubytování a odpočinek v noci, to je to, co umocní dobrý pocit z příjemně strávené dovolené.

I v Ledči nad Sázavou najdete různé možnosti, ať už jsou to hotely v centru či v klidné okrajové části města, které kromě pohodlného ubytování nabízejí speciality tradiční české i mezinárodní kuchyně. Zarezervovat ubytování si můžete i v penzionech a v soukromí. Skutečně levné ubytování poskytují místní ubytovny.

V okolí možnosti ubytování dlouhodobějšího charakteru anebo jen přenocování poskytují ubytovací zařízení okolních obcí či městeček - chatové osady a kempy, chalupy romantického i modernějšího charakteru, apartmány a jiné. Luxusnější ubytování Vám potom nabídnou apartmány a hotely např. ve Světlé nad Sázavou či Humpolci a dalších městech.

Užijte si teda pohádkovou dovolenou v Ledči nad Sázavou. Přesně tak se totiž budete cítit během Vašeho pobytu v tomto krásném koutě Posázaví.