Loading

Ubytování v Želivě

(1 objekt + 2 objekty v okolí 25 km)

Sezónní vodácká ubytovna Želiv

Želiv, na okraji obce / města, u vody
Ubytování, kde je klid, bezpečnost

Chata Trnávka

Červená Řečice (Želiv 3,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
Chatka při vodní nádrži na Vysočině!

Hotel Kouty

Ledeč nad Sázavou (Želiv 12,8 km vzdušně), na samotě, v lese
Místo klidu a rovnováhy, u rybníka!
1 - 3 / 3

Želiv

Želiv 1

Načerpejte energii na malebné Vysočině

Hledáte místo, na kterém budete trávit dovolenou, romantický víkend nebo třeba státní svátek? Než se začnete poohlížet po centrech velkých měst, zkuste si tentokrát vybrat destinaci, ve které jste ještě nebyli. Pokud nejste opravdu ostřílení cestovatelé po naší vlasti, tipneme si, že jedním z těchto míst pro Vás bude i Želiv. Tato obec s tak trochu tajemným názvem je součástí kraje Vysočina. Na mapě byste ji našli v okrese Pelhřimov.

Želiv se rozkládá v dobře přístupné zemědělské krajině, kterou protínají pásma hustých lesů. Z jedné strany na něj přiléhá vodní nádrž Trnávka, která je napájená řekou Trnavou. Z druhé strany obce se vine i řeka Želivka. Těsně za katastrálním územím Želivi je též vodní nádrž Sedlice a vodní nádrž Švihov. Z měst v okolí je nejblíže Pelhřimov a Humpolec.

U Želivského kláštera

První zmínka o Želivě pochází z 12. století. A to i přesto, že archeologické nálezy prokázaly mnohem starší osídlení oblasti. Ve 12. století byl vybudován i želivský klášter, který měl už od svých počátků nezanedbatelný vliv na osudy obce. Největší podíl na jeho prosperitu měl opat Gotšalk, který se zasadil o založení některých dalších klášterů jak v Čechách, tak na Moravě.

Bohužel, přítomnost kláštera přitáhla pozornost husitů, což zapříčinilo i značné plenění Želivi. V pozdějších staletích si klášter prošel i řadou dalších událostí, mezi které patřilo i vyhnání kněžích. Klášter poté dlouho sloužil jako psychiatrická léčebna. Až teprve ke konci 20. století se podařilo želivský klášter nákladně vrátit do původního stavu. Takže město nepřišlo o svou nejcennější kulturní památku.

Tipy, kam se vydat za kulturou

Želiv 2

Dominantou Želivi je želivský klášter. Náboženský charakter mají ale i další objekty, které ve městě najdete. Jmenovat můžeme třeba kostel Narození Panny Marie, kostel sv. Petra a Pavla, kapli Narození Panny Marie či kapli Nalezení sv. Kříže. Atraktivní je i Houbařův most přes řeku Želivku.

Velké množství památek je ale i v přilehlé blízkosti obce. Stačí jen vzít mapu nebo GPS a naplánovat si výlet. Třeba na hrad Kámen nebo do Muzea Vysočiny, které sídli v Pelhřimově na zámku. Jestli už v něm budete, zavítejte i do Muzea rekordů a kuriozit. Kousek je taky hrad Lipnice nad Sázavou, zámek Pacov či zřícenina hradu Orlík u Humpolce.

Jestli Vám nevadí udělat si celodenní program ve vzdálenějším městě, jednoznačně vsaďte na Jihlavu. Její hlavní atrakcí je zoologická zahrada a síť podzemních chodeb. Za Váš čas ale stojí i dům Gustava Mahlera, brána Matky Boží, hradby u sv. Jakuba, Muzeum Vysočiny a mnoho dalších zajímavých míst.

Když už nic jiného, odvezete si zážitek z exkurze v pivovaru Jihlava. Kromě varny se podíváte například i do sklepa. Aby byla celá prohlídka kompletní, zakončíte ji ochutnávkou místního piva.

Rekreační vyžití ve městě a okolí

V centru není žádné sportovní středisko. Veškerý aktivní pohyb se soustřeďuje okolo vodní nádrže Trnávka. Ta je vhodná ke koupání, plavbám na lodích i k volnočasovému rybaření. U přehrady je také velké množství kempů, z nichž některé nabízejí ping-pong, volejbal a další druhy sportů, které k letním radovánkám u vody neodmyslitelně patří. Rozhodně ale nešlápnete vedle, pokud si na svůj pobyt přivezete i kolo.

V případě, že se udělá ošklivo, s rodinou či partnerem se uchýlíte do aquaparku Vodní ráj Jihlava. Ta mimo jiné provozuje i laser game a únikové hry, u kterých si pořádně procvičíte své mozkové závity.

Želiv 3

Problém Vám nebudou dělat ani zimní sporty. V dobré dojezdové vzdálenosti je Ski areál Šacberk a Ski areál Křemešník. Jihlava disponuje i zimním stadionem, který je určen jak pro lední bruslení, tak pro hokej. Při dostatečné sněhové pokrývce je Vysočina také učiněným rájem běžkařů.

Tipy, kde se v Želivě ubytovat

V Želivě funguje několik hotelů a penzionů i cenově dostupné ubytování v privátech. Největší možnosti ale nabízí přehrada, kolem které jsou jak kempy, tak rekreační střediska. Ta jsou nejčastěji tvořena chalupami, chatami a prázdninovými domy. Když budete mít štěstí a svůj pobyt si zarezervujete včas, dost možná si ulovíte i apartmán.

Želiv je ideálním místem pro všechny, kteří touží po krásném prostředí plném historie i po velkém množství aktivit. Proto neváhejte a zařiďte si prázdninový pobyt co nejdříve. Rozhodně nebudete zklamaní.