Loading

Ubytování v Koněšíně

(1 objekt + 10 objektů v okolí 25 km)

Ubytování - keramický ateliér KVAK

Koněšín, na okraji obce / města, u potoka
V areálu keramické dílny s hospůdkou

Chata Roubenka

Kramolín (okres Třebíč) (Koněšín 8,6 km vzdušně), v rekreačn...
Útulná roubenka u lesa v blízkosti vody

Chata Anička

Kramolín (okres Třebíč) (Koněšín 8,6 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na...
Prostorná chata v blízkosti vody

Chata Rodinka

Kramolín (okres Třebíč) (Koněšín 8,7 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na...
Chata v krásném prostředí u přehrady

Chata Kramolín

Kramolín (okres Třebíč) (Koněšín 8,8 km vzdušně), v rekreačn...
Útulná chata, 250m od Dalešické přehrady

Vzdělávací centrum CETT

Náměšť nad Oslavou (Koněšín 8,9 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Komfortní ubytovna pro firemní klientelu

Zámecký penzion Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou (Koněšín 9,1 km vzdušně), na okraji obce / města
Příjemné ubytování přímo v areálu zámku

Slunečná stráň

Rudíkov (Koněšín 13,1 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa...
Sportovně relaxační minicentrum Slunečná

Penzion v lihovaru

Jaroměřice nad Rokytnou (Koněšín 15,5 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Netradičně tradiční penzion u zámku

Hotel Pod Zámkem

Velké Meziříčí (Koněšín 18,5 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Romantický pobyt v luxusním apartmá
1 - 11 / 11

Koněšín

Koněšín 1

Zasloužený relax u Dalešické přehrady

Jestli se každoročně vydáváte na aktivní dovolenou plnou pohybu a sportu, zbystřete. Velké možnosti Vám nenabídnou jen hory, ale i některé z našich hojně navštěvovaných přehrad. Velkou část z nich objevíte v kraji Vysočina. Právě to je důvod, proč byste si měli zajet do Koněšína, který je nedílnou součástí okresu Třebíč.

Když do Koněšína přijedete, budete se nejspíš sami sebe ptát, co je na něm tak zvláštního. Z větší části ho totiž obklopují jen nekonečné lány úrodných polí. Stačí ale, abyste se vydali směrem na jih obce, kudy se táhne pásmo lesa a najednou zjistíte, o co přesně tady jde. Hned za stromy se totiž do dálky táhne Dalešická přehrada. Pokud byste si přáli vidět i jiná zajímavá zákoutí, jen pár minut od obce je několik rybníků. Mezi nimi je třeba Studenecký rybník, Vrbinec, Hlad či Kacíř. Díky dobrému dopravnímu spojení se můžete podívat i do některých měst v blízkém okolí. Proto neváhejte a jeďte se podívat třeba do Náměště nad Oslavou nebo Třebíče.

Významná trhová ves

Na první zmínku o Koněšíně jsme museli čekat poměrně dlouho. Teprve až zpětně se podařilo zjistit, že se jeho vznik datuje do doby před 12. stoletím. Alespoň to vyplynulo z darovací listiny ze 12. století, ve které je Koněšín zmiňován už jako již existující a plně fungující vesnice.

Obyvatelé Koněšína se živili především řemesly a obchodem. Tomu nahrávala i existence významné obchodní stezky, která vedla do Brna. Protože šlo o velmi důležitý obchodní uzel, stály u něj dva hrady. Ty však v pozdějších letech pozbyly své funkce a začaly sloužit jako úkryty loupežníků a lapků. Proto bylo rozhodnuto, že aby se situace zlepšila, oba hrady budou zničeny. A tak se i stalo. To ale neznamená, že by obyvatelé Koněšína byli proti výpadům zvenčí zcela bezbranní. Bezpečný úkryt jim poskytl rozsáhlý komplex podzemních chodeb, který jim dobře posloužil v období Třicetileté války. Dnes je Koněšín díky památkám a dobré dostupnosti přehrady oblíbeným cílem výletníků napříč Českem.

Koněšín 2

Kam si tady vyrazit?

Během pobytu v Koněšíně si povšimněte kostela sv. Bartoloměje, jehož historie sahá až do 17. století. Významnou památkou jsou i smírčí kříže, které jsou roztroušené po území obce. Nejvýznamnější je ale Letecké muzeum Koněšín. Vzhledem k velkému množství exponátů a samotných letadel tu budou spokojení všichni nadšenci vzdušné techniky. Dále tu máme turistické cíle v těsné blízkosti přehrady. Mezi ně patří skála Halířka, Maxův kříž či již zmíněná zřícenina hradu Holoubek. Romantickým zákoutím je i chata Rio de la Plata.

Také neuděláte špatně, když nasednete do auta a pojedete prozkoumávat další hrady a zámky v okolí. Historicky velmi cenný je třeba zámek v Náměšti nad Oslavou, ve kterém několik dní pobýval i prezident Edvard Beneš. Ohromující je i zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou nebo menší zámek Dukovany. Ten sice slouží jako hotel, ale jsou v něm k vidění i hezky zachované zámecké pokoje.

Několik minut daleko je také zámek ve Velkém Meziříčí, ve kterém je expozice velkomeziříčského muzea. Velmi hezké pamětihodnosti má i Třebíč. Její dominantou je bazilika sv. Prokopa, která byla zapsána na světový seznam UNESCO. Také si nenechte ujít Muzeum Vysočiny Třebíč, Židovské muzeum či městskou věž.

Kde si zasportujete?

V Koněšíně je pouze fotbalové hřiště. U přehrady k němu náleží i pláž, takže si rozhodně nezapomeňte vzít plavky. K radovánkám ve vodě se pojí i možnost plavby na parníku či pronájem paddleboardů a seakajaků. Okolo přehrady je také velké množství cyklistických tras. Kdo má rád netradiční zábavu, toho jistě nadchne adventure golf v Třebíči. Náměšť nad Oslavou naopak nabízí mini golf.

Koněšín 3

Co se týče lyžování, sice budete muset trochu cestovat, ale rozhodně ne nikam daleko. Maximálně půl hodina Vás dělí od lyžařského střediska Fajtův kopec. Téměř za rohem je i lyžařské středisko Jalovec. Když je dostatek sněhu, můžete tu i pohodlně běžkovat.

Ubytování v Koněšíně

V Koněšíně se nejvíce daří individuálním typům ubytování. Proto se poohlédněte po cenově dostupných privátech. Nechybí tu ale ani ubytovny a velmi dobře vybavený kemp. Právě u něj narazíte i na rekreační chaty. U vody nezřídka najdete plně vybavené chalupy. Apartmány a hotely ale hledejte ve větších městech.

Z Koněšína budou nadšení i ti nejnáročnější sportovci. Věříme však, že své příznivce si najde i v řadách rodin s menšími dětmi. A kdo ví? Třeba se budete do Koněšína pravidelně vracet.

Názory a doporučení

Mgr. Marcela Trumpešová (ubytovatel) 10.5.2020
Obec do 500 obyvatel v blízkosti Dalešické přehrady. Koněšínská pláž 20 minut volnou chůzí. Letecké muzeum.
Ondřej Tomáš (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 7.1.2020
Velká historie a možná i budoucnost