Loading

Ubytování na Třebíčsku

(10 objektů)

Ubytování - keramický ateliér KVAK

Koněšín, na okraji obce / města, u potoka
V areálu keramické dílny s hospůdkou

Chata Rodinka

Kramolín (okres Třebíč), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chata v krásném prostředí u přehrady

Chata Roubenka

Kramolín (okres Třebíč), v rekreační oblasti, u lesa / na ok...
Útulná roubenka u lesa v blízkosti vody

Chata Anička

Kramolín (okres Třebíč), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Prostorná chata v blízkosti vody

Chata Kramolín

Kramolín (okres Třebíč), v rekreační oblasti, u lesa / na ok...
Útulná chata, 250m od Dalešické přehrady

Ranč Vápenka

Nová Ves (okres Třebíč), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Levné ubytování na ranči při lomu

Slunečná stráň

Rudíkov, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Sportovně relaxační minicentrum Slunečná

Zámecký penzion Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou, na okraji obce / města
Příjemné ubytování přímo v areálu zámku

Penzion v lihovaru

Jaroměřice nad Rokytnou, v obci / ve městě, u řeky
Netradičně tradiční penzion u zámku

Vzdělávací centrum CETT

Náměšť nad Oslavou, v obci / ve městě, v centru města
Komfortní ubytovna pro firemní klientelu
1 - 10 / 10

Třebíčsko

Třebíčsko je místem historických i přírodních pokladů

Kraj Vysočina je krajem na pomezí Čech a Moravy. Třebíčsko je však regionem, který celý leží na území Moravy. Třebíčsko sousedí na severozápadě s Českomoravskou vrchovinouJihlavskem. Sever regionu dělí dálnice D1 mezi Velkým Meziříčím a Velkou Bíteší, východ a jihovýchod regionu lemuje Jevišovská pahorkatina. V tomto regionu najdete doslova poklady v podobě několika unikátů. Navštívíte kulturní památky zapsané na seznamu UNESCO, přírodní klenoty i netradiční muzea. A dokonce zbude i čas na odpočinek a relaxaci.

Třebíčsko 1

Dechberoucí krajina Třebíčska

Přírodní park Třebíčsko je park, který se nachází severně od města Třebíče. V této oblasti se nachází mnoho významných rostlin a přírodních památek, stejně tak jako skalek, luk i volně ležících kamenů. Jednou z nich je i přírodní památka Ptáčovské rybníky, která leží nedaleko vodní nádrže Lubí.

Stepní louky nedaleko těchto rybníků se vyznačují výskytem stepních květin. Milovníci květin, obzvláště milovníci vzácného koniklce velkokvětého, by měli navštívit přírodní památku Kobylinec u Trnavy.

Třebíčsko je regionem tří řek, a to řeky Jihlavy, Oslavy a Rokytné. Údolí těchto řek jsou zajímavými místy, které se pyšní mnoha přírodními památkami. V blízkosti řeky Jihlavy se nachází snad největší přírodní poklad Třebíčska. Tím je národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step. Svojí velikostí – asi 109 hektarů – se zapsala jako největší step v České republice. Step je možné navštívit, prochází ní naučná stezka, ze které uvidíte mimo jiné i krásné křivky řeky Jihlavy, stejně tak i vodní nádrž Mohelno.

Právě v okolí této Mohelenské hadcové stepi je mnoho dalších – menších – přírodních památek a zajímavostí. Jmenovat lze například přírodní rezervace Mohelnička či Velká skála, ale také Dukovanský mlýn, Pustý mlýn, U Jezera, Pod Havranem nebo blízká rezervace Havran. Oblíbeným táborovým místem je také Templštejn. Je to přírodní rezervace nedaleko rekreačního střediska, která láká návštěvníky hlavně na zříceninu stejnojmenného hradu. Tento hrad je totiž jedním z mála templářských hradů na českém území.

Druhou řekou je Oslava. Údolí Oslavy a Chvojnice je poměrně rozsáhlou přírodní rezervací. Na tomto území najdete jak vodopády, tak i zříceniny hradů. Vodopády blízké řece jsou například Na Kotlíku nebo Na Sedleckém potoce. V meandrech řeky Oslavy uvidíte hned dvě zříceniny hradů ve své blízkosti, a to hrad Lamberk, ke kterému vede červená turistická trasa, tak i Sedlecký hrad, ke kterému zase vede zelená turistická trasa. Dalšími zříceninami u Oslavy, které lze navštívit, jsou zřícenina hradu Kraví Hora a Ketkovský hrad.

Tyto zříceniny dokazují, že údolí Oslavy bylo v dřívějších dobách oblíbeným místem panovníků různých rodů. Dnes jsou však z těchto hradů opravdu jen pozůstatky, zato však je z jejich míst krásný výhled do okolí. Další památkou u Náměště je v létě přístupná přírodní památka Náměšťská obora. Díky ní budete mít příležitost na vlastní oči spatřit například daňky, kteří se zde chovají. V sousední vesnici Jinošov je také daňčí obora. Ta sice není přírodní památkou, zato je přístupná veřejnosti celoročně.

Třetí významnou řekou je řeka Rokytná. V jejím údolí najdete na první pohled spíš neobvykle vypadající skálu lemující břehy řeky, avšak jedná se o národní přírodní rezervaci Krumlovsko-rokytenské slepence. Dále podél řeky se tyto slepence proměňují v přírodní rezervaci Budkovické slepence.

Třebíčsko je místem muzeí, zámků i památek UNESCO

Při prozkoumávání okolí stojí za výšlap dvě rozhledny. Tou první je rozhledna na kopci Mařenka. Svoji cestu začněte v obci Štěměchy. Za obcí je zřícenina tvrze Štěměchy, která pochází ze 14. století. Poté se vydejte asi půlhodinovou klidnou chůzí po asfaltové cestě do obce Dašov k muzeu Dašovský mlýn. Zde, u rybníku Pančák, stojí mlýn z 16. století a při jeho návštěvě se dozvíte, jak se mlelo v dřívější době, ale také uvidíte i stroj na mletí z roku 1911.

Pokračujte dál a naproti hájovně hned za můstkem nastoupíte na lesní cestu, na které začíná naučná stezka Mařenka. Na ní se také dozvíte, jaká je spojitost mezi Mařenkou a Dašovským mlýnem. Naučnou stezku lemuje modrá turistická značka a po asi 1,5 kilometru chůze se dostanete až na vrchol Mařenka, na kterém stojí 31metrová rozhledna. Po zdolání přibližně 150 schodů uvidíte krásný výhled do okolí.

Na druhou rozhlednu Na Pekelném kopci se vydejte z Třebíče. Začátek naučné stezky Pekelný kopec není značen, avšak začíná na levé odbočce před poliklinikou Vltavínská. Stezka je asi 5,5 kilometrů dlouhá a zavede Vás k rozhledně, díky které uvidíte jak Třebíč, tak i okolní krajinu. Za dobré viditelnosti (hlavně v časných ranních hodinách) jsou z ní vidět dokonce rakouské Alpy. Rozhledna má netradiční půdorys, připomíná totiž Davidovu hvězdu. Je to taková malá pozvánka do města Třebíče.

Třebíči je totiž jedna z nejzachovalejších židovských čtvrtí v Evropě. Kromě více než 120 domů jsou součástí také dvě židovské synagogy. Zadní synagoga slouží veřejnosti jako muzeum, ve kterém se dozvíte o životě třebíčských Židů. Zajímavostí této synagogy je také přímé napojení na židovský dům Seligmanna Bauera. V něm uvidíte, jak žila obyčejná židovská rodina. V této čtvrti můžete mimo jiné ochutnat různé židovské dobroty, ale i jeden unikát. Tím je první česká whisky, která je sice ještě takovým miminkem, ale už dnes sklízí značné úspěchy na mezinárodních soutěžích. Ochutnáte ji v Trebitsch whisky baru.

Třebíčsko 2

Židovská čtvrť, ale i rozsáhlý židovský hřbitov s asi třemi tisíci náhrobky jsou památky zapsané na seznamu UNESCO. K těmto památkám se také přidává románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. Spolu se zámkem je dominantou města a při příjezdu si jí všimnete na první pohled. Třebíčský zámek byl založen v roce 1101 jako benediktinský klášter.

Po dlouhé rekonstrukci si v zámku prohlédnete několik okruhů. Klasickou zámeckou prohlídkou je okruh Valdštejnové na zámku, ostatní prohlídkové okruhy jsou sice muzejního charakteru, zato neméně zajímavé – a to jak pro dospělé, tak i pro děti. Nově je také přístupná zámecká ledovna a lapidárium.

Nedaleko zámku stojí třebíčský minipivovarUrban – ve kterém ochutnáte místní pivo. A hned naproti němu si prohlédnete muzeum sportovních a historických vozů Jaguar. V Třebíči nepřehlédnete ani věž u kostela sv. Martina. Po výšlapu do výšky 35 metrů uvidíte výhled na celé město, včetně velkého Karlova náměstí, na kterém se nachází dva sgrafitové domy. Věžní hodiny jsou druhými největšími v České republice. Na rohu Karlova náměstí a Hasskovy ulice uvidíte černobílý Malovaný dům. V něm se nachází výstavní galerie, ale také historické Kaiserpanorama.

Přibližně v polovině náměstí, nedaleko sochy Cyrila a Metoděje uvidíte druhý dům, podobný Malovanému. Je to Černý dům a v jeho průchodu je restaurace. Trochu jiný pohled na město je od Kostelíčku na Strážné hoře a z vyhlídky bývalého vodojemu, kterému je také věnovaná expozice vodárenství. Své ratolesti vezměte i do ekotechnického interaktivního muzea Alternátor. V něm se dozvědí mnoho o výrobě energie, ale i elektřiny, o umění využívání parní síly nebo si prohlédnete třeba vesmír na projekční kouli.

Východně od Třebíče je město Náměšť nad Oslavou. Už při příjezdu do města uvidíte na kopci tyčící se renesanční zámek. Při jeho prohlídce se dozvíte nejen o historii zámku a zámeckého rodu, ale také si prohlédnete pracovnu Edvarda Beneše, knihovnu nebo expozici vzácných gobelínů. Do centra města pak vstupte přes barokní most se sochami. Na náměstí si jistě všimnete i kostela sv. Jana Křtitele. Městské muzeum se věnuje i Papírníkově tiskárně. Kromě starých fotografií zde tak uvidíte i tiskařské stroje a pochopíte, jak v minulosti fungovalo tiskařské řemeslo.

Tiskařské řemeslo proslavila také vedlejší obec Kralice nad Oslavou. Památník Bible kralické se věnuje historii tiskařského řemesla, které zde provozovala tajná bratrská tiskárna v 80. letech 16. století až do 20. let 17. století. Tiskli zde mnoho knih, ale tou nejvýznamnější je šestidílná Bible kralická. Unikátní bible je totiž prvním českým překladem Bible z původních biblických jazyků, tedy z hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny.

Dalším klenotem Třebíčska je barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou s přiléhajícím kostelem sv. Markéty. Zámek stojí na náměstí, ale je nepřehlédnutelný ani z dálky. Je totiž jeden z nejrozsáhlejších zámků v Evropě. Proto je jasné, že si ho prohlédnete v rámci několika prohlídkových tras. K zámku přiléhá také nádherný a rozsáhlý zámecký park. V Jaroměřicích navštivte i muzeum Otokara Březiny, které se věnuje životu a dílu tohoto básníka.

Netradičním „muzeem“ energetiky je informační centrum jaderné elektrárny Dukovany. V něm se totiž dozvíte, jak elektrárna funguje, jak vypadá reaktor, proč je oproti Černobylu tato elektrárna bezpečná, ale uvidíte i krátké filmy v moderních kinosálech. A pokud už zavítáte až do Dukovan, pak se zastavte v klasicistním zámku. Prohlídky zámku jsou krátké a spíš jen symbolické, ale přesto zajímavé. Zámek totiž mimo jiné slouží také jako restaurace a hotel.

Letní i zimní zábava pro celou rodinu

Díky mnoha naučným stezkám a turistickým trasám po celém regionu Třebíčska, je pěší turistika nejčastější aktivitou v každé roční době. K ní se přidává si poměrně dobrá síť cyklostezek. Třebíčskem prochází také cyklostezka Jihlava-Třebíč-Raabs. Tato stezka je vedená víceméně mimo hlavní komunikace, takže je bezpečná a vhodná i pro rodiny s dětmi.

V letních horkých dnech je oblíbené koupání a plavání. To si užijete na letním koupališti Polanka v Třebíči nebo například přírodní koupání ve vodní nádrži Lubí, v bývalém lomu Vápenka nebo v Dalešické přehradě. Ta nabízí také možnosti plachetních sportů, ale i rybaření. Na přilehlé Wilsonově skále je oblíbené také horolezectví. V Třebíči využijete i dlouhou inline dráhu okolo baseballového hřiště či venkovní posilovnu. Mezi oblíbené indoor aktivity jsou squash, badminton, tenis, ale i mnoho fitness center. Jedno je například i u plaveckého areálu a aquaparku Laguna v Třebíči. Zde najdete kromě bazénu i parní komoru, dále tobogán, vířivky a vířivé lavice, ale i saunu a další wellness aktivity.

Třebíčsko 3

I když Třebíčsko není přímo hornatá oblast, jsou zde místa, kde si užít jak běžecké, tak i sjezdové lyžování. Tím jedním místem je lyžařský areál Jalovec. Druhou možností je lyžařský vlek Želetava. V Třebíči je pak v provozu Ski areál Baby Třebíč. Pokud vyjedete hned za hranice Třebíčska, sjezdovky najdete i v Luce nad Jihlavou. Využijete taky Ski areál Fajtův kopec nebo lyžařský vlek Zbraslav u Brna.

Možnosti ubytování na Třebíčsku

Na Třebíčsku jsou široké možnosti ubytování. Cenově přijatelné a levné ubytování poskytují kempy a rekreační střediska, ale stejně tak i turistické ubytovny či hostely. Všechny věkové kategorie si užijí pohodlí v útulných penzionech. Vlastní kuchyň a taková ta domácí pohoda vhodná například pro rodiny s dětmi je v zařízených apartmánech. Luxusní ubytování najdete například v zámeckých hotelech, kterých je na Třebíčsku hned několik. Pokud preferujete složit hlavu poblíž přírody, pak je vhodné zarezervovat si pobyt v chatách či chalupách. A pokud byste si i tak nevybrali, další možností je ubytování v soukromí.

Třebíčsko je moravský region Kraje Vysočina, který v sobě ukrývá mnohé poklady. Těmi je město Třebíč a památky UNESCO, historie tiskařství, unikátní přírodní památky v okolí Mohelna a Dalešické přehrady, netradiční a zajímavá muzea, ale i krásná mírně kopcovitá krajina. Je místem, kde si užijete klid a pohodu, stejně tak jako zábavu pro celou rodinu. Vychutnejte si svůj krátkodobý pobyt nebo dovolenou na Třebíčsku.

Názory a doporučení

Miroslava Kotačková (ubytovatel) 26.5.2020
V okolí Rudíkova se nachází mnoho zajímavých míst k poznání. Krajina je stvořena k pěším, či cyklo výletům. 10 km jižně se nahází město Třebíč, které skýtá mnoho zajímavých pamětihodností zapsaných v UNESCO (Bazilika Sv. Prokopa, Židovská čtvrť), třebíčská věž, muzeum vysočiny. Dále Velké Meziříčí - zámek + Muzeum silnic a dálnic ČR, atd...
Mgr. Marcela Trumpešová (ubytovatel) 10.5.2020
Památky UNESCO v Třebíči, zámek v Náměšti nad Oslavou, informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany. Dalešická přehrada s lodní dopravou, pivovar v Dalešicích, kde se natáčel film Postřižiny, letecké muzeum přímo v Koněšíně. Keramická díla s tradicí od roku 1993, kde je možné si vytvořit vlastní keramiku.
Ondřej Tomáš (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 7.1.2020
Morava je to nejkrásnější co tato země má na jedné straně kopce a lesy a na druhé straně rovina a vinohrady.
Libuše Marvánková (starší pár - návštěvník) 10.9.2019
Krásná příroda, kvalitní silnice, dobrá možnost stravování
Marcela Michálková (rodina s malými dětmi - návštěvník) 15.8.2019
koupaliště ve Zbýšově je perfektní
Věrka (rodina s malými dětmi - návštěvník) 1.7.2019
Doporučujeme navštívit kemp Hartvíkovice a Wilsonově skálu,taky Dalešicky pivovar a Mohelenskou step,kde je možné sledovat Kolonie syslů