Loading

Ubytování na Podhorácku

(18 objektů)

Chata Rodinka

Kramolín (okres Třebíč), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chata v krásném prostředí u přehrady

Chata Anička

Kramolín (okres Třebíč), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Prostorná chata v blízkosti vody

Apartmány Sandra

Štítary, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Ubytovanie s bazénom, v blízkosti vody

Chata Roubenka

Kramolín (okres Třebíč), v rekreační oblasti, u lesa / na ok...
Útulná roubenka u lesa v blízkosti vody

Ubytování - keramický ateliér KVAK

Koněšín, na okraji obce / města, u potoka
V areálu keramické dílny s hospůdkou

Penzion Jaroš

Popůvky (okres Brno-venkov), na okraji obce / města
Rodinná atmosféra, restaurace, bazén ...

RZ Ráj

Štítary, v rekreační oblasti, v lese
Klidná oblast, soukromí, u vody

Mobilheim Kemp u přehrady

Výrovice, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Pohoda, ticho, romantika, u vody...

Chata Vranovská přehrada

Štítary, v rekreační oblasti, v lese
Chata v lese u Vranovské přehrady

Zámecký penzion Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou, na okraji obce / města
Příjemné ubytování přímo v areálu zámku
1 - 18 / 18

Podhorácko

Na Podhorácku je jedinečná příroda i kulturní památky

Podhorácko je turistický region, který se rozprostírá v Kraji Vysočina a v Jihomoravském kraji v okolí řek Rokytná, Jihlava a Oslava. Celá oblast je součástí Českomoravské vrchoviny a ukrývá v sobě doslova přírodní klenoty i unikátní památky UNESCA. Jedním z nejvýznamnějších přírodních jevů Podhorácka je Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step. Ta je největší stepí na našem území. Na rozloze asi 109 hektarů rostou vzácné stepní květiny. Step nejlépe poznáte díky naučné stezce, která územím prochází. Na ní uvidíte nádherný výhled na vodní nádrž Mohelno i meandr řeky Jihlavy.

Podhorácko 1

V jejím okolí a po obou březích řeky Jihlavy se nachází další přírodní rezervace, jako jsou Dukovanský mlýn, přírodní rezervace U Jezera, Velká skála, Havran a Pod Havranem, Pustý mlýn nebo například přírodní rezervace Templštejn.

Uprostřed poslední zmíněné rezervace, která je součástí Přírodního parku Střední Pojihlaví, stojí zřícenina hradu Templštejn. Původem templářský hrad z 13. století svoji funkci plnil až do 16. století. Z vrcholu vyhlídky u hradu je krásný výhled do okolí – a to jak na trosky hradu, tak i na údolí Jihlavy.

Nedaleko Náměště nad Oslavou najdeme hned dvě významné přírodní památky. Tou první je Náměšťská obora. Obora pochází ze 17. století a chovají se zde daňci, ale i vzácné keře a mnoho druhů brouků. Většinou je přístupná v letních měsících. Tou druhou památkou je pak rozsáhlé území v Přírodním parku Oslava, a to Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice.

Údolí je protkáno turistickými trasami i cyklostezkami. Součástí této rezervace je i zřícenina hradu Kraví Hora nebo Ketkovský hrad. Oba hrady lákají však hlavně kvůli dalekým výhledům, protože dnes z nich zbyly jen drobné pozůstatky. Nedaleko obce Rokytná si díky naučné stezce Krumlovsko-rokytenské slepence vychutnáte procházku údolím řeky Rokytná a národní přírodní rezervací. Krumlovsko-rokytenské slepence je slepencové vápenité podloží, které vypadá jako skála tyčící se nad řekou. Na tuto rezervaci přímo navazuje Přírodní památka Budkovické slepence, která se dál táhne podél řeky.

Podhorácko má mnoho zajímavých kulturních památek

Třebíč je největším městem Podhorácka a určitě Vás příjemně překvapí bazilika sv. Prokopa se zámkem i nejzachovalejší židovská čtvrť v Evropě se dvěma synagogami a také rozsáhlý židovský hřbitov. Románsko-gotická bazilika je dominantou města a jistě si jí všimnete hned na první pohled. Zajímavostí je, že v sobě ukrývá kryptu s původním stropem. Židovská čtvrť je místem úzkých a nepravidelných uliček, kterou tvoří více jak 120 obytných domů. Jedním z domů je také Trebitsch whisky bar, ve kterém můžete ochutnat první českou whisky.

V Zadní synagoze pak uvidíte zachované fresky a prohlédnete si i židovský dům Seligmanna Bauera, který je přímo napojen na tuto synagogu. Židovský hřbitov patří mezi jeden z největších u nás. Pochází z druhé poloviny 15. století a najdete na něm necelé tři tisíce náhrobků. Právě tyto památky jsou od roku 2003 zapsány na seznamu UNESCO. Druhou dominantou města je věž přiléhající ke kostelu sv. Martina. Z městké věže je nádherný výhled na celou Třebíč. Na první pohled si jistě všimnete věžních hodin. Ty jsou totiž druhé největší v České republice.

Kousek pod věží je Karlovo náměstí. Na náměstí uvidíte sgrafitový Černý dům a Malovaný dům, ve kterém se mimo jiné konají různé výstavy. V jedné místnosti je však unikát. Tím je historické Kaiserpanorama – předchůdce biografu. Zajděte se také podívat na Třebíčský zámek. Z původně benediktinského kláštera založeného v roce 1101 vznikl v 16. století renesanční zámek. Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů. Okruh Valdštejnové na zámku je klasickou prohlídkou zámeckých komnat, ty další slouží spíš jako muzeum.

U zámku také zavzpomínejte na staré časy v expozici Cesty časem nebo se podívejte do zámecké ledovny a lapidária. Když projdete okolo zámeckého parku, dostanete se k Podklášternímu pivovaru Urban. Nejenže ochutnáte několik druhů piva, ale při troše štěstí se podíváte i dovnitř. Objednejte se ale předem. Hned u něj je Muzeum sportovních a historických vozů Jaguar. Nejen děti, ale jistě i dospělí se pobaví v Ekotechnickém interaktivním muzeu Alternátor v městské části Borovina. Unikátem je projekční koule nebo historie výroby bot a ponožek firmy Baťa.

Nakonec je hezký výhled například z Kostelíčku. Nejenže uvidíte Třebíč jako na dlani, ve spodní části bývalého vodojemu je totiž expozice zaměřená na vodárenství. Asi 13 kilometrů od Třebíče se leží město Jaroměřice nad Rokytnou. Perlou Jaroměřic je barokní zámek s přilehlým kostelem sv. Markéty. Ten Vás nadchne svojí velikostí. Zámek patří totiž k nejrozsáhlejším v Evropě a prohlédnete si ho díky několika prohlídkovým trasám, ve kterých uvidíte hraběcí apartmány, hostinské pokoje a kuchyni nebo chrám sv. Markéty. K zámku přiléhá také rozsáhlý zámecký park z 16. století, který je oblíbeným místem pro klid a odpočinek. A pokud Vám zbude trochu času, vydejte se do Muzea Otokara Březiny.

Podhorácko 2

V malém městečku Náměšť nad Oslavou si kromě historického jádra povšimněte i barokní most se sochami a nevynechejte ani renesanční zámek. V roce 1945 ho k reprezentačním účelům používal Edvard Beneš a jeho pracovnu si prohlédnete při prohlídce interiérů zámku. Kromě ní však uvidíte i expozici gobelínu nebo bohatou knihovnu.

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, takže si můžete vybrat ten, který Vás zajímá nejvíce. Netradičním muzeem v Náměšti je bezpochyby Řeznické muzeum. V něm se dozvíte vše o historii řeznického řemesla a uvidíte mnoho strojů a nástrojů, které řezníci používali v dřívější době.

Kralice nad Oslavou jsou od Náměště, coby kamenem dohodil. V této malé obci navštivte Památník Bible kralické. Ten připomíná historii činnosti tajné bratrské tiskárny, která zde stála v letech 1578–1620. Nejvýznamnějším dílem té doby byla šestidílná Bible kralická, která je symbolikou vrcholu tiskařského řemesla v našich zemích, ale také kvalitou jazyka. Je to totiž první český překlad Bible z původních jazyků.

Ivančice se proslavily především památníkem Alfonse Muchy. Expozice připomíná jeho dílo, a to jak obraz z mládí, tak i známé obrazy či grafickou tvorbu. Ve stejné budově si prohlédnete také expozici věnované životu a dílu herce Vladimíra Menšíka. Některá díla Alfonse Muchy či jeho nábytek, dále pak expozici poštovních známek uvidíte na zámku Moravský Krumlov. K zámku přiléhá také zámecký park. Na první pohled však zaujme u Křepelčího vrchu žlutobílá poutní kaple sv. Floriána. Kolem ní vede naučná stezka Krumlovsko-rokytenské slepence a červená turistická trasa. Kaple pochází z konce 17. století.

Kromě historických památek se na Podhorácku nachází i jaderná elektrárna Dukovany. V informačním centru se zábavnou formou dozvíte o fungování elektrárny, a to jak z 3D modelů reaktoru, elektrárny apod., tak i ze zajímavého vyprávění průvodce. Dále se prohlídka věnuje energetice a o ní uvidíte také krátká videa v moderních kinosálech. V obci Dukovany stojí klasicistní zámek z roku 1790. Zámek prošel rekonstrukcí a je v něm restaurace a hotel, nicméně se konají i krátké prohlídky zámku s průvodcem, při kterých si přiblížíte život na zámku.

Dalešická přehrada a její okolí jsou oblíbeným místem pro dovolenou

Pokud se vydáváte na Podhorácko, a to hlavně v létě, určitě neminete Dalešice a vodní nádrž Dalešice. Dalešický pivovar je známý po celé zemi. Právě v areálu pivovaru vzniklo Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém si připomenete film Postřižiny a ochutnáte i místní pivo. V okolí vodní nádrže je mnoho vyhlídek. Uprostřed přehrady je ostrov se zříceninou hradu Kozlov. Na ostrov se dostanete buď na loďce anebo pěšky – ale pouze, pokud je v přehradě málo vody a objeví se cesta vedoucí z Kozlovských skal.

Okolí přehrady je skalnaté, takže přístup do vody je nejlepší z Hartvíkovické pláže u kempu. Nedaleko od něj je také známá Wilsonova skála s vyhlídkou do okolí. Před vybudováním Dalešické přehrady byla dominantou řeky Jihlavy, protože dosahovala výšky až 100 metrů, dnes vidíme necelou polovinu této skály. Dalešická přehrada je nejoblíbenějším místem Podhorácka pro přírodní koupání a rekreaci. Nejčastějším místem pro rekreaci je tak Hartvíkovická pláž, která je z části travnatá, z části písčitá. Díky zátočinám a své délce 22 kilometrů nabízí přehrada mnoho možností pro vodní a plachetní sporty.

Další přírodní koupání vyzkoušejte na koupalištiJaroměřicích nad Rokytnou, v Rokytnici nad Rokytnou nebo na letním koupališti Polanka v Třebíči. Pokud dáváte přednost spíš bazénům a wellness, navštivte aquapark Laguna Třebíč. Kromě plaveckého bazénu a parní komory je k dispozici i venkovní vyhřívaný slaný bazén, tobogán, divoká řeka, vířivky, chrliče vody apod. Mimo jiné si v areálu vychutnáte také wellness centrum se saunovými ceremoniály i masáže.

Kromě pěší turistikycykloturistiky zažijete na Podhorácku i adrenalin. Prolezte si například Lanový areál Pavouk, vyzkoušejte si sportovní střelbu nebo vydejte se na inline dráhu okolo baseballového hřiště v Třebíči. Nad Dalešickou přehradou si vyzkoušejte bungee jumping. Vysoké skály u Dalešické přehrady zase lákají horolezce. Řeka Jihlava je také sjízdná, takže při troše štěstí si na své přijdou i vodáci.

Podhorácko 3

Podhorácko je poměrně rovinatá nížinná oblast. Přímo v oblasti Podhorácka se nachází Ski areál Zbraslavi u Brna nebo Klínek nedaleko Tišnova. V Třebíči se nachází Ski areál Baby Třebíč. Jinak nedaleko Podhorácka si zajedete na lyže do Ski areálu Fajtův kopec nebo na Jalovec.

U Třebíče je také východisko běžeckých lyžařských stop, které vedou na Pekelný kopec. Tam stojí i kovovo-dřevěná rozhledna, ze které je brzy ráno a za příznivého počasí možno zahlédnout i rakouské Alpy.

Možnosti ubytování na Podhorácku

Podhorácko nabízí široké možnosti ubytování. Oblíbeným letním typem ubytování jsou kempy a rekreační střediska. Kempy nabízejí místa jak v chatkách, tak místo pro stanování i prostor pro autokempování. Pokud vyrážíte na dovolenou s rodinou a dáváte přednost komfortu, ale i soukromí, pak si pronajměte apartmány nebo se ubytujte v některém z penzionů. K dispozici jsou také chaty a chalupy i ubytování v soukromí. Vyšší ubytovací standard nabízejí hotely.

Na Podhorácku se nachází i mnoho zámků, které dnes fungují jako hotely, kde si můžete dopřát luxusní ubytování či wellness pobyt. Ať už tedy preferujete kteroukoliv variantu, určitě najdete bez problému přesně to, co Vám nejvíc vyhovuje. Podhorácko je malý region Českomoravské vrchoviny, který v sobě ukrývá unikátní přírodní památky, krásnou přírodu i historické památky a klenoty zapsané na seznamu UNESCO. Je tam mnoho míst, která stojí za návštěvu a jednodenní výlet pro to určitě nestačí. Proto neváhejte a zarezervujte si svůj termín dovolené na Podhorácku.

Názory a doporučení

Miroslava Kotačková (ubytovatel) 26.5.2020
V okolí Rudíkova se nachází mnoho zajímavých míst k poznání. Krajina je stvořena k pěším, či cyklo výletům. 10 km jižně se nahází město Třebíč, které skýtá mnoho zajímavých pamětihodností zapsaných v UNESCO (Bazilika Sv. Prokopa, Židovská čtvrť), třebíčská věž, muzeum vysočiny. Dále Velké Meziříčí - zámek + Muzeum silnic a dálnic ČR, atd...
Šárka Plačková (ubytovatel) 20.5.2020
Znojemsko a vlastně celá Jižní Morava je oblast s přátelskými a ochotnými lidmi. Přijďte a poznejte krásu zdejší malebné krajiny Podyjí, ochutnejte naše skvělá vína a jistě se budete rádi vracet :)
Mgr. Marcela Trumpešová (ubytovatel) 10.5.2020
Památky UNESCO v Třebíči, zámek v Náměšti nad Oslavou, informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany. Dalešická přehrada s lodní dopravou, pivovar v Dalešicích, kde se natáčel film Postřižiny, letecké muzeum přímo v Koněšíně. Keramická díla s tradicí od roku 1993, kde je možné si vytvořit vlastní keramiku.
Ondřej Tomáš (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 7.1.2020
Morava je to nejkrásnější co tato země má na jedné straně kopce a lesy a na druhé straně rovina a vinohrady.
Libuše Marvánková (starší pár - návštěvník) 10.9.2019
Krásná příroda, kvalitní silnice, dobrá možnost stravování
Pavla Havelková (skupina - návštěvník) 3.9.2019
Krásná příroda
Marcela Michálková (rodina s malými dětmi - návštěvník) 15.8.2019
koupaliště ve Zbýšově je perfektní
Marie Adamusova (rodina s malými dětmi - návštěvník) 22.7.2019
Byly jsme v této oblasti už po čtvrté jen na různých místech a věřím že se tam zase podíváme.
Miloslav Caska (ubytovatel) 17.7.2019
Krásná jižní Morava
Věrka (rodina s malými dětmi - návštěvník) 1.7.2019
Doporučujeme navštívit kemp Hartvíkovice a Wilsonově skálu,taky Dalešicky pivovar a Mohelenskou step,kde je možné sledovat Kolonie syslů