Loading

Ubytování v Skoroticích

(1 objekt + 9 objektů v okolí 25 km)

Turistická ubytovna Skorotice

Skorotice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Pěkná ubytovna - certifikována i KČT.

Penzion Zubr

Ujčov (Skorotice 3,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Ideální dovolená na Vysočině s bazénem!

Rekreační chalupa Statek Kotlan

Hodonín (okres Blansko) (Skorotice 6,1 km vzdušně), na okraj...
Prostorná chalupa s bazénem!

Penzion Šafránkův Mlýn

Drahonín (Skorotice 9,1 km vzdušně), mimo obce / města, u le...
Penzión a chatky s bazénem a wellness

Ala hotel

Bystřice nad Pernštejnem (Skorotice 9,7 km vzdušně), na okraji obce / města
Moderní business hotel i pro náročné

Penzion Eva

Crhov (Skorotice 11,0 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Útulný apartmán s venkovním bazénem

Pohádka na venkově

Dalečín (Skorotice 14,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Moderní chalupa ve venkovském stylu!

Chalupa u Vipa

Písečné (okres Žďár nad Sázavou) (Skorotice 15,1 km vzdušně)...
Chalupa s bazénem,vířivou vanou,hřištěm

Farma Kundratice

Kundratice (Skorotice 17,6 km vzdušně), na okraji obce / měs...
Ubytování na farmě, s bazénem

Penzion Bobrová

Bobrová (Skorotice 18,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Rodinný penzion s bazénem na Vysočině
1 - 10 / 10

Skorotice

Skorotice 1

Historie obce a lidová architektura obce Skorotice

Skorotice jsou malá obec ve východní části okresu Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina, žije tu okolo 130 obyvatel. Rozprostírá se na východním úpatí Českomoravské vrchoviny, ve vzdálenosti 12 km jihovýchodně od Bystřice nad Pernštejnem, 18 km na severozápad od Tišnova a 37 km na jihovýchod od okresního města Žďár nad Sázavou.

Obec tvoří 2 místní části – Skorotice a Chlébské. Protékají jí Chlébský potok a Skorotický potok. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1309. Nejvýznamnější místní pamětihodností je šindelem krytá kaplička sv. Jana Nepomuckého na návsi. Pochází ze 14. století, její dnešní podoba vznikla v 19. století.

Ukázkou lidové architektury je památkově chráněná usedlost a roubenka v Chlébském. Nedaleko se nachází památník obětem 1. světové války. Území obce je členité a má pestrý reliéf, dvě třetiny pokrývají lesy a zemědělská půda. Převažujícím funkčním využitím území Skorotic je lesnictví, zemědělství a také rekreace. Severovýchodním směrem od obce, v její bezprostřední blízkosti, se nachází řada chráněných území. Je to přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka, dále přírodní památka Habrová, přírodní památka Kačiny a přírodní rezervace Hrádky.

Vydejte se za poznáním okolí Skorotic

Okolní terén, stejně tak jako v obci, je členitý, hojně pokrytý lesním porostem. Prostředí jako stvořené pro turisty, cyklisty a houbaře. Samotné Skorotice jsou výborným výchozím místem za výlety po okolí, prochází jí tři turistické stezky.

Vaše objevování okolních pamětihodností můžete začít u hradu Pernštejn, ve vzdušné vzdálenosti asi 3 km jihozápadně od Skorotic. Tento monumentální hrad ze 13. století se hrdě vypíná na zalesněném vrchu nedaleko obce Nedvědice. Pernštejn se považuje za nejvýznamnější z moravských hradů a jednu z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných goticko-renesančních pevností v Evropě. Současně je to národní kulturní památka ČR. Prohlédnout si ho můžete v rámci komentované prohlídky, cestujete-li s malými dětmi ve věku 4 – 6 let, určitě je nadchne interaktivní prohlídka paláce, určená této věkové kategorii.

Zajímavá prohlídka Vás čeká i v zámku Kunštát severovýchodně od Skorotic. Původně hrad, později přestavěn v renesančně-barokním stylu si můžete projít v několika prohlídkových okruzích, během kterých se seznámíte se životem na středověkém hradě i šlechtickém zámku.

Skorotice 2

Další pozoruhodnou historickou památkou je i krásný hrad Svojanov u stejnojmenného městečka. V jeho architektuře se mísí středověká gotika s empírem 19. století. V současnosti je místem konání různých kulturních akcí, koncertů a šermířských vystoupení, dokonce i svatebních obřadů.

Součástí hradního areálu je i krásná gotická zahrada, údajně nejkrásnější svého druhu ve Střední Evropě, určitě stojí za to, abyste se o tom přesvědčili na vlastní oči. Z historických pamětihodností blízkého okolí Skorotic nutno zmínit např. zříceninu hradu Lísek – Bukov z poloviny 13. století, nacházející se u obce Bukov, zříceninu hradu Aueršperk u obce Vír a zámek Černá Hora, vypínající se nad stejnojmenným městečkem.

Netradiční dřevěný kostelík v Blansku se vyznačuje štíhlou čtyřbokou věží s jehlancovým zastřešením se čtyřmi nárožními věžičkami. Podle názoru odborníků jde o nejstarší dřevěný kostelík tohoto typu v ČR.

Potěšit duši i oko můžete v Arboretu Šmelcovna a Arboretu Borotín. V tomto arboretu budete jistě obdivovat ukázky rodinných zahrádek, bonsaje, různé zajímavé dřeviny, bylinkové expozice, různé zahraniční zahrady, z nichž největšímu zájmu se obvykle těší japonská i čínská zahrada. V prodejně, která je součástí areálu, si můžete nějakou rostlinku koupit, v případě zájmu Vám tu rádi odborně poradí.

Jestliže historické památky a botanika nejsou právě Váš šálek kávy a raději se věnujete aktivnímu pohybu, rozhodně si zajeďte do Centra Eden Bystřici nad Pernštejnem, odsud to máte jen na skok do Lanového parku Domanín nebo na Vodácký kanál Vír. Den plný zábavy si užijete i ve westernovém městečku Šiklův mlýn Šikland. Je to největší zábavní areál v ČR pro relaxaci i aktivní zábavu pro celé rodiny i jednotlivce uprostřed překrásné přírody Vysočiny. Leží u obce Zvole, necelých 20 km na severozápad od Skorotic.

Příjemné osvěžení během teplých letních dnů Vám poskytne koupání v umělých či přírodních koupalištích. Můžete vyzkoušet koupaliště v Lysicích, vodní nádrž Boskovice či Letovice. Mimo letní sezonu se koupat můžete v krytých bazénech, nejbližší aquaparky jsou Aquapark Kuřim a Aquapark Blansko. Aquapark Blansko je venkovního typu, za nepříznivého počasí však můžete využít krytý bazén.

Skorotice 3

Zimní dovolená v Skoroticích má také svůj půvab. Ať už jsou to procházky zimní přírodou nebo aktivní pohyb spojený s lyžováním. Běžky si můžete provětrat i na okraji obce, za sjezdovkami si zajeďte do některého z lyžařských areálů. Menší – Ski areál Nutrie leží u nedaleké obce Nedvědice.

Sjezdovky vhodné pro začínající a zkušené sjezdaře i snowboardisty Vám zpříjemní chvíle v Ski areálu Karasín, Ski areálu Dalečín, Ski Areálu Jimramov a Ski areálu Svratka. Samozřejmě na Vysočině je ski areálů, menších či větších mnohem víc, toto jsou ty nejbližší.

Kde se ubytovat v Skoroticích?

Jestliže se rozhodnete strávit svou dovolenou v této malé vesničce, ubytovat se můžete v turistických ubytovnách v místní části Chlébské. Pohodlné ubytování Vám poskytnou i penziony rodinného typu a ubytování v soukromí. Skromnější podmínky, ale s jistou dávkou romantiky Vás čekají, jestliže se ubytujete v chatách nebo chalupách. Často se nacházejí v klidném prostředí nedalekého lesa.

V blízkém okolí Skorotic jsou k dispozici i ubytovací kapacity komfortnějšího rázu v hotelích nebo apartmánech. Záleží jen na Vás, kterou z těchto možností si vyberete. Určitě ale s ubytováním budete spokojeni, ostatně jako i s celou dovolenou, strávenou v této malé obci uprostřed malebného kraje Vysočina.