Loading

Ubytování v Rájci-Jestřebí

(1 objekt + 16 objektů v okolí 25 km)

Táborová základna Karolín

Rájec-Jestřebí, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
U rybníka, útulné a čisté ubytování

Hotel Sladovna

Černá Hora (Rájec-Jestřebí 4,1 km vzdušně), v obci / ve měst...
Správné místo pro Váš pobyt

Sportovní a rekreační areál U srubu

Újezd u Boskovic (Rájec-Jestřebí 5,2 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na ok...
Tenis, mini ZOO, gril, koupaliště 200 m

Penzion SURF - Moravský kras

Blansko - Klepačov (Rájec-Jestřebí 7,8 km vzdušně), v obci / ve městě
Apartmány v penzionu v Moravském krase

Apartmány Blansko - Olešná

Blansko (Rájec-Jestřebí 8,0 km vzdušně), na okraji obce / mě...
Útulně vybavené apartmány

Penzion ubytovna SB

Boskovice (Rájec-Jestřebí 8,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
V krásném prostředí sportovního areálu!

Ubytování u Perníčků

Ostrov u Macochy (Rájec-Jestřebí 10,1 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Ubytování v srdci Moravského krasu

Apartmány Jedovnice

Jedovnice (Rájec-Jestřebí 11,2 km vzdušně), v obci / ve měst...
V těsné blízkosti Punkevních jeskyň

Levné ubytování s bazénem a saunou Jedovnice

Jedovnice (Rájec-Jestřebí 11,2 km vzdušně), v obci / ve městě
Pokoje s bazénem v centru Jedovnic

Penzion U kamenného kola

Adamov (okres Blansko) (Rájec-Jestřebí 11,3 km vzdušně), na...
Penzión s restaurací na samotě u lesa
1 - 17 / 17

Rájec-Jestřebí

Rájec-Jestřebí 1

Rájec-Jestřebí - severní brána Moravského krasu

Městečko Rájec-Jestřebí obývá přes 3000 obyvatel a to ve čtyřech městských částech. Dvě z nich, Rájec a Jestřebí, jsou součástí názvu města a k nim ještě patří Karolín a Holešín. Obec leží v Jihomoravském kraji, zhruba pět kilometrů na sever od okresního města Blansko.

V okolí města je oku lahodící příroda, jedná se o oblast v okolí Moravského krasu. Poblíž se nachází mnoho přírodních či kulturních památek, které stojí za návštěvu. Nejprve se ale podívejme přímo do Rájce-Jestřebí.

Pokud budeme brouzdat v historických archívech, tak Rájec i Jestřebí se vyvíjeli samostatně. Jestřebí je mladší z obou obcí. První záznamy sahají do 14. století. Obec nikdy nebyla nikterak bohatá či významná, možná proto si ji majitelé přehazovali jako horký brambor. To o Rájci se první písemné záznamy zmiňují už ve 12. století. Rájec byla naopak významným sídlem různých šlechtických rodů, které si zde budovaly tvrze, hrady a nakonec zámek. Zajímavosti je, že název Rájec je zdrobnělina slova Ráj. Je Rájec takovým rájem turistů? Pojďme se přesvědčit.

Co zajímavého si prohlednout v Rájci?

Jak už nejspíš vyplynulo z předchozího odstavce, tak zajímavá místa a památky najdeme především v Rájci, která těží ze své historické významnosti. Nejvýraznější a nejznámější historickou památkou, která se v Rájci dochovala, je státní zámek Rájec nad Svitavou. Zámek stojí na místě původního hradu, který byl zničen a v 17. století jej nahradil tento renesanční zámek, který se stavbou podobá stylu, ve kterém nechával stavět své zámky král Ludvík XVI. Interiér zámku je pro změnu vybaven ve stylu rokoka a můžete si ho projít při prohlídce s průvodcem. Neméně krásnou součástí zámku je i zámecká zahrada ve stylu anglického parku.

V zámecké zahradě v letním období promítá letní kino. O kulturní vyžití se po celý rok ve městě stará zdejší Kulturní centrum, které pořádá různé folklórní akce, letních festivaly, výstavy na zámku či vánoční trhy.

Za významné historické stavby můžeme kromě zámku v Rájci označit také kostel Všech svatých z konce 17. století. V interiéru kostela našli při poslední rekonstrukci středověké malby, které byly v sakrálních budovách předcházejících kostelu. Každopádně kostel je díky malbám zajímavý i pro ty, kterým je duchovní cítění vzdáleno.

V Rájci si na své přijdou i turisté, případně cyklisté. Městem se protínají dvě cyklostezky, po kterých můžete vyrazit na výlety po okolí. Zároveň ve městě startuje turistická trasa, která vede na okolní vrcholky. Takovým zlatým hřebem trasy je Spešovská rozhledna, ze které si můžete Rájec i Jestřábí prohlédnout z jiné perspektivy. Po této trase můžete vyrazit pěšky i na kole, případně v zimě na běžkách.

Rájec-Jestřebí 2

Velice hezké prostředí je také u rybníku Klimšák, který leží v centru Rájce. Zajímavostí rybníka je ostrůvek v jeho středu. Na ostrov se dostanete po umělém náspu. V rybníce se dá v létě koupat, pořádají se zde rybářské závody a v zimě slouží jako kluziště pro bruslení.

Výlety v okolí Rájce-Jestřebí

Jestli jste rozhodli pro aktivní dovolenou a nechcete sedět na jednom místě, ale pendlovat po výletech a atrakcích, tak z Rájce či Jestřebí je to ideální. Na všechny světové strany najdete nějakou zajímavost.

Pokud jsme uvedli, že Rájec je vstupní bránou do Moravského krasu, tak je vhodné začít okolní výlety právě zde. Toto území je unikátní soustavou jeskyní a propastí. Snad všichni znají z hodin zeměpisu propast Macocha, jako nejhlubší místo na území ČR. Nyní máte jedinečnou možnost se přímo na dno propasti podívat, a to přes jeskyni Punkvu a po stejnojmenné říčce přeplujete na člunu rovnou na dno Macochy. Dechberoucí zážitek je také návštěva jeskyně Balcarka, která má ze všech okolních jeskýní asi nejkrásnější krápníkovou výzdobu. Pokud Vás jeskyně zaujmou, můžete si prohlédnout i další jeskyně – například Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Ti, kteří jsou na dovolené s dětmi a hledají výlety především pro ně, tak by měli zamířit do Boskovic. Atrakcí především pro ty nejmenší je zdejší westernové městečko, kde se děti mohou stát kovboji, jezdit na koni, házet lasem nebo střílet z luku či podívat se na divadelní představení na motivy klasických Vinetouovek.

Boskovicích je kromě westernového městečka možnost prohlédnout si zříceninu hradu a také zámek Boskovice. V letních obdobích je v Boskovicích k osvěžení letní koupaliště s několika bazény, atrakcemi a tobogány. K letnímu koupání slouží také aquapark Blansko a pro celoroční vodní radovánky je k dispozici krytý aquapark Kuřim.

Jestli Vás zřícenina hradu v Boskovicích zaujala a chtěli byste vidět i nezbořený hrad, tak můžete vyrazit na Nový hrad v Adamově u Blanska. S Jestřebím sousedí obec Černá Hora, kde se můžete podívat na zdejší zámek Černá Hora, přesněji na jeho nádvoří a do zámeckého parku. Procházku si můžete udělat po křížové cestě na zámecký vrch. Kromě prohlídky zámku je v Černé Hoře také možné prohlédnout si místní pivovar, což pro změnu ocení hlavně velcí turisté a milovníci zlatavého moku.

Mnoho ze zmíněných atrakcí funguje po celý rok, ale jestli jste do Rájce-Jestřebí dorazili v zimním období, tak můžete vyrazit i na lyže. V okolí se nachází lyžařský areál Hodonín u Kunštátu. Tady můžete očekávat sjezdovku s umělým zasněžováním a můžete si vybrat, jestli nasadíte lyže či snowboard. Druhou variantou pro lyžování v okolí Rájce je Olešnice na Moravě. Jedná se o něco větší skiareál, kde můžete také na lyže či na „prkno“. Kromě toho v okolí se dá i běžkovat. Výhodou je v tomto lyžařském areálu je umělé osvětlení a možnost večerního lyžování.

Ubytování v Rájci-Jestřebí

Určitě se shodneme na tom, že kvalita ubytování má velký význam na celkové hodnocení dovolené. V Rájci-Jestřebí je na výběr z různých možností ubytování, takže nepochybuji o tom, že najdete to pravé ořechové právě pro Vás.

Rájec-Jestřebí 3

Mezi nejlevnější varianty ubytování bude určitě patřit pronájem pokoje ve zdejší turistické ubytovně. Pokud si chcete užít větší luxus a komfort, tak se můžete ubytovat v penzionu nebo si pronajmout apartmán. Pokud během svých dovolených rádi poznáváte nové lidi a navazujete přátelství, tak se klidně ubytujte u někoho v soukromí, tzv. na privátu.

Dalším tipem na ubytování je pronájem chaty nebo chalupy. Takové ubytování se vyplatí především, pokud plánujete dovolenou s celou rodinou a chcete být spolu, nerušeně a užívat si například večerní grilování. Druhů ubytování je celá řada, už jen vybrat to pravé pro Vás a vzhůru na dovolenou do Rájce-Jestřebí.

Jak je vidno okolí Rájce-Jestřebí je turisticky velmi atraktivní, není to pouze o Moravském krasu, který je zdejší dominantou a chloubou, ale tento kraj je pestrý a má mnoho zajímavých míst, kde se zabaví všechny věkové kategorie.