Loading

Ubytování v Adamově (okres Blansko)

(2 objekty + 17 objektů v okolí 25 km)

EVC Švýcárna

Adamov (okres Blansko) - Adamov, na samotě, v lese
Magické místo Moravského krasu

Penzion U kamenného kola

Adamov (okres Blansko), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Penzión s restaurací na samotě u lesa

Apartmány Blansko - Olešná

Blansko (Adamov (okres Blansko) 4,6 km vzdušně), na okraji o...
Útulně vybavené apartmány

Penzion SURF - Moravský kras

Blansko - Klepačov (Adamov (okres Blansko) 4,7 km vzdušně), v obci / ve městě
Apartmány v penzionu v Moravském krase

Penzion Starý pivovar

Křtiny (Adamov (okres Blansko) 7,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
S rodinou do Moravského krasu!

Apartmán V kolonce - Blansko

Blansko (Adamov (okres Blansko) 7,6 km vzdušně), v obci / ve městě, u koupaliště
Útulný apartmán v srdci Moravského krasu

Apartmány Jedovnice

Jedovnice (Adamov (okres Blansko) 7,8 km vzdušně), v obci...
V těsné blízkosti Punkevních jeskyň

Levné ubytování s bazénem a saunou Jedovnice

Jedovnice (Adamov (okres Blansko) 8,2 km vzdušně), v obci / ve městě
Pokoje s bazénem v centru Jedovnic

Chata Liška

Hostěnice (Adamov (okres Blansko) 9,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, v lese
Malebná chata v lesním údolí, s krbem

Penzion Poděbradova

Brno (Adamov (okres Blansko) 10,2 km vzdušně), v obci / ve m...
Ubytování jen 10 minut autem od centra
1 - 19 / 19

Adamov (okres Blansko)

Adamov (okres Blansko) 1

Navštivte Adamov – město v přírodě

Rozprostírá se v hlubokém zalesněném údolí na soutoku řeky Svitavy a Křtinského potoka na úpatí Drahanské vrchoviny. Leží 6,5 km jižním směrem od okresního města Blanska, 12 km na sever od Brna, v Jihomoravském kraji. Území je lesnatého a velmi hornatého charakteru.

Město má dlouhou železářskou tradici. O prvních hamrech zpracovávajících železnou rudu, se tu píše už v r. 1350. Název původní osady i byl Hamry nebo Staré Hamry, jméno Adamov se ujalo až v r. 1732. V 19. století se rychle rozvíjelo strojírenství, dnes podnik ADAST. Na město byl Adamov povýšen až v r. 1964. Je ryze průmyslového charakteru s moderní zástavbou vesměs bez historických památek.

Mezi nejstarší stavby ve městě patří bývalý zámek z r. 1809. Byl postaven jako klasicistní zámeček s parkem. Nyní ho obklopují výrobní haly bývalé adamovské strojírny a samotná stavba je využívána jako průmyslový objekt. Jeho původní vzhled můžete vidět v muzejní expozici Františčiny hutě.

Tzv. Stará huť nebo i Františčina huť z poloviny 18. století byla vyhlášena za kulturní památku. Patří k pozůstatkům po těžbě železné rudy v okolních lesích. V přilehlé budově byla otevřena expozice Železářství střední části Moravského krasu.

Jedinou dochovanou historickou památkou Adamova je novogotický farní kostel sv. Barbory z r. 1857. V interiéru můžete obdivovat pozoruhodný pozdně gotický tzv. Světelský oltář z první poloviny 16. století z rakouského cisterciánského kláštera ve Zwettlu. Rozsáhlý soubor figurálních plastik s architektonicky náročnými detaily představuje výjev Nanebevzetí Panny Marie. Spolu s kostelem za kulturní památky byla vyhlášena i přilehlá fara a hřbitov.

Vydejte se za poznáním okolí Adamova

Alexandrova rozhledna je kamenná stavba, která se tyčí nad adamovským údolím na vrchu Nad Střelčím v Moravském krasu, na severozápadě katastru obce Babice nad Svitavou, je však majetkem města Adamova. Rozhlédněte se po okolí a rozhodněte se, kterým směrem se vydáte za svými výlety do okolí.

Na východ od Adamova se nachází chráněná krajinná oblast Moravský kras, což dává městu předpoklad být východiskem výletů do této oblasti. V okolí města se nachází celá řada jeskyní, z nichž nejznámější jsou Jáchymka, Sobolova jeskyně, Kostelík, Výpustek, Jestřábek, Drátenická jeskyně, jeskyně Vokounka a Nad Švýcárnou. V okolních lesích najdete i několik přírodních rezervacíDřínová, Jelení skok, Coufavá a národní přírodní rezervaci Býčí skála.

Snad nejromantičtější hrad v ČR, Nový hrad u Blanska, leží asi 4 km severně od Adamova. Ukrývá se v nádherném prostředí uprostřed lesů na strmé skále obtékané Svitavou. Postaven byl v gotickém slohu koncem 15. století. K jeho vybudování použili i materiál ze Starého hradu z 13. století, nazývaného též Blansek, jehož zbytky se nacházejí opodál. Nový hrad byl za třicetileté války vypálen a pobořen, v současnosti prochází velkou rekonstrukcí a konávají se tu často kulturní akce. Je též oblíbeným místem filmařů, natočilo se tu už několik pohádek.

Adamov (okres Blansko) 2

Jeden ze svých výletů si určitě naplánujte do okresního města. V Blansku navštivte dřevěný kostelík Církve československé bratrské, který je na seznamu kulturních památek. Má podobu rusínských kostelů ovlivněnou evropskou gotikou. Kostelík pochází z ukrajinského Nového Seliště, kde byl v r. 1936 rozebrán a převezen do Blanska, kde dnes tvoří malebnou dominantu města. Podle názoru odborníku je to nejstarší dřevěný kostel v ČR.

Jestliže máte rádi historické památky, další najdete jen 6 km na sever od Blanska. Je to státní zámek Rájec nad Svitavou z konce 18. století, přebudovaný v renesančním stylu, stojící na místě dvou bývalých tvrzí. V rámci prohlídky zde uvidíte reprezentační přízemí s jednou z největších zámeckých knihoven na Moravě, první poschodí se soukromými apartmány z druhé poloviny 19. století a zámeckou kapli. Nejenom milovníci historie, ale i květin si zde přijdou na své. Zámecké zahradnictví se totiž už od r. 1973 specializuje na pěstování kamélií, kterých se dnes čítá na víc než 400 druhů.

Budete-li pokračovat z města Rájec-Jestřebí, kde se zámek nachází, asi 6 km na západ, dostanete se k obci Černá hora se stejnojmenným zámkem. Původně to byl hrad z poloviny 13. století, v druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. Po skončení II. světové války získal zámek do rukou stát, zrekonstruoval ho a jeho interiéry se stali domovem pro seniory, tomuto účelu slouží dodnes. Prohlédnout si však můžete exteriéry zámku a jeho zahradu.

Když už jste v Adamově, byl by hřích nezastavit se i v Brně. Leží jen 12 km jižním směrem od Adamova. Kulturních a historických památek je tu víc než dost, však Brno je také na seznamu UNESCO. Kromě toho zde můžete navštívit i botanickou nebo zoologickou zahradu.

V okolí Adamova si užijete aktivní dovolenou

Pouze v létě můžete navštívit Aquapark Blansko. Najdete tu hodně vodních atrakcí pro všechny věkové kategorie. V areálu jsou i plážová volejbalová hřiště a petanguové hřiště. Nedaleko Blanska se nachází rekreační oblast Palava, jejímž centrem je koupaliště s umělou vodní nádrží a vodními atrakcemi.

Dobré podmínky pro koupání, ale i vodní sporty a rybolov budete mít na nedaleké Brněnské přehradě. Moderní Aquapark Wellness Kuřim leží okolo 20 km východním směrem od Adamova. Disponuje vnitřním i venkovním bazénem, takže koupat se můžete i v období, kdy jsou teploty venku pod nulou. Nabídne Vám i řadu vodních atrakcí a wellness služeb.

Jestli budete v Adamově trávit svou zimní dovolenou, upravené běžecké tratě ale i sjezdovky, najdete v lyžařských střediscích na Vysočině. Jsou to zejména Ski areál Klínek v Předklášteří asi 30 km severovýchodním směrem od Adamova či opodál ležící Ski areál Hluboké u Kunštátu.

Adamov (okres Blansko) 3

Blíž, jen 15 km na sever v městské části Blansko – Hořice, se nachází Ski areál Hořice. V areálech najdete sjezdovky pro začátečníky i pokročilejší lyžaře, většinou bývají uměle zasněžovány.

Možnosti ubytování v Adamově

Velmi důležitým aspektem ovlivňujícím zdárný průběh Vaší dovolené v Adamově, je dobré ubytování. To zde můžete sehnat v penzionech nebo hotelech. Poměrně levné ubytování Vám poskytnou v ubytovnách či soukromí ubytovatelé na privátech.

Neváhejte vyhledat i typy ubytování, které nabízejí víc soukromí během Vašeho pobytu, jako napríklad apartmány nebo dokonce chalupy či chaty v okolí města a blízkých obcích.

Jestli teda nemáte stále ještě jasno v tom, kam se vydat na další dovolenou, vězte, že Adamov je ten správný tip. Ne nadarmo je nazýván Bránou do Moravského krasu. Svým nádherným okolím si ale nezadá ani s touto chráněnou přírodní památkou. K tomu ještě i blízkost krajského města, vstřícnost a přívětivost místních, to jsou trumfy, které hrají v prospěch Adamova.

Názory a doporučení

Pavel Potočný (skupina - návštěvník) 3.3.2020
Krásné Křtiny a další menší vesničky
Robert Robby Kubáň (ubytovatel) 13.2.2020
Areál EVC Švýcárna leží v srdci CHKO Moravský kras, uprostřed Josefovského údolí mezi Adamovem a Křtinami přímo u křtinského potoka. Jde o jedno z nejkrásnějších údolí Moravského krasu. Samotný objekt a údolí navštívilo či v něm pobývalo mnoho význačných osobnosti. Mezi nimi i Marie Terezie Sicilská. V okolí je 180 jeskyní, hluboké přirozené lesy, vývěry, studánky, památky (Stará huť křtinský a adamovský kostel, Nový hrad atd.), adamovská rozhledna a spousta dalších přírodních a kulturních zajímavostí.
Klára Nekonečná (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 29.11.2019
Určitě rozhlednu u Adamova a Nový hrad, okolní lesy a kostel ve Křtinách.
Jura Babel (skupina - návštěvník) 27.11.2019
Jeskyně okolo a obec Křtiny z jejím kostelem a okolní přírodou