Loading

Ubytování ve Vyškově (okres Vyškov)

(0 objektů + 5 objektů v okolí 25 km)

DDM Bučovice

Bučovice (Vyškov (okres Vyškov) 13,9 km vzdušně), v obci / ve městě
Ubytovna ideální pro školní výlety

Chata Liška

Hostěnice (Vyškov (okres Vyškov) 16,2 km vzdušně), v rekreační oblasti, v lese
Malebná chata v lesním údolí, s krbem

Golf Hotel Austerlitz

Slavkov u Brna (Vyškov (okres Vyškov) 16,3 km vzdušně), na okraji obce / města
Ráj nejen pro golfisty, ráj pro každého

Penzion SURF - Macocha

Kotvrdovice (Vyškov (okres Vyškov) 18,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Pohodlný penzion v blízkosti Macochy

Apartmány Jedovnice

Jedovnice (Vyškov (okres Vyškov) 19,5 km vzdušně), v obci...
V těsné blízkosti Punkevních jeskyň
1 - 5 / 5

Vyškov (okres Vyškov)

Vyškov (okres Vyškov) 1

Město Vyškov - perla Moravy

Vyškov je jedním z okresních měst Jihomoravského kraje. Leží v jeho severní části, na řece Haná, přibližně 30 kilometrů východně od jiné moravské metropole, Brna. Vyškov ještě patří do regionu Hanácko, nicméně je jedním z jeho hraničních měst.

Pojďte, pozýváme Vás na malou prohlídku tohoto starobylého srdce Moravy.

Historie Vyškova symbolizována vzlety a pády

Archeologické nálezy z míst, kde dnes město Vyškov leží, dokládají, že tato oblast byla osídlena již ve starší době kamenné. Šlo o nepřetržité osídlení, v pozdější době také díky výhodné poloze na křižovatce cest mezi Brnem, Olomoucí a Kroměříží. První zmínku o Vyškově jako takovém však lze nalézt v listinách z roku 1141. V polovině 13. století Vyškov získává statut města a během následujících desítek také přední postavení mezi městy olomouckého biskupství.

Výhodná poloha byla pro Vyškov z hlediska historie darem i prokletím zároveň. Během husitských a uherských válek bylo město zpustošeno, klidnější období přineslo až 16. a počátek 17. století. V tomto období Vyškov hospodářsky vzkvétá, rozšiřují se řemesla a ve městě dokonce nachází dočasné sídlo biskupská mincovna. Rozkvět Vyškova je ale opět brzděn, zejména třicetiletou válkou a vpády Švédů, nebo ničivým požárem z roku 1753, kdy popelem lehlo téměř celé město včetně zámku.

19. a 20. století se částečně nese ve znamení nástupu kapitalismu a ve Vyškově dochází ke konsolidaci poměrů. V roce 1903 byl právě tady zvolen první český starosta a za první republiky si Vyškov udržuje charakter města, kde dominují řemeslníci a obchodníci. Příznivou dobu ale přerušil začátek a vývoj druhé světové války, po které se Vyškov zařadil k nejvíc postiženým městům v Čechách a na Moravě.

Když se historie prolíná se současností

I když byl Vyškov nesčetněkrát zničen a zpustošen, zachoval si svůj historický ráz a přezývku Moravské nebo Hanácké Versailles i ve 21. století. K nejstarším památkám se řadí městské opevnění z 15. století a jedna z dominant náměstí a celého města, renesanční radnice s radniční věží z druhé poloviny 16. století a štukovou výzdobou z 18. století.

Další historickou dominantou Vyškova je zámek se zámeckou zahradou, které byly přestavěny (respektive obnoveny) díky Karlu z Lichtenštejna v 17. století. Rané doby města pamatuje Kostel Nanebevzetí Panny Marie z druhé poloviny 15. století, ty nepříjemné zase připomíná Morový sloup na náměstí - památka na 50 let morové epidemie ve Vyškově. Milovníci piva by neměli vynechat návštěvu místního pivovaru, který byl postaven z nařízení již zmíněného Karla z Lichtenštejna v roce 1680.

Vyškov (okres Vyškov) 2

Historii Vyškova si můžete připomenout na vyškovském zámku - právě tady sídlí Muzeum Vyškova se vzácnými exponáty a jednou z nejvýznamnějších sbírek lidové fajánsové keramiky. Ve směru na Prostějov zase můžete narazit na Muzeum letecké a pozemní techniky s řadou stíhaček, bombardérů nebo protiletadlových zbraní.

Na Vyškově to ale nežije jen slavnou historií, zdejší obyvatelé samozřejmě nezapomínají ani na současnost. Fanouškům motosportu jistě není neznáma Rally Vyškov, která se ve Vyškově jezdí každoročně.

Pokud dáváte přednost adrenalinu a zábavě v trochu jiné podobě, můžete se vyřádit ve vyškovském skateparku, zajít na paintball, nebo do řady klubů a diskoték ve městě. Zejména pro mladší ročníky je velice atraktivní Zoopark Vyškov s více než stovkou různých druhů zvířat z celého světa. Jediné, co v zooparku nenajdete, jsou dinosaury - i tenhle problém se ale dá vyřešit! Nasedněte na dinoautobus a nechte se odvézt do Dinoparku Vyškov na prohlídku modelů dinosaurů z druhohor v životní velikosti.

A když Vás prohlídka města jeho památek a atrakcí unaví, můžete zajít do Aquaparku Vyškov s venkovním a krytým areálem, který je v provozu celoročně. Bazény, sauny, vířivé vany nebo masáže Vás dostanou do zcela jiného světa!

Co dělat v okolí Vyškova

Nejen město, ale i jeho okolí skýtá turisticky zajímavé možnosti. Vždyť Vyškov je vlastně pomyslným středem mezi Olomoucí, Kroměříží a Brnem, tedy městy, které toho pro návštěvníky nabízí více než dost.

Nejdřív ale zacílíme na Moravský kras, který je od Vyškova vzdálený zhruba 25 kilometrů, a je známý zejména díky světoznámé propasti Macocha. O kousek dál leží zmíněné Brnovilou Tugendhat, ZOO, botanickou zahradou, nebo hradem Špilberk.

Na opačné straně, tedy na východ od Vyškova, leží Hanácké Atény. Takovou přezdívku dostalo město Kroměříž, nejkrásnější historické město České republiky roku 1997. Zdejší Arcibiskupský zámek s Květnou a Podzámeckou zahradou patří do světového kulturního dědictví UNESCO.

Vyškov (okres Vyškov) 3

A co Olomouc? Také zde můžete natrefit na atraktivní architektonické památky, jakými bezpochyby jsou Kostel sv. Mořice, Kostel sv. Michala, Kostel sv. Gorazda, nebo majestátní Katedrála sv. Václava. K vidění je tu i orloj nebo museum technického charakteru Veteran Arena.

Pokud budete hledat možnosti zimního vyžití v okolí Vyškova, pak si vzpomeňte na Ski resort Stupava, nacházející se necelých 35 kilometrů jihovýchodně od města. Stejným směrem, jen o pár kilometrů dál, najdete ještě Ski Park Osvětimany.

Ubytování ve Vyškově a okolí

V centru Vyškova i jeho širším okolí můžete nalézt celou řadu hotelů a penzionů v různých cenových kategoriích. Na výběr máte stejně množství stylových apartmánů, jednodušších privátů či levných ubytoven. V okrajových částech města a okolí si můžete zarezervovat ubytování i v útulně zařízených chatách a chalupách.

Ubytovat se dá nejenom ve velkých a již zmiňovaných městech jako Olomouc, Brno a Kroměříž, ale chalupy a apartmány najdete také v nedalekých Drnovicích, Olšanech, Slavkově u Brna a v Milonicích mají dokonce psí hotel.

Vyškov nabízí skvělou infrastrukturu, krásné památky a nezapomenutelné zážitky. Přijeďte se podívat!