Loading

Ubytování v Úsobrně

(1 objekt + 5 objektů v okolí 25 km)

Chata ranč Úsobrno

Úsobrno, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Moderní apartmánová dřevěnice

Penzion Vísky

Vísky (okres Blansko) (Úsobrno 11,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Nové apartmány v malebné obci Vísky

Ubytování na statku

Vísky (okres Blansko) (Úsobrno 11,8 km vzdušně), na okraji obce / města
Útulné ubytování za příznivou cenu

Penzion Hospůdka na chalupě

Hačky (Úsobrno 13,1 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Útulné apartmány, venkovní bazén i jídlo

Penzion ubytovna SB

Boskovice (Úsobrno 13,6 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
V krásném prostředí sportovního areálu!

Sportovní a rekreační areál U srubu

Újezd u Boskovic (Úsobrno 16,7 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na okraji l...
Tenis, mini ZOO, gril, koupaliště 200 m
1 - 6 / 6

Úsobrno

Obec Úsobrno se nachází v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 32 km severně od okresního města, 53 km tím samým směrem od Brna, 39 km západně od Olomouce a 23 km jihovýchodně od Moravské Třebové. Protéká jí Úsobrnský potok.

Úsobrno 1

Úsobrno a jeho historie

První písemná zmínka o obci se dochovala z roku 1073. Obcí procházela obchodní stezka, při které stávala ve 13. – 14. století celnice. V roce 1951 byl v obci na místě dřevěné kaple z 19. století postavený a vysvěcený kostel sv. Cyrila a Metoděje. V interiéru se nalézají varhany z roku 1850, zobrazení křížové cesty a sochy světců vyřezávané z lipového dřeva.

Tradičním řemeslem v obci bylo především sklářství. Jeho počátky tu sahají do roku 1827, kdy byla založena Karlova huť, která se orientovala na tabulová skla, později zejména na výrobu lahví. Ta zde funguje i na počátku 21. století pod značkou Sklárny Moravia.

Na východním okraji obce se rozkládá přírodní rezervace Durana. Předmětem ochrany je jedinečný komplex bukových porostů. Na jejím území najdete i pozůstatky starobylého hradu. Místní i návštěvníci rádi využijí služeb ranče, který nabízí jízdu na koni v bezpečí jízdárny anebo venku za doprovodu zkušeného instruktora. Dětmi jsou velmi oblíbené prázdninové tábory, které tento ranč pravidelně organizuje. Samozřejmostí je zde stylová hospůdka a možnost ubytování.

Vydejte se na výlety do okolí Úsobrna

Okolí obce má převážně rovinatý terén, vhodný zejména pro pěší turistiku a cykloturistiku, jakož i pro mnohé sporty. Nachází se tu i značné množství potoků a rybníků, kde se můžete v klidu věnovat rybaření. Pěknou procházkou se dostanete do 6 km vzdáleného města Jevíčka, které je městskou památkovou zónou. Prohlédnout si zde můžete zámek, kostel Panny Marie, kostel sv. Bartoloměje a bývalý klášter augustiánů. Hlavně milovníkům okrasných dřevin a květin se bude líbit v Arboretu Borotín, kde si dokonce můžete některé vzorky i zakoupit. Podobné zařízení najdete i v Arboretu Šmelcovna.

Turisticky atraktivními cíli jsou jeskyně. V oblasti Javoříčského krasu se nacházejí Javoříčské jeskyně. Jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v ČR. Za nimi nezaostávají ani Sloupsko-šošůvské jeskyněChráněné krajinné oblasti Moravský kras. O něco dál jihozápadně najdete na okraji obce Rudka stejnojmennou jeskyni, nazývanou též Jeskyně blanických rytířů. Uvnitř kopce Milenka vzniklo unikátní dílo inspirované českou historií.

Úsobrno 2

V jeskyni vyhloubené do pískovcové skály vytesal rodák z nedalekého Bořitova bájné blanické rytíře, s jezdeckou sochou svatého Václava uprostřed spícího vojska. Vchod do nitra hory hlídá socha mohutného lva.

Opodál stojí kamenná Burianova rozhledna, z které se Vám naskytne překrásný výhled. V této oblasti najdete ještě několik jeskyní, např. Punkevní jeskyni se známou propastí Macocha, jeskyni Balcarka, Kateřinskou jeskyni a mnoho dalších.

K oblíbeným dovolenkovým aktivitám patří putování po starých hradech a zámcích. Okolo 15 km na jihozápad z Úsobrna je to do Boskovic. Po prohlídce města se vydejte po turistické cestě ke zřícenině majestátního hradu z 2. poloviny 13. století, vypínajícím se na skalním ostrohu nad městem.

Na jeho úpatí byl počátkem 19. století na místě dominikánského kláštera vystavěn empírový zámek. Patří k nejkrásnějším empírovým stavbám v ČR, v jeho interiéru si kromě bohaté výzdoby a zařízení prohlédněte expozice muzea, které zde sídlí.

Ve městě Kunštát, jihovýchodně od Úsobrna, přijměte pozvání k návštěvě jednoho z nejstarších moravských hradů, přestavěného na renesančně barokní zámek. Součástí přilehlého zámeckého parku je unikátní psí hřbitov z konce 19. století. Okolo 20 km severovýchodně od Úsobrna se nachází majestátní hrad Bouzov, jeden z nejnavštěvovanějších českých a moravských hradů. Čeká Vás tu zajímavá prohlídková trasa, která Vás provede obytnými i reprezentačními hradními místnostmi, v exteriéru si všimněte dvou unikátních padacích mostů a padací mříže.

Přibližně stejně daleko, ale severozápadním směrem, ve stejnojmenném městě najdete zámek Moravská Třebová, jednu z nejvýznamnějších evropských renesančních památek. Kromě klasických zámeckých expozic tu uvidíte např. Alchymistickou místnost mistra Bonaciny s Golemem a řadou alchymistických pomůcek a také středověkou mučírnu s hrůzostrašnými mučicími nástroji. Nádherný barokní zámek, známý z českého seriálu Četnické humoresky, najdete v obci Lysice. Příjemná procházka Vás čeká v překrásné zámecké zahradě se sloupovou kolonádou, kde objevíte i zámecké zahradnictví se skleníky a oranžerií.

Příjemné osvěžení v podobě koupání si užijete v horkých letních dnech na březích koupaliště ve Velkých Opatovicích či koupaliště Červenka, u jezera Březina, na přehradě Letovice anebo u rybníka Městečko Trnávka či rybníka Suchý. Nejbližší aquapark je aquapark Moravská Třebová.

Úsobrno 3

Jestliže budete v Úsobrně trávit svou zimní dovolenou, můžete využít lyžařský vlek přímo v obci, k běžeckému lyžování najdete dostatek prostoru a vhodný terén na jejích okrajích. V malebném lesnatém prostředí přírodního parku Kladecko leží Ski areál Kladky, jehož sjezdovka je vhodná pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Zhruba 38 km severovýchodně je to do Ski areálu Olešnice na Moravě.

Možnosti ubytování v Úsobrně

Na okraji obce v pěkném a klidném prostředí najdete ubytování v moderních dřevěných chatách s terasou a pohodlných apartmánech. Možné je též zarezervovat si ubytování v soukromí. Nic Vám ale nebrání poohlédnout se po vhodném ubytování v okolí, ať už jsou to hotely, penziony, stylové chalupy. Zvolit si lze i ubytování za nižší ceny v kempech či turistických ubytovnách.

V blízkosti Úsobrna najdete historické památky, koupání, přírodní zajímavosti a vše potřebné pro krásnou dovolenou. Využijte tuto příležitost a máte o starost, kam příště na dovolenou, méně.