Loading

Ubytování v Moravské Třebové

(1 objekt)

Penzion V podzámčí

Moravská Třebová, v obci / ve městě, u potoka
Penzion se nachází v klidné části města
1 - 1 / 1

Moravská Třebová

Moravská Třebová - město na hranici Čech a Moravy

Moravská Třebová 1

Moravská Třebová je městečko, které obývá něco přes 10 tisíc obyvatel. Jak napovídá nadpis, místní se mohou chlubit tím, že jejich město leží na hranici Čech a Moravy.

Je to místní zajímavost, protože Moravská Třebová leží na Moravě, ale spadá do Pardubického kraje, jehož krajské město Pardubice už leží v Čechách. Pokud bychom chtěli identifikovat i okres, tak se jedná o okres Svitavy.

Moravská Třebová a její bohatá historie

Město bylo založeno ve 13. století a první písemná zmínka sahá do roku 1270. Od té doby si město prošlo bohatou historií a průběžně měnilo vlastníky. Největší rozkvět zažilo pravděpodobně před třicetiletou válkou. Tou dobou ho vlastnil Ladislav Velén ze Žerotína, který ale musel po bitvě na Bílé hoře utéct před popravou.

Poté zažilo nájezdy Švédů, kteří město vyplenili a město upadlo. Ve 20. století místní zažili nadvládu nacistů i deportaci německých občanů. V roce 1956 a poté opětovně v roce 1980 byla Moravská Třebová vyhlášena městskou památkovou rezervací. Dodnes je toto město kulturním, historickým a turistickým centrem oblasti. Podívejme se, co konkrétně v Moravské Třebové, láká turisty.

Zajímavosti a turistické cíle

Díky bohaté historii se ve městě zachovalo vícero staveb, které toho už hodně pamatují. Jednoznačně jim dominuje místní zámek Moravská Třebová. Tento renesanční zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, na kterých můžete poznat historii kraje, dozvědět se něco o alchymii nebo o středověkém mučení. Kromě běžných prohlídek se v areálu zámku pravidelně konají kulturní akce, jako koncerty nebo letní kino.

K zámku přiléhají také zámecké náměstí a zahrady, ze kterého je to už jen pár kroků do centra města na náměstí T. G. Masaryka. Obvod náměstí je plný kaváren a restaurací, které se nabízejí k posezení a občerstvení. Dominantou je renesanční budova radnice ze 16. století.

Historické centrum, které je městskou památkovou rezervací, čítá další cenné budovy a památky. Mezi ně patří pozůstatky opevnění města a kostel Nanebevzetí P. Marie, který svou malířskou a sochařskou výzdobou zaujme i ty, kteří náboženství neholdují. Stranou od centra města a náměstí si můžete prohlídnout budovu kláštera Františkánů. V protilehlém parku se nachází budova kina a muzea, v kterém Vás zaujme expozice věnovaná starému Egyptu s mumií egyptské princezny Hereret.

Moravská Třebová 2

V Moravské Třebové nejsou k vidění jenom památky. Během léta můžete vyrazit na místní aquapark, kde na Vás čeká jak plavecký bazén, tak relaxační zóna a různé vodní atrakce. Romantický večer můžete prožít na místní hvězdárně, která je stranou od centra města. Ve hvězdárně je možno sledovat aktuální atraktivní jevy na hvězdné obloze.

Co se přírody týče, tak Moravská Třebová je město, které s přírodou úzce souzní. Na území města je i několik vrcholů, na které se můžete vydat pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Pro pohodovou procházku lze využít křížovou cestu, která vede na Křížový vrch. Atraktivní je výšlap na vrchol Nad Boršovem, kde se nachází rozhledna Pastýřka.

Pro sportovce bude určitě lákavý areál Knížecí louka, kde se nachází několik kilometrů inline dráhy pro bruslaře. Ve městě jsou také tenisové kurty, kurty na squash, plážový volejbal a další vyžití. V zimě je možné využít bruslení na zimním stadionu.

Moravská Třebová je místem, kde se budou bavit jak sportovci, fanoušci umění nebo historie, a to velcí i ti menší.

Výlety v okolí Moravské Třebové

Z Moravské Třebové se dá vyrazit na několik výletů, které můžou mít rozmanitou náplň. Za historickými památkami se vydejte například na hrad Bouzov, který patří mezi nejromantičtější hrady u nás. Kdo by ho neznal z pohádky O Jasněnce a létajícím ševci?

Perlou mezi historickými památkami je město Litomyšl, jehož zámek Litomyšl je památkou UNESCO. Celé centrum Litomyšle je památkovou rezervací, nachází se zde muzea, divadlo a spousta historických budov. Pokud do Litomyšle zavítáte v létě, tak po parném dni plném návštěvy památek určitě uvítáte moderní koupaliště, které má letní i celoroční bazény.

Když jsme se dostali ke koupání, tak na celý den k vodě můžete vyrazit nedaleko Moravské Třebové, a to do Mohelnice. Tam se nachází stará pískovna Mohelnice, která je dnes zalita vodou. Díky písečnému dnu si vodní plocha drží vysokou kvalitu vody a toto místo se stalo oblíbeným pro celodenní relaxaci, takže v létě tady najdete i občerstvení, půjčovnu loděk a další zázemí.

Naopak v zimním období se můžete vydat na lyže do skiareálů, které se nacházejí v příjemné blízkosti Moravské Třebové. Za půl hodiny jízdy autem na jihovýchod můžete být v lyžařském areálu Kladky, kde se nachází sjezdovka se dvěma vleky, umělým zasněžováním a možností večerního lyžování. Na opačnou stranu, ale přibližně ve stejné vzdálenosti je ski areál Peklák. Tady se kromě sjezdovky s vlekem nachází i snowpark s překážkami. Oba areály jsou plně vybaveny zázemím pro lyžaře.

Samozřejmě v okolí Moravské Třebové se toho dá navštívit i více. Záleží pouze na Vás, jak dlouhou dovolenou si v tomto regionu naplánujete, ale nudit se určitě nebudete.

Moravská Třebová 3

Možnosti ubytování v Moravské Třebové

V Moravské Třebové je velký počet ubytovacích zařízení a také velký výběr různých typů ubytování. Levné ubytování může poskytnout například turistická ubytovna nebo ubytování v soukromí. Zajímavou variantou může být pronájem chat nebo celé chalupy jen pro sebe. Takové varianty jsou možné především na okraji Moravské Třebové.

Přímo v centru města naleznete několik hotelů, penzionů a apartmánu k pronájmu. Samozřejmě hotely a penziony nabízejí různé úrovně pronajímaných pokojů. V historickém centru Moravské Třebové narazíte i na velice luxusní ubytování. Stačí si jen vybrat.

Kdekoliv se v Moravské Třebové ubytujete, tak určitě podnikněte ze svého ubytování co nejvíce výprav, aby Vám nic neuniklo. V tomto krásném historickém městě je mnoho míst k obdivování a určitě najdete i další, která jsme tady nestihli zmínit. Zbývá už jen vyrazit na cestu.