Loading

Ubytování ve Výprachticích

(2 objekty + 33 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Orlička

Výprachtice, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Chalupa na samotě, na horách, u vleku

Penzion Patriot

Výprachtice, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Domácí atmosféra, wellness centrum

Chalupa Sluníčko

Čenkovice (Výprachtice 3,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Dokonalá idylka v Orlických horách

Penzion Chata pod sjezdovkou

Čenkovice (Výprachtice 3,4 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vleku
Penzión s bazénom aj detským vybavením

Červenovodská chalupa

Červená Voda (Výprachtice 8,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okra...
Útulná chalupa, kde nuda nemá místo

Roubenka Moravský Karlov

Červená Voda - Moravský Karlov (Výprachtice 9,5 km vzdušně), v obci / ve městě, u l...
Útulná nová roubenka s bazénem a krbem

Penzion u Víchů

Červená Voda (Výprachtice 9,5 km vzdušně), na okraji obce...
Rodinný penzion v podhůří Orlických hor

Chalupa Beáta

Červená Voda (Výprachtice 10,0 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okr...
Chalupa s bazénem v pokojném prostředí

Chata Kateřinka

Písařov (Výprachtice 10,0 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Domácí atmosféra v nové zděné chatě

Chalupa Majdalenka

Studené (Výprachtice 10,5 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji l...
super LM 13.-15.12.2019 5999,-
1 - 35 / 35

Výprachtice

Výprachtice 1

Víte, kde jsou Výprachtice?

Výprachtice jsou malá obec v Pardubickém kraji, okres Ústí nad Orlicí. Nachází se v malebném podhůří Orlických hor, 10 km severovýchodně od města Lanškroun.

Je obklopena krásnou nezničenou přírodou. Část obce leží na úbočí Bukové hory, kde také pramení řeka Moravská Sázava, která protéká Výprachticemi.

Výprachtice tvoří tři původně historicky samostatné obce – kromě Výprachtic ještě Koburk a Valteřice. Všechny tři se sloučily v druhé polovině 20. století pod společným názvem.

První písemná zmínka o Výprachticích pochází z roku 1304, z těchto částí je nejstarší, první písemné zmínky o Koburku a Valteřicích nejsou zřejmé a jednoznačné. Původně patřily Výprachtice Zbraslavskému klášteru, obyvatelstvo se živilo zemědělstvím a chovem dobytka, tradici tu měl po dlouhá léta ovčín.

Dějiny oblasti sahají sice hluboko do středověku, památek se zde ale moc nezachovalo. Z první poloviny 19. století pochází kostel Povýšení sv. Kříže, samostatná fara vznikla v druhé polovině 19. století. Na vyvýšeném místě na návsi určitě nepřehlédnete pomník padlým v 1. světové válce se sochou Piety.

Na návrší zvaném Tábor stojí kostel Proměnění Páně, nejstarší kostel ve Výprachticích, pravděpodobně z 13. století, zmiňovaný je až roku 1350. V následujících obdobích byl několikrát přestavován, začátkem 19. století téměř od základů znovu vystavěn.

Kromě těchto se tu nacházejí ještě další památky církevního charakteru – většinou kapličky, kříže při cestách a sochy svatých. K pamětihodnostem obce patří i Výprachtická lípa, což je památný strom s velmi pestrou a pohnutou historií. Zažil bitvu na Bílé hoře i všechny významné akce spojené s obcí, včetně loučení branců, odcházejících v r. 1914 do bojů 1. světové války. Klidně mu můžete svěřit svá tajemství, věřte, že je nikdy a nikomu neprozradí.

Tipy na výlety ve Výprachticích a blízkém okolí

Výprachtice 2

V létě se tu zas můžete věnovat turistice, cykloturistice a houbaření. Obcí prochází řada turistických cest a cyklostezek. Ve Výprachticích začíná několik km dlouhá cyklostezka údolím Moravské Sázavy, která díky svému novému povrchu nabízí nejen možnosti cykloturistiky, ale i cestu pro in-line bruslení.

Jestliže máte malé dítě, povrch je vhodný a pohodlný i pro procházky s kočárkem. Cestou můžete obdivovat krásu roubených staveb zasazených do malebné, ještě nezničené přírody. Jestli budete mít štěstí a porostou, můžete si přitom nasbírat i houby a jiné lesní plody.

Výhled po okolí a navigaci na další výlety budete mít, když vystoupíte na rozhlednu Mariánka, asi 6 km od Výprachtic u obce Čermná. Název této rozhledny je na počest nedalekého poutního místa Mariánská hora. Za dobré viditelnosti z ní budete mít dobrý rozhled na Orlické hory, Zábřežskou vrchovinu a možná zahlédnete i vrcholky Krkonoš a Jeseníků. Další rozhledna, stojící na vrchu Lázek a nesoucí stejné jméno, je o něco dál.

Asi 18 km severovýchodně od Výprachtic, blízko města Letohrad, navštivte Arboretum Žampach. Je součástí zámeckých parků na Žampachu, které jsou státem chráněnou památkou. Je zde nainstalován tabulový systém, který Vám podá informace o stromech a keřích v parkové výsadbě.

Oblíbeným místem ke koupání je Pískovna Mohelnice s dvěma jezery s čistou vodou, vzdálená asi 32 km od Výprachtic. Obecní koupaliště Písečné u Žamberka je součástí sportovního areálu. Svou kvalitou je vyhlášené v širokém okolí, máte tu k dispozici několik sportovišť. Aquaparky v Ústí nad Orlicí a v Šumperku disponují kromě krytých bazénů i letními, a také mnohými vodními atrakcemi.

Obec je významnou turistickou oblastí, která se nachází blízko Skiresortu Buková. Tento se nachází v romantickém údolí pod Bukovou horou na hranicích Orlických hor a Jeseníků. Je největším lyžařským areálem v Pardubickém kraji. Tu najdete ideální podmínky pro celoroční rekreaci, v zimě pro běžecké a sjezdové lyžování, jízdu na sněžných skútrech i snowboarding.

Další lyžařský areál – Ski areál Bystré najdete nedaleko města Jablonné nad Orlicí, je vzdálený asi 3 km vzdušnou čarou od Výprachtic. Malý lyžařský vlek se snowparkem a možností večerního lyžování je i ve Výprachticích. Běžecké tratě jsou v okolí Čenkovic, Bukové hory a Suchého vrchu v délce asi 30 km strojově udržovány.

Výprachtice 3

Bohatá nabídka ubytování ve Výprachticích

Zajímavostí obce je, že má jen o něco méně rekreačních objektů než obytných domů. Velmi příjemné až nadstandardní ubytování seženete v apartmánech, penzionech a v soukromí.

Většinou tato zařízení poskytují jen ubytování, to Vám ale jistě vadit nebude, jelikož restaurací a hospůdek, kde se budete moci dobře najíst, je zde skutečně mnoho. To samé platí i o ubytování v chatách a chalupách/roubenkách.

Na to, že tato obec není turistické veřejnosti vcelku příliš známá, má opravdu co nabídnout. I když historických památek se tu mnoho nedochovalo, závan historie tu pocítíte hlavně při procházkách čarokrásnou přírodou kolem roubených staveb, z kterých většina už mnohé pamatuje.

Zkrátka nepřijdete ani co se týče sportovního vyžití. Nasměrujte teda svou dovolenou právě do Výprachtic, uvidíte, že tento svůj krok neolitujete.