Loading

Ubytování v Klášterci nad Orlicí

(1 objekt + 32 objektů v okolí 25 km)

Ubytování U Floriána

Klášterec nad Orlicí, na samotě, na horách
Unikátní ubytování - ideální pro rodiny

Chata Pastviny

Pastviny (Klášterec nad Orlicí 1,6 km vzdušně), v rekreační...
Chata s krásným výhledem na přehradu

Chaty Pastviny

Nekoř (Klášterec nad Orlicí 4,1 km vzdušně), na okraji obce...
Prostorné chaty u Pastvinské přehrady

Chalupa Mladkov - Vlčkovice

Mladkov (Klášterec nad Orlicí 4,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okr...
Bazén, sauna, krb... v Orlických horách

Elsa chalupa

Kunvald (Klášterec nad Orlicí 5,1 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Ideální pro rodinky s dětmi-skvělý pobyt

Chalupa u Frimlů

Studené (Klášterec nad Orlicí 5,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
SUPER LM 14.-16.06.2019

Chalupa Majdalenka

Studené (Klášterec nad Orlicí 5,4 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Komfortní chalupa s vyhřívaným bazénem.

Apartmány Mladkov

Mladkov (Klášterec nad Orlicí 5,5 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na okraj...
Apartmány s bazénem v Orlických horách

Penzion Pytlák

Rokytnice v Orlických horách (Klášterec nad Orlicí 7,0 km vz...
Rodinný penzion s venkovním bazénem

Dům U nových přátel

Lichkov (Klášterec nad Orlicí 9,3 km vzdušně), na okraji obce / města, v lese
Ubytování v podhůří Orlických hor
1 - 33 / 33

Klášterec nad Orlicí

Klášterec nad Orlicí 1Klášterec nad Orlicí - za odpočinkem do bašty Orlických hor

Klášterec nad Orlicí se nachází na severovýchodě Čech, v okrese Ústí nad OrlicíPardubickém kraji. Obec je zasazena v malebné krajině Orlických hor, ani ne 10 kilometrů na sever od města Žamberk. Klášterec leží při řece Divoká Orlice a vodní nádrži Pastviny, která je vyhledávanou rekreační oblastí tohoto kraje. Vydejte se s námi za relaxem do poklidných Orlických hor.

První písemná zmínka o obci pochází z let 1279 až 1290, nicméně kraj plných hustých a tmavých lesů byl osídlen mnohem dřív. Je zaznamenána v bule papeže Bonifáce VIII., později taktéž ve „Formuláři“ pražského biskupa Tobiáše z Bechyně. V obou případech jsou použita původní jména vsi, tedy Orlitz a Orlička.

Pozdější název obce, tedy Klášterec nad Orlicí (datuje se do roku 1513), je odkazem na původní klášter, který zde skutečně stával. Jeho výstavba měla začít ve druhé polovině 13. století a klášter jako takový prý sloužil jako malá pevnost a úkryt pro pocestné. O výstavbu kláštera se zasloužil mnišský řád Cyriaků, kteří měli ve východních Čechách ještě další tři podobné objekty. Protože ale vedli spory s husity a slezskými knížaty, byly jejich kláštery v roce 1421 zbořeny. K obnově ale dochází poměrně brzy, již na začátku druhé poloviny 15. století.

K historii Klášterce a Orlických hor obecně patří také lyžování. První lyže vyráběli místní zruční koláři z jasanu nebo javoru. Lyže jako dopravní prostředek byly během tuhých zim hodně využívány, jezdili na nich například listonoši. V obci se také pořádali závody ve skoku nebo běhu na lyžích.

Staleté památky a krásná příroda

Na pradávnou historii obce odkazuje Klášterec nad Orlicí 2kostel Nejsvětější Trojice, nacházející se v centru Klášterce. Jedná se o kulturní památku ČR, kdysi součást jednopatrové budovy zmiňovaného kláštera cyriaků. Kostel byl po svém zboření obnoven začátkem druhé poloviny 15. století. Z časů obnovy se dochoval kamenný základ hlavního oltáře, stůl s erby rodu Jiřího z Poděbrad.

V katastru obce najdete také nejmohutnější památný strom v Pardubickém kraji. Jmenuje se Tománkova lípa, její odhadovaný věk je více než 600 let a své jméno dostala po někdejším majiteli přilehlého statku. O hodně mladší je další pozoruhodná památka, linie těžkého a lehkého opevnění s pěchotnými sruby. Tato linie byla vybudována jako součást československého opevnění na obranu před nacistickými vojáky. K historickým památkám obce lze zařadit také boží muka a sochu sv. Františka.

Možnosti vyžití v Klášterci nad Orlicí a jeho okolí

Dnes je Klášterec nad Orlicí, jakožto i celé Orlické hory, vyhledávanou turistickou destinací. Mnoho lidí sem přichází kvůli překrásné přírodě, turistice a lyžování. K nejznámějším a vyhledávaným místům v Klášterci patří Zemská brána. V místech polsko-české hranice se koryto Divoké Orlice zužuje, prudce stáčí a tříštící se voda tu vytváří působivé divadlo. Milovníci přírody ale jistě ocení také okolí Pašerácké lávky nebo Čertovy skalky.

Klášterec nad Orlicí je ovšem známý i jako centrum outdoorových sportů. Lidé z různých koutů Čech a Moravy sem každoročně přijíždějí, aby se zúčastnili proslulých závodů v běhu, na lyžích nebo na kolech.

Ze seznamu pozoruhodností v blízkém okolí obce zmíníme vodní nádrž Pastviny nebo Tyršovu rozhlednu. Ta se nachází nedaleko Žamberka, na vrchu Rozálka, a nabízí krásné výhledy na celý Kralický Sněžník, Suchý vrch, Orlické hory a polskou Ciernu goru. Klášterec nad Orlicí 3Pokud se budete pohybovat v okolí Žamberka, zkuste si zajít také na hrad Litice. Z věže této malebné stavby z 13. století je překrásný pohled na meandrující tok Divoké Orlice!

V zimě Vás pak jistě potěší blízký Ski areál České Petrovice nebo Ski areál Bartošovice. Panují zde výborné podmínky a sjezdovky jsou vhodné pro rodiny s dětmi a lyžaře a snowboardisty všech úrovní. Obdobně je na tom i Ski areál Větrný Vrch na Dolní Moravě, ležící asi 27 kilometrů východně od Klášterce nad Orlicí. Zhruba stejně daleko, ovšem směrem na jih, leží Akvapark Ústí nad Orlicí. Najdete zde podmínky pro rekreační i kondiční plavání a celou řadu atrakcí včetně tobogánu, skluzavek, nočního koupání nebo prolézaček.

Kvalitní ubytování – základ pro výbornou dovolenou v Klášterci nad Orlicí

Klášterec nad Orlicí se svým okolím nabízí skvělé podmínky pro aktivní trávení volných dnů. K úrovni služeb přispívá i bohatá nabídka ubytování všeho druhu. V samotném Klášterci se můžete ubytovat v typických srubových domcích, chalupách i penzionech. Další kapacity najdete v Žamberku, Českých Petrovicích, Bartošovicích, Kunvaldě a dalších obcích v okolí Klášterce. Desítky apartmánů a hotelů nabízí prakticky celé Orlické hory.

Na své si přijdou rodiny s dětmi, nároční hosté i páry, které chtějí mít klid jen pro sebe. Ani majitelé čtyřnohých mazlíčků hledající dog friendly ubytování jistě nebudou zklamáni. Zajistěte si příjemné ubytování v Klášterci nad Orlicí a vydejte se na krásnou dovolenou na horách.