Loading

Ubytování v Domaníně (okres Jindřichův Hradec)

(2 objekty + 15 objektů v okolí 25 km)

Penzion Pod Dubem

Domanín (okres Jindřichův Hradec), na okraji obce / města
Rodinný penzion - vhodný pro partie

Ubytování Ondřej Blažek

Domanín (okres Jindřichův Hradec), v obci / ve městě
Dva moderní apartmány│Soukromí zaručeno

Apartmán U Světa

Třeboň (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 3,9 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Útulný apartmán a atmosférou domova!

Penzion u Třeboně

Třeboň - Břilice (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 5,1 km v...
S bazénem, restaurací - super cena!

Penzion u Světlušek

Třeboň (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 6,0 km vzdušně), na okraji obce / města
Moderní apartmány v rodinném penzionu

Selské stavení Dunajovice

Dunajovice (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 7,7 km vzdušně), na okraji obce / města
Pro skupiny, rybáře, milovníky přírody!

Apartmán Nová Hlína 48

Třeboň (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 7,9 km vzdušně), na okraji obce / města,...
Nově zrekonstruovaný apartmán - vše nové

Ubytování Na Statku

Lužnice (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 10,2 km vzdušně), v obci / ve městě, u v...
Ubytování na pravém jihočeském statku

Ubytování u Bláhů

Lužnice (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 10,6 km vzdušně), v obci / ve městě, v l...
Útulné ubytování v klidném prostředí

Chaty Pohoda

Petříkov (okres České Budějovice) (Domanín (okres Jindřichův Hradec) 14,3 km vzdušn...
Ráj cyklistů, rybářů, houbařů, myslivců
1 - 17 / 17

Domanín (okres Jindřichův Hradec)

Domanín (okres Jindřichův Hradec) 1

Ráz jihočeské vísky Domanín určuje její poloha v jižních Čechách, které jsou typické svou barokní architekturou a dlouholetou tradicí rybníkářství. Jen pár kilometrů vzdálená Třeboň napovídá, že obec bude ovlivněna lázeňstvím. Rovinatý ráz jihu Čech je optimální pro lehkou turistiku a cyklistiku. Domanín je ideálním místem pro letní dovolenou, ale pobyt si tu užijte po celý rok.

Domanín – historie a současnost

Obec Domanín se nachází v Jihočeském kraji, v okrese Jindřichův Hradec, zhruba 4 kilometry na jihozápad od Třeboně. Domanín leží na břehu Opatovického rybníka nedaleko rybníka Svět, na hranici s Chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko.

První písemné zmínky o obci se datují do roku 1367, kdy byla vlastněna postupně několika rytíři, než ji na dlouhou dobu získal třeboňský klášter. Ve 14. století začalo vysušování mokřad v okolí a zakládání rybníků, které dalo kraji jeho specifický ráz. Na každém kroku jsou tu také patrné stopy šlechtického rodu Schwarzenbergů, kteří v jižních Čechách sídlili.

Není proto překvapením, že nejvýznamnější domanínskou památkou je Schwarzenberská pohřební kaple, které se lidově říká Schwarzenberská hrobka u rybníka Svět. Navštívit můžete také hřbitovní kostel sv. Jiljí u rybníka Svět, kde byli pohřbívání členové rodu Schwarzenbergů před postavením hrobky. Domanín (okres Jindřichův Hradec) 2Mezi další pamětihodnosti patří kaple na návsi postavená v roce 1924 a socha Anděla Strážce v Třeboňském parku.

Domanín je oázou klidu mezi dvěma rybníky

Domanín je ideálním výchozím bodem pro výlety po okolí. Obec křižují tři značené cyklostezky a naučná stezka Okolo Třeboně. Turisté a výletníci se mohou v Domaníně napojit na tři naučné pěší stezky – Okolo Světa, Rožmberk a stezku zdraví Hrádeček. Příznivci vodních sportů a rekreace u vody ocení blízkost Opatovického rybníka a rybníka Svět.

Nejblíže je zhruba 4 kilometry vzdálená Třeboň, kde se nacházejí jedny z nejznámějších českých lázní. Třeboň je vyhlášená místními restauracemi, kde připravují rybí speciality a oblíbené kapří hranolky z čerstvých ryb. Navštívit zde můžete také minizoo a akvárium a prohlédnout si stálou expozici sladkovodních ryb. Neodmyslitelnou součástí města je také jeden z největších zámeckých komplexů v Česku, Třeboňský zámek.

Necelých 30 kilometrů od Domanína se nachází okresní město Jindřichův Hradec, v jehož centru najdete hrad a zámek, které představují třetí největší památkový komplex v České republice. Daleko z Domanína to není ani na Zámek Hluboká nad Vltavou, který byl přestavěn podle vzoru britského zámku Windsor v novogotickém stylu. V zámku je neuvěřitelně zachovalý mobiliář a k areálu přiléhají rozlehlé romantické zahrady a park.

Domanín (okres Jindřichův Hradec) 3

Dalším významným městem v blízkosti Domanína je Český Krumlov, který je zapsaný na seznamu UNESCO. V historickém centru si můžete prohlédnout státní hrad a zámek, zastřešený most a mnoho dalších památek. Český Krumlov není potřeba představovat vodákům, kteří zde mají jednu z tradičních zastávek na jízdě po Vltavě.

Ubytování v Domaníně, od penzionů až po chaty

Přestože je Domanín relativně malý, najdete tu řadu možností, jak se ubytovat. Přímo v obci se nabízí penziony, apartmány či chalupy nebo levné ubytování v soukromí. V okolí jsou pak blíž k přírodě umístěny chaty. Jste-li trochu flexibilní, a ochotní zajít si do města, natrafíte i na hotely růžných kategorií, některé i s wellness službami.

Obec Domanín těží ze své polohy, protože je obklopen hned dvěma rybníky. Prochází jím několik cyklistických, turistických a naučných stezek, díky kterým můžete objevovat historii i současnost rybníkářského kraje. Vzhledem k rovinatému terénu jsou výlety vhodné i pro děti. Ve vzdálenosti pouhých desítek kilometrů se nacházejí malebná historická města Třeboň, Jindřichův Hradec a Český Krumlov. Návštěva Domanína je nejlepší v letních měsících, ale najdete zde i celoroční vyžití.