Loading

Ubytování v Horní Stropnici

(2 objekty + 9 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Svébohy

Horní Stropnice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Chalupa s koupacím jezírkem a sudem

Chalupa v Meziluží

Horní Stropnice, na okraji obce / města, u potoka
Ticho, klid a pohoda v srdci Novohradek

Penzion U Blatce

Trhové Sviny (Horní Stropnice 8,5 km vzdušně), mimo obce / města, v lese
Nový penzion u rybníků s bazénem

Chaty Pohoda

Petříkov (okres České Budějovice) (Horní Stropnice 9,3 km vz...
Ráj cyklistů, rybářů, houbařů, myslivců

Penzion Kamínek

Nové Hrady (okres České Budějovice) (Horní Stropnice 9,4 km vzdušně), na samotě, u...
Wellness služby, oslavy, firemní akce!

Chalupa Slavče

Slavče (Horní Stropnice 9,7 km vzdušně), v obci / ve městě,...
Komfortní chalupa na úpatí Slepičích hor

Žofínská hájenka

Pohorská Ves (Horní Stropnice 10,5 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Na samotě u lesa v Novohradských horách

Penzión Hájenka Hradiště

Kaplice (Horní Stropnice 14,1 km vzdušně), na okraji obce...
Apartmány v hájence pod lesem, se saunou

Dětský a rodinný penzion Bavlnka

Dvory nad Lužnicí (Horní Stropnice 15,9 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji...
Jsme rájem pro rodiny s dětmi...

Hotel Alf

Borovany (okres České Budějovice) (Horní Stropnice 16,7 km vzdušně), v obci / ve mě...
Hotel na skvělém místě v centru mesta
1 - 11 / 11

Horní Stropnice

Horní Stropnice 1

Výlet za romantikou do Novohradských hor

Přitahuje Vás dovolená v Jihočeském kraji? Není divu. Kromě mnoha památek je v něm i opravdu široké spektrum romantických zákoutí. Jestli po takto laděné dovolené bažíte i Vy, není nic jednoduššího, než že ji prožijete v obci Horní Stropnice. Tu najdete v okrese České Budějovice, jen kousek od hranic s Rakouskem.

Katastrální území Horní Stropnice je nevídaně rozlehlé. Ačkoliv je v něm zastoupena zemědělská půda, hlavní prim mají lesy a malebná údolí. Právě to je případ Terčina údolí, kterým protéká řeka Stropnice. Jeho dominantou je vodopád a tajuplná zřícenina Modrého domku. V blízkosti Horní Stropnice je i mnoho rybníků a nádrží. Jednou z nich je vodní nádrž Humenice. Za Váš čas ale stojí i rybník Martin, Farský rybník či Kapříkovský rybník. Velké množství rybníků Vám nabídne i okolí obecní části Střediměřice a Svébohy. Cestou na opačnou stranu nemůžete minout přírodní památku Hojná voda. Z okolních středisek jsou z Horní Stropnice nejblíže Nové Hrady, Benešov nad Černou a Trhové Sviny.

Významný obchodní i průmyslový uzel

První doložené zmínky o Horní Stropnici pocházejí z 12. století. Už téměř od počátku šlo o významné centrum oblasti Novohradských hor. Tomu nasvědčuje i existence kostela a tvrze, která snad měla sloužit k obranným účelům.

I když nemáme nějaké hluboké znalosti zdejší historie, víme jistě, že některé z okolních osad se těšily nevídaně velké oblibě. Jmenovat bychom mohli Hojnou Vodu, která vešla ve všeobecnou známost jako lázně šlechticů. Podobně na tom byla i Dobrá Voda. Jen s tím rozdílem, že se stala cílem poutníků. V samotné Horní Stropnici pak vznikl pivovar, továrna na výrobu látek a mnoho dalších důležitých institucí a podniků, které přispěly k tomu, že ani takto odlehlá pohraniční obec nestrádala chudobou. Dnes je Horní Stropnice ideálním místem pro trávení rodinné i partnerské dovolené.

Horní Stropnice 2

Památky v Horní Stropnici a okolí

Výše uvedený odstavec napovídá, že v Horní Stropnici je toho k vidění i k dělání opravdu spousta. Asi nejdůležitější stavbou Horní Stropnice je kostel sv. Mikuláše, jehož kořeny sahají až do 13. století. K němu náleží i fara, socha sv. Jana Nepomuckého a mariánský sloup. Historicky velmi cenná je i sýpka, ve které si můžete vyzkoušet pečení vlastního pečiva. Aby k tomu však došlo, je potřeba se objednat předem. Ani tak ale nemáte vyhráno. Do expozice budete vpuštěni jen v případě, že se sejde skupina nad pět osob.

Celkem netradiční podívanou Vám nabídne i pyramida u Pasek, či pomník Obětem terorismu v Dobré Vodě. V ní je také kostel Nanebevzetí Panny Marie. V Hojné Vodě je taktéž socha sv. Jana Nepomuckého, ale také věž zvonice. Trochu méně tradiční je i meditační zvon. Velmi hezkou kapli mají také Svébohy, ve kterých jsou mimo jiné i zanedbané pozůstatky tvrze. Téměř všude pak narazíte na velké množství božích muk, které jsou rozptýlené v prostoru. Kdo se nebojí výšek, toho jistě zaujme i výšlap na rozhlednu Kraví hora. Co by kamenem dohodil je také tvrz Cuknštejn, která se stala dějištěm českého filmu Ať žijí rytíři!

Tipy, kam se vydat za sportem

Horní Stropnice jistě nadchne všechny zapálené sportovce. Kromě fotbalového hřiště je Vám plně k dispozici sportovní hala, která nahrává jak příznivcům fitness, tak mnoha dalších sportů. Zahrajete si v ní jak házenou, tak badminton, basketbal a sálovou kopanou. Po sportovním výkonu si můžete trochu odpočinout třeba v sauně. V letních parnech se vyřádíte i na místním koupališti. Jinak je celá oblast vhodná pro pěší turistiku a jízdu na kole.

Horní Stropnice 3

V zimě je to s realizací zimních sportů trochu náročnější. V okolí totiž není mnoho lyžařských středisek. Rozhodně si ale vezměte běžky, boby nebo sáňky. Pokud Vám nevadí za lyžováním trochu cestovat, zhruba za hodinu stanete u sjezdovky, kterou provozuje Frymburk. Od ní je to jen kousek i do velmi dobře vybaveného lyžařského areálu Lipno. Větší města, jakými jsou třeba České Budějovice Vám pak umožní hraní hokeje a ledního bruslení.

Prázdninové ubytování v Horní Stropnici

Díky velké rozloze má Horní Stropnice různé typy ubytovacích kapacit. Kromě penzionů tu fungují i plně vybavené apartmány a ubytování v soukromí. Velmi hezké prázdniny prožijete i v případě, že si najmete chatu či chalupu na samotě nebo někde u lesa. Kdo má hlouběji do kapsy, nebo chce maximálně splynout s přírodou, ten by si měl vybrat kemp.

Horní Stropnice je takovým malým rájem na zemi. Kromě ruchu civilizace se tu setkáte i s opravdovým klidem, který bude vítaným balzámem pro Vaše stresem pocuchané nervy. Věříme, že se Vám bude pobyt v Horní Stropnici líbit.