Loading

Ubytování v Novohradských horách

(26 objektů)

Penzion Kamínek

Nové Hrady (okres České Budějovice), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Wellness služby, oslavy, firemní akce!

Dětský a rodinný penzion Bavlnka

Dvory nad Lužnicí, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Jsme rájem pro rodiny s dětmi...

Domek kata Matěje

Český Krumlov, v obci / ve městě, v centru města
Středověká atmosféra a moderní komfort

Chalupa Budinka

Mojné, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Příjemné ubytování se saunou a vířivkou

Penzión Hájenka Hradiště

Kaplice, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Apartmány v hájence pod lesem, se saunou

Penzion Šerhant

Český Krumlov, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion s bazénem, u Českého Krumlova

Chalupa u svatého Antonína

Rožmberk nad Vltavou, v obci / ve městě, u řeky
Chalupa v krásném podhorském prostředí

Apartment Topview

Český Krumlov - Horní Brána, v obci / ve městě, v centru města
Ubytování s nejlepším výhledem na město

Penzion Klíma

Český Krumlov, v obci / ve městě
Pohodlné apartmány v klidné lokalitě

Hotel Alf

Borovany (okres České Budějovice), v obci / ve městě
Hotel na skvělém místě v centru mesta
1 - 26 / 26

Novohradské hory

Zapomenutý kraj Novohradských hor ukrývá nedotčená území

Novohradské hory jsou malým pohořím, které leží v Jihočeském kraji na Českokrumlovsku. Na východě a jihu území pohoří lemuje hranice s Rakouskem. Je to nejvýchodnější část Šumavské hornatiny a dělí se na Pohořskou hornatinu a Jedlickou vrchovinu. Nejvyšší horou je hora Viehberg, která však leží na rakouské straně. Nejvyšším českým vrcholem Novohradských hor je Kamenec. Novohradské hory jsou tak trochu zapomenutým místem, ale právě díky tomu si zde užijete klid, ticho a vychutnáte si tak jedinečnou a nedotčenou přírodu. Je to místo, kde načerpáte síly do dalších pracovních let.

Novohradské hory 1

Nejstarší pralesy v Evropě jsou v Novohradských horách

Většinu území pokrývá Přírodní park Novohradské hory, který zahrnuje mnoho přírodních památek a rezervací. Z Pohorské Vsi se vydejte pěšky po zelené nebo na kole do Přírodní rezervace Pivonické skály. Ta se rozprostírá v pásu mezi Pivonickým vrchem a Smrčinou.

V její těsné blízkosti se nachází Národní přírodní rezervace Žofínský prales. Je to oblast přes 100 hektarů plochy, která je ponechána samovolnému vývoji tak tvoří unikátní přírodní rezervaci. V Novohradských horách se nachází ještě jeden prales. Tím je Hojná voda, která je národní přírodní památkou.

Prales Hojná voda se nachází na hranici s Rakouskem pod úpatím hory Vysoká. Pralesem dokonce projdete a prozkoumáte ho na okružní naučné stezce, která informuje o vzniku pralesa, jeho složení a historii. Žofínský prales a prales Hojná voda byly založeny v roce 1838, a tím jsou nejstaršími chráněnými územími ve střední Evropě.

Na druhé straně hory Vysoká, tedy v obci Hojná voda, začněte túru na Kraví horu. Výchozím místem může být Zvon setkávánítřítunový zvon zavěšený v tzv. sluneční bráně uslyšíte každou neděli v 19. hodin. Na túru se však vydejte o něco dřív. Na Kraví horu se dostanete po zelené turistické trase. Okružní cesta je dlouhá asi tři kilometry. Odměnou Vám bude výhled z rozhledny. Z výšky 32 metrů uvidíte Novohradské hory a jeho okolí, Šumavu a při dobré viditelnosti i Alpy.

Pohoří na Šumavě se vydejte po zelené turistické trase na nejvyšší horu Kamenec (1072 m n. m.) Cesta vede kolem Přírodní památky Prameniště Pohořského potoka. V okolí tak uvidíte, prameniště, rašeliniště a louky u údolí rozvětveného potoku. S tím souvisí i přímo navazující Pohořské slatě, což jsou vrchovištní rašeliniště a jejich část je také přírodní památkou. Kamenec je zalesněný vrchol, avšak uchvátí Vás částečně porostlé pískovcové skály. Vrchol je asi 400 metrů od rakouských hranic, takže se klidně podíváte na tento vrchol i z Rakouska. Cestou totiž do Rakouska uvidíte i zříceninu bývalého hostince Kamenec.

Od autobusového nádraží v Nových Hradech začíná naučná stezka Novohradské příhraniční rybníky. Tato stezka Vás zavede okolo Zevlova mlýnu k Zevlovu, Přesličkovému a Hejškovu rybníku. V Zevlově mlýně zažijete komentovanou prohlídku s ukázkou mlecího zařízení z konce 19. století. Přesličkový a Hejškův rybník jsou součástí Přírodní památky Přesličkový rybník. Jedná se o mokřadní rybníky s výskytem leknínu nebo přesličky říční. Pokud se vydáte na kole, můžete to vzít zpět okolo Přírodní památky Veveřský potok a zastavit se na biofarmě v autokempu Veveří.

Novohradské hory 2

Městské památkové zóny Novohradských hor

Novohradské hory jsou z velké části pokryty lesy a loukami a není zde mnoho velkých měst nebo památek. Přesto ale jsou tady místa, která byste neměli vynechat. První zastávkou za kulturou ať jsou Nové Hrady. Součástí této městské památkové zóny je část Přírodní památky Sokolí hnízdo a bažantnice.

Památkou provádí naučná stezka Sokolí hnízdo, ve které Vás seznámí s přírodou a kulturou místní krajiny. V Nových Hradech navštivte původem gotický hrad, který byl rozšířen o barokní dům zdobený sgrafity. Hrad brání mohutné zdi i hluboký příkop. Při prohlídce se dozvíte o historii rodu Buquoyů, ale také uvidíte expozici sklářství nebo hradní knihovnu.

Kousek od hradu stojí historická kovárna. Tato kovárna nabízí nejen prohlídku historické dílny a expozici kovářství, ale také možnost prohlídky interiérů, popřípadě si zkusíte vytvořit vlastní kovaný výrobek. Do památkové zóny patří i zámek a zámecký park. Zámek je ve vlastnictví Akademie věd ČR a tak není veřejnosti přístupný. Na náměstí Republiky uvidíte historickou budovu radnice, ale i Buquoyskou rezidenci, ve které však sídlí hotel. Navštivte i barokní klášter sv. Petra a Pavla s farním kostelem, jež pochází ze 17. století. Klášter slouží jako místo pro různé vzdělávací programy, koncerty a výstavy.

U hraničního přechodu Nové Hrady si připomeňte dobu železné opony, a to ve skanzenu Ochrany státní hranice a železné opony. Uvidíte originální zátaras nebo strážní věž, ale také některé exponáty z této doby. Naučná stezka Brána Novohradských hor Vás provede okolím Krásné hory, údolím řeky Černé i městskou památkovou zónou Benešov nad Černou. Součástí této zóny je kostel sv. Jakuba Většího, goticko-renesanční budova radnice, kašny i morový sloup.

K Novohradským horám vzniklo v okolí i pár muzeí. V Horní Stropnici si v budově bývalé sýpky přiblížíte historii života v Novohradských horách. Právě tomuto tématu se věnuje Muzeum Novohradských hor. V obci Kamenná je zase Muzeum Vysídlených obcí Novohradska. Expozice přibližuje historii osidlování tohoto regionu a také to, jak se vše změnilo po příchodu německy mluvících obyvatel.

Pěší turistika a cykloturistika vládnou Novohradským horám

Odlehlá místa České republiky, nedotčená příroda, rašeliniště a mokřady nejlépe prozkoumáte právě po svých. Díky poměrně bohaté síti turistických tras i cyklotras se dostanete na místa, kam před Vámi vkročil jen málokdo. Přírodní koupání obklopené lesy Novohradských hor si v klidu a tichu vychutnáte u splavovací nádrže Zlatá Ktiš. Nedaleko přírodní památky Přesličkový rybník je možné koupání také ve Veveřském rybníku či v Pohořském rybníku. V Horní Stropnici je zase k dispozici na místním koupališti venkovní bazén. Relaxaci zažijete ve wellness centru, které je součástí hotelu v Nových Hradech. Těšit se můžete na bazén, saunu, parní kabinu či solnou jeskyni.

Novohradské hory 3

Novohradské hory vybízejí k běžeckému lyžování. Téměř celým územím je protkána síť běžeckých lyžařských tras. Ti, kteří milují naopak rychlý sešup z kopců, budou muset mimo české území. Nejblíže Novohradským horám je Skiareál Schigebiet Viehberg u hory Viehberg nebo do Skiareálu Aichelberglifte Karlstift. Na českém území je nejblíže Ski areál Kozí Pláň.

Novohradské hory a její možnosti ubytování

Vzhledem k tomu, že Novohradské hory jsou méně osídleným územím, nejsou možnosti ubytování jsou menší. Přesto zde najdete kemp i penziony, které jsou nejrozšířenější variantou ubytování. Luxusní pobyt spojený s wellness zažijete v některém z hotelů.

V blízkosti přírody lze najít chaty i chalup. Jako zajímavou možností se v této oblasti nabízí i ubytování v soukromíNovohradské hory je územím plným přírodních památek i nejstarších pralesů na našem území. Je to místem pro klidnou dovolenou nebo krátkodobý pobyt v přírodě. Také je ideálním místem k návštěvě Rakouska, Německa či Národního parku Šumava. Je to místo, kam se budete rádi vracet.

Názory a doporučení

Boušková Zuzana (ubytovatel) 19.2.2020
Nádherná příroda, málo lidí a turistů. Můžete se celý den toulat po lesích, aniž byste potkali živáčka.
Martin Niedl (ubytovatel) 18.2.2020
Českokrumlovský region a jeho okolí disponuje čistou a okouzlující přírodou, kde se nachází řada zajímavých míst a památek a je skvělé to vše objevovat při pěší nebo cyklo turistice, ale také při vodní turistice na řece Vltavě, kde při pěkném počasí můžete pádlovat od Dubna do Listopadu, tedy nejen při exponovanějších víkendech letních prázdnin. Navštivte Hrad Rožmberk, zříceninu hradu Dívčí Kámen, keltské oppidum Třísov, horu Kleť s rozhlednou odkud uvidíte Alpy, Čertovu Stěnu, Frymburk a mnoho dalších míst.
Josef Haláček (ubytovatel) 13.2.2020
Jižní Čechy jsou regionem přírody, turistiky, cyklistiky, hradů a zámků.
Emília (sólo host - návštěvník) 28.1.2020
Supr.
Stanislava Šerhantová (ubytovatel) 5.1.2020
Doporučuji Český Krumlov a návštěvu infocentra. Kde dostanete aktuální informace o akcích všeho druhu ve městě i okolí. Lipensko. Každý si v našem regionu vybere nabídku akcí ke své spokojenosti.
Veronika Březinová (ubytovatel) 26.11.2019
Lipno, Rožmberk nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou.
Růžena Dáňová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 17.8.2019
Třeboň, Chlum u Třeboně, České Budějovice... vše je kousek.
Petr Forman (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 12.8.2019
Region je celkově zajímavý a stojí za návštěvu.
Karolína Říhová (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 12.8.2019
krásná Tvrz Žumberk, hrad Nové Hrady a klášter v Borovanech
Jana Firýtová (starší pár - návštěvník) 19.7.2019
Nádhera.
Bronislava Hubatková (starší pár - návštěvník) 17.7.2019
Rozhledny, lesy
Naděžda Ottová (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 10.7.2019
celý region je krásný
Jana Kastnerová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 9.7.2019
Ok
Lenka Štěrbová (skupina - návštěvník) 14.5.2019
Kromě Krumlova jsme navštívily zoo a zámek Hluboká a obec Holašovice