Loading

Ubytování v Novohradských horách

(33 objektů)

Penzion Kamínek

Nové Hrady (okres České Budějovice), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Wellness služby, oslavy, firemní akce!

Ubytování v domečku

Suchdol nad Lužnicí, v obci / ve městě, v centru města
Klidná dovolená a koupání na pískovnách

Chalupa Budinka

Mojné, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Příjemné ubytování se saunou a vířivkou

Krumlovský dům v zahradě

Český Krumlov, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krumlovský dům v zahradě

Penzion Šerhant

Český Krumlov, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion s bazénem, u Českého Krumlova

Domek kata Matěje

Český Krumlov, v obci / ve městě, v centru města
Středověká atmosféra a moderní komfort

Dětský a rodinný penzion Bavlnka

Dvory nad Lužnicí, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Jsme rájem pro rodiny s dětmi...

Pension Kadlec

Český Krumlov, na okraji obce / města, u řeky
Soukromí v klidném prostředí u Vltavy

Penzion Klíma

Český Krumlov, v obci / ve městě
Pohodlné apartmány v klidné lokalitě

Apartment B.B.B.

Český Krumlov - Vnitřní Město, v obci / ve městě, v centru města
Historické centrum Českého Krumlova!
1 - 33 / 33

Novohradské hory

Zapomenutý kraj Novohradských hor ukrývá nedotčená území

Novohradské hory jsou malým pohořím, které leží v Jihočeském kraji na Českokrumlovsku. Na východě a jihu území pohoří lemuje hranice s Rakouskem. Je to nejvýchodnější část Šumavské hornatiny a dělí se na Pohořskou hornatinu a Jedlickou vrchovinu. Nejvyšší horou je hora Viehberg, která však leží na rakouské straně. Nejvyšším českým vrcholem Novohradských hor je Kamenec. Novohradské hory jsou tak trochu zapomenutým místem, ale právě díky tomu si zde užijete klid, ticho a vychutnáte si tak jedinečnou a nedotčenou přírodu. Je to místo, kde načerpáte síly do dalších pracovních let.

Novohradské hory 1

Nejstarší pralesy v Evropě jsou v Novohradských horách

Většinu území pokrývá Přírodní park Novohradské hory, který zahrnuje mnoho přírodních památek a rezervací. Z Pohorské Vsi se vydejte pěšky po zelené nebo na kole do Přírodní rezervace Pivonické skály. Ta se rozprostírá v pásu mezi Pivonickým vrchem a Smrčinou.

V její těsné blízkosti se nachází Národní přírodní rezervace Žofínský prales. Je to oblast přes 100 hektarů plochy, která je ponechána samovolnému vývoji tak tvoří unikátní přírodní rezervaci. V Novohradských horách se nachází ještě jeden prales. Tím je Hojná voda, která je národní přírodní památkou.

Prales Hojná voda se nachází na hranici s Rakouskem pod úpatím hory Vysoká. Pralesem dokonce projdete a prozkoumáte ho na okružní naučné stezce, která informuje o vzniku pralesa, jeho složení a historii. Žofínský prales a prales Hojná voda byly založeny v roce 1838, a tím jsou nejstaršími chráněnými územími ve střední Evropě.

Na druhé straně hory Vysoká, tedy v obci Hojná voda, začněte túru na Kraví horu. Výchozím místem může být Zvon setkávání – třítunový zvon zavěšený v tzv. sluneční bráně uslyšíte každou neděli v 19. hodin. Na túru se však vydejte o něco dřív. Na Kraví horu se dostanete po zelené turistické trase. Okružní cesta je dlouhá asi tři kilometry. Odměnou Vám bude výhled z rozhledny. Z výšky 32 metrů uvidíte Novohradské hory a jejich okolí, Šumavu a při dobré viditelnosti i Alpy.

Z pohoří na Šumavě se vydejte po zelené turistické trase na nejvyšší horu Kamenec (1072 m n. m.) Cesta vede kolem Přírodní památky Prameniště Pohořského potoka. V okolí tak uvidíte, prameniště, rašeliniště a louky u údolí rozvětveného potoku. S tím souvisí i přímo navazující Pohořské slatě, což jsou vrchovištní rašeliniště a jejich část je také přírodní památkou. Kamenec je zalesněný vrchol, avšak uchvátí Vás částečně porostlé pískovcové skály. Vrchol je asi 400 metrů od rakouských hranic, takže se klidně podíváte na tento vrchol i z Rakouska. Cestou totiž do Rakouska uvidíte i zříceninu bývalého hostince Kamenec.

Od autobusového nádraží v Nových Hradech začíná naučná stezka Novohradské příhraniční rybníky. Tato stezka Vás zavede okolo Zevlova mlýnu k Zevlovu, Přesličkovému a Hejškovu rybníku. V Zevlově mlýně zažijete komentovanou prohlídku s ukázkou mlecího zařízení z konce 19. století. Přesličkový a Hejškův rybník jsou součástí Přírodní památky Přesličkový rybník. Jedná se o mokřadní rybníky s výskytem leknínu nebo přesličky říční. Pokud se vydáte na kole, můžete to vzít zpět okolo Přírodní památky Veveřský potok a zastavit se na biofarmě v autokempu Veveří.

Novohradské hory 2

Městské památkové zóny Novohradských hor

Novohradské hory jsou z velké části pokryty lesy a loukami a není zde mnoho velkých měst nebo památek. Přesto ale jsou tady místa, která byste neměli vynechat. První zastávkou za kulturou ať jsou Nové Hrady. Součástí této městské památkové zóny je část Přírodní památky Sokolí hnízdo a bažantnice.

Památkou provádí naučná stezka Sokolí hnízdo, ve které Vás seznámí s přírodou a kulturou místní krajiny. V Nových Hradech navštivte původem gotický hrad, který byl rozšířen o barokní dům zdobený sgrafity. Hrad brání mohutné zdi i hluboký příkop. Při prohlídce se dozvíte o historii rodu Buquoyů, ale také uvidíte expozici sklářství nebo hradní knihovnu.

Kousek od hradu stojí historická kovárna. Tato kovárna nabízí nejen prohlídku historické dílny a expozici kovářství, ale také možnost prohlídky interiérů, popřípadě si zkusíte vytvořit vlastní kovaný výrobek. Do památkové zóny patří i zámek a zámecký park. Zámek je ve vlastnictví Akademie věd ČR, a tak není veřejnosti přístupný. Na náměstí Republiky uvidíte historickou budovu radnice, ale i Buquoyskou rezidenci, ve které však sídlí hotel. Navštivte i barokní klášter sv. Petra a Pavla s farním kostelem, jež pochází ze 17. století. Klášter slouží jako místo pro různé vzdělávací programy, koncerty a výstavy.

U hraničního přechodu Nové Hrady si připomeňte dobu železné opony, a to ve skanzenu Ochrany státní hranice a železné opony. Uvidíte originální zátaras nebo strážní věž, ale také některé exponáty z této doby. Naučná stezka Brána Novohradských hor Vás provede okolím Krásné hory, údolím řeky Černé i městskou památkovou zónou Benešov nad Černou. Součástí této zóny je kostel sv. Jakuba Většího, goticko-renesanční budova radnice, kašny i morový sloup.

V Novohradských horách vzniklo i pár muzeí. V Horní Stropnici si v budově bývalé sýpky přiblížíte historii života v Novohradských horách. Právě tomuto tématu se věnuje Muzeum Novohradských hor. V obci Kamenná je zase Muzeum Vysídlených obcí Novohradska. Expozice přibližuje historii osidlování tohoto regionu a také to, jak se vše změnilo po příchodu německy mluvících obyvatel.

Pěší turistika a cykloturistika vládnou Novohradským horám

Odlehlá místa České republiky, nedotčená příroda, rašeliniště a mokřady nejlépe prozkoumáte právě po svých. Díky poměrně bohaté síti turistických tras i cyklotras se dostanete na místa, kam před Vámi vkročil jen málokdo. Přírodní koupání obklopené lesy Novohradských hor si v klidu a tichu vychutnáte u splavovací nádrže Zlatá Ktiš. Nedaleko přírodní památky Přesličkový rybník je možné koupání také ve Veveřském rybníku či v Pohořském rybníku. V Horní Stropnici je zase k dispozici na místním koupališti venkovní bazén. Relaxaci zažijete ve wellness centru, které je součástí hotelu v Nových Hradech. Těšit se můžete na bazén, saunu, parní kabinu či solnou jeskyni.

Novohradské hory 3

Novohradské hory vybízejí k běžeckému lyžování. Téměř celým územím je protkána síť běžeckých lyžařských tras. Ti, kteří milují naopak rychlý sešup z kopců, budou muset mimo české území. Nejblíže Novohradským horám je Skiareál Schigebiet Viehberg u hory Viehberg nebo do Skiareálu Aichelberglifte Karlstift. Na českém území je nejblíže Ski areál Kozí Pláň.

Novohradské hory a její možnosti ubytování

Vzhledem k tomu, že Novohradské hory jsou méně osídleným územím, jsou možnosti ubytování menší. Přesto zde najdete kemp i penziony, které jsou nejrozšířenější variantou ubytování. Luxusní pobyt spojený s wellness zažijete v některém z hotelů. V blízkosti přírody lze najít chaty i chalup. Jako zajímavou možností se v této oblasti nabízí i ubytování v soukromí.

Novohradské hory je územím plným přírodních památek i nejstarších pralesů na našem území. Je to místem pro klidnou dovolenou nebo krátkodobý pobyt v přírodě. Také je ideálním místem k návštěvě Rakouska, Německa či Národního parku Šumava. Je to místo, kam se budete rádi vracet.

Názory a doporučení

Stanislava Šerhantová (ubytovatel) 3.7.2020
Doporučuji Český Krumlov a návštěvu infocentra. Kde dostanete aktuální informace o akcích všeho druhu ve městě i okolí. Lipensko. Každý si v našem regionu vybere nabídku akcí ke své spokojenosti.
Josef Haláček (ubytovatel) 27.6.2020
Jižní Čechy jsou regionem přírody, turistiky, cyklistiky, hradů a zámků.
JANA JAN (starší pár - návštěvník) 24.6.2020
Doporucujeme zamek Hluboká zamek Ceský Krumlov a zámek Trebon
Boušková Zuzana (ubytovatel) 23.6.2020
Nádherná příroda, málo lidí a turistů. Můžete se celý den toulat po lesích, aniž byste potkali živáčka.
Martin Niedl (ubytovatel) 19.6.2020
Českokrumlovský region a jeho okolí disponuje čistou a okouzlující přírodou, kde se nachází řada zajímavých míst a památek a je skv