Loading

Ubytování v Nových Hradech (okres České Budějovice)

(1 objekt + 11 objektů v okolí 25 km)

Penzion Kamínek

Nové Hrady (okres České Budějovice), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Wellness služby, oslavy, firemní akce!

Chalupa Svébohy

Horní Stropnice (Nové Hrady (okres České Budějovice) 4,6 km vzdušně), v obci / ve m...
Chalupa s koupacím jezírkem a sudem

Penzion U Blatce

Trhové Sviny (Nové Hrady (okres České Budějovice) 5,5 km vzdušně), mimo obce / měst...
Nový penzion u rybníků s bazénem

Chalupa v Meziluží

Horní Stropnice (Nové Hrady (okres České Budějovice) 6,0 km vzdušně), na okraji obc...
Ticho, klid a pohoda v srdci Novohradek

Chaty Pohoda

Petříkov (okres České Budějovice) (Nové Hrady (okres České B...
Ráj cyklistů, pejskařů, rybářů, houbařů

Dětský a rodinný penzion Bavlnka

Dvory nad Lužnicí (Nové Hrady (okres České Budějovice) 11,5 km vzdušně), na samotě,...
Jsme rájem pro rodiny s dětmi...

Chalupa Slavče

Slavče (Nové Hrady (okres České Budějovice) 12,0 km vzdušně)...
Komfortní chalupa na úpatí Slepičích hor

Ubytování v domečku

Suchdol nad Lužnicí (Nové Hrady (okres České Budějovice) 13,...
Klidná dovolená a koupání na pískovnách

Ubytování CEP

Cep (Nové Hrady (okres České Budějovice) 14,4 km vzdušně), na okraji obce / města
Apartmán na usedlosti Třeboňsko!

Žofínská hájenka

Pohorská Ves (Nové Hrady (okres České Budějovice) 14,7 km vzdušně), na samotě, u le...
Na samotě u lesa v Novohradských horách
1 - 12 / 12

Nové Hrady (okres České Budějovice)

Nové Hrady (okres České Budějovice) 1

Nové Hrady (okres České Budějovice)

Městečko Nové Hrady najdete na mapě ČR v Jihočeském krajiokrese České Budějovice, nedaleko hranic s Rakouskem. Leží v Novohradském podhůří 35 km jihovýchodně od Českých Budějovic, 15 km západně od hraničního města České Velenice, 42 km východně od Českého Krumlova a 28 km na jih od Třeboně.

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1279. Nové Hrady byly založeny jako strážní pevnost pravděpodobně spolu s hradem na vysokém ostrohu ke konci 13. století. Tradici ve městě mělo hlavně pivovarnictví a kovářství. Rozmachu, hlavně co se týká výstavby, dosáhly za panství rodu Buquoyů, kterým patřilo až do r. 1945. Ti přestavěli starobylé městečko na barokní rezidenční město. Později byla z města přeložena stará silnice z Čech do Rakouska, poté se městu vyhnula i železnice. To sice zpomalilo hospodářský rozvoj města, ale zachovalo jeho původní ráz. I to přispělo k tomu, že Nové Hrady patří k nejcennějším památkovým celkům jižních Čech.

Historické jádro města je městskou památkovou rezervací. Tvoří ho Starý hrad z druhé poloviny 14. století, který byl o 100 let později opraven a opevněn pozdně gotickými baštami. V celkem dobrém stavu se dochovalo opevnění s mohutným příkopem a valem.

Na východ od hradu je situováno kolonizační městečko s obdélným pravidelným náměstím, bylo opevněno v druhé polovině 14. století za vlády pánů z Rožmberka, kterým patřilo až do 17. století. Z původních městských hradeb a bran se dochovala jen empírově přestavěná Dolní brána. Východní stranu náměstí tvoří tzv. rezidence, což je nepravidelný blok patrových budov s vnitřními dvory z první poloviny 17. století. Naproti ní určitě nepřehlédnete ani starou renesanční radnici z 16. století. Cennou památkou připomínající významný rod Buquoyů, je Buquoyská hrobka, postavená na konci 19. století v novogotickém stylu.

Významnou sakrální památkou je farní kostel sv. Petra a Pavla na východním okraji městečka z druhé poloviny 13. století. Součástí historického jádra je i Nový zámek postavený v anglickém parku na kraji města na počátku 19. století. Nedaleko náměstí stojí významná historická stavba – Klášter Božího milosrdenství Rodiny Panny Marie z r. 1678. V současnosti je duchovním centrem novohradska a jsou z něj spravovány okolní farnosti.

Další historickou stavbou je tvrz Cuknštejn - středověké panské sídlo, chráněné jako kulturní památka ČR. Je to jedna z nejlépe dochovaných středověkých tvrzí v jižních Čechách, svědek časů, kdy Nové Hrady byly důležitou pohraniční pevností.

Nové Hrady (okres České Budějovice) 2

Zajímavosti v Nových Hradech a okolí

Nedaleko od Nových Hradů, asi 2 km jihozápadním směrem se nachází národní přírodní památka Terčino údolí. Je to nádherný krajinný park v údolí říčky Stropnice, ve kterém najdete několik romantických staveb z 19. století. Další přírodní památky nacházející se v Novohradském podhůří jsou Národní přírodní rezervace Červené blato – rašeliniště, národní přírodní památka Hojná voda – důvodem ochrany je tu pralesovitý smíšený porost a některé druhy ptactva a hmyzu. Na levém břehu řeky Stropnice na severozápad od Nových Hradů najdete další přírodní památku – Sokolí hnízdo a bažantnice.

Okolí Nových Hradů svým členitým terénem je přímo předurčeno stát se rájem turistů a to jak pěších, tak těch na kole. Obcí prochází několik cyklostezek a turistických tras. Historicko - naučná stezka Vás seznámí s historií života v česko-rakouském pohraničí. Existence četných vodních toků, samozřejmě hlavně rybníků je dobrým předpokladem pro sportovní rybolov a rybaření vůbec. Okolité husté lesy přímo svádějí k houbaření.

Dobrým tipem na výlet pro Vás jistě bude tvrz Žumberk. Můžete se k ní vydat autem, na kole ale klidně i pěšky, cesta k ní je dlouhá asi jen 8 km na západ od Nových Hradů. V posledních letech prošla rekonstrukcí a dnes můžete obdivovat její hradby s několika baštami. V interiéru uvidíte zajímavou expozici malovaného lidového nábytku z jižních Čech

Cestujete-li s dětmi, jistě jim uděláte radost návštěvou ZOO Dvorec u obce Borovany. Tato zoologická zahrada v současnosti chová přes 300 zvířat – exotické šelmy, opice ale i domestikovaná zvířata. A jestliže nemáte ještě dost, další zastávku si udělejte o pár kilometrů dál na sever, v Akváriu Třeboň. O tom, že se skutečně nacházíte v kraji rybníků, Vás přesvědčí sladkovodní akvária, která Vám přiblíží svět pod hladinou třeboňských rybníků.

Nádherné kulturní památky najdete ve městech Rožmberk nad Vltavou a Český Krumlov. V Rožmberku je to jeden z nejstarších jihočeských hradů přestavěných na renesanční zámek. V jeho interiérech kromě historických místností uvidíte expozice vzácných obrazů, zbraní, nábytku a porcelánu. Na západ od Nových Hradů se projděte nádherným městem, architektonickým skvostem – Českým Krumlovem. Právem je zapsáno na seznamu kulturních památek UNESCO. Málokde najdete tak ucelený soubor historické městské zástavby spolu s rozsáhlým areálem hradu a zámku. Druhou dominantou města je gotický kostel sv. Víta.

Příjemné osvěžení během horkých letních dnů Vám přinese koupání na umělých či přírodních koupalištích. Jedno takové je přímo v Nových Hradech, za nepříznivého počasí tu máte k dispozici krytý bazén. Městečko má i sportovní střelnici a možnost projížděk na koni.

Jestliže tu budete trávit svou zimní dovolenou, nemusíte se vůbec obávat toho, že byste tu neměli co dělat. Okolí města má k dispozici hodně běžeckých tratí a ani k sjezdovkám to nebudete mít odsud daleko. Nedaleko Českého Krumlova je to Ski areál Kozí Pláň. Ještě blíž to ale budete mít do rakouského Harmanschlagu u města Gmünd v těsné blízkosti hranic s ČR. Sjezdovky jsou vhodné pro začínající i pokročilé lyžaře a snowboardisty.

Nové Hrady (okres České Budějovice) 3

Ani s ubytováním nebude v Nových Hradech problém

V městě se nachází několik hotelů, penzionů a apartmánů, které Vám poskytnou maximální komfort a mnohé z nich i vlastní stravovací zařízení. Jestliže Vám víc vyhovují chalupy, chaty či ubytování v soukromí, nic Vám nebrání zajistit si ubytování v nich. Jednoduché a přitom pohodlné ubytování, navíc za výhodné ceny, Vám poskytnou autokempy a ubytovny. Jejich služby oceníte obzvlášť, cestujete-li například se skupinou přátel.

Jestli teda ještě nejste rozhodnuti o místě své další dovolené, zkuste přijmout pozvání do Nových Hradů. Ať už chcete rozšířit své vědomosti o kulturním a historickém dědictví své vlasti, toulat se relativně zachovalou přírodou či prostě jen poznat další zajímavý kout Čech, přijeďte do Nových Hradů. Přesvědčte se na vlastní kůži, že strávit tu dovolenou byl výborný nápad.