Loading

Ubytování na Českobudějovicku

(15 objektů)

Penzion U lesa

České Budějovice, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
To pravé místo pro klidné ubytování

Chalupa Svébohy

Horní Stropnice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Chalupa s koupacím jezírkem a vířivkou

Apartmány Radost

Kamenný Újezd (okres České Budějovice), mimo obce / města
Dům se dvěma apartmány

Chata Koloděje nad Lužnicí

Týn nad Vltavou, v rekreační oblasti, v chatové osadě
Dokonalé soukromí v objetí přírody

Penzion Centrum

České Budějovice, v obci / ve městě, u řeky
Penzion s ideální polohou v centru města

Ubytování a občerstvení u cyklostezky

Břehov, v obci / ve městě
Ubytování u cyklostezky, s občerstvením

Apartmány Zadní Mlýn

České Budějovice, v obci / ve městě, u řeky
Komfortné apartmány v centru města

Chalupa Statek u Hofhanslů

Rudolfov, na okraji obce / města
Ideální chalupa na rodinnou dovolenou

Chaty Pohoda

Petříkov (okres České Budějovice), na okraji obce / města, u...
Ráj cyklistů, rybářů, houbařů, myslivců

Chalupa Slavče

Slavče, v obci / ve městě, v centru města
Komfortní chalupa na úpatí Slepičích hor
1 - 15 / 15

Českobudějovicko

Českobudějovicko 1Na Českobudějovicku si užijete památky, přírodu i aktivní dovolenou

Českobudějovicko je oblast plná krásné přírody, historie a památek, zajímavých měst a také sportovního a kulturního vyžití. To vše svádí k delšímu strávení své dovolené nebo pobytu právě v této oblasti jižních Čech. Českobudějovicko se na své jižní straně dotýká rakouských hranic a Novohradských hor. Východ regionu je obklopen snad nespočetným počtem rybníků Třeboňské pánve a řekou Lužnicí. Na severu území se rozléhá Táborská pahorkatina a protéká jím řeka Vltava.

Západně najdete Českobudějovickou pánev a také chráněnou krajinnou oblast Blanský les. Největším a hlavním městem tohoto regionu, již podle názvu, jsou České Budějovice. V okolí však najdete i další větší a zajímavá města, jako jsou Strakonice, Prachatice, Český Krumlov, Třeboň, Jindřichův Hradec či Písek nebo Tábor.

Hrady a zámky UNESCO i jiné atrakce v regionu Českobudějovicko

Pokud si vyberete Českobudějovicko za svůj dovolenkový region, určitě nebudete litovat. Ať už máte rádi hrady, zámky nebo jiné zajímavosti, najdete zde od každého něco.

České Budějovice lákají návštěvníky na zachovalé historické centrum s hradebním opevněním, které můžete vidět z Černé věže kostela sv. Mikuláše. Nejstarší gotickou památkou ve městě je klášter dominikánů, který byl v roce 1265 založen Přemyslem Otakarem II. Chodby kláštera, kostel, rajskou zahradu i Bílou věž si můžete prohlédnout i bez průvodce. V areálu Jihočeské univerzity se můžete za rektorátem posadit například na lavičku Václava Havla. Tyto lavičky najdete v různých městech po celém světě. Je to celosvětový projekt, jehož cílem je vytvořit místo pro dialog. Nicméně České Budějovice jsou symbolem pro náš „chléb národa“. Pokud jste tedy ještě nenavštívili pivovar Budějovického Budvaru, můžete tak učinit při své příští návštěvě města.

Necelých 17 kilometrů západně od Českých Budějovic leží malá, relativně nenápadná vesnice Holašovice. Avšak právě tato vesnice je vedená od roku 1998 jako vesnická rezervace na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na malé návsi najdete soubor zachovalých středověkých domů, se kterými se pomyslně vrátíte do minulosti. Tyto budovy tak tvoří soubor tzv. lidového baroka. Soubor je tvořen stodolami, sýpkami, maštalemi nebo Selským dvorem. V něm si připomenete, jak se žilo a hospodařilo ve vsi v 2. polovině 19. století. Unikátní jsou také studny s dřevěnou pístovou pumpou.

A pokud Vás láká něco jiného, možná trochu magického, můžete zkusit načerpat energii v tzv. „Holašovickém Stonehenge“. Je to 30 metrový kruh ze žulových kamenů a údajně má léčivou a meditační funkci.

Českobudějovicko 2Asi 10 kilometrů severně od Českých Budějovic najdete kulturní poklad České republiky. Tím je určitě zámek Hluboká ve městě Hluboká nad Vltavou. Několikrát přestavovaný původně hrad se během několika století změnil na novogotický zámek, jehož předlohou pro dnešní podobu byl anglický zámek Windsdor. Zámek Hluboká nad Vltavou je nádherný a jenom pohled na něj je úchvatný. Uvnitř najdete několik prohlídkových okruhů, ve kterých najdete v jednotlivých pokojích jak obrazy, gobelíny, sklo, tak i knihovnu nebo zámeckou kuchyni. Rozlehlý zámecký park je součástí přírodní památky Hlubocké hráze, která se táhne okolo rybníků, třeba až k zámku Ohrada.

V zámku Ohrada se nachází muzeum lesnictví a rybářství a těsně k němu přiléhá zoologická zahrada Hluboká. Menší, zato upravená zoologická zahrada má kromě klasických zvířat, jako jsou surikaty, antilopy, rosomáci, také medvědy, tygry, vlky i expozici českého lesa. Navíc není až tak známá a velká jako ZOO v Lešné, Olomouci, Praze apod., proto jistě oceníte méně lidí v areálu a tím i větší šanci spatřit všechna zvířata bez nějaké tlačenice.

Kromě zámků můžete zajet přímo k rakouským hranicím, do centra Novohradských hor, kde najdete město Nové Hrady. V něm stojí rozlehlý stejnojmenný gotický hrad s historickou kovárnou v podhradí.

Kromě památek však na Českobudějovicku najdete na desítky přírodních památek. Ty můžete prozkoumávat v každé roční době. Přímo u Českých Budějovic najdete například přírodní památky Tůně u Špačků, Vrbenskou tůň nebo Vrbenské rybníky. Avšak milovníci přírody ocení i několik národních přírodních památek, jako například Terčino údolí, Hojná voda i národních přírodních rezervací jako třeba Červené blato nebo Žofinka.

Území je bohaté na lesy, mokřiny i rašeliniště. Stačí jen objevovat krásná místa jižních Čech propletená turistickými trasami i cyklotrasami. Začít můžete například v chráněné krajinné oblasti Blanský les, jehož nejvyšším bodem je hora Kleť (1 084 m n. m.). Ta spadá do přírodní rezervace Kleť a na jejím vrcholu najdete nejstarší kamennou rozhlednu Kleť v České republice, která byla postavena roku 1825. Zároveň se zde také nachází hvězdárna, která je přístupná veřejnosti. Uvidíte astronomické fotografie i největší čočkový dalekohled.

Jedním z dalších cílů může být přírodní rezervace Dívčí kámen nad řekou Vltavou. Zde se také nachází zachovalá zřícenina stejnojmenného hradu. Řeka Vltava je sjízdná a tak Vás může zavést až ke klášteru cisterciáků Zlatá Koruna. Tento klášter je jedním z nejzachovalejších gotických klášterů v Čechách a pro návštěvníky je připraveno hned několik prohlídkových tras. Blanský les sahá až k městu Český Krumlov, který se také nachází na seznamu UNESCO.

Zábava a aktivity nejen pro děti

Ať už vyrážíte za sportovním pobytem, aktivní dovolenou nebo jenom zábavou, je Českobudějovicko tím pravým. V létě si užijete různé bike parky, pěší procházky okolo rybníků či lesy, ale také golf, discgolf a různé parky. Například u Hluboké nad Vltavou je adrenalin park, který kromě lanového parku nabízí síťové tunely, obří tobogán, nafukovací trampolínu, adventure minigolf a další atrakce a hřiště na softball, baseball nebo plážový volejbal. Českobudějovicko 3U Slověnického mlýna můžete zdolat lanový park, vyzkoušet si díky aquazorbingu chodit po vodě, zahrát si paintball, zastřílet si lukem na terč a užít si další sportovně-zábavné aktivity pro děti i dospělé.

Díky řece Vltavě je Českobudějovicko také oblíbené vodáky. Kromě vodní turistiky tak můžete využít některé z možností přírodního koupání, například v Žárském rybníku, rybníku Dehtář nebo Bezdrev. Bezdrev je druhý největší rybník v České republice a je oblíbeným místem pro rekreaci.

Pokud jste fanoušci lyžování, nedaleko Českých Budějovic je skiareál Dubičné a další skiareál je v Blanském lese. Díky své poloze je však Českobudějovicko kousek od národního parku Šumava, ve kterém je velké množství různých skiareálů a sjezdovek. Stačí si jen vybrat. Doma nezapomeňte ani běžky nebo snowboard. A nejen v zimě se můžete zabavit také v Hopsáriu, FunParku Panda nebo dalších v zábavních halách.

Různorodé ubytování v Českobudějovicku

Českobudějovicko je region vhodný na letní i zimní dovolenou. Možnosti ubytování jsou celoročně k dispozici, ale je dobré si svůj pobyt zarezervovat včas. V regionu Českobudějovicko jsou různé druhy ubytování všech cenových kategorií. Najdete zde hotely, penzionyregenerační relax centra i hostely. Levné ubytování najdete v ubytovnách nebo můžete využít oblíbené ubytování v soukromí. Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního a více splynout s přírodou, můžete se ubytovat v kanadských srubech. Českobudějovicko je také oblíbená oblast chatařů, proto se můžete setkat s pronájmem chat na krátkodobý pobyt. Nejen vodáci také ocení kempy a rekreační zařízení v blízkosti řeky Vltavy.

Možností sportovního a kulturního vyžití je na Českobudějovicku hned několik. Ať už hledáte hrady a zámky, přírodní skvosty nebo trochu zábavy a odpočinku, určitě se volbou dovolené v této oblasti nezklamete.