Loading

Ubytování v Jílovém

(2 objekty + 16 objektů v okolí 25 km)

Hotel Hřebenová Bouda

Jílové, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Útulný hotel v Českém Švýcarsku!

Penzion Hraniční bouda

Jílové, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion s výbornou restaurací

Apartmán Tisá 68

Tisá (Jílové 5,6 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Příjemné ubytování za rozumné ceny

Hotel Kovárna Děčín

Děčín - Nebočady (Jílové 6,9 km vzdušně), v obci / ve městě
Pohodlný hotel s restaurací a wellness

Kemp Děčín

Děčín (Jílové 7,6 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Bungalovy v kempu s vynikající polohou

Hotel a restaurace Kocanda Děčín

Děčín (Jílové 7,7 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Hotel s vlastním sportovním areálem

Apartmán Zámecká

Děčín (Jílové 7,7 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Apartmán v centru s výhledem na zámek!

Bohemian Rose Garden Apartments ***

Děčín (Jílové 8,0 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Moderní apartmány přímo v hist. centru

Penzion Seňková

Děčín (Jílové 8,5 km vzdušně), v obci / ve městě
Cenově výhodné pokoje 10 min od centra

Penzion Komtesa

Ústí nad Labem (Jílové 11,8 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Stylový moderní penzion v centru města
1 - 18 / 18

Jílové

Jílové 1

Navštivte město Jílové u Děčína

Město Jílové najdete na mapě na severozápadě Čech v okrese DěčínÚsteckém kraji. 11 km na východ leží město Děčín, 19 km na jihozápad krajské město Ústí nad Labem. Z jihozápadu sem zasahují výběžky Krušných hor, na severozápadě Děčínských stěn, oblast je známa i pod turistickým pojmem České Švýcarsko. Městem protéká řeka Jílovka.

První písemná zmínka o městě s názvem Eulow (v překladu Údolí sov), tvořícím léno různých panství, pochází z r. 1348, samotná tvrz se uvádí až v polovině 16. století. V druhé polovině 17. století byla tvrz přestavěna na zámek. Ten obklopoval vodní příkop s kamenným mostem.

Od poloviny 19. století zámek sloužil různým účelům, v současnosti je majetkem města, které ho renovuje pro účely kulturního střediska. Zpřístupněno je zatím jeho první patro, renesanční sklepy a přízemí, kde najdete expozice o historii města a okolité oblasti. K příjemné procházce Vás vyzve volně přístupný přilehlý park, na nádvoří se potom zastavte u starobylé kamenné kašny.

V rámci města se můžete vydat asi 12 km dlouhou stezkou, která mapuje historická místa Jílového. Zastavte se u nejvýznamnější sakrální památky města - barokního kostela Nejsvětější Trojice z r. 1682. Zajděte si i na vrch Sněžník, ke kapličce Panny Marie z r. 1909. Jednou z mála sakrálních památek ve městě je i socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1779 na tzv. Kostelním můstku.

Na severním okraji Jílového se nachází přírodní památka Pod lesem a na jižním Tisovské lesy.

Tradici ve městě má ovocnářství a těžba nekovových rud. Tu zde připomínají ještě hornické nápisy a značky, které se dochovaly ve skalách a lokality s bývalými šachtami.

Vyhledávaným místem turistů, které si nenechte ujít, je část města, nazývaná Sněžník. Po celý rok můžete použít značenou hraniční turistickou stezku pro pěší i cyklisty do sousedního Německa. Další túru si můžete naplánovat na vrch Děčínský Sněžníkrozhledně, z níž se Vám naskytne krásný výhled do okolí. Můžete tak zahlédnout vrcholy Milešovky, Bezdězu, Krkonoše a dokonce nahlédnete i do Německa, vždyť např. do Drážďan je to necelých 60 km.

Seznamte se s okolím Jílového

Okolí města má mírně zvlněný terén, místy hornatý, takže jsou zde výborné podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku, skalní oblasti se využívají k horolezectví. Okolí disponuje několika dobře značenými a různě náročnými trasami a cyklotrasami, které většinou spájejí Jílové s Děčínem.

Jílové 2

Jeden z prvních Vašich výletů jistě povede do nedalekého Děčína. Co se týká kulturních památek, je tu zámek Děčín, muzeum a několik kostelů. Pěkným zážitkem, hlavně cestujete-li s dětmi, bude návštěva Zoologické zahrady Děčín. Patří sice k menším, ale díky své poloze v zalesněném prostředí také nejkrásnějším zoologickým zahradám v Čechách. Chová více než 150 druhů zvířat, z toho mnoho exotických. Děti tu mají k vydovádění dětský areál, nadšené budou jistě i z kontaktní ZOO.

Z Děčína můžete pokračovat 4 km na východ do obce Ludvíkovice. Zde se dejte červenou turistickou značkou k rozhledně Růžová vyhlídka, která Vám poskytne nádherný výhled na Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe, které je součástí. Najdete tu i jízdárnu, která Vám poskytne projížďku na koních.

Přibližně 7 km na jih ve stejnojmenné obci se nachází zřícenina hradu Blansko, o něco dál můžete vidět další podobnou historickou památku – zříceninu hradu Střekov z počátku 14. století. Tvoří už prakticky hlavní dominantu a symbol Ústí nad Labem, které odsud budete mít jako na dlani.

23 km na sever od Jílového leží obec Hřensko. V centru obce si můžete prohlédnout kostel sv. Jana Nepomuckého a hrázděné domy v typickém německém stylu. Hlavní atrakcí je tu ale to, že Hřensko je vstupní branou a výchozím místem do překrásné přírody Národního parku České Švýcarsko. Na kraji obce můžete nastoupit na vyhlídkovou plavbu na pramici po říčce Kamenici mezi vysokými soutěskami.

Nedaleko se nachází i nádherný skalní útvar Pravčická brána, která je největší přirozenou skalní bránou v Evropě. Od místa vstupu do areálu se rozbíhají upravené stezky, které jsou na některých místech kvůli bezpečnosti opatřeny zábradlím. V těsné blízkosti Pravčické brány se nachází malebný zámeček Sokolí hnízdo z r. 1881, bývalý výletní zámeček pro ubytování hostů místního bohatého rodu. Dnes se zde můžete občerstvit ve stylové restauraci a zároveň prohlédnout muzeum Národního parku České Švýcarsko.

27 km na jihovýchod od Jílového v obci Zubrnice najdete nejmladší skanzen lidové architektury v Čechách. Tvoří ho historická vesnice, představující roubenou a hrázděnou architekturu ve spojení se životem a tradicemi (zemědělství, ovocnářství, chmelařství) v kopcovitém terénu Českého středohoří.

Osvěžení a příjemný odpočinek najdete v letních měsících na místním letním koupališti. Kromě velkého a dětského bazénu zde najdete i hřiště, na kterém se můžete trochu rozhýbat po lenošení u vody. Další letní koupaliště, termální, můžete využít v Benešově nad Ploučnicí, u města Teplice potom jezero Barbora. Aquacentrum Teplice Vám potom nabídne možnost všestranného rekreačního i sportovního vyžití po celý rok, disponuje totiž venkovním i krytým bazénem s mnohými vodními atrakcemi.

Jílové 3

Jestliže trávíte v Jílovém zimní dovolenou, zajeďte si asi 13 km na západ do Ski areálu Telnice. Tento největší lyžařský areál východní části Krušných hor Vám nabízí až 9 sjezdovek různé náročnosti, vhodné i pro snowboarding. Kromě sjezdovek zde máte spoustu upravených lyžařských stop pro běžecké lyžování. 12 km na jihozápad od Telnic se nachází další lyžařské středisko, Ski areál Krupka. Opačným směrem od Jílového, na území Českého Švýcarska, máte k dispozici Ski areál Prácheň u obce Česká Kamenice. Z horské oblasti Lužických hor to budete mít nejblíže do Ski areálu Horní Podluží, asi 40 km na severovýchod.

A co ubytování v Jílovém?

Jílové Vám jako místo přechodného pobytu během Vaší dovolené nabízí ubytování v penzionech, hotelech, v soukromí či chatách a chalupách. Tato zařízení se nacházejí jednak v centru města, ale i ve vyhledávané oblasti Sněžník. Podobné typy ubytování, možná i více najdete především v Děčíně a Ústí nad Labem, kouzlo Jílového Vás ale upoutá natolik, že zůstanete zde a necháte se hýčkat jeho pohostinností.

Názory a doporučení

Pavel Janů (sólo host - návštěvník) 7.7.2019
Na tak malou obec je to myslím všechno OK.
Jana (mladý pár - návštěvník) 3.6.2019
Okolní skalnaté vyhlídky, Drážďanskou vyhlídku, rozhlednu