Loading

Ubytování ve Hřensku

(1 objekt + 32 objektů v okolí 25 km)

Hotel Labe

Hřensko, v obci / ve městě, v lese
Ideální hotel pro aktivní rekreanty

Hotel U Zeleného stromu

Janov (okres Děčín) (Hřensko 2,2 km vzdušně), v rekreační oblasti
Stylový hotel v Českém Švýcarsku!

Chalupa Arnoltice u Hřenska

Arnoltice (Hřensko 4,5 km vzdušně), v obci / ve městě
Chalupa v srdci Českého Švýcarska

Usedlost Nový Svět

Růžová (Hřensko 5,6 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okra...
Rodinný penzion v Českém Švýcarsku

Chaloupka V pohodě

Jetřichovice (Hřensko 10,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Pohádková chaloupka v Českém Švýcarsku

Apartmán Liberecká

Děčín (Hřensko 10,5 km vzdušně), na okraji obce / města
Klidné prostředí v blízkosti centra

Chalupa u Zvonku

Jetřichovice (Hřensko 10,5 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Prostorné ubytování v Českém Švýcarsku

Bohemian Rose Garden Apartments ***

Děčín (Hřensko 10,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Moderní apartmány přímo v hist. centru

Chaty Jetřichovice

Jetřichovice (Hřensko 10,9 km vzdušně), na okraji obce / měs...
Chaty v tichém prostředí u lesa!

Apartmán Restaurace Praha - Jetřichovice

Jetřichovice (Hřensko 11,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v...
Dvoupokojový apartmán v centru obce
1 - 33 / 33

Hřensko

Vyberte se do pohádkové krajiny Hřensko

Vítejte před branami pohádkové krajiny, vítejte v Hřensku! Právě tato obec totiž tvoří vstup do Národního parku České Švýcarsko. Hřensko se nachází v Ústeckém kraji, v okrese Děčín. Leží na soutoku Kamenice a Labe ve výšce jen 115 metrů nad mořem. To z ní dělá nejníže položenou obec v republice. Nejbližší sousední obcí je 3 kilometry vzdálený Janov, okresní město Děčín je od Hřenska vzdáleno zhruba 15 kilometrů směrem na jih.

Hřensko 1

Zajímavá historie Hřenska a okolí

Historie oblasti kolem Hřenska je spjata s plavením dříví. Místo kolem soutoku Labe a Kamenice bylo vorařům a plavcům dobře známé. Vedla sem odbočka České cesty. Při ústí Kamenice stával mlýn i skladiště dříví, na břehu Labe zase krčma (zmínka o ní pochází z roku 1408).

Později přibylo další zázemí v podobě chýší a během první poloviny 16. století sem pronikali i noví osadníci. Hřenská skladiště byla v té době využívána nejen k uskladnění dřeva, ale také skla, obilí nebo soli. Význam Hřenska coby obchodního střediska rostl, ovšem hlavním odvětvím pořád bylo zpracování dřeva.

V 18. století tu fungovali čtyři pily, vyráběly se šindele, nářadí, nádobí, dřevěné uhlí nebo kolomaz. Obchodovalo se také s houbami, obilím nebo pískovcem, který se po vytěžení a zpracování vozil do Drážďan. Milníkem pro obec bylo zavedení paroplavby – první parník tudy proplul v roce 1838. V 19. století se ovšem v oblasti Hřenska začíná rozvíjet cestovní ruch. Nové zaměření podporoval i samotný majitel panství, kníže Edmund Clary-Aldringen. Dochází k úpravě stezek a soutěsek, ke stavbě hotelů, hostinců a penzionů.

Členové Horského spolu pro České Švýcarsko z Vysoké Lípy a Hřenska začínají s budováním rozsáhlé infrastruktury cest, vyhlídek, laviček, můstků a zábradlí. Vojnové období v první polovině 20. let sice turistický ruch poněkud ochromilo, k jeho opětovnému vzejmutí ovšem znovu dochází po rekonstrukci soutěsek v 60. letech. V současnosti patří Hřensko a jeho okolí k prosperujícím turistickým destinacím.

Evropské nej v Hřensku

K nejstarším památkám Hřenska patří kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1786 – 1787. Podnět k jeho stavbě dal údajně samotný Josef II., který chtěl ulehčit místním věřícím cestu za Božím slovem. Uvnitř kostela stojí oltář, pocházející z roku 1710. Patrně sem byl přenesen z některého ze zrušených kostelů v okolí. K dalším sakrálním památkám patří pseudogotická kaple při silnici do Janova, do skály vytesaná kaplička a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1756. Na podporovatele cestovního ruchu, rod Clary-Aldringenů, odkazuje zámeček Sokolí hnízdo u skalního mostu Pravčická brána.

Hřensko 2

V roce 1881 zámek nahradil chatrč s výčepem a sloužil pro ubytování významných hostů. Ještě dnes jsou v objektu k vidění původní interiéry. V současnosti se Hřensko a jeho obyvatelé plně koncentrují na rozvoj cestovního ruchu.

Přírodní podmínky v okolí k tomu přímo vybízejí. Obec se nachází v malebném údolí obklopeném stovky metrů vysokými pískovcovými skálami. Navzdory malé nadmořské výšce se tu nebývale daří horským rostlinám, což je opravdu raritní.

Velikým (doslova a do písmene) tahákem Hřenska je Pravčická brána, největší přírodní skalní brána v Evropě. Stojí v Jetřichovických stěnách a patří k národním přírodním památkám. Neméně krásná je také Edmundova soutěska, kterou tvoří kaňon řeky Kamenice s kolmo se tyčícími skálami. Některé ční až 150 metrů nad hladinou! Hřensko je přímo protkáno sítí turistických tras a cyklostezek, kterými se můžete dostat až do sousedního Německa.

Do okolí Hřenska za krásnými výhledy, koupáním i lyžemi

Krásnou podívanou a zážitky ovšem nabídne i okolí Hřenska. Vyberte se za dalekými výhledy a navštivte rozhlednu v Janově nebo tu na Sokolím vrchu. Rozhledna Sokolí vrch se nachází v Českém středohoří, zhruba 4 kilometry od centra Děčína a ani ne 2 kilometry od obce Dobrná. Za příznivého počasí budete mít díky kruhovému výhledu Labské pískovce, Ještěd nebo Lužické hory jako na dlani. Jistě vám neunikne ani zámek Děčín, jedna z dominant okresního města. Na jeho území můžete navštívit také místní ZOO a jeho oddělenou expozici s názvem Rajské ostrovy. Užijete si unikátní pohled na faunu a flóru typickou pro Tichý oceán, tropické pralesy nebo ostrovy jihovýchodní Asie.

Pokud Hřensko navštívíte v zimě a budete si chtít zalyžovat, zaměřte svou pozornost na východ, respektive jihovýchod od obce. Ve vzdálenosti do 30 kilometrů se zde nacházejí lyžařská střediska Ski Polevsko nebo Horní Podluží. Ski Areál Polevsko najdete asi 12 kilometrů severně od České Lípy. V nabídce jsou sjezdovky v lehké i těžké obtížnosti, upravovaný běžecký okruh nebo lyžařská škola. V Horním Podluží je k dispozici dětský park, řada osvětlených sjezdovek, jedna i s překážkami pro snowboardisty.

Hřensko 3

Za šploucháním a osvěžením ve vodě si zajeďte do Aquaparku Děčín, kde je možnost ranního i večerního plavání, stejně jako plavání s ploutvemi. Jestli nebudete litovat najetých kilometrů, můžete se stavit také v aquacentru v 50 kilometrů vzdálených Teplicích. Pro návštěvníky je připraven areál s termální vodou, parní lázně, mokrý minibar a ještě mnohem víc.

Hřensko nabízí skvělé zázemí ubytování

A co ubytování v Hřensku? Také v tomto ohledu budete mít na výběr. Dominují zde především hotelová zařízení a penziony, najdete ale také možnosti ubytování v soukromí.

Ve Hřensku, ale také v nedaleké Mezné nebo Janově, je k dispozici řada typických chalup s hezkými a prostornými zahradami. Jsou jako stvořené pro rodiny s dětmi nebo majitele čtyřnohých miláčků.

Zajednávejte ovšem včas, protože zejména během letní sezony bývají ty nejlepší zařízení rezervovány na několik týdnů dopředu. V takovém případě se vyplatí poohlídnout se po hotelích v blízkém Děčíně. Tak nebo tak, jestli se chystáte prožít pár hezkých chvil někde poblíž, určitě nevynechejte návštěvu Hřenska a Českého Švýcarska. Vsadíme se, že budete odcházet nadmíru spokojeni.