Loading

Ubytování v Terezíně (okres Litoměřice)

(1 objekt + 7 objektů v okolí 25 km)

Parkhotel Terezín

Terezín (okres Litoměřice), v obci / ve městě, v centru města
Hotel v centru města za super cenu

Penzion Na Statku

Chudoslavice (Terezín (okres Litoměřice) 8,4 km vzdušně), v obci / ve městě, v cent...
Nové apartmány, wellness centrum, bazén

Ubytování na ranči v Třebušíně

Třebušín (Terezín (okres Litoměřice) 10,3 km vzdušně), na okraji obce / města, u le...
Dvě dřevěné chatky, skvělá cena, ranč

Kotva Vaňov

Ústí nad Labem - Vaňov (Terezín (okres Litoměřice) 14,5 km vzdušně), na okraji obce...
Ubytování pro zaměstnace

Richtrův mlýn

Lovečkovice - Hradiště (Terezín (okres Litoměřice) 16,3 km v...
Chalupa s bazénem na samotě

Hotel Slavie

Ústí nad Labem (Terezín (okres Litoměřice) 17,1 km vzdušně),...
Hotel v klidné části města

Ubytování Střekov Aréna

Ústí nad Labem - Střekov (Terezín (okres Litoměřice) 17,2 km vzdušně), v obci / ve...
Ubytování pro studenty a zaměstnance

Ubytování Pod vyhlídkou

Lovečkovice (Terezín (okres Litoměřice) 17,4 km vzdušně), na okraji obce / města
Ubytování rodinného typu se zahradou,
1 - 8 / 8

Terezín (okres Litoměřice)

Terezín (okres Litoměřice) 1

Terezín – dovolená za hradbami

Terezín je menší město na řece Ohři v Ústeckém kraji. Ačkoliv jde o menší město, tak patří mezi ty nezajímavější místa, která lze v Česku navštívit. Terezín dělá zajímavým především jeho historie, které se budeme v článku více věnovat. V úvodu si doplňme ještě to, že do Terezína se dostanete silniční dopravou, takže autem či autobusem. Pokud budete cestovat vlakem, nejprve musíte přijet do sousedních Litoměřic a z nich se přesunout právě autobusem. Právě do okresu Litoměřice Terezín spadá. Obě města dělí řeka Labe.

Terezín nechal stavět v roce 1780 Josef II. jako pevnost a v roce 1782 se z pevnosti stalo samostatně fungující opevněné město. Terezín měl bránit Prahu a střední Čechy ze severozápadu před Pruskými nájezdy. Do přímé obranné akce se Terezín nikdy nedostal, ale fungoval jako prevence. Oproti tomu byl v historii bohatě využíván jako věznice.

Nejtemnějším obdobím si toto místo prošlo během druhé světové války, kdy část podél levého břehu Ohře sloužila jako židovské ghetto a na pravém břehu sídlilo gestapo. Tato kombinace se stala osudnou pro mnoho nevinných lidských životů, kterým se stal osudný pobyt právě v Terezíně nebo následná deportace. Toto pohnuté období lidských dějin zanechalo v Terezíně nesmazatelnou stopu, která je zde patrná dodnes.

Současné zajímavosti v Terezíně

Současnost Terezína zákonitě pramení z jeho historie, takže ve městě dnes najdete mnoho pietních míst. Na druhé straně se nejedná o město zahalené v depresi a šedi. Atmosféra města není taková, aby návštěvníky zahltil smutek a slzy, spíše má podnít k zamyšlení a poučení. Kromě toho tady narazíte i na místa, která s pietou a vzpomínkou na válečné období nesouvisí a jsou vhodná na odreagování.

Nejproslulejší památkou, kterou v Terezíně každoročně navštíví tisíce osob je Památník Terezín. Právě tady sídlila věznice gestapa. Dnes můžete absolvovat prohlídku tohoto místa, včetně Malé pevnosti a Muzea Ghetta. Projít můžete i další pietní místa jako je například Národní hřbitov nebo Židovská modlitebna.

Ten, kdo se chce odreagovat, tak by měl na pravém břehu řeky Ohře shlédnout expozici Automuzea Terezín. Muzeum předvádí automobily, které brázdily silnice Československa ve druhé polovině 20. století. Ti dříve narození zde zažijí krásnou nostalgii a ti později narození se budou divit, čím se dalo dojet do Jugoslávie k moři s pětičlennou posádkou.

Terezín (okres Litoměřice) 2

Celá terezínská pevnost sama o sobě nabízí různé atrakce, se kterými dnes město dobře pracuje a využívá je k přilákání turistů. Díky tomu si můžete prohlédnout opevnění a podzemní chodby. Krásnou budovou je rovněž jízdárna, která se dnes využívá k výcviku koní k různým soutěžím nebo projížďkám. V letním období Litoměřickou bránu pevnosti hlídají takzvaní sapéři, kteří Vás seznámí s tím, jak se správně staví opevnění a jak se hlídá. Rovněž se dozvíte, jak si žili vojáci v 18. století, kde bydleli, co jedli, jakou měli denní náplň nebo výzbroj – to vše se dozvíte v kasárnách.

Na levém břehu řeky Ohře se nachází současné centrum Terezína, které tvoří náměstí ČSA a přilehlé uličky. V nich najdete řadu dalších muzeí, jako Muzeum Františka Josefa I., Muzeum La Grace nebo Muzeum nostalgie. Když Vám při prohlídce všech těch expozic muzeí vyhládne, tak můžete využít některou z restaurací, které se najdou v centru města.

Mezi sportovci je také vyhlášené golfové hřiště, kde se dá nejen zahrát golf, ale také se to tady lze naučit v místní golfové škole. V Terezíně se zabaví malí i velcí. Převládá zde historický odkaz, ale kromě pietních míst je zde historie představena hravou formou. Díky tomu se člověk baví, a přitom dozvídá nové věci což je příjemné. Navíc to s Terezína máte blízko na další výlety.

Výlety v okolí Terezína

Nejbližší výlet, který z Terezína můžete podniknout je do sousedních Litoměřic. Toto historické město se chlubí zachovalým gotickým hradem v centru města, který byl citlivě přestavěn na kongresové centrum a centrum vinařství v Čechách. Jednak se tady o vinaření něco dozvíte a také se můžete zúčastnit degustace výrobků ze zdejší vinařské oblasti, která plodí velice chutná vína, takže tato návštěva stojí za to. V Litoměřicích kromě toho najdete historickou ruční dílnu papíru a nad městem malebnou vyhlídkurozhlednou Mostka.

V období letních veder Vám přijde vhod povyjet kousek dál za Litoměřice, a to k Žernoseckému jezeru, které je rekreační vodní plochou vedle řeky Labe a je vhodné k plavání, plavení na loďkách nebo k windsurfingu.

Další Váš výlet by mohl vést do Roudnice nad Labem. Tady se nad řekou Labe tyčí nádherný zámek ve stylu baroka, který je údajně čtvrtým největší v Česku. Kromě prohlídky zámku se v Roudnici můžete kochat centrem města, které tvoří měšťanské domy, budovy augustiánského kláštera, Karlovo náměstí nebo hláska, která dnes funguje jako rozhledna, ze které si prohlédnete Roudnici z ptačí perspektivy. Navíc se ve městě nachází celoroční krytý bazén se saunami a vodními atrakcemi, takže zažijete i zasloužený relax.

Ti z Vás, kdo jsou fanoušky historických měst a staveb by se měli také zastavit v Budyni nad Ohří, kde stojí gotický vodní hrad, jehož součástí je i muzeum alchymie. S dětmi byste si neměli nechat ujít návštěvu krajského města Ústí nad Labem, kde se nachází krásná ZOO se zvířátky a také atrakcemi právě pro děti. Romantické chvíle zažijete v Ústí na zámku Větruše stojícím nad městem, kam Vás vyveze lanovka a Vy si můžete pochutnat na obědě v místní restauraci, a přitom mít z rozhledny výhled na koryto Labe a celé Ústí.

V zimě oceníte blízkost lyžařských center. Ski areál Komáří vížka se bude líbit především těm, kteří se na lyžích učí nebo jde na lyže s dětmi, protože se jedná o menší areál s méně náročnými sjezdovkami, a navíc tady funguje i lyžařská škola, která má vyhrazený vlastní svah.

Pro náročnější lyžaře je lyžařské středisko Telnice, kde je na výběr z více sjezdovek a některé jsou dost dlouhé a náročné. Navíc se můžete vydat i na snowboard nebo si užít večerní lyžování a v okolí se dá také vyrazit na běžky.

Terezín (okres Litoměřice) 3

Ubytování na dovolené v Terezíně

Tisíce turistů míří každý rok do Terezína a ti, kteří se rozhodnou zde strávit více dní, tak řeší, kde přespat. Naštěstí je ve městě poměrně pestrý výběr. Ten, kdo hledá levné ubytování, bude potěšen přítomností kempu a ubytovny. V kempu si můžete pronajmout chatku nebo postavit stan či zaparkovat karavan.

Kdo si naopak potrpí na lepší služby, tak si může zajistit nocleh v některém z hotelů či penzionů, které pronajímají pokoje a apartmány s různou kapacitou a úrovní služeb. Další variantou je pronájem pokoje či části domu v rámci ubytování v soukromí.

Jakoukoliv variantu ubytování si vyberete, tak pobyt v Terezíně pro Vás bude určitě zajímavý a stane zážitkem, na který budete léta vzpomínat. Hodně dlouho bychom mohli vyjmenovávat další zajímavá místa v blízkosti Terezína, ale samozřejmě záleží hlavně na Vás, jaký si zvolíte program své dovolené.