Loading

Ubytování v Dubé

(1 objekt + 12 objektů v okolí 25 km)

Hájovna Bukovec

Dubá - Bukovec, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Zrekonstruovaný objekt bývalé hájovny

Apartmán Ždírecký důl

Ždírec (okres Česká Lípa) (Dubá 5,3 km vzdušně), na samotě,...
Soukromí a relax v sauně u lesa.

Statek U Horkých

Snědovice (Dubá 6,2 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Velkolepý statek s dobovým interiérem

Skalní domek

Vidim (Dubá 7,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Domek na okraji lesa, s krbem ve skále

Chatová osada La Vida Doksy

Doksy (okres Česká Lípa) (Dubá 8,1 km vzdušně), na okraji obce / města, v lese
Cenově výhodné chatky u pláže

Hotel Heller

Doksy (okres Česká Lípa) (Dubá 8,6 km vzdušně), v obci / ve...
Příjemné, s rybářskou baštou u jezera

Hotel Kamýk

Doksy (okres Česká Lípa) (Dubá 9,1 km vzdušně), na okraji obce / města
Hotel Kamýk 3hvězdičkový hotel

Chalupa Vojtěchov

Mšeno (Dubá 9,5 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Chalupa na polosamotě u lesa

Tendr chaty Máchovo jezero

Doksy (okres Česká Lípa) - Staré Splavy (Dubá 9,6 km vzdušně), v rekreační oblasti,...
Soukromé letní chatky nedaleko jezera!

Zimořský domek

Dolní Zimoř (Dubá 12,8 km vzdušně), na okraji obce / města,...
Útulný domeček v těsné blízkosti lesa
1 - 13 / 13

Dubá

Dubá 1

Městečko Dubá v kraji, který miloval i K. H. Mácha

Městečko Dubá najdete na mapě Libereckého kraje v okrese Česká Lípa. Leží v oblasti Dubské pahorkatiny nazývané též Dubské Švýcarsko asi 10 km jihozápadně od Máchova jezera na hranici Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Její okolí je členité, bohaté na lesy a pískovcové skály. Vždyť i přírodní motivy městského znaku – dubová ratolest se třemi žaludy – symbolizuje přírodu, která je právě tím největším lákadlem pro návštěvníky, ke kterým se určitě v nejbližší době zařadíte i Vy.

Archeologické nálezy dokazují, že kdysi bývalo na místě Dubé staroslovanské osídlení a předhistorické tržiště. Počátky vsi Dubá spadají do poloviny 11. století, poprvé se písemně zmiňuje v r. 1253. Od 18. století měla tradici v pěstování chmele a s tím spojených velkých chmelových trzích, pěstování konopí, chovu dobytka a řemeslech. V r. 1843 se ves Dubá stala městem. Současné město nemá průmyslové zóny, orientuje se spíš na obchod a služby. Daří se tu i agroturistice a cestovnímu ruchu, Dubá je i jakýmsi střediskem chalupářů a chatařů z okolních vsí a osad, z kterých většina je k Dubé přičleněna v rámci katastru.

Nejen architektonickou dominantou města je barokní kostel Nalezení sv. Kříže z poloviny 18. století. Před vchodem do kostela si všimněte sochy sv. Jana Nepomuckého z r. 1740. Vedle stojící budova fary je starší, z r. 1737. Nejstarší stavební památkou je románský kostel sv. Václava v Deštné - městské části Dubé. Nová radnice na náměstí byla postavena v empírovém slohu roku 1850 na místě staré, která byla zničena při ničivém požáru v r. 1845, ostatně jako velká část města. Uprostřed náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice z r. 1726.

Většina zastavěného území Dubé spadá do městské památkové zóny, která zahrnuje i zámek Nový Berštejn z druhé poloviny 15. století. Tento často měnil majitele, po r. 1945 byl zkonfiskován státem a chátral. Od r. 1991 je v soukromém vlastnictví, byl přebudován na hotel se sportovním areálem.

V Dubé najdete množství památkově chráněných objektů. Kromě velkých staveb jako je kostel nebo radnice najdete ve městě i roubenou lidovou architekturu, tak typickou pro oblast Dubska. Další ukázky lidových staveb, připomínající někdejší charakter vesnice, najdete kromě Dubé i v nedalekých obcích Vojetín, Chlum, VrchovanyKřenov, Nedvězí, Houska, Blatečky, Tubož, Zakšína a jiných. Cennou technickou památkou je sušárna a sířírna chmele z druhé poloviny 19. století, stojící na jižním okraji města.

Navštívíte-li Dubou v letním období, možná se trefíte právě do termínu konání tradičních letních Mezinárodních jazzových dnů.

Dubá 2

Cesty z Dubé k pěkným turistickým cílům

Dubá leží na severní hranici Kokořínska a necelé 2 km od města začíná přírodní rezervace Mokřady horní Liběchovky se vzácnými druhy rostlin a živočichů. Podobnými lokalitami jsou Martinské stěny a Deštenské pastviny.

Okolní krajina Dubé je členitá, oplývá hustými porosty lesů a romantickými údolími uprostřed pískovcových skal. Je rájem pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky a houbaření, na své si přijdete i v případě, máte-li rádi lezení po skalách.

Téměř všemi směry vede několik turisticky značených cest a cyklostezek, které Vás dovedou do míst nedotčené přírody i na kopce, které Vám poskytnou krásný výhled do okolí. Tak například jižním směrem od centra Dubé je to vrch Nedvězí, z kterého směřuje turistická cesta ke skalnímu městečku u Pustého zámku nebo na zbytek strážního hradu Čáp nad obcí Pavličky 4 km na západ od Dubé. V rámci agroturistiky navštivte nedalekou konírnu Zakšín, která Vám kromě vyjížděk na koních nabídne i dobré občerstvení a dokonce i nocleh.

Pěknou vycházku pěšky či na kole si udělejte do blízkých Vrchovanzřícenině hradu Starý Berštejn. Cesta k hradu Houska je dlouhá 12 km a vede jihovýchodním směrem. Hrad pochází zřejmě z přelomu 13. a 14. století, v 16. století byl přestavěn v renesanční zámek, později dále často upravován. Přesto se dochoval gotický ráz hradu i některé gotické prvky. Při úpravách v první polovině 19. století byly v bývalé hradní kapli objeveny a restaurovány mimořádně cenné nástěnné malby z 1. poloviny 14. století.

Ve vzdálenosti 15 km jižním směrem zavítejte na další hrad – nádherný hrad Kokořín z r. 1320, stojící uprostřed lesů nedaleko města Mělník. Nedaleko se nachází Rozhledna na Vrátenské hoře, ze které možná zahlédnete i Hradsko - slovanské sídliště známé porážkou Franků r. 805. Stejně tak jako Kokořín, tak i královský hrad Bezděz, nacházející se 15 km východně od Dubé je opředen mnohými pověstmi. Tento klenot mezi českými gotickými hrady z druhé poloviny 13. století je téměř nedotčen úpravami dalších staletí.

Severovýchodním směrem od Dubé, ve vzdálenosti okolo 20 km se nachází zámek Zákupy s překrásným anglickým parkem a terasovitou barokní zahradou. Odtud tím samým směrem dojedete k zámku Lemberk – perle raně barokní architektury.

V Dubé a okolí můžete být aktivní

K letní rekreaci slouží nedaleký rybník Nedamov, kromě koupání je zde i možnost rybolovu. Písečné pláže a dobré koupání najdete u známého Máchova Jezera, které je od Dubé vzdáleno pouhých 10 km. Letní koupaliště i krytý bazén můžete navštívit i v Mělníku. V případě nepříznivého počasí lze využít i krytý bazén v České Lípě či aquapark Centrum Babylon Liberec. Kromě několika tobogánů zde najdete množství vodních atrakcí i wellness služby.

Dubá 3

Budete-li trávit v Dubé svou zimní dovolenou, určitě si ji dobře užijete, zvláště jestliže patří k Vašim oblíbeným aktivitám lyžování či snowboarding. V okolí města najdete dostatek běžeckých tratí, na sjezdovky si budete muset zajet do Lužických hor, které se nacházejí severně od Dubé. Nejbližší lyžařská střediska jsou Ski areál Prácheň u Kamenického Šenova, Sportovní areál Polevsko, Ski areál Mezičky či Sjezdovka Kytlice.

Možnosti ubytování v Dubé

Dubá je příjemné městečko a letovisko, které má co nabídnout svým návštěvníkům. Ticho, naprosté soukromí, vstřícní ubytovatelé – ať už jsou to hotely, penziony, apartmány či ubytování v soukromí. Jistou dávku romantiky zažijete i při ubytování v chatách a chalupách. Poměrně cenově výhodné a určitě pohodlné ubytování seženete i v kempech za městem. Samozřejmě i při toulkách po okolí najdete možnost noclehu v okolních obcích a městech či městečkách, rovněž i občerstvení v stravovacích zařízeních, kde Vám nabídnou k ochutnání některé z místních gastronomických specialit.

Přijeďte teda do Dubé strávit svou dovolenou a přesvědčte se na vlastní oči o nádheře, kterou skýtá její okolí.

Názory a doporučení

Vladimír Ondroušek (ubytovatel) 21.3.2020
Bukovec je součástí středisková obce Dubá vzdálené 6 km. V okolí najdete skalní hrad Pustý zámek, přírodní koupaliště Nedamov a mnoho zajímavých cyklotras a turistických stezek. V obci Bukovec nakoupíte všechny základní potřeby, najdete zde i bankomat.