Loading

Ubytování v Máchově kraji

(7 objektů)

Pension Skalka

Doksy (okres Česká Lípa), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Různé typy ubytování,s celodenní stravou

Apartmány Ralsko

Ralsko, na samotě, v lese
Apartmány a pokoje na samotě, u lesa

Hájovna Bukovec

Dubá - Bukovec, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Zrekonstruovaný objekt bývalé hájovny

Hotel Kamýk

Doksy (okres Česká Lípa), na okraji obce / města
Hotel Kamýk 3hvězdičkový hotel

Domek u rybníka

Bezděz, na okraji obce / města, u vody
Kompletně vybavený domek u rybníka!

Chata Holany

Holany, v rekreační oblasti, v lese
Chata v blízkosti Holanských rybníků

Penzion U Kopyta

Tuhaň (okres Česká Lípa), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Máme všechno - pobyt na rodinné farmě
1 - 7 / 7

Máchův kraj

Máchův kraj 1

Máchův kraj je od roku 2014 součástí Kokořínska a rozprostírá se na území Ralské pahorkatiny, ve Středočeském kraji, v okrese Mělník. Patří mezi jednu ze čtyř oblastí turistického regionu Český sever.

Na západě Máchův kraj sousedí s Českým středohořím, na jihu s Českou tabulí, na východě s Jizerskou tabulí a severně najdete Lužické hory. Nejbližší města jsou Česká Lípa, Mšeno, Štětí, Mělník. Vrcholky hor, lesy a krásnou přírodu si také oblíbil spisovatel Karel Hynek Mácha, který zasadil do těchto míst několik svých příběhů. Díky němu je tato oblast také nazývána jako Máchův kraj.

Máchův kraj je oblast rozdělená na dvě části. První, menší část se nachází v lesích okolo Máchova jezera. Délka této oblasti je od Bdělé pod Bezdězem až téměř po Českou Lípu, šířku lze definovat od Doks po Mimoň. Druhá část leží od té první jižním směrem a rozprostírá se mezi Stvolínky, Mšenem a Štětím. Každá oblast je však unikátní a zajímavá a při svém pobytu se určitě nudit nebudete.

V Máchově kraji se mísí lidová architektura s desítkami přírodních památek a rezervací

Na důkladné prozkoumání této oblasti protkané turistickými trasami, cyklostezkami, naučnými stezkami, hrady a zříceninami hradů Vám nebude ani týden dovolené stačit. Neustále je zde co objevovat. Toto chráněné území je velmi bohaté na přírodní památky a rezervace. Nachází se zde 6 národních přírodních rezervací, 12 národních přírodních památek, 6 přírodních rezervací, 18 přírodních památek a navíc je zde několik vesnických a městských památkových zón a vesnických památkových rezervací.

V okolí Máchova jezera můžete navštívit například přírodní památku Provodínské kameny, která se vyznačuje několika menšími vrcholy s neovulkanickým povrchem tvořícím okolní terén. Po obou koncích Máchova jezera můžete obdivovat slatinnou bažinu na naplavených píscích, které jsou označeny jako národní přírodní památka Swamp.

Máchův kraj 2

V národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala najdete jak rašeliniště, tak mokřady, ale i pískovcovou plošinu a strmé rokle. Při troše štěstí uvidíte i orla mořského. Bohatým bylinným patrem se pyšní národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz. Z dalších přírodních památek a rezervací můžeme uvést Martinské stěny, Kokořínský důl, Stříbrný vrch, Mokřady horní Liběchovky, Černý důl, Kostelecké bory a mnoho dalších.

Výčet samozřejmě není úplný, ty další můžete zkusit objevovat na vlastní pěst. Například nedaleko Máchova jezera najdete rozlehlou národní přírodní památku Jestřebské slatiny. Ta leží v okolí Robečského potoka a vyznačuje se mokřady a mokřadními loukami. To vše je propleteno turistickými trasami, na kterých se Vám naskytne nejedna příležitost krásného panoramatického výhledu do okolí.

Co navštívit v Máchově kraji

Mezi tipy na zajímavá místa, které během pobytu v Máchově kraji navštívit, patři například hrad Kokořín. Právě zde si připomenete slavnou pohádku Princezna se zlatou hvězdou, která se zde natáčela. Navštívit můžete také hrady Bezděz, Houska a několik zřícenin hradů. Významné zříceniny jsou například skalní hrad Pustý zámek, Ronov a mnoho dalších.

Během objevování místní přírody narazíte na pískovcové skály připomínající různé tvary. Právě ve skulinách skal zahlédnete nejednu jeskyni. A dokonce budete moci i některé z nich navštívit. Veřejnosti přístupné jsou například jeskyně Obraznice nedaleko obce Romanov, Bivak u Dubé, jeskyně Krápník i něco jako polojeskyně Tisícový kámen.

Navštivte také Dům zaniklých řemesel u obce Dolní Vidim. Je to velký roubený dům, ve kterém se nachází skanzen připomínající život ve venkovském domě z druhé poloviny 18. století, a to včetně jeho tehdejšího vybavení. U obce Vidim je také unikátní skalní obydlí vytesané na přelomu 18. a 19. století.

Krásy lidové architektury najdete například ve vesnické památkové rezervaci Lhota u Dubé, ve které můžete obdivovat sklepy vytesané do pískovcových skal a dochované roubené i zděné stavby. Unikátní je také vesnická památková rezervace Žďár, ve které najdete i kamennou uličku s roubenými chalupami vestavěnými přímo do skalních útvarů. Za návštěvu určitě stojí také Brocno, které bylo v roce 1995 vyhlášeno památkovou zónou lidové architektury. Kromě roubených staveb podobného rázu zde najdete také rozsáhlý barokní statek s velkou sýpkou.

Dovolená u Máchova jezera

Máchovo jezero, jež je jedním z častých turistických cílů, můžete brát jako výchozí bod pro Váš krátkodobý pobyt i delší dovolenou. V okolí města Doksy a Staré Splavy najdete jak zábavu a rekreaci, tak i bohaté sportovní vyžití. Pozvolný přístup do jezera je po příjemných písčitých plážích, takže si užijete jak pohodlné opalování, tak i koupání, které je vhodné i pro rodiny s dětmi.

Máchův kraj 3

V okolí jezera najdete také aquapark a půjčovnu lodiček, lanové centrum, minigolf a o Váš žaludek se postará hned několik restaurací, bufetů a stánků s občerstvením. V Doksech si v muzeu připomenete život a dílo K. H. Máchy nebo zavzpomínáte na doby slávy časopisu Čtyřlístek, které zde má také muzeum. Kromě Máchova jezera se však můžete vykoupat například i v Hradčanském rybníku, s dětmi se podívat na lišky, divočáky, daňky a další zvěř v zookoutku Ralsko.

Máchův kraj je lákavý pro mnoho turistů k letní dovolené, ale věřte, že procházky a cyklistiku mezi skalními útvary si užijete v každé roční době. Kromě koupání, horolezectví a paraglidingu, si zahráte minigolf nebo si užjete sportovních možností různých kempů. Máchův kraj je jedním ze čtyř mikroregionů Českého severu. V Máchově kraji si sice nezalyžujete, ale nedaleko něj se nachází druhý mikroregion, a to Lužické hory. Zde je nabídka lyžování poměrně rozsáhlá.

Pestré ubytování v Máchově kraji

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj je velmi oblíbenou turistickou destinací, a to hlavně od jara do podzimu. V této době se tisíce návštěvníků chystají strávit svoji dovolenou v přírodě, ale také objevováním krás slavné Máchovy Májovské krajiny. Díky tomu je zde ale široká nabídka ubytování různých cenových kategorií.

Levné ubytování najdete v kempech, rekreačních zařízeních, ubytovnách a v soukromí. Klasický standard si užijete v penzionech, apartmánech či v motelu. Netradiční ubytování nabízí například pohádková chaloupka nebo roubené chaty či chalupy. Víkendový pobyt můžete také strávit v hotelu přímo v Máchově kraji, nebo v některém z několika hvězdičkových hotelů v okolí.

Máchův kraj je plocha o rozloze asi 1 800 km2, ve které se mísí skalní útvary a města, hrady, zříceniny hradů, jeskyně a hluboké lesy, velké množství přírodních rezervací a památek, několik památkových zón, ale i různá muzea a další zajímavosti. Je to oblíbené místo nejen pro pěší turistiku a cyklistiku, ale hlavně je oblíbenou destinací pro své písčité pláže v okolí Máchova jezera. Ať už přijedete na svoji dovolenou či víkendový pobyt v kterékoliv roční době, neustále zde bude co vidět a co dělat. A teď už víte, kam na svoji další dovolenou…

Názory a doporučení

Miloslav Procházka (ubytovatel) 16.7.2019
Oblast Českoslipská je vhodná pro turistiku či cyklistiku. Jedná se o Máchův kraj. Nachází se zde mnoho tras, většina z nich je obklopena lesy. Nedaleko se nachází Máchovo jezero či rybník Hamr.
Soňa Procházková (ubytovatel) 11.7.2019
Krásná příroda CHKO Kokořínsko.
Vladimír Ondroušek (ubytovatel) 17.6.2019
Romantická oblast Kokořínsko s mnoha skalními útvary; zajímavé turistické trasy vedou četnými roklemi k mnoha zříceninám. Kraj K. H. Máchy, blízkost Máchova jezera, Město Doksy je známe rekreační centrum, ve městě je mj. Muzeum Čtyřlístku.
Gabriela Hůlková (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 23.4.2019
Spousta možností výletů