Loading

Ubytování v Bělé pod Bezdězem

(0 objektů + 5 objektů v okolí 25 km)

Domek u rybníka

Bezděz (Bělá pod Bezdězem 5,0 km vzdušně), na okraji obce / města, u vody
Kompletně vybavený domek u rybníka!

Hotel Kamýk

Doksy (okres Česká Lípa) (Bělá pod Bezdězem 12,7 km vzdušně), na okraji obce / města
Hotel Kamýk 3hvězdičkový hotel

Pension Skalka

Doksy (okres Česká Lípa) (Bělá pod Bezdězem 13,9 km vzdušně), mimo obce / města, u...
Různé typy ubytování,s celodenní stravou

Apartmány Ralsko

Ralsko (Bělá pod Bezdězem 16,4 km vzdušně), na samotě, v lese
Apartmány a pokoje na samotě, u lesa

Skalní domek

Vidim (Bělá pod Bezdězem 19,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okra...
Domek na okraji lesa, s krbem ve skále
1 - 5 / 5

Bělá pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem 1

Zavítejte do Bělé pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem je výborným tipem na trávení dovolené, protože se nachází v malebné krajině Středočeského krajeokrese Mladá Boleslav. Protéká jí říčka Bělá a ze severozápadu jí obklopuje Ralská pahorkatina. Na severozápadě od Bělé pod Bezdězem leží město Doksy, na východě Mnichovo Hradiště a 15 km na jihovýchod okresní město Mladá Boleslav. Do hlavního města Prahy to budete mít necelých 80 km jihozápadním směrem.

Někdejší královské město bylo založeno v r. 1304 na ostrohu mezi dvěma hlubokými údolími, nad potokem Bělá. První písemnou zmínkou byla zakládající listina z r. 1337, kdy bylo město vystavěno. Bylo obklopeno hradbami, chráněno vysokým náspem a vodním příkopem, mělo až pět vstupních bran, z nichž se dosud uchovala Česká brána z první poloviny 14. století s jehlancovou střechou na mohutné hranolové věži. V minulosti zde byl rozvinut papírenský a textilní průmysl, v současnosti inklinuje město spíš k obchodu a službám.

Centrem Bělé je obdélné náměstí, které má podobu parku, z něhož vybíhají šachovnicově ulice. Jádro Bělé je městskou památkovou zónou. Kromě barokního kostela Povýšení sv. Kříže, tvoří dominantu náměstí původně renesanční radnice z 16. století s věží a cibulovitou bání. Na zdi si všimněte zavěšeného českého lokte – délkové míry používané ve středověku. Součástí areálu je i šatlava. Poblíž stojí dva zachovalé roubené domy. Stojí tu i barokní sloup se sochou Panny Marie v životní velikosti.

Ve městě najdete i barokně přestavěný renesanční zámek s arkádovým nádvořím. Dnes tu sídlí městské muzeum s expozicemi o prehistorii a historii regiónu. Součástí zámku je i kaple sv. Josefa. Cennou sakrální památkou je i barokní augustiánský klášter s kostelem sv. Václava s unikátní řezbou Piety ze 14. století.

Výlety do okolí

I v blízkém okolí Bělé najdeme řadu historických památek a přírodních zajímavostí. Nedaleko stojí mohutný hrad Bezděz a o něco dále je Máchovo jezero, jehož okolí láká turisty i milovníky kol.

Nenáročný pěší výlet můžete podniknout do lokality zvané Valdštejnsko. Je to čarovné místo uprostřed lesů, kde dal hrabě Valdštejn v r. 1725 postavit šest barokních loveckých pavilonů. Dochovaly se ale jen dva, v jednom z nich je myslivna. Areál střeží sochy granátníků z doby kolem roku 1760 v uniformách valdštejnských barev – modré a žluté.

Bělá pod Bezdězem 2

Přibližně 8 km na severozápad od Bělé leží královský hrad Bezděz z 13. století, který dal městu část názvu. Díky velmi těžké přístupnosti nebyl v minulosti výrazněji přestavován, takže se uchoval v co možná nejautentičtější podobě. Vypíná se na vrcholu kopce vysokého 604 metrů, čímž se Vám z jeho 35 m vysoké věže naskytne překrásný výhled do dalekého okolí. Za pěkného počasí odsud dokonce uvidíte i vrcholy Jizerských hor i Krkonoš.

Od hradu Bezděz pokračujte asi 7 km jižním směrem a přijdete do vesnice Bezdědice, kde se nachází kostel sv. Václava ze 14. století. V současnosti prochází kostel rozsáhlou rekonstrukcí.

Jestliže rádi trávíte dovolenou putováním po hradech a zámcích, v okruhu 30 km od Bělé se nachází zřícenina hradu Zvířetice u vsi Podhradí, zřícenina gotického hradu Michalovice-Putna, hrad Mladá Boleslav, zámek Stránov, zámek Svijany, další jsou potom dál.

Východním směrem od Bělé se rozprostírá národní přírodní památka Rečkov u Bakova nad Jizerou. Chráněné jsou zde především vzácné druhy rostlin. Nedaleko odsud najdete další národní přírodní památku - Klokočka u Bělé pod Bezdězem. Klokočka je částí nivy potoka Bělé ve Velkém Rečkově. Toto malebné místo bylo nazváno podle obrovského klokoče rostoucího nad léčivým pramenem, ke kterému se pro dobrou vodu jezdí dodnes. Odpočinout si můžete ve stínu nedaleké kaple z první poloviny 18. století nebo bývalé lázeňské budovy, později myslivny.

Kam za sportem z Bělé pod Bezdězem

Co se týká sportovního vyžití obyvatel i návštěvníků Bělé, k dispozici mají multifunkční sportovně rekreační areál VrchběláRalsku u Bělé pod Bezdězem. Vznikl na místě bývalého vojenského prostoru, na ploše 60 hektarů Vám i celé rodině nabízí in-line stezky, lanové centrum, rozhlednu a dokonce i minizoo.

Bělá pod Bezdězem má i své koupaliště s hřišti, určenými hlavně pro plážové sporty. Areál má příjemný přírodní charakter, disponuje dostatkem travnatých ploch a stromů i písčitou pláží. Určitě si ale nenecháte ujít příležitost navštívit a svlažit se v Máchově jezeře, ležícím asi 17 km na severozápad od Bělé, nedaleko města Doksy. Zde najdete též dostatek vodních a sportovních atrakcí, stejně tak doplňkových služeb – stravovacích, ubytovacích atd. V zimním období nebo za nepříznivého počasí v létě si zaplavat můžete v krytých bazénech, např. v Mladé Boleslavi či Stráži pod Ralskem.

Bělá pod Bezdězem 3

Jestliže trávíte v Bělé pod Bezdězem zimní dovolenou, v okolí najdete dobré podmínky pro běžecké lyžování. Snowboardisti a sjezdaři si budou muset zajet do Českého ráje, kde je Ski areál Hodkovice nad Mohelkou, z Krkonoš je nejblíže k Bělé sjezdovka Turnov-Struhy, trochu dál je to do Ski areálu Ještěd.

Zajistěte si ubytování v Bělé pod Bezdězem

V Bělé pod Bezdězem se můžete ubytovat v hotelech a v soukromí. Pohodlné a romantické ubytování Vám nabídnou i penziony či chaty a chalupy. Další ubytovací zařízení Vám nabídnou i okolní města a obce, v Doksech najdete petrou škálu ubytování od hotelů po apartmány a Ralsko také disponuje různými zařízeními, kde složit hlavu na konci aktivního dne.

Chcete-li strávit svou dovolenou v klidném a krásném prostředí Středočeského kraje, stranou od celoročního ruchu v krajině plné přírodních krás a historických památek, navštivte Bělou pod Bezdězem.