Loading

Ubytování ve Žďáru (okres Mladá Boleslav)

(2 objekty + 31 objektů v okolí 25 km)

Vila Maruška

Žďár (okres Mladá Boleslav), v obci / ve městě
Český ráj - pohodlné pokoje a apartmány

Chalupa Pod Kaplí

Žďár (okres Mladá Boleslav), v obci / ve městě
Ubytování v nově zrekonstruovaném domě

Ubytování u Ťukalů

Všeň (Žďár (okres Mladá Boleslav) 2,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Pohodlné ubytování v Českém ráji

Roubenka Vyskeř

Vyskeř (Žďár (okres Mladá Boleslav) 5,6 km vzdušně), na okra...
Romantické ubytování v krásném prostředí

Penzion Láska

Vyskeř (Žďár (okres Mladá Boleslav) 5,7 km vzdušně), v obci...
Nově zrekonstruované moderní apartmány

Penzion Pod Hlavaticí

Turnov - Mašov (Žďár (okres Mladá Boleslav) 6,1 km vzdušně), na okraji obce / města...
Letní dobrodružství začíná u nás

Penzion Slunečno

Dobšín (Žďár (okres Mladá Boleslav) 6,4 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na...
Penzion s restaurací v Českém ráji

Apartmány Chlum

Vyskeř (Žďár (okres Mladá Boleslav) 6,7 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji...
Komfortní apartmány s terasou na samotě

Pension Polepšovna

Hrubá Skála (Žďár (okres Mladá Boleslav) 7,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u...
Kamenný hostinec s perfektním jídlem

Apartmány Stará Škola

Hrubá Skála (Žďár (okres Mladá Boleslav) 7,9 km vzdušně), v rekreační oblasti, u le...
V centru chráněné krajinné oblasti
1 - 33 / 33

Žďár (okres Mladá Boleslav)

Žďár (okres Mladá Boleslav) 1

Za romantikou i vzrušením do Příhrazských skal

Patří mezi Vaše nejhlavnější koníčky turistika a příroda? Pak si myslíme, že byste měli letošní dovolenou strávit v obci Žďár. Ale pozor, nejedná se o žádný ze Žďárů, který Vám vyvstane na mysl jako první. Jde o ten, který leží v okrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji.

Největší devizou Žďáru je to, že je situován do romantické krajiny Českého ráje. Ta je sama o sobě velmi bohatá na rybníky a jezera, lesy i světově proslulá skalní města. Několik z nich je od Žďáru, co by kamenem dohodil. Za okamžik stanete třeba u Příhrazských skal, nebo v údolí, kterému neřekne nikdo jinak než Plakánek.

Příjemné chvíle však strávíte i u rybníka Žabakor, který je dobře dostupný ze sousední Březiny, nebo při túře impozantní soutěskou Studený průchod. Z měst v okolí je to nejblíže do Mnichova Hradiště, Bakova nad Jizerou a Kněžmostu.

Kolonizace opuštěných lesů a skal

První zmínka o Žďáru pochází ze 13. století. Z dostupných pramenů víme, že byl založen v těžko přístupném lese. Podle jazykovědců tomu odpovídá i zvolení pojmenování Žďár, které označuje plochu, jež prošla procesem odlesnění. Hned na počátku obec spadala pod nadvládu hradu Nové Hrady. Ten byl však velmi brzy opuštěn, a tak Žďár postupně střídal majitele. To nebyl žádný problém, jelikož hradů, zámků a hradních zřícenin je v Českém ráji spousta.

Lidé v obci se živili především zemědělstvím. Hojně zastoupené byly i lesní práce a další běžná řemesla. Negativně se na životě místních odrazil průchod rakouské a pruské armády. Kromě toho, že byla obec do značné míry vypleněna, škody jí přinesl i celkem blízký vojenský střet. Díky své pozici je dnes z obce významné turistické i kulturní centrum, které vysloveně čeká na Vaši návštěvu.

Kam ve Žďáru na výlet?

I přesto, že je Žďár spíš skromnějším střediskem, je v něm několik míst, které byste během svého pobytu rozhodně neměli minout. Nejvýznamnější kulturní památkou je kaple Navštívení Panny Marie. Neméně důležitá je i budova bývalé kovárny, která je velmi vydařeným zástupcem místní lidové architektury.

Žďár (okres Mladá Boleslav) 2

Jakmile bude Vaše prohlídka těchto objektů u konce, vydejte se na celodenní túru po krásách Českého ráje. Asi nejblíže je to k vyhlídce Staré Hrady, ze které se Vám naskytne dokonalý pohled do širokého okolí. Další atraktivní vyhlídkou je i vyhlídka nad údolím Krtola. Zajímavým zážitkem pro Vás bude i cesta k Obětnímu kameni, nebo k Sesuvnému území, kterému se říká i Tančící les Dneboh. Jen kousek od něj jsou i hojně vyhledávané Drábské světničky.

Jak už jsme zmínili výše, Český ráj je posetý velkou spoustou historických objektů. Za Váš čas rozhodně stojí ruiny zámku Kavčiny. Ten stál v blízkosti dnes již zaniklé obce Kavčina, na kterou se sesunul svah Tančícího lesa.

Další hradní zříceninou je skalní hrad Klamorna, nebo zřícenina hradu Valečov. Stále zachovalé jsou pak hrady Valdštejn a Kost, nebo zámek Hrubý Rohozec či netradičně stavěný zámek Humprecht. Celodenní výpravu si jistě zaslouží i zřícenina hradu Trosky.

Sportovní vyžití na území obce

Kdo do Žďáru přijede během letní sezóny, ten si zajezdí na koni, nebo se protáhne na místních tenisových kurtech. Přímo ve Žďáru je taktéž možné využít služeb, které jsou spojené s wellness. Dále se tu najdou všichni ti, kteří milují lezení po skalách, turistiku a jízdu na kole. Asi za půl hodiny dojedete i k Aquaparku Babylon v Liberci nebo do Aqua centra v Jičíně.

I přesto, že je Český ráj velmi členitým územím, není prakticky vůbec vhodný k provozování jakýchkoliv zimních sportů. Především proto, že se jedná o území, které požívá jistou formu ochrany. Proto počítejte s tím, že na svah budete muset zamířit někam jinam. Asi nejlepší volbou pro Vás bude lyžovačka ve Ski areálu Ještěd. Lidé také velmi často volí lyžování v lyžařském středisku Obří sud na kopci Javorník. Oblast mimo Český ráj je vhodná i k běžkování a k jízdě na ledních bruslích.

Žďár (okres Mladá Boleslav) 3

Dostupné ubytování ve Žďáru

Že je Žďár významným dovolenkovým uzlem potvrzuje množství ubytovacích kapacit, které v něm jako cestovatelé najdete. Asi nejrozšířenější možností je ubytování v cenově dostupných penzionech. Komfort, který je srovnatelný s Vaším domovem Vám nabídne ubytování v soukromí, nebo apartmán.

Neméně oblíbenou, avšak trochu méně zastoupenou možností je pronájem chalupchat a roubenek, z nichž některé jsou velmi tradiční. V letních měsících jistě uvítáte, že tu objevíte i dobře vybavený kemp.

Kdo chce poznat Český ráj, pro něj je Žďár naprosto ideální volbou. Nejen, že budete mít vše téměř na dosah ruky, ale také si tu užijete báječný klid, který nenajdete nikde jinde na světě. Proto neváhejte a přijeďte se podívat ještě dnes.