Loading

Ubytování na Turnovsko

(15 objektů)

Penzion Loktuše

Mírová pod Kozákovem, na okraji obce / města, u lesa / na ok...
Penzion s restaurací, v Českém ráji

Penzion Láska

Vyskeř, v obci / ve městě
Nově zrekonstruované moderní apartmány

Penzion Olda

Hrubá Skála, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Příjemný rodinný penzion s bazénem

Chalupa Hrachovice

Mírová pod Kozákovem, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Chalupa na samotě v Českém ráji!

Chalupa Ráj

Klokočí (okres Semily), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
U nás se budete cítit jako v ráji !!

Chata na Červenici

Mírová pod Kozákovem, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Chata na Červenici

Pension Polepšovna

Hrubá Skála, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Kamenný hostinec s perfektním jídlem

Roubenka Vyskeř

Vyskeř, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Romantické ubytování v krásném prostředí

Apartmány Chlum

Vyskeř, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Komfortní apartmány s terasou na samotě

Chalupa Alexandra

Vyskeř - Mladostov, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Pohoda na chalupě v centru Českého ráje
1 - 15 / 15

Turnovsko

Turnovsko – malý region s krásnou přírodou i lidovou architekturou

Turnovsko je malý region na SemilskuLibereckém kraji. Na severu regionu se nachází přírodní park Maloskalsko a na jihu zase Český ráj. Turnovsko je krásný region plný lidové architektury a přírodních zajímavostí po obou stranách řeky Jizery. Pobyt v této části naší země si užijete v každé roční době a za každého počasí. Je to tedy ideální místo na delší dovolenou i pro krátkodobé ubytování.

Turnovsko 1

Symbolem Turnovska jsou přírodní památky i pískovcové skály

Přírodní park Maloskalsko v sobě ukrývá nejednu přírodní památku. Například národní přírodní památku Suché skály, jež je součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj, si nejlépe prohlédnete na naučné stezce Vyhlídkový okruh pod Sokolem.

Kousek od ní, po červené trase, dojdete k naučné stezce Besednickými skalami. Na okružní stezce vystoupáte na několik vyhlídek, třeba na vyhlídku Kde domov můj, která podle členů České filharmonie odpovídá slovům naší státní hymny.

Národní přírodní památka Kozákov se rozprostírá pod stejnojmenným vrcholem. Je to místo s důležitým nalezištěm vzácných kamenů. Památkou prochází červená, modrá i žlutá turistická trasa i naučná stezka Kozákov. Tato okružní stezka vede také přes kozákovskou drábovnu – což je malá komora vytesaná do pískovcové stěny. Na vrcholu Kozákov (744 m n. m.) najdete rozhlednu, ze které je za dobrého počasí vidět na Český ráj, České středohoří, Broumovskou vrchovinu a Krkonoše, Ještěd, Lužické, Jizerské a Orlické hory. Pod rozhlednou se nachází geopark s expozicí nerostů této oblasti.

Přírodní rezervací Klokočské skály Vás provede naučná stezka. Ta vede okolo jeskyně Postojna (na žluté turistické trase). Jeskyně je volně přístupná a svojí rozlohou je největší jeskyní v Českém ráji. Na první pohled může zmást, že vchod je malý a úzký. Vevnitř je absolutní tma, tak si nezapomeňte případně baterku. Po žluté trase se také dostanete ke Klokočským průchodům i ke zřícenině hradu Rotštejn. Skalní hrad má několik vyhlídek a z hradní věže uvidíte i hrad Trosky.

Při návštěvě Turnovska také zavítejte do Přírodní rezervace Hruboskalsko. Z Turnova se do Hruboskalského skalního města, které je nejvýznamnější v Českém ráji, dostanete po zelené nebo po červené turistické trase. Pokud zvolíte červenou, pak půjdete okolo duchovní brány do Českého ráje a také přes skalní vyhlídku Hlavatice. Hruboskalskem Vás provede okružní naučná stezka, na které uvidíte několik vyhlídek, pramenů i Adamovo lože, na kterém se natáčely některé scény pohádky Princ Bajaja. Na Hruboskalskou rezervaci přímo navazuje přírodní rezervace Bažantník, která je u rybníku Bažantník. Ten slouží jako koupaliště s písčitou i travnatou pláží.

Na Turnovsko za kulturními památkami i lidovou architekturou

Na začátku Hruboskalského skalního města navštivte hrad Valdštejn. Ten pochází z 13. století a některé místnosti jsou přímo vytesány do skály. Při prohlídce hradu uvidíte jak interiéry hradu, tak kapli sv. Jana Nepomuckého nebo středověké sklepení.

Historické centrum města Turnov je od roku 1990 památkovou zónou. Na náměstí se nachází kromě renesanční radnice také kostel sv. Františka. V Turnově je významný i kostel sv. Mikuláše a kostel Narození Panny Marie. Na ulici Palackého si v synagoze připomenete židovskou kulturu a architekturu. Vaši židovskou návštěvu můžete završit i na židovském hřbitově, ve kterém jsou náhrobky barokního i klasicistního typu.

Turnovsko 2

Muzeu Českého ráje se podíváte na interaktivní expozici horolezectví. Kromě ní však uvidíte i archeologickou, etnologickou i mineralogickou sbírku exponátů. Součástí prohlídky muzea je návštěva velkého roubeného městského domu. Jedná se o kamenářský dům, ve kterém je expozice kamenářství a sklářství.

Okolo Muzea Českého ráje vede zámecká naučná stezka. Po ní se dostanete až k zámku Hrubý Rohozec. Zámek má několik prohlídkových okruhů, při kterých uvidíte reprezentační prostory zámku, soukromé apartmány, sklepení. Pokud vyrážíte s dětmi, pak je pro ně připravena speciální prohlídka, která je zaměřena právě na děti od 4 do 10 let.

V Dolánkách u Turnova se podíváte na lidovou architekturu ve skanzenu Dlaskův statek. Ve statku z konce 18. století uvidíte exteriér i interiér lidových staveb. A pokud sem dorazíte například o Velikonocích, Vánocích, masopustu, tak zažijete, jak statek doslova ožije tradičním lidovým folklorem. Lidovou architekturu spojte i s něčím dobrým k snědku. V Boučkově statku Malá Skála se v roubeném domě nachází totiž hostinec, kde ochutnáte dobroty poctivé domácí kuchyně. V patře si pak prohlédnete Maloskalskou galerii Josefa Jíry. Na skále nad řekou Jizerou se zase nachází největší skalní hrad v České republice. Tím je hrad Vranov, známý také jako Pantheon.

Jak již bylo výše zmíněno, Kozákov je hora bohatá na různé nerosty a vzácné kameny. Ve Votrubcově lomu v národní přírodní rezervaci Kozákov můžete za mírný poplatek strávit čas hledáním těchto kamenů. Nalezené kameny si můžete nechat a dokonce si je v Muzeu drahých kamenů v Kozákově nechat vybrousit.

Dovolená na Turnovsku je příjemným mixem přírody, památek i sportovních aktivit

Turnovsko je místem skalních měst a přírodních památek propleteným turistickými trasami a cyklostezkami. Protože na některá místa se s kolem či kočárkem špatně dostanete, je pěší turistika oblíbenou sportovní aktivitou lidí všech věkových kategorií. Hruboskalsko, ale i další menší skalní města lákají horolezce z celé země. Řeka Jizera je zase oblíbeným místem vodáků.

Kromě toho, poblíž Dlaskova statku, je možné přírodní koupání v této řece Jizeře. Přírodní koupání však vyzkoušejte i na rybníku Bažantník nebo v rybníku Malý Písečák u Příšovic. V Turnově vyzkoušejte letní koupaliště nebo městský plavecký bazén. Ve wellness centru s vířivkou a saunou v Turnově si vychutnáte zaslouženou relaxaci a odpočinek. Mezi oblíbené převážně letní aktivity patří také plážový volejbal v Turnově či minigolf.

Pokud vyrážíte na Turnovsko v zimě, věřte, že procházky skalním městem jsou krásné i v tomto ročním období. Vyhnete se tak davu turistů a navíc si užijete přírodu pod sněhovou přikrývkou. Nezapomeňte doma ani lyže. V Turnově je Ski areál Struhy, který nabízí i večerní lyžování a kousek od něj jsou i lyžařské trasy pro běžecké lyžování. Ski areál Kozákov také nabízí večerní lyžování a navíc má dva vleky. Pokud si nevystačíte s těmito dvěma areály, pak další areály najdete v Ještědsko-kozákovském hřbetě či v oblasti Jizerských hor a Krkonoš, které jsou, coby kamenem dohodil.

Turnovsko 3

Ubytování na Turnovsku nabízí mnoho možností. Levnou variantou oblíbenou hlavně v létě jsou kempy. Ty se nacházejí většinou poblíž vodních ploch. Spolu s nimi se pojí i rekreační střediska s chatkami. Chaty a chalupy jsou vhodnou možností pro početnější rodinu či partu přátel. Klid a pohodu s dětmi najdete v penzionech nebo apartmánech.

Na Turnovsku jsou také často rozšířené hotely. Netradiční a luxusní ubytování hotelového typu vyzkoušejte třeba na zámku. Pro odpočinek a relaxaci zase vyzkoušejte wellness hotely. Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu s místními, tak vyzkoušejte oblíbené ubytování v soukromí.

Turnovsko je místem, kde najdete klid a odpočinek v přírodě, ale také kulturní vyžití a lidovou architekturu. Je vstupní bránou do Českého ráje. Určitě nebudete litovat, že jste se rozhodli pro dovolenou právě v tomto kraji.

Názory a doporučení

Eva Zámečníková (ubytovatel) 11.2.2020
Český ráj vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek.
Luděk Láska (ubytovatel) 27.1.2020
Turistický region nabízí relativně na malém území veliké množství kulturních památek (hradů, zámků) a krásné přírody a malebná údolí a dobře značenými turistickýni stezkani a trasami, nejen pro pěší.
Luděk Láska (ubytovatel) 27.1.2020
Turistický region Český ráj se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj, který je zapsaný na seznam památek UNESCO, jako přírodní památka. Naleznete zde na relativně malém území množství hradů a zámků, ale i krásnou přírodu a úchvatná údolí. V Českém ráji je hustá síť dobře značených turistických set, tras i cyklotras.
Roman (skupina - návštěvník) 14.1.2020
Hodně k vidění
Ondřej Štecher (ubytovatel) 13.11.2019
Český ráj = nejstarší chráněná krajinná oblast ČR, velké množství atraktivit (přírodní - lesy, skalní města, jeskyně, řeka Jizera atd.; historické - hrady, zámky, zříceniny.; sportovně-rekreační - pěší a cykloturistika, přírodní i umělé koupání, vodáctví atd.; zábavní areály pro děti...)
Iveta Káranská (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 3.9.2019
Český ráj je pro mě a mou rodinu jedním z nejkrásnějších míst a určitě toto nebyla poslední návštěva regionu.
Silvie Malíková (mladý pár - návštěvník) 31.8.2019
Úžasný kraj
Iveta Hlůšková (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 27.8.2019
Super
Miroslava Šlapová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 1.7.2019
Český ráj je sám o sobě rájem...
Ivana Šimková (starší pár - návštěvník) 5.6.2019
Kozákov... Český ráj u nás vede. Nádhera.
Jitka D. (rodina s malými dětmi - návštěvník) 9.5.2019
Hruboskalsko, hrad Kost
Daniela K. (mladý pár - návštěvník) 5.5.2019
Krásný region, prošli jsme Hruboskalsko
Jan Kölbl (ubytovatel) 5.3.2019
Skalní města Českého ráje, hrady a zámky - Trosky, Valečov, Valdštejn, Kost, Frýdštejn, Hrubá Skála, Hrubý Rohozec, Sychrov, Mnichovo Hradiště a přírodní zajímavosti - Kozákov, Tábor, Podtrosecká údolí, rybníky