Loading

Ubytování v Mšenu

(2 objekty + 10 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Vojtěchov

Mšeno, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Chalupa na polosamotě u lesa

Penzion V Údolí

Mšeno - Olešno, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion v srdci Kokořínska!

Skalní domek

Vidim (Mšeno 8,3 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa...
Domek na okraji lesa, s krbem ve skále

Apartmán Ždírecký důl

Ždírec (okres Česká Lípa) (Mšeno 9,2 km vzdušně), na samotě,...
Soukromí a relax v sauně u lesa.

Zimořský domek

Dolní Zimoř (Mšeno 9,4 km vzdušně), na okraji obce / města,...
Útulný domeček v těsné blízkosti lesa

Hájovna Bukovec

Dubá - Bukovec (Mšeno 12,5 km vzdušně), na samotě, u lesa...
Zrekonstruovaný objekt bývalé hájovny

Hotel Heller

Doksy (okres Česká Lípa) (Mšeno 14,3 km vzdušně), v obci / v...
Příjemné, s rybářskou baštou u jezera

Hotel Kamýk

Doksy (okres Česká Lípa) (Mšeno 14,8 km vzdušně), na okraji obce / města
Hotel Kamýk 3hvězdičkový hotel

Chatová osada La Vida Doksy

Doksy (okres Česká Lípa) (Mšeno 15,5 km vzdušně), na okraji obce / města, v lese
Cenově výhodné chatky u pláže

Statek U Horkých

Snědovice (Mšeno 15,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Velkolepý statek s dobovým interiérem
1 - 12 / 12

Mšeno

Malé město Mšeno stojí na okraji oblasti CHKO Kokořínsko. Celá oblast je součástí Středočeského kraje, konkrétně okresu Mělník. Jedná se o historické město, kde můžete strávit krásný prodloužený víkendový pobyt nebo zábavnou dovolenou, při které prozkoumáte nejrůznější zákoutí Mšena a přilehlého okolí označovaného jako Máchův kraj. Pojďme si společně udělat bližší představu o tom, co zajímavého se nachází přímo v Mšenu, kam vyrazit na výlet a kde se během dovolené ubytovat.

Mšeno 1

Turistické cíle v Mšenu

Mšeno je historickým městem o němž se psalo už v roce 1306. Bohužel období husitských válek a poté nájezdy vojsk během třicetileté války připravily město o mnoho historických budov. Co nevzaly války, tak dokonal velký požár v roce 1670.

I přesto je centrum Mšena městskou památkovou zónou, v jejímž středu stojí historická budova radnice a kostel sv. Martina z roku 1878 a také městské lázně. Lázně vystavěné v roce 1932 ve stylu art déco jsou dodnes funkční a slouží zdejším obyvatelům i turistům jako letní koupaliště.

Od koupaliště vede několik turistických značených turistických cest do kopců Kokořínských vrchů. Tyto trasy vedou na několik zajímavých míst, kam se můžete vydat pěšky nebo na kole. Stezky vedou přes skalisté hory, kde jsou k vidění jeskyně, pozůstatky přírodního divadla, zmenšenina hradu Kokořín nebo skalní bludiště. To vše ještě stále na území Mšena. Tři turistické trasy se různě proplétají mezi horami a skálami, takže turisté si přijdou na své. Díky vyšší nadmořské výšce se tady v zimě můžete věnovat i běžkování.

Pokud půjdete po žluté turistické značce z centra Mšena, tak dorazíte do vesnické části Olešno. Ta je významná tím, že se zde dochovaly staré dřevěné roubenky, takže se jedná o vesnickou památkovou rezervaci. Pokud by pro Vás taková tura na 4,5 km a tam a zase zpět byla moc, tak nezoufejte, jede sem i autobus nebo se můžete dopravit autem a toto skvostné místo si prohlédnout.

Když se vrátíte z procházky v přírodě, která je součástí Mšena, tak jednoznačně přijde vhod některá z restaurací, kavárna nebo občerstvení, které v Mšenu najdete. V městečku se dá také zabavit například na tenisových kurtech nebo horolezecké stěně. Mimochodem právě horolezci mají Mšeno v oblibě, protože okolní skalnaté hory jsou pro přírodní lezení jako stvořené. Ti, kdo po skalách nelozí, tak si do svého plánu dovolené můžou zařadit nějaký jiný cíl, který je k vidění v blízkosti Mšena.

Mšeno 2

Výlety v okolí Mšena

V úvodu bylo zmíněno, že Mšeno leží v oblasti, které se říká také Máchův kraj. Není tedy náhodou, že tudy vede i Máchova cesta, což je turistická trasa, která vede z Mělníku, přes Kokořínské vrchy, podél Mšena na sever na hranici České Lípy a dále. Na této trase je několik zastávek, které stojí to jednotlivě projít.

Město Mělník je pro turisty zajímavé, protože kombinuje jak historické památky jako renesanční zámek Mělník, kde jsou i vinné sklepy s možností degustace, o kousek dále je regionální muzeum a pivovar. Den si můžete zpestřit na minigolfu, letním koupališti s tobogány a atrakcemi nebo v zimě na plovárně.

Směrem na sever z Mělníka dorazíte do vesničky Lhotka, ve které nevynechejte prohlídku skalního obydlí, který je vytesán do pískovcové skály. Do skály je vytesáno několik místností, které si můžete prohlédnout. Ve Lhotce se rovněž nachází přírodní koupaliště s písečnou pláží – jezero Lhota, takže se tady můžete zastavit na déle. Cestou dále na sever se reliéf krajiny zvedá, přibývá skal a dorazíte do Harasova, kde je další skalní byt, tentokrát veřejnosti nepřístupný. Přístupné je aspoň zdejší přírodní koupaliště Harasov.

Ještě severněji dorazíte pod hrad Kokořín. Dominanta kraje, známá z televizních pohádek, s 38 m vysokou věží hrdě stojí na skále a patří mezi nejkrásnější středověké hrady na našem území. Věž navíc nabízí skvělý výhled do okolní krajiny. V podhradí se také můžete občerstvit a pokračovat po trase Máchovy cesty. Za nedlouho cesta vede skrze Mšeno, takže při pobytu ve Mšenu můžete každý den vyrazit na výlet na jih nebo na sever, záleží na Vás.

Severně od Mšena stojí hrad Houska, který je ale už z hradu přestaven na renesanční zámek a zpřístupněn k prohlídce. Cesta dále pokračuje na sever přes vesnické památkové rezervace dalších obcí, kde se setkáte s typickou regionální zástavbou malovaných roubenek. Poté na Vás čeká už obec Bezděz a stejnojmenná zřícenina gotického hradu, kterou si ovšem můžete prohlédnout.

Mšeno 3

Ze Mšena je to kousek taky do dalšího města Doksy. Sem se vyplatí vyrazit hlavě, když jste na dovolené s dětmi a můžete tady strávit celý den nebo několik dnů. V Doksech je zámek, minigolf, zoo centrum, lanová centra, Muzeum Čtyřlístku a především Máchovo jezero, které je vhodné ke koupání, rekreaci, vodním sportům a dalším aktivitám.

V zimním období je kolem Mšena možnost využít populární trasy pro běžecké lyžování, v okolních městech jako Mělník nebo Mladá Boleslav jsou krytá kluziště pro bruslaře. Protože Kokořínské vrchy jsou chráněnou krajinnou oblastí, tak zde nejsou vybudovány sjezdovky, vleky a další zázemí.

Ten, kdo chce vyrazit na lyže, tak by měl jet severněji, kde leží například Ski areál Ještěd nebo Polevsko. Oba areály disponují několika vleky a sjezdovkami o různých obtížnostech, školou lyžování, parkovištěm, restaurací a všem co potřebujete pro kvalitní zážitek. Ostatně, kvalitních zážitků se dá v okolí Mšena prožít mnoho, Máchův kraj je nejen romantický, ale také zábavný, poučný a osvěžující.

Kde se ubytovat v Mšenu?

O celkovém dojmu z dovolené často zásadně rozhoduje kvalitní ubytování. V Mšenu si můžete vybrat z různých typů ubytování. U sportovního areálu stojí kemp, kde můžete zůstat pod stanem, v obytném voze nebo karavanu. Jsou zde k pronájmu i stálé karavany a také apartmány ve sportovním komplexu. Pokoje si můžete pronajmout v turistické ubytovně, penzionu, hotelu či na statku. Ubytování nabízejí také místní obyvatelé, u kterých se můžete ubytovat v soukromí nebo si pronajmete chalupu či chatku.

Kterékoliv ubytování zvolíte, tak samotné Mšeno a okolí Vás určitě nezklame. Tento historický kraj je pro letní nebo zimní dovolenou jako stvořený, hlavně pro ty, kteří si chtějí vyčistit hlavu od záležitostí všedních dní a třeba tady objevíte stejnou inspiraci jako našel K. H. Mácha.

Názory a doporučení

Pavel Vokolek (ubytovatel) 2.6.2020
Klidné místo mimo hlavní silnice.