Loading

Ubytování na Českém Severu

(29 objektů)

Apartmán U památného buku

Česká Lípa, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Klid pod památným stromem u lesa

Penzion Arnika

Janov nad Nisou, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Stylový penzion přímo na sjezdovce!

Penzion U Kaštanu

Pěnčín (okres Jablonec nad Nisou), v obci / ve městě
Penzion v klidné části vesnice

Apartmány Ralsko

Ralsko, na samotě, v lese
Apartmány a pokoje na samotě, u lesa

Chata Holany

Holany, v rekreační oblasti, v lese
Chata v blízkosti Holanských rybníků

Dům u lesa

Liberec, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Pokojné apartmány s bazénem u lesa

Penzion Ivanka

Lázně Libverda, na okraji obce / města
Cenově výhodné izby v blízkosti lázní

Domek u rybníka

Bezděz, na okraji obce / města, u vody
Kompletně vybavený domek u rybníka!

Chalupa SvobodUm

Jindřichovice pod Smrkem, na okraji obce / města
Únik z civilizace - návrat k sobě

Penzion U raka

Desná (okres Jablonec nad Nisou), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Příjemné ubytování v útulném prostředí
1 - 29 / 29

Český Sever

Český Sever 1

Český sever je turistický region v pravém severním výběžku Čech. Tento region se rozkládá na čtyři hlavní oblasti – Máchův kraj, Lužické hory a Ještědský hřbet, FrýdlantskoJizerské hory. Český sever přímo hraničí s Polskem i s Německem, na našem území zasahuje do Libereckého kraje a částečně do Středočeského a Ústeckého kraje. V každé oblasti tohoto turistického regionu je nespočet míst k vidění a je to ideální místo na aktivní i poklidnou dovolenou v jakékoliv roční době.

Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko se rozprostírá na území Ralské pahorkatiny, ve Středočeském kraji, v okrese Mělník a také v části Libereckého kraje. Nejbližší města jsou Česká Lípa, Mladá Boleslav, Mšeno, Mělník. Vrcholky hor, lesy a krásnou přírodu si také oblíbil spisovatel Karel Hynek Mácha, který zasadil do těchto míst několik svých příběhů. Díky němu je tato oblast také nazývána jako Máchův kraj. Na důkladné prozkoumání této oblasti protkané turistickými trasami, cyklostezkami, naučnými stezkami, hrady a zřícenin hradů Vám nebude ani týden dovolené stačit. Neustále je zde co objevovat.

Mezi top místa Máchova kraje můžeme zařadit hrady Kokořín, Houska, Bezděz a několik zřícenin, jako například Ronov, skalní hrad Pustý zámek a další. Lesy dotváří rozsáhlé skalní útvary různých tvarů, ve kterých se najde nejedna jeskyně. Některé z nich jsou i přístupné, například jeskyně Obraznice pod obcí Romanov, jeskyně Krápník, Bivak, polojeskyně Tisícový kámen a mnoho dalších. Zajímavostí je například Dům zaniklých řemesel u obce Dolní Vidim. V tomto velkém, roubeném domě najdete skanzen venkovského domu z druhé poloviny 18. století včetně jeho tehdejšího vybavení. Kromě toho zde má základnu ekocentrum Koniklec, které svými aktivitami vzdělává mládež a stará se o ochranu přírody.

V tomto chráněném území najdete také několik přírodních památek a rezervací. Výčet není zdaleka úplný, ale jako příklad lze uvést Martinské stěny, Kokořínský důl, Stříbrný vrch, Mokřady horní Liběchovky, Černý důl, Kostelecké bory, ale také národní přírodní památky Swamp, Velký a Malý Bezděz.

Turisticky oblíbené a velmi lákavé Máchovo jezero a jeho okolí můžete brát jako základní výchozí tábor pro Váš pobyt. Zábavu, rekreační a sportovní vyžití najdete především v okolí Doks a Starých Splavů. V okolí jezera jsou pláže s pozvolným přístupem do vody, lanové centrum, aquapark, minigolf, půjčovna lodiček a několik restaurací, kiosků apod. V Doksech například můžete navštívit muzeum K. H. Máchy nebo muzeum Čtyřlístku.

Lužické hory a Ještědský hřbet

Lužické hory jsou hory, které se nachází mezi dvěma severními výběžky Čech. Na severu hraničí s Německem a leží východně od národního parku České Švýcarsko a západně od Ještědského hřbetu. Nejvyšší horou je hora Luž (793 m n. m.), která leží přímo na česko-německé hranici. Území o rozloze asi 267 km2 se rozkládá v okrese Liberec a Česká Lípa a částečně v Ústeckém krajiokrese Děčín.

I v Lužických horách najdete síť turistických tras, které Vás zavedou na různé turistické atrakce a zajímavosti. Pokud preferujete procházky po vrcholcích hor s dalekým výhledem, objevování zřícenin hradů nebo malých vodopádů a touláním se přírodou, jsou Lužické hory tou pravou oblastí pro Vaši dovolenou. Navštívit můžete různá vyhlídková místa nebo rozhledny. Zajímavá je například kamenná rozhledna Jedlová nebo Hochwaldturm. V Lužických horách je hned několik míst, kde můžete obdivovat skalní města a další zajímavosti vytesané do skal. Netradiční jsou skalní reliéfy připomínající Nejsvětější trojici nebo útěk Svaté rodiny do Egypta nedaleko Kunratických rybníků. I v této části Českého severu najdete několik přírodních památek a rezervací, jako například přírodní rezervace Luž, Spravedlnost, Marshnerova louka, Vápenka, Klíč, přírodní památku Naděje nebo národní přírodní památku Zlatý vrch.

Český Sever 2

Místy nedotčená příroda láká na pěší turistiku a cykloturistiku. Sportovní aktivity najdete v lanovém centru a s dětmi se určitě pobavíte v minizoo. Lužické hory jsou také velkým lákadlem na zimní dovolenou. Díky sněhu a dobrým podmínkám se zde lyžuje v několika lyžařských areálech a k dispozici jsou také lyžařské stopy pro běžecké lyžování.

Ještědský hřbet leží mezi Lužickými a Jizerskými horami. Rozprostírá se v okrese Liberec a Jablonec nad Nisou. Nejvyšší horou a zároveň největším turistickým lákadlem této oblasti je známá hora Ještěd (1 012 m n. m.), která leží v přírodním parku Ještěd. Mnoho lidí láká zdolat tuto horu a zaslouženou odměnou je daleký výhled z televizního vysílače, ve kterém je i mimo jiné hotel a restaurace. Při opravdu dobré viditelnosti dohlédnete až do Prahy.

Na Ještědském hřbetě si užijete i dovolenou s dětmi. Navštívit můžete například rozsáhlý lesopark Horka, kterým vede několik naučných stezek. Děti se učí poznávat stromy, zvířata a užijí si i sochu obra Mázy, smrčkový labyrint, vyhlídkovou věž, dřevěné domky apod. Při procházkách narazíte na lidovou architekturu a třeba i na ještědský vodopád. Můžete zavítat k přírodní zajímavosti Nový prales, nebo se projít okolo Terasy Ještědu či Bílých kamenů a dalších přírodních památek. Zajímavá je národní přírodní rezervace Karlovské bučiny, ve které se nachází také obora a skrz ni prochází žlutá turistická trasa i naučná stezka.

Kromě aktivní pěší turistiky a cykloturistiky jsou i zde různá lanová centra, minigolfy apod. Tato oblast je celoročně turisticky atraktivní. V zimě je pak oblíbené sjezdové lyžování v některém ze ski areálů, běžecké lyžování, skokanské můstky, sáňkařská dráha apod.

Jizerské hory

A pokud ani teď jste nenašli to pravé na zimní pobyt, můžete vyzkoušet Jizerské hory. Ty najdete ve východním severním výběžku Česka a plynule navazují severně na Ještědský hřbet, leží západně od Krkonoš a hraničí s Polskem. Jizerské hory najdete v okrese Jablonec nad Nisou, severně od Liberce, Jablonce nad Nisou a Tanvaldu. Nejvyšší horou je Smrk (1 124 m n. m.), na které stojí rozhledna. Při dobrém počasí dohlédnete až do okruhu 150 kilometrů.

Území Jizerských hor patří mezi chráněné krajinné oblasti České republiky. I díky vysokým ročním dešťovým srážkám jsou zde rašeliniště a vodopády. V této oblasti je národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, Rašeliniště Jizerky, kde pramení i stejnojmenná řeka. Zajímavý je také Prales Jizera, Jedlový důl, Klikvová louka, Černá jezírka apod. Všechna tato místa můžete objevovat díky husté síti turistických tras, a to jak pěšky, tak i na kole. V létě se můžete vykoupat ve vodní nádrži Bedřichov, zahrát si discgolf, zajít si do lanového centra nebo užít si například zoologickou a botanickou zahradu v Liberci.

Český Sever 3

V zimě touto zasněženou krajinou můžete projet po některé z běžkařských tratí nebo můžete využít některé lyžařské areály, ze kterých je krásný pohled do okolí. Pro lyžování si můžete vybrat z poměrně velkého množství ski areálů, jako například U Čápa, Ski areál Rejdice nebo lyžařské středisko Desná. V okolí je také ale řada vleků i mimo ski areály.

Frýdlantsko

Frýdlantsko je poslední a nejsevernější částí Českého severu. Jedná se o mikroregion, který leží severně od Jizerských hor a z ostatních stran je obklopený Polskem. V této oblasti dominují města Frýdlant, Hejnice a Nové Město pod Smrkem. Tuto oblast zvolte, pokud chcete objevovat historii daného místa a preferujete spíš možná trošku zapomenutá místa.

Ve Frýdlantu můžete zajít na kamennou rozhlednu z roku 1907, odkud je výhled na Jizerské hory i do Polska. V centru města dominuje zase novorenesanční radnice s vyhlídkovou věží. Prohlídnout si můžete také pohyblivý betlém. Za návštěvu stojí hrad a zámek Frýdlant nebo na druhé straně řeky Smědá přírodní rezervace Křížový vrch s hezkými vyhlídkami.

Unikátním skanzenem je Žijící skanzenJindřichovicích pod Smrkem, který je ukázkou lidové architektury. Dominantou je 300 let starý podstávkový dům a jediný funkční větrný mlýn v Čechách. Ve skanzenu se dozvíte o životě venkovanů z doby před průmyslovou revolucí.

Celoročně můžete také relaxovat třeba v Lázních Libverda nebo ve sportovně relaxačních centrech. Pokud byste rádi aktivní dovolenou, můžete podnikat procházky do okolí, projížďky na vyznačených cyklostezkách nebo zajet do bikeparku. Sportovní vyžití v zimě je převážně v Jizerských horách.

Ubytování na Českém severu

Oblast Máchova kraje je poměrně rozsáhlá, proto zajisté najdete ubytování. Pokud preferujete kempování, v okolí Máchova jezera je několik kempů různých cenových kategorií. Přímo v oblasti Máchova kraje je také řada penzionů, rekreačních středisek a možností ubytování v soukromí. Najdete zde i hotely, takže si stačí vybrat. V letních měsících však bývají často obsazené, proto neváhejte si ubytování zajistit včas.

Lužické hory, Ještědský hřeben i Jizerské hory jsou rájem lyžařů, kteří nedávají přednost příliš vysokým horám a naopak ocení větší klid například oproti Krkonoším. I v této oblasti najdete všechny zmíněné možnosti ubytování. K dispozici jsou penziony, apartmány, hotely různých cenových kategorií i ubytování v soukromí. Pro luxusní relaxační pobyt můžete využít hotely s wellness nebo lázeňské pobyty.

Český sever je oblastí krásné přírody, hor a přírodních zajímavostí. Láká turisty nejen z celé naší země, ale také z Polska a Německa. Proto si zajistěte ubytování včas hlavně na zimní měsíce. Například luxusní ubytování v hotelu na Ještědu nebo v lázních bývá velmi často obsazené v každé roční době.

Názory a doporučení

Jitka Hašlarová (ubytovatel) 18.2.2019
Nádherné krajské město Liberec s Aquaparkem, Zoo a botanickou zahradou, města sklářů s bohatou historií Jablonec nad Nisou a Železný Brod.
Miloslav Procházka (ubytovatel) 17.2.2019
Oblast Českoslipská je vhodná pro turistiku či cyklistiku. Jedná se o Máchův kraj. Nachází se zde mnoho tras, většina z nich je obklopena lesy. Nedaleko se nachází Máchovo jezero či rybník Hamr.
Pavlína Faifrová (ubytovatel) 14.2.2019
Raritou Jizerských hor je 16 rozhleden, z nichž nejmladší byla dostavena v září 2013 (Maják Járy Cimrmana). Jizerské hory jsou významnou rekreační oblastí České republiky. Poskytují skvělé podmínky pro letní pěší i cykloturistiku. Tato oblast je protkána hustou sítí cyklotras, z nichž nejznámější je Odra-Nisa. V zimním období se stávají vyhledávaným místem lyžařů, které láká především velké množství upravených běžeckých tratí. Nejvýznamější je Jizerská magistrála, která čítá více než 170 km upravovaných tratí. Vždyť kdo by neznal Jizerskou 50! Naleznete zde i zimní střediska sjezdového lyžování, vyhledávaná nejen českými turisty. Jizerské hory jsou dobře dostupné nejen autem, ale i vlakem a autobusem (v sezóně lze využít skibusy a cyklobusy) a z Jablonce n. N. je dokonce možné využít i městskou hromadnou dopravu.
Michal Kandler (ubytovatel) 5.2.2019
Lyžařský areál SKI & SUN Świeradów Zdrój (14 km) Aquapark Interferie Sport Hotel Świeradów Zdrój (17 km) Plavecký bazén a sauna - Městské lázně Nové Město pod Smrkem (7 km) Menší vyhřívaný bazén se saunou v Lázních Libverda (13 km) Rozhledna na Smrku 1124 m n.m. (12,5 km) Kulturně-komunitní centrum Stacja Wolimierz v Polsku (3,2 km) Výletní restaurace Obří sud (12 km) a lázně Libverda (13 km) s přístupným léčivým pramenem Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka (13 km) Pivovar, Zámek Frýdlant, Betlém, Bowling Frýdlant (16 km)
Miluše Siblíková (ubytovatel) 24.1.2019
Ještěd - dominanta Liberce, Akvapark Babylon, IQPark, zoo, botanická zahrada, lyžování na Ještědu, pro menší děti lyžování na Javorníku, blízko k návštěvě Německa- Žitava, muzeum, sportovní aréna atd.
Božena Kalinová (ubytovatel) 18.12.2018
Jizerské hory jsou výborné pro turistiku a cykloturistiku. Josefův Důl se nachází v přírodní a ptačí rezervaci. Okolí láká k mnoha zajímavým výletům. Stojí za to vidět např.Vodopády Jedlová, Přehrada Josefův Důl, Protržená přehrada nebo několik blízkých jizerskohorských rozhleden (Slovanka, Bramberk, Královka).
Jindřich Krbec (ubytovatel) 4.10.2018
Jizerské hory nejsou Alpy, které ohromí, ale místem, které nadchne. Krásná příroda a dělní lidé, kteří neustále pracují na zvelebování svého, ale i na rozšiřování a vylepšování aktivit cestovního ruchu. Ostatně penzion SIGNUM LAUDIS je nejlepším příkladem. Spokojený návštěvník dotvoří spokojenost hostitelů.