Loading

Ubytování na Jablonecku

(29 objektů)

Penzion Arnika

Janov nad Nisou, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Stylový penzion přímo na sjezdovce!

Apartmány Bedřichov

Bedřichov (okres Jablonec nad Nisou), v rekreační oblasti, u...
Pěkné apartmány na krásném místě-příroda

Apartmánový penzion SIGNUM LAUDIS

Velké Hamry, na okraji obce / města, v centru města
Sauna, koupací sud, dětské hřište...

Chata Václavka

Smržovka, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Komfortní roubenka s bazénem u lesa

Penzion Maxova bouda

Josefův Důl (okres Jablonec nad Nisou), na okraji obce / města, u vody
K sjezdovce jen 400 metrů!

Hotel Adria

Kořenov, v rekreační oblasti, u lyžařského střediska
Rodinný hotel s výbornou restaurací

Penzion U raka

Desná (okres Jablonec nad Nisou), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Příjemné ubytování v útulném prostředí

Apartmány Černá Říčka

Desná (okres Jablonec nad Nisou), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Zrekonstruované apartmány, s bazénem

Chalupa Kobryn

Desná (okres Jablonec nad Nisou), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Jedinečná chalupa v Jizerských horách

Penzion U Kaštanu

Pěnčín (okres Jablonec nad Nisou), v obci / ve městě
Penzion v klidné části vesnice
1 - 29 / 29

Jablonecko

Jablonecko 1

Jablonecko

Jablonecko je relativně malý, zato turisticky atraktivní a lákavý region na severu Čech. Jablonecko leží v Libereckém kraji a jeho hlavním centrem je město Jablonec nad Nisou. Hornatý region na severu sousedí s Polskem a rozprostírají se přes něj Jizerské hory.

Jeho východním sousedem je Krkonošský národní park a pohoří Krkonoše s oblíbeným lyžařským centrem Harrachov. Jih Jablonecka je tvořen přírodním parkem Maloskalsko a jihozápad tvoří Ještědsko-kozákovský hřbet. Na západě přímo sousedí s oblíbeným městem Liberec. Jablonecko patří mezi nejnavštěvovanější oblasti letních i zimních dovolených, ať už jako přímo cílové místo nebo výchozí bod pro prozkoumávání okolních krajiny.

Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory se na Jablonecku může pochlubit několika zajímavostmi. Na vrcholu Slovanka (820 m n. m.) je z 14 metrové rozhledny krásný výhled právě na okolní vrcholy Jizerských hor. Tato železná rozhledna byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1887 a tím se stala nejstarší železnou rozhlednou v naší zemi.

Pokud se chcete trochu zchladit od parného léta, nedaleko národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky patří obec Jizerkanejchladnějším místům České republiky. V zimě se běžně rtuť teploměru dostává k -20 °C, takže i v letních měsících je zde příjemně a chladněji. Přesto byste se sem měli podívat. Jizerka je vesnickou památkovou rezervací a v obci si prohlédnete například panský dvůr sklářské rodiny Riedlů, sklárnu z 19. století i roubené chalupy.

Hranici s Polskem lemuje národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery a v této oblasti se také nachází Jizerská oblast tmavé oblohy (JOTO). Unikátem je, že tento park je prvním mezinárodním parkem tmavé oblohy na světě a poskytuje tak nádherný výhled na noční oblohu.

V Jizerských horách ale ještě chvíli zůstaneme. Propletené turistický trasy, cyklostezky i naučné stezky Vás provedou krásami přírodních památek, jako například přírodní rezervace Nová louka, Ptačí kupy anebo národní přírodní rezervací Jizerskohorské bučiny. Při toulkách po horách najdete nejeden vodopád. Přírodní koupání a to i bez plavek si užijete nejlépe uprostřed lesů ve vodní nádrži Bedřichov.

Jablonecko 2

Přírodní park Maloskalsko

Oblast Malé Skály je známá pro pískovcové skalní útvary nejen v Malé skále, ale v celé chráněné krajinné oblasti Českého ráje. Důkazem toho je i skalní hrad Vranov (známý také jako Pantheon), který je největším skalním hradem u nás. Najdete ho v obci Malá Skála nad řekou Jizerou.

Nepříliš široký hrad, pouze 400 metrů, však zabírá plochu asi 1,6 hektarů. Přírodní park Maloskalsko a Český ráj toho nabízejí mnoho – národní přírodní památku Suché skály, jeskyně, skalní bludiště Chléviště či Kalich, skalní město Drábovna a také krásné a daleké vyhlídky na skalní útvary tyčící se mezi lesy. Krásnou přírodu dotváří lidová architektura roubených stavení, které uvidíte například v Boučkově statku u řeky Jizery. 

Za lidovou architekturou se vydejte i do Železného Brodu, který je díky tomu označen za vesnickou památkovou zónu a rezervaci. Památkovou zónu tvoří centrum obce s patrovými roubenými domy, muzeem Běliště zaměřené na dřívější život i muzeum skleněných betlémů. Památkovou rezervaci tvoří část nazývaná Trávníky. I zde jsou zachovalá vysoká roubená stavení, která dodnes dlouží jako rodinné domy.

Období socialismu si připomenete ve Velkých Hamrechmuzeu socialistických vozů. Na své si přijdou i milovníci ekologie v muzeu obnovitelných zdrojů energie, ve kterém si prohlédnete plně funkční vodní elektrárně z roku 1907, která je zároveň nejstarší vodní elektrárnou u nás.

Město Jablonec nad Nisou se proslavilo hlavně díky své bižuterii. Avšak málokdo ví, že se v muzeu skla a bižuterie nachází také největší sbírka skleněných vánočních ozdob na světě. Možná, že i z některých z přibližně 15 000 kusů ozdob máte dodnes doma.

Pokud vyrážíte s dětmi, zastavte se i v muzeu hraček a připomeňte si hračky svého mládí. Na okraji Jablonce u vodní nádrže Mšeno nachytáte bronz nebo si zarybaříte. A pokud máte chvíli čas, zajeďte i s dětmi do Liberce, kde je oblíbená zoologická zahrada a botanická zahrada.

Zajímavé je také muzeum Cimrmanovy doby nedaleko obce Příchovice, ve kterém se dozvíte o životě Járy Cimrmana. Pak si vyšlápnete na rozhlednu Maják Járy Cimrmana a uvidíte i Cimrmanovu rolnickou expozici. S dětmi se projdete i pohádkovou cestou, která spojuje lesopark Na Sluneční s penzionem, restaurací a skiareálem U Čápa.

Jablonecko je turisticky často navštěvovanou oblastí. Díky tomu je zde i bohaté sportovní vyžití, ať už v podobě klasických pěších túr, cykloturistiky, tak i vodní turistiky. Sjízdná řeka Jizera se v létě stává útočištěm vodáků. Využít můžete i přírodní koupání a rybaření ve volně přístupných vodních nádržích.

Jablonecko 3

Adrenalin zažijete v lanových parcích nebo při lezení po skalách. V zimě je v okolí Jizerských hor mnoho skiareálů a možností lyžování. Známý skiareál je Bedřichov, kde se také pravidelně jezdí Jizerská padesátka. Svůj výsledek ze zajeté trati můžete porovnat na tabuli se seznamem vítězů této prestižní lyžařské běžecké soutěže. K dispozici jsou dokonce i skokanské můstky i pro ty nejmenší. Některé můstky nabízejí dokonce i letní využití díky umělému povrchu.

Ubytování na Jablonecku

Sehnat ubytování v sezóně není vždy úplně jednoduché, a proto je potřeba dělat rezervaci s dostatečným předstihem. V létě je oblíbené a levné ubytování v kempu u vodních nádrží nebo na ostrově na řece Jizeře.

Levné ubytování najdete také v hostelech a ubytovnách. Pro rodiny s dětmi doporučujeme ubytování v rekreačních zařízeníchchatkách nebo ve stanech, vyšší standard pak nabízejí apartmány. Komorní atmosféru najdete v penzionech.

Tipy na výlety od místních dostanete i při ubytování v soukromí. Hotely nabízejí širokou škálu kvality a ceny. Najdete tak standardní ubytovací komfort, ale i velmi luxusní ubytování například ve wellness hotelích. Právě zde si také dopřejete klid, relax a odpočinek. V zimě jsou zase oblíbené penziony nebo horské chaty přímo u skiareálů nebo v horských oblastech.

Jablonecko je oblast Jizerských hor, Českého ráje a Maloskalska, které mísí krásnou přírodulidovou architekturou. Ať už sem vyrážíte na svoji dovolenou nebo rodinný pobyt, určitě se to stane Vaším oblíbeným místem pro aktivní odpočinek.

Názory a doporučení

Jitka Hašlarová (ubytovatel) 10.7.2019
Nádherné krajské město Liberec s Aquaparkem, Zoo a botanickou zahradou, města sklářů s bohatou historií Jablonec nad Nisou a Železný Brod.
Božena Kalinová (ubytovatel) 10.7.2019
Jizerské hory jsou výborné pro turistiku a cykloturistiku. Josefův Důl se nachází v přírodní a ptačí rezervaci. Okolí láká k mnoha zajímavým výletům. Stojí za to vidět např.Vodopády Jedlová, Přehrada Josefův Důl, Protržená přehrada nebo několik blízkých jizerskohorských rozhleden (Slovanka, Bramberk, Královka).
Jiří Heřman (starší pár - návštěvník) 1.7.2019
Krásná krajina, lesy, hory.
František Brandejský (ubytovatel) 1.7.2019
CHKO Jizerské hory a Krkonoše co dodat.
Nika Bajlikovi (skupina - návštěvník) 19.6.2019
Variabilni pro deti i dospele, priroda, vylety, kola, lyze, Liberec a Jablonec blizko. Pri horsim pocasi bazeny, kina, IQ landia
Petr Kornacki (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 13.3.2019
Doporučuji návštěvu kostela v Horním Maxově.
Jindřich Krbec (ubytovatel) 4.10.2018
Jizerské hory nejsou Alpy, které ohromí, ale místem, které nadchne. Krásná příroda a dělní lidé, kteří neustále pracují na zvelebování svého, ale i na rozšiřování a vylepšování aktivit cestovního ruchu. Ostatně penzion SIGNUM LAUDIS je nejlepším příkladem. Spokojený návštěvník dotvoří spokojenost hostitelů.