Loading

Ubytování v Bruntálsku

(21 objektů)

Sýkorova chalupa

Světlá Hora, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Ubytování v oáze klidu a pohody

Chaty pod Pradědem

Dolní Moravice, v rekreační oblasti, u vleku
Komfortní chaty u lyžařských vleků

Pohádkový srub U Zeda

Holčovice, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Pohádkový srub v nádherné přirodě

Hotel Kamzík

Malá Morávka, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Pohodlné pokoje v krásném prostředí

Apartmány Pod strání Malá Morávka

Malá Morávka, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Útulné apartmány v blízkosti sjezdovek

Vila Břidličná

Břidličná, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Vila s bazénem a výhledem na Praděd!

Penzion Marie

Malá Morávka, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion - 300 m od sjezdovky

Chalupa U nás doma

Dolní Moravice, v obci / ve městě, u potoka
Klid a pohoda uprostřed přírody Jeseníků

Penzion Pod strání

Malá Morávka, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Apartmány jen 150 m od stanice lanovky

Srub Viktorie

Krasov, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Luxusný srub se saunou na samotě
1 - 21 / 21

Bruntálsko

Bruntálsko 1

Přírodní památky a relaxace uprostřed lesů Bruntálska

Bruntálsko je region rozprostírající se v Moravskoslezském kraji, tedy na pomezí severní Moravy a Slezska.

Na severu region hraničí s Polskem, na východě s Opavskem, na jihu s Olomouckem a na západě najdeme Šumperk a Jeseník.

Bruntálsko leží přímo v centru chráněné krajinné oblasti Jeseníky, a to mezi Hrubým Jeseníkem v jeho severní části a Nízkým Jeseníkem v jeho jižní části. I díky své poloze je to zajímavé místo pro prozkoumávání okolní krajiny, ať už v rámci krátkodobého pobytu nebo delší dovolené.

Lesy na Bruntálsku ukrývají nejednu přírodní památku. Tak například okolo národní přírodní rezervace Rašeliniště Skřítek vede několik turistických tras. Národní přírodní památka Javorový vrch je tvořena starými štolami a podzemními chodbami.

Památkou na tento podzemní systém je uměle modelovaný terén na povrchu a území prochází Hornická naučná stezka Javorový vrch. Naučná stezka Po Vulkanitech spojuje Venušinu sopkupřírodní památkou Lávový proud u Meziny. V tomto bývalém lomu se za dlouhou dobu vybudovaly kamenné varhany. Je to příjemné místo na odpočinek a třeba i na posezení a drobné občerstvení.

Nejvyšší horou Bruntálska, což je zároveň nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, je hora Praděd (1 491 m n. m.). Na Pradědu, jenž je národní přírodní rezervací, najdete také televizní vysílač s rozhlednou. Ta umožňuje opravdu daleký výhled do okolí. Jak by taky ne, když se jedná o nejvyšší umělý bod v České republice. Vysílač měří 146,5 metru, a když k této výšce připočteme výšku hory, dostáváme se na výšku 1 637,5 m n. m. Pro připomenutí, nejvyšším vrcholem České republiky je Sněžka (1 603 m n. m.) Takže vyhlídky z Pradědu opravdu stojí za to.

Uprostřed jesenických lesů pod úpatím Pradědu najdete malou, za to krásnou a velmi oblíbenou vesnici. Karlova Studánka je od roku 2005 vesnickou památkovou zónou, ve které se nachází několik lázeňských domů.

Malé horské lázně sází na čistý vzduch a jsou vhodné pro léčbu dýchacích potíží. Kromě nich si zde užijete i wellness a relax v podobě relaxace ve vířivce, plavání v bazénovém komplexu nebo si vyzkoušet různé druhy koupelí. Do lázní se často jezdí dlouhodobý pobyt, avšak i víkendový pobyt nebo prodloužený víkend zde Vám dodá energii na celou sezónu.

Při procházce Karlovou Studánkou ochutnejte místní sirné prameny, navštivte tamní geologickou expozici nebo se vydejte po stopách naučných stezek.

Naučná stezka Bílá Opava provádí údolím řeky Bílá Opava a prochází okolo komplexu vodopádů Bílé Opavy. Tato stezka vede až k horské turistické chatě Barborka, která byla zároveň prvním stanovištěm Horské služby v Jeseníkách. Pokud zavítáte do Karlovy Studánky v zimě, užijete si zde lyžování ve skiareálu a také uvidíte ledotrysk – vodotrysk, který v zimě zamrzá.

Bruntálsko 2

Kam za kulturou

Město Bruntál je z pohledu udělovaných městských práv nejstarším městem v naší zemi. Jeho vznik se datuje na počátek 13. století. Historické centrum města je označeno za městskou památkovou zónu, kterou tvoří částečné hradební opevnění, kostel Nanebevzetí Panny Marie a zámek. V zámeckých interiérech uvidíte fresky, kapli, galerii, knihovnu a další sály poukazující na život na zámku. Okolo zámku je pak rozsáhlý park se sochami, jezírkem i hradbami.

Nedaleko polské státní hranice leží město Krnov. To se chlubí hned několika zajímavostmi. Najdete v něm například nejstarší kostel v Moravskoslezském krajikostel svatého Benedikta, který pochází asi z první poloviny 13. století.

Turisticky atraktivní je také krnovská synagoga, která je veřejnosti přístupná. Unikátní je tím, že je jednak postavena v maurském slohu, že má dvě věže a že je jedinou dochovanou synagogou v Moravskoslezském kraji.

Takovou kinematografickou raritou města je Kino Mír 70, které jako jediné promítá filmy ze 70mm pásů. Pravidelně se zde také koná festival 70 mm filmů. A pokud třeba na tento festival přijedete vlakem, možná budete mít šanci vidět unikátní železniční točnu, která má průměr asi 30 metrů a je tak největší železniční točnou u nás.

Ve Smetanových sadech uvidíte skříňku, když však přijdete o něco blíž, zjistíte, že v této skříňce se nachází historická meteostanice s barometrem. V městském muzeu uvidíte zase sbírku mincí, bankovek, ale i medaile a řády. Hezké vyhlídky na město uvidíte jak z radniční věže, tak z věže kostela sv. Martina.

V okolí Krnova, na kopci Šelenburk (423 m n. m.) stojí kopci Šelenburk (423 m n. m.). Ta se nacházela na hradě Cvilín, ale dnes se z ní zachovalo jen vysoké torzo. K němu Vás zavede zelená turistická trasa. Každopádně je to dobrý tip na menší výšlap.

Pěšky, na kola, na lyže, dokonce i vodní sporty

Bruntálsko přímo láká na pěší turistiku a poznávání chráněné krajinné oblasti Jeseníky po svých. Bohatá síť turistických tras a naučných stezek ukazuje to nejkrásnější z této oblasti.

Cyklisté jsou také vítáni. Kromě cyklostezek jsou například ve Vrbnu pod Pradědem různé tratě biketrailů, a to od nejjednodušší až po nejtěžší. Poblíž nich si také vyzkoušejte bobovou dráhu.

K dispozici je i řada dalších sportů, jako například golf, discgolf nebo halové sporty či paragliding. Ve vodní nádrži Slezská Harta si zase užijete všechny druhy plachetních sportů anebo jen v horkých dnech využijete přírodní koupání.

Na Bruntálsku také najdete široké možnosti koupání v bazénech a dokonce i lázeňský a wellness komfort. V zimních měsících je oblíbené sjezdové lyžování. Díky poměrně vysokým horám je zde mnoho skiareálů se sjezdovkami různých obtížností. Vyrazit ale můžete také na běžky po připravených běžeckých lyžařských trasách.

Bruntálsko 3

Široké možnosti ubytování

Bruntálsko je oblíbeným místem turistů a díky tomu nabízí široké možnosti ubytování. Luxusní ubytování najdete ve wellness hotelu nebo v hotelu vyšší kvality. K dispozici je také ubytování v horském hotelu či v turistické horské chatě.

Oblíbené ubytování spojené s relaxací a wellness nabízí také horské lázně, ve kterých si můžete vybrat jak dlouhodobý pobyt, tak i nějaký speciální balíček s pobytem a procedurami.

Různé ubytování po celém Brutnálsku je v penzionech, které zajišťují více rodinnou atmosféru. Větší soukromí poskytuje ubytování v apartmánech. Zajímavé tipy a rady co navštívit v okolí Vám jistě dají ti, kteří nabízejí ubytování v soukromí. Levné ubytování najdete v kempech a rekreačních střediscích.

Bruntálsko je místem klidu a odpočinku, které se snoubí s přírodními památkami, ale i městskými a vesnickými památkovými zónami a kulturními památkami. Je to velký region na pomezí Moravy a Slezska a tak nabízí od každého trochu.

Svoji dovolenou si zde určitě naplánujete hned od prvního dne.

Názory a doporučení

Ing. Lubomír Jegla (ubytovatel) 22.6.2019
Ideální letní turistika (pěšky i na kole), zimní lyžování - Karlov, Čerták, Kopřivná, Praděd (i běžky), nádherná příroda. Nedaleko jsou známé lázně Karlova Studánka.
Liba Kopecká (skupina - návštěvník) 17.6.2019
Statek Tylov si zaslouží, pro případné zájemce na ubytování, připomenout i dobrou strategickou polohu pro podnikání výletů do okolí, Slezská Harta, Rešovské vodopády aj. Statek prostě nemá chybu. Dycky Statek Tylov !
Markéta Válková (mladý pár - návštěvník) 15.5.2019
Region Vás uchvátí nádhernou přírodou a rozmanitým terénem.