Loading

Ubytování v Jeseníku

(4 objekty + 32 objektů v okolí 25 km)

Apartmány Na Hájovně

Jeseník - Jeseník-lázně, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Výhodná poloha apartmánů, skvělá cena

Penzion Jeseník

Jeseník, v obci / ve městě, u řeky
Ubytování v centru s výhledem na Praděd

Apartmán Ranch Eden

Jeseník, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
V pohádkovém prostředí, na samotě!

Ubytování ALJA

Jeseník, v obci / ve městě, u řeky
Pokoje v klidné části Jeseníku

Chata Jesenka

Lipová-lázně (Jeseník 2,9 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Horská chata blízko koupaliště a vleku!

Penzion Lipůvka

Lipová-lázně (Jeseník 5,1 km vzdušně), v obci / ve městě, na horách
Divadelní penzion - chráněné pracoviště

Hotýlek U Kance

Lipová-lázně (Jeseník 6,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Penzion se stylovou restaurací

Chata Sýkorka

Zlaté Hory (Jeseník 6,9 km vzdušně), v rekreační oblasti, u...
Chata v nádherném prostředí u lesa

Penzion Na Myslivně

Lipová-lázně (Jeseník 7,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Penzión v horskom prostredí

Dům U ospalého heligónu

Lipová-lázně (Jeseník 8,6 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Penzion se saunou, v Jeseníkách
1 - 36 / 36

Jeseník

Jeseník 1

Lázeňská pohoda v Jeseníku

Jeseník, kdysi známý pod názvem Frývaldov, je slezské lázeňské a zároveň okresní město. Náleží Olomouckému kraji, i když je od Olomouce vzdáleno přibližně 100 kilometrů směrem na sever.

Zhruba v poloviční vzdálenosti od města leží Šumperk, nejbližšími sousedy jsou ovšem obce Lipová-lázně a Česká Ves. Jestli máte rádi atmosféru lázeňských měst, mohlo by se Vám v Jeseníku, ležícím na soutoku Staříče a Bělé, opravdu líbit.

Čarodějnické procesy v Jeseníku

První písemná zmínka je datována do roku 1267. Pochází z latinských pramenů, ve kterých se tehdejší osídlení označuje jako Vriwald. Již brzy, někdy mezi lety 1284 a 1295, se ale stává městem. Stalo se tak zejména díky strategické poloze na soutoku dvou říček a také proto, že poblíž osídlení byly naleziště železné rudy. I proto, že město leželo na křižovatce významných cest, došlo v něm k rychlému hospodářskému rozvoji.

Ke konci 13. století se zde objevují první řemeslnické cechy - řeznický a pekařský cech, z roku 1328 zase pochází první zmínka o těžbě a zpracování železné rudy. V roce 1506 získal město a okolní panství německý rod Fuggerů, který zde důlní činnost rozvinul ještě víc. V okolí města se těžilo až do konce 18. století, i když ve značně redukované podobě.

Hospodářský rozkvět města nezabrzdilo ani jeho poškození několika požáry a událostmi třicetileté války. Kraji, kde dnes leží Jeseník, se bohužel nevyhnuli ani čarodějnické procesy. Při „honu na čarodějnice“, jehož intenzita kulminovala v letech 1622 až 1684, přišlo o život více než 100 lidí.

Nový rozvoj v 19. a 20. století přinesla továrna na jemné prádlo, napojení na železniční tah z Hanušovic do Hlucholaz a především první vodoléčebný ústav na světě s lázněmi, o založení kterého se zasloužil Vincenz Priessnitz. Až do roku 1947 město neslo název Frývaldov, pak bylo přejmenováno na i dnes aktuální Jeseník.

Balzám pro tělo i mysl v Lázních Jeseník

Jeseník přišel o hodně ze svého historického rázu, navzdory tomu zde některé pozoruhodné pamětihodnosti zůstaly a byly zapsány do seznamu kulturních památek. Je to případ katovny, charakteristické renesanční radnice ale i kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pochází z konce 19. století, jeho základy jsou ale mnohem starší a patřili gotické stavbě z roku 1418.

Jeseník 2

Patrně ještě starší je Vodní tvrz na Zámeckém náměstí v centru města, zdejší nejvýznamnější památka. V současnosti v ní sídlí vlastivědné muzeum, dříve byla součástí městských hradeb a odolávala švédským nájezdníkům. Do seznamu kulturního dědictví byl zařazen také rodný dům Vincence Priessnitze a dva jeho pomníky.

Priessnitzovy lázně, Lázně Jeseník, dnes z velké části definují charakter a založení města Jeseník. Místní léčebné prameny v kombinaci s příjemným horským prostředím vytvářejí skvělé podmínky pro rekreaci a léčení kožních a ženských potíží, duševních poruch a nemocí pohybového a oběhového ústroji.

„Vodní doktor“ Priessnitz zde vyvinul unikátní vodoléčbu, která se v lázních praktikuje dodnes. Chůze, jakožto podporný prvek léčby, se dá praktikovat kupříkladu po stezce Vincencze Priessnitze, po místních kolonádách nebo celé řadě turistických tras a cyklostezek.

Krásná příroda a výborné podmínky pro lyžování v okolí Jeseníku

V nedalekém okolí můžete navštívit Aqua centrum v České Vsi, nebo udělat výstup na Zlatý Chlum, nejvyšší kopec okolí s rozhlednou a chatou na vrcholu. Zhruba 6 kilometrů od města je vzdálena Jeskyně Na Pomezí s působivou krasovou výzdobou. Zaslouží si pozornost, protože jde o největší zpřístupněný jeskynní systém na našem území. Pokud budete pokračovat až do Černé Vody, můžete se vybrat na více než 700 let starý hrad Kaltenštejn.

Mezi obcemi Písečná a Supíkovice, ležícími pár kilometrů severně od Jeseníka, se zase nachází nejstarší písemně doložená jeskyně střední Evropy. Jmenuje se Jeskyně Na Špičáku a zmiňují se o ní písemné prameny z roku 1430.

Milovníky lyžování jistě potěší, že pro trošku adrenalinu na sněhu není nutno chodit daleko. Lyžařský areál Lázeňský vrch se nachází zhruba 5 kilometrů od centra města, nad obcí Lipová-lázně v pohoří Hrubého Jeseníku.

Jeseník 3

Pokud do Lipové-lázní zajedete, budete mít dokonce na výběr - v provozu bývá také další centrum, lyžařský areál Miroslav. V relativně blízkém okolí jsou k dispozici také Ski areál Praděd nebo Ski areál Příčná v Šumperku. Tady, na jihozápadním okraji Jeseníků, si po celém dni na lyžích můžete oddechnout v Aquacentru Šumperk - Bratrušák, nebo zajít omrknout nedaleký termální park v Losinách.

O kvalitní ubytování v Jeseníku není nouze

V Jeseníku a jeho okolí není nouze o kvalitní ubytování. V samotném městě natrefíte na několik dobře vybavených hotelů a penzionů. Stejně tak je tomu i v okolí Jeseníka - četné ubytovací kapacity se nabízí v Lipové-lázních nebo České Vsi.

Příjemnou pohodu a vstřícnost majitelů nabízejí i místní apartmány a priváty. Pokud dáváte přednost ubytování v soukromí, můžete si vybírat z nabídek několika chat, chalup a srubů v blízkém i širším okolí Jeseníku.

Přijeďte do města Jeseník, užijte si zdejších lázní a plnými doušky zkuste nasát tu pohodu, která panuje všude kolem.