Loading

Ubytování v Rychlebských horách

(12 objektů)

Chata Jesenka

Lipová-lázně, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Horská chata blízko koupaliště a vleku!

Chata Pod Horou

Staré Město pod Sněžníkem, v obci / ve městě, u vleku
Krásné ubytování na čistém vzduchu

Apartmán POHODA Javorník

Javorník (okres Jeseník), v obci / ve městě
Apartmán v blízkosti Rychlebských hor

Roubenka Rozárka I

Staré Město pod Sněžníkem, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Roubenka s bazénem přímo u sjezdovek

Dům U ospalého heligónu

Lipová-lázně, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Penzion se saunou, v Jeseníkách

Apartmány 55

Staré Město pod Sněžníkem, v rekreační oblasti, u vleku
Pěkné apartmány u svahů lyž. střediska

Apartmán Ranch Eden

Jeseník, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
V pohádkovém prostředí, na samotě!

Roubenka Rozárka II

Staré Město pod Sněžníkem, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Komfortná roubenka s bazénem, u vleku.

Ubytování na Roklinách

Černá Voda, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Na samote, pri lese Rychlebských hor

Vila Miluška

Černá Voda, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Ideální ubytování pro cyklisty
1 - 12 / 12

Rychlebské hory

Rychlebské hory 1

Rychlebské hory jsou pohořím plným protikladů. Na jednu stranu je to jedno z nejopuštěnějších pohoří v republice, a to díky své poloze v bývalých Sudetech, kdy zdejší kraj po odsunu německého obyvatelstva zůstal opuštěný, a spousta obcí zanikla. Přesto zde najdeme turisticky velmi atraktivní lokality jako je Ostružná, Ramzová či Petříkov.

Rychlebské hory leží v Javornickém výběžku a jedná se tedy o hraniční česko-polské pohoří. Hranici kopíruje hlavní hřeben. Na jihu hory přechází k Hrubému Jeseníku a na západě je od Králického Sněžníku odděluje Kladské sedlo.

Nejvyšším vrcholem je hora Smrk (1127 m n. m). Název této hory naznačuje, že Rychlebské hory jsou tvořeny převážně hlubokými smrkovými lesy. Jejich hřebeny kontrastují s hlubokými údolími.

Rychlebské cyklostezky i turistické trasy všech stupňů náročnosti 

Unikátem, který zde oceňují milovníci horských kol, jsou Bikerské rychlebské stezky. Vznikly opravením loveckých chodníků a jejich velkou předností je vedení tras kruhovým systémem - několik propojených okruhů začíná a končí v Černé Vodě. Celková délka tras je 40 kilometrů. Na své si přijdou jak mírně pokročilí, tak i zkušení bikeři. V Černé Vodě najdete také infocentrum a půjčovnu kol.

Nejzajímavější turistickou trasou je přechod rychlebských hřebenů, který Vám zabere den až dva dny. Jak již bylo zmíněno, Rychlebské hory jsou téměř opuštěné, a proto při této túře můžete zažít netradiční pocit volnosti v panenské přírodě. Na túru se však dobře připravte.

Rychlebské hory 2

V celých Rychlebských horách totiž najdete jen jednu otevřenou turistickou chatu. Ta se jmenuje Paprsek a osvěžit se zde můžete pitnou vodou z vlastní studny a ochutnat specialitu tohoto regionu - borůvkové knedlíky. Chata je ideální základnou pro pěší turistiku a po náročné túře tu lze i přespat.

Dalším unikátem je Lesní bar v Horní Lipové. Tento bar je postaven v lese a zajímavostí je, že tu není žádný číšník ani žádný správce. Nikdo to tu nehlídá. Majitel spoléhá na poctivost návštěvníků, a k zaplacení tak slouží pouze pokladnička a orientační ceny potravin. K dostání tu jsou jak chlazené alko i nealko nápoje, teplé nápoje i drobné občerstvení.

Necelý kilometr daleko od Lesního baru najdete Horní bar. Zde si můžete užít přírodní sprchu s výhledem na Jeseníky. Tyto bary můžete navštívit během túry z Horní Lipové na horu Smrk. Množství turistických tras zaručuje opravdu aktivní dovolenou. Nejlepšími startovacími místy jsou Branná, Ramzová, Staré Město pod Sněžníkem, Lipová-Lázně a Vápenná.

Spoznejte krásu Rychlebských hor na běžkách

Pokud se rozhodnete trávit tady zimní dovolenou, běžkaři tu najdou kilometry upravených stop. Velmi hezkou projížďku krajinou nabídne lyžařský okruh Pohádka, který začíná na Paprsku a pokračuje po zeleném značení. Cestou zdoláte hned několik tisícovek. Z dalších okruhů si můžete vybrat Malý a Velký Šengen, Pralinku či Medvědí.

K chatě Paprsek vede lanovka, takže pokud přijedete autem, zaparkujte ve Velkém Vrbně a pohodlně se nechte vyvézt na chatu lanovkou. Výbornou možností je také přijet vlakem do železniční stanice Ramzová, která je skvělým výchozím bodem pro lyžařské i pěší túry.

Rychlebské hory 3

Kromě nespoutané přírody ale v Rychlebských horách můžete navštívit i jiná zajímavá místa. Nad městem Javorník se vyjímá zámek Jánský vrch, který ukrývá největší sbírku dýmek v republice.

Zhruba 3 kilometry jihozápadně od Javorníku, v Račím údolí, leží zřícenina gotického hradu Rychleby. Hrad nechal zbořit vratislavský biskup Thurz, protože se stal sídlem loupežníků. Nad Račím údolím můžete obdivovat zajímavé skály zvané Čertovy kazatelny.

Pokud chcete pocítit ponurou atmosféru vysídlených hor, navštivte osadu Hraničky. Kdysi to bývala normální vesnice, ale protože v ní žili Němci, po skončení války a odsunu německých obyvatel zůstala prázdná. Dnes tu najdete pouze jeden dům a starý kříž.

Ubytování si v Rychlebských horách a okolí najde každý

Protože jsou Rychlebské hory málo osídlené, i možnosti ubytování jsou trochu omezené. Najdete tu několik horských hotelů, penziony, apartmány a hlavně chaty a chalupy, které si lze pronajmout. S volbou místa určitě nesáhnete vedle, protože zdejší krajina je stejně malebná v obci Lipová-Lázně, Ramzová, Černá Voda, Hynčice pod Sušinou, Vápenná, Kunčice, Velké Vrbno, Nové Vilémovice i třeba v Petříkově.

V Rychlebských horách můžete prožít netradiční dovolenou, kde Vás civilizace téměř nedostihne a Vy si tak můžete dokonale odpočinout a načerpat nové síly.

Názory a doporučení

Lenka Hečková (ubytovatel) 20.3.2019
Krásná příroda, turistika, cyklistika.
Zuzana Fialová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 9.3.2019
Hodně možností k rekreaci v zimě i v létě.
Zdeněk Netolička (ubytovatel) 28.2.2019
Ještě málo navštěvovaný, krásný, lázeňský región.