Loading

Ubytování na Jesenicku

(23 objektů)

Hotel Praděd Thamm

Zlaté Hory, v obci / ve městě, u potoka
Zlaté Hory, brána do Jeseníků

Apartmán Dahepo Červenohorské sedlo

Loučná nad Desnou, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Výhodný apartmán pro skvělou dovolenou

Chata Jesenka

Lipová-lázně, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Horská chata blízko koupaliště a vleku!

Chata Sýkorka

Zlaté Hory, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chata v nádherném prostředí u lesa

Hotel Červenohorské sedlo

Loučná nad Desnou, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Hotel s wellness v lyžařském středisku

Apartmán POHODA Javorník

Javorník (okres Jeseník), v obci / ve městě
Apartmán v blízkosti Rychlebských hor

Horská chalupa Everel

Ostružná, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Útulně zařízená chalupa se saunou

Ubytování Rychlebská Pohoda

Černá Voda, v obci / ve městě
Apartmán s výhledem na Rychlebské hory

Penzion U Lukáčů

Bělá pod Pradědem, na okraji obce / města
Penzión s restaurací, v Jeseníkách

Apartmány Na Hájovně

Jeseník - Jeseník-lázně, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Výhodná poloha apartmánů, skvělá cena
1 - 23 / 23

Jesenicko

Jesenicko 1

Jesenicko je malý turistický region v okrese JeseníkOlomouckém kraji, ve kterém můžete objevovat zámky a zříceniny hradů, relaxovat v lázních a projít i místy nedotčenou přírodou. Tato část Slezska tvoří rovnoramenný trojúhelník, jehož ramena lemuje polská hranice spolu s Rychlebskými horami a regionem Hrubý Jeseník. Základnu tvoří chráněná krajinná oblast Jeseník. Velká část regionu je pokryta lesy a kromě menších obcí je zde pouze pět měst, která však nabízí vše potřebné k pohodlné dovolené.

Nedotčená příroda, která se dnes těžko hledá

Více než polovina území je tvořena lesy protkanými turistickými chodníky. Díky tomu můžete snadno navštívit některé z přírodních památek. Například v národní přírodní rezervaci Rejvíz najdete největší rašeliniště Moravy a Slezska, které se rozkládá na ploše 332 hektarů. V národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník můžete obdivovat skalní útvary i další rašeliniště. V národní přírodní památce Jeskyně Na Pomezí navštívíte krasovou jeskyni s bohatou krápníkovou výzdobou. Podobná, a přece jiná, je jeskyně Na Špičáku a také se jedná o národní přírodní památku. Zde budete obdivovat i okolí tvořené skalním hřbetem.

Pokud se vydáte po zelené turistické trase, u Supíkovic neminete dřevěné sochy nebo vápennou pec z roku 1856. A pokud se Vám vápenka zalíbí, určitě se zastavte také u nejstarší dochované šachtové vápenky v České republice, která pochází z roku 1833. Tu najdete na okraji Rychlebských hor, nedaleko města Javorník.

Delší procházka je třeba z města Vidnava směrem do města Žulová. Po cestě uvidíte bludné kameny různého původu i různých velikostí. Asi na půli cesty je Smolný vrch, jenž je součástí národní přírodní památky Venušiny misky. Jedná se o skalní mísy, sedla, výklenky různých tvarů vzniklých vlivem erozí. Odtud je krásná vyhlídka na okolní vrcholy. Před městem Žulová, u Borového vrchu je zase národní přírodní památka Borový.

Jesenicko je oblast bohatá na rašeliniště, mokřady, rybníky, ale i vodopády. Necelých 9 kilometrů od obce Bělá pod Pradědem se můžete pokochat dechberoucím kaskádovitým vodopádem. Jedná se o přírodní památku a vodopád je vysoký 45 metrů. Jeho nejucelenější část je vysoká 28 metrů a jedná se o nejvyšší vodopád v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Přírodní koupání umožňuje mnoho zatopených lomů, jako například Vaňkův lom, lom Štachlovice, Písečná, Vycpálek, Rampa, Kaolínka apod. Pokud však neholdujete příliš přírodnímu koupání, najdete zde také koupaliště a kryté bazény. Jesenicko 2Přírodních rezervací a památek je na Jesenicku snad nespočet. Pokud si rádi užíváte klid, ticho, čerstvý vzduch a vůni přírody, ať už vyrazíte do jakékoliv části Jesenicka, nebudete zklamaní.

Možná trošku netradiční výlet si můžete udělat i k vodní nádrži Dlouhé Stráně. Jedná se o nejvýše položenou vodní nádrž v České republice s největším vodním výkonem. Exkurze je možná, ale je nutná online rezervace předem.

Kromě přírody i za památkami a netradičními muzei

Turistické trasy a naučné stezky Vás provedou okolím a umožní Vám hezké vyhlídky, ať už z vyhlídkových plošin nebo rozhleden. Cílem některých z nich jsou zříceniny hradů, kterých je na Jesenicku poměrně hodně. Například naučná stezka Rychlebskými horami vede ke zřícenině hradu Rychleby. Stezka začíná ve městě Javorník, jehož dominantou je na první pohled zámek Jánský vrch. Tento zámek umístěný na skále Vám ukáže jak reprezentační pokoje, tak expozici historických dýmek. Zámek Velké Losiny se pyšní malbami italských, holandských a vlámských malířů, ale také rytířským sálem. V tomto městě také najdete ruční papírnu a muzeum papíru.

Za něčím novým se můžete vydat třeba do skanzenu u Zlatých Hor, ve kterém se dozvíte vše o zlatokopectví. Ve Faunaparku Lipová se můžete v malé soukromé zoologické zahradě seznámit s různými zvířaty od papoušků, opic až po tygříka a pumu.

Na Jesenicku najdete také zajímavá muzea. V Jeseníku navštívíte například muzeum kostek, expozici čarodějnických procesů nebo muzeum Vincenze Priessnitze. V Ostružné zase můžete navštívit muzeum hudebních nástrojů a v Bílé Vodě muzeum internace, izolace a integrace. V České Vsi si v auto-moto veterán muzeu užijí všichni milovníci starých vozidel a děti se zase dozví něco o agroturistice například na kozí farmě.

Na Jesenicku střída aktivní dovolenou dokonalý oddech

V Jesenicku a okolí najdete i bohaté sportovní aktivity pro svůj volný čas při letní i zimní dovolené. V létě můžete vyzkoušet třeba bobovou dráhu, adrenalin parky a lanové parky. Zajímavé jsou i horské minikáry, poslední dobou oblíbený discgolf nebo různé bikeparky. Cyklistika je na Jesenicku velmi oblíbená. Vrcholky hor můžete prozkoumávat jak z cyklistického sedla, tak při dlouhých túrách po okolí.

A pokud vyrážíte na dovolenou s lyžemi, je Jesenicko určitě místem, které Vás překvapí. Vyzkoušet můžete například sjezdovku Šerák–Ramzová v Skiareálu Ramzová, která je delší než 3 kilometry s převýšením 577 metrů, a tím je také nejdelší sjezdovkou v České republice. Ramzová nabízí mimo jiné i snowtubing a mnoho dalších aktivit. Jesenicko 3Na Jesenicku je mnoho skiareálů a běžeckých lyžařských stop. Zimní dovolenou si zde užijete na plné obrátky. Využít můžete také další sněhové aktivity, jako například sáňkování na sáňkařské dráze v Jeseníku. Netradiční jízdu psím spřežením si vyzkoušíte v Lipové-lázních a nejen při běžkování okolím se můžete občerstvit v lesním baru.

Jesenicko je sice nechvalně proslulé svými čarodějnickými procesy, ale mimo jiné zde najdete mnoho léčebných míst k relaxaci. Například Priessnitzovy lázně z roku 1822 jsou prohlášeny za první vodoléčebný ústav v České republice a možná i na světě. Místo téměř uprostřed lesů v sobě ukrývá několik léčebných pramenů, bazény a další wellness a relax aktivity. V jejich blízkosti najdete i Schrothovy léčebné lázněDolní Lipové.

Ubytování na Jesenicku, od chat až po zámek

Jesenicko je skvělým místem pro dovolenou nebo krátkodobý pobyt v každé roční době. Ať už vyrážíte za přírodou nebo aktivními zimními radovánkami, je třeba zajistit dobré ubytování. Ubytování v lázních můžete spojit s léčebným či wellness pobytem. K dispozici jsou ale také hotely, apartmány a penziony. Na letní dovolené jsou oblíbené pronájmy chat a chalup v lesích. Zajímavou možností může být i ubytování v dřevěné roubené chalupě. Ubytovat se můžete i na zámku Kolštejn, který dnes slouží jako luxusní hotel. Levné ubytování představují klasické možností, jako jsou kempy a ubytování v soukromí.

Jesenicko není příliš zalidněný region, ale právě díky tomu zde zažijete klid a kus nedotčené přírody, který se v dnešní době už tak těžko hledá.

Názory a doporučení

Zdeněk Netolička (ubytovatel) 14.7.2019
Ještě málo navštěvovaný, krásný, lázeňský región.
Lenka Hečková (ubytovatel) 13.7.2019
Krásná příroda, turistika, cyklistika.
Nikol Škárková (ubytovatel) 11.7.2019
Jeseníky - Rejvíz, lázně Jeseník, jeskyně Na Špičáku, Na pomezí, zámek Jánský vrch, Zlatorudné mlýny, Nyské jezero v Polsku, Ramzová, Červenohorské sedlo a mnoho dalšího.
Ludmila Šíbová (skupina - návštěvník) 16.6.2019
Jeseníky jsou krásné a pro turistiku jako stvořené
Adéla Sommerová (mladý pár - návštěvník) 7.6.2019
Krásný
Veronika Černá (rodina s malými dětmi - návštěvník) 29.5.2019
Račí údolí, Javorník, Vidnava
Monika Homolová (ubytovatel) 14.5.2019
Pomezí Jeseníků a Rychlebských hor. Oboje nabízí nesčetné množství turistických cílů v létě - pro pěší i cyklisty, v zimě bohaté vyžití pro lyžaře. Nejčistší vzduch v republice, panenská příroda.
Petr Lipka (ubytovatel) 30.4.2019
Klid, čistý vzduch, krásná příroda