Loading

Ubytování v Jakartovicích

(1 objekt + 7 objektů v okolí 25 km)

Penzion nad stájí

Jakartovice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Ideální ubytování pro rodiny s dětmi

RS Bílá holubice

Moravice (Jakartovice 9,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ubytování v pohodlných chatkách

Chalupa u Jirky

Dlouhá Stráň (Jakartovice 14,0 km vzdušně), na okraji obce...
Krásná chalupa s bazénem - pro rodinky

Chata Max Volárna (Slezská Harta)

Roudno - Volárna (Jakartovice 14,3 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Nadstandardní chata u Slezské Harty

Chata u Slezské harty

Nová Pláň (Jakartovice 14,8 km vzdušně), na okraji obce / mě...
Moderně zařízená chata u přehrady

Penzion Kelt Zátor

Zátor (Jakartovice 16,3 km vzdušně), na okraji obce / města, u řeky
Aktivní odpočinek v podhůří Jeseníků

Domek Smetánek

Bruntál (Jakartovice 17,3 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Skvělý domek v centru pro rodiny s dětmi

Statek Tylov

Lomnice (okres Bruntál) (Jakartovice 18,6 km vzdušně), na ok...
Ubytování na statku se zahradou
1 - 8 / 8

Jakartovice

Jakartovice 1

Za pohodou a klidem vyrazte na Opavsko

Máte dojem, že jste na Moravě viděli už vše, co Vám tato oblast nabízí? Možná se svými závěry ještě chvíli počkejte. Na jejím území existují místa, která sice nejsou tolik známá, zato Vám odhalí neuvěřitelně zajímavá zákoutí. Přesně to je případ obce Jakartovice, která se nachází v Moravskoslezském kraji. Jak už název napovídá, při bližším pátrání byste ji objevili v okrese Opava.

Kdybyste se na Jakartovice podívali z výšky, všimli byste si, že jsou obklopené lesy, loukami a polem. Jen na dvou místech je protíná hladina několika vodních toků, kterými jsou říčka Hvozdnice a Deštná. Ty se vinou podél jednoho z hlavních dopravních tahů, který Jakartovice dělí na dvě relativně souměrné půlky. To však není ten důvod, kvůli kterému jsou Jakartovice tak zvláštní.

Jejich originalita spočívá v tom, že leží v těsném sousedství ne jedné, ale hned dvou velkých přehrad. Tou první je vodní nádrž Slezská Harta. Tou druhou pak vodní nádrž Kružberk. Na horizontu si také nejspíš povšimnete vrcholu kopce Velký Roudný, která je pozůstatkem jedné z vyhaslých sopek. Díky dobrému dopravnímu spojení je možné cestovat i do města. Třeba do Opavy nebo do Budišova nad Budišovkou.

Záchrana staré osady - Jakartovice

První zmínka o Jakartovicích pochází z poloviny 13. století. Není však jisté, zda šlo o rok jejich založení, nebo se jednalo o zmínku v souvislosti s převodem práv k užívání. Bohužel, tato oblast byla velmi nestabilní. Hlavně proto, že tu docházelo k častým střetům s Pruskem, které si na ni dělalo dlouhou dobu nároky. To samozřejmě vedlo i k mnoha ozbrojeným střetům, v jejichž důsledku tato ves zpustla.

Jakartovice 2

K pokusu o její vzkříšení došlo až téměř v polovině 16. století, kdy se do ní nastěhovali německy hovořící lidé. Od tohoto období se mohly Jakartovice nerušeně rozvíjet až do poloviny 20. století, kdy v nich skončila těžba břidlice. Dnes se, vzhledem k hezkému prostředí, jedná o oblíbený cíl místních i přespolních turistů.

Tipy, kam v Jakartovicích na výlet

Nejdůležitější památkou Jakartovic je kostel Narození Panny Marie, který byl postaven krátce po znovuosídlení obce. Dále je tu pak už jen socha sv. Jana Nepomuckého. Hodně pamětihodností se soustřeďuje poblíž břehů obou přehrad. Zmínit bychom mohli zříceninu hradu Šternek nebo zříceninu hradu Medlice. Mimo katastrální území Jakartovic je také vápenná pec Slezská Harta.

Zábavu Vám nabídnou i další destinace v okolí. Na Váš příjezd čeká zámek Raduň, zámek Kravaře nebo zámek Hradec nad Moravicí. Jestli jste přijeli i s dětmi, naplánujte si dobrodružnou výpravu ke zřícenině hradu Vikštejn. Malé prince a princezny zaujme i krásný zámek Bruntál. Asi půl hodiny daleko je také tajuplný hrad Sovinec.

Pokud ale stále potřebujete nějak zaplnit čas, můžete ho strávit přímo v Opavě. Kromě Slezského zemského muzea se v ní seznámíte i s výrobou tradičních vánočních ozdob. Město je totiž sídlem Slezské tvorby Opava. V části Milostovice jsou k vidění i pozůstatky hraničního opevnění.

Kde si zasportovat?

V případě, že milujete sport, z Jakartovic budete nadšení. Kromě fotbalového hřiště je v nich tenisový kurt a plocha pro volejbal. Pokud si troufáte, vyzkoušejte si jízdu na koni. Kolem přehrad jde i běhat a jezdit na kole. Jestli chcete vyrazit za koupáním, Vaším cílem by měla být Buly aréna v Kravařích. Případně si zajeďte do Opavy, která provozuje letní koupaliště a fotbalový stadion. Formu udržíte i v případě, že navštívíte některé z mnoha fitness studií.

Jakartovice 3

Když přijedete do Jakartovic na zimní dovolenou, budete se muset smířit s tím, že nejbližší lyžařská střediska jsou zhruba půl hodiny cesty daleko. Zato Vám naservírují slušný komfort, který bude vyhovovat jak začínajícím, tak ostříleným lyžařům. Vyzkoušet můžete Vlek Vraclávek, nebo Ski areál Tošovice. V neposlední řadě nezapomínejte na to, že Opava má vlastní zimní stadion, na kterém lze pohodlně bruslit, případně hrát hokej.

Jaké je v Jakartovicích ubytování?

Jakartovice nepřekypují příliš velkým množstvím ubytovacích kapacit. Nemusíte se ale bát, že byste spali někde na mezi. Přímo v obci jsou menší penziony a velmi oblíbené jsou i turistické chaty kousek od lesa.

Mimo tato zařízení si tu pronajmete i cenově dostupné priváty, nebo hezky zařízenou chalupu. V okolí Jakartovic provozují svou činnost i apartmány a prázdninové domy. Výběr je tedy pouze na Vás.

V Jakartovicích na Vás čeká unikátní prostředí, ve kterém načerpáte síly do dalšího pracovního procesu. Zároveň je tu spousta hezkých lokací, takže máte záruku, že se tu během prázdnin nebudete ani chvilku nudit. Není proto žádný důvod, proč byste nemohli tuto destinaci vyzkoušet.

Názory a doporučení

Marta Opálková (starší pár - návštěvník) 19.8.2019
těžko posuzovat,jezdili jsme na výlety