Loading

Ubytování v Moravskoslezských Beskydech

(23 objektů)

Chalupa Zlatník

Pražmo, v rekreační oblasti, u vleku
Chalupa v lyžařském středisku Zlatník

Apartmány Hutisko 769

Hutisko-Solanec, na okraji obce / města
Nadstandardní a plně vybavené apartmány.

Chalupy Krásná

Krásná (okres Frýdek-Místek), mimo obce / města, v lese
Chalupy v lese - dokonalý klid pro Vás!

Luxusní Srub

Frýdlant nad Ostravicí, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Sauna, vířivka, krb - na jednom místě
1 - 23 / 23

Moravskoslezské Beskydy

Moravskoslezské Beskydy jsou běžně známé pod zkráceným názvem Beskydy. Toto pohoří se rozkládá zejména na území Moravskoslezského kraje, převážně v okresu Frýdek-Místek, čili v nejvýchodnějším cípu republiky. Na západě Beskydy ohraničuje město Valašské Meziříčí, na východě Jablunkov.

Beskydy lze rozdělit na tři podoblasti – Radhošťskou, Lysohorskou a Klokočovskou hornatinu. Po celém území jsou roztroušeny valašské a goralské chalupy, na pastvinách se pasou ovce a divokou přírodu dokresluje i výskyt divokých šelem, jako je medvěd, vlk a rys.

Aktivní dovolená v zimě i v létě

Pěší turistika je v Moravskoslezských Beskydech často fyzicky náročná, zejména pokud se vydáte zdolat některý z hlavních hřebenů. Vrásněním totiž došlo k tomu, že tyto hřebeny jsou od sebe oddělené hlubokými údolími, což pro turisty znamená náročné stoupání a klesání.

K hlavním hřebenům, u kterých musíte zdolat převýšení vyšší než 500 metrů, patří nejvyšší hora Beskyd – Lysá Hora (1 323 m n. m), Smrk, Travný a Kněhyně. O trochu lehčí túra Vás čeká, pokud se rozhodnete zdolat vrcholy Ropice, Velký a Malý Polom, Slavíč, Ostrý, Velký Javorník nebo třeba Radhošť. U těchto totiž budete zdolávat převýšení jen okolo 100 metrů.

Beskydy jsou oblíbeným cílem jak pro letní, tak i pro zimní dovolené. Léta tu jsou trochu chladnější, takže Vás nečekají vysoké tropické teploty, což při výšlapech určitě oceníte, a zimy tu jsou pro změnu mírné. V létě si ale do batohu určitě nezapomeňte sbalit pláštěnku – Lysá Hora patří k nejdeštivějším místům v republice.

Kromě turistických tras zde najdou aktivní vyžití i cyklisté, na které v Beskydech čeká hustá síť cyklistických tras. Pokud byste se po náročných sportovních výkonech chtěli osvěžit, můžete využít zdejší koupaliště či kryté bazény, nebo třeba aquapark Olešná ve Frýdku-Místku. Chcete-li zažít něco netradičního, pak Vám Beskydy nabízí vhodné prostředí pro plachtění na rogalech či pro paragliding.

Lyžaři na Beskydech oceňují ideální sněhové podmínky, které tu mají. A to nejen pro sjezdové lyžování, ale obecně pro zimní sporty. Lysá Hora je vyhledávaná skialpinisty, samozřejmě je zde několik sjezdovek a běžkařských tratí. Zvláštností je, že není uměle zasněžována. Z dalších zimních středisek můžeme uvést Malenovice, Pustevny, Bílou, Horní Bečvu či Rusavu.

Běžkaři si mohou užít krásných panoramatických výhledů na Beskydy na některé z běžkařských tratí. Nejvíce využívané jsou tratě v okolí Javorového a na okruzích Bílé. Udržované tratě najdete samozřejmě u zimních středisek.

Co vidět v Beskydech

Nejnavštěvovanější oblastí Moravskoslezských Beskyd jsou bezesporu Pustevny a nedaleká hora Radhošť (1129 m n. m). Pustevny jsou známé stavbami ve stylu lidové architektury od slovenského architekta Dušana Jurkoviče – Libušín a Maměnka. Turistickou trasou se z Pusteven dostanete na Radhošť. Cestou Vás čeká nejznámější a nejkrásnější výhled nejen na Beskydy, ale také na Vsetínské vrchy, Javorníky, a pokud Vám bude přát počasí, můžete dohlédnout až k našim slovenským sousedům na Malou Fatru a Západní Tatry.

Cestou budete míjet sochu pohanského boha úrody Radegasta. Na vrcholu hory Radhošť stojí známá kaple a sousoší Cyrila a Metoděje, kteří sem údajně měli zavítat při své cestě na Velkou Moravu. Radhošť je protkán sítí podzemních chodeb, které dříve využívali pastevci, kteří v chladných chodbách uchovávali sýry a mléko.

Moravskoslezské Beskydy ovšem nenabízejí pouze aktivity spojené s přírodou. Navštívit můžete také Valašské muzeum v příroděRožnově pod Radhoštěm, Štramberskou trúbu s rozhlednou či hrad Hukvaldy. Obec Hukvaldy nabízí také výlet po stopách významného hudebního skladatele Leoše Janáčka, který se zde narodil.

Možnosti ubytování v Beskydech

Kromě nepřeberného množství aktivit a kulturního vyžití nabízejí Beskydy také pestrou škálu možností ubytování. Využít můžete jak apartmány, tak penziony, ubytování v soukromí nebo hotely, které většinou mají ve své nabídce i wellness.

Hotely najdete třeba v Rožnově pod Radhoštěm, Frenštátě pod Radhoštěm, Velkých Karlovicích nebo ve Valašském Meziříčí. Apartmány či ubytování v soukromí najdete nejčastěji v menších obcích jako je Dolní Bečva, Ostravice, Čeladná, Jablunkov, Fryšták či Frýdlant nad Ostravicí.

Pro rodinnou dovolenou nebo pro aktivní pobyt s partou kamarádů oceníte pronájem vlastní chaty či chalupy. Těch je v Beskydech opravdu mnoho a určitě si tak vyberete přesně tu, která bude splňovat všechny Vaše požadavky. Na výběr máte např. z chat v Dolní, Horní i Prostřední Bečvě, Novém Hrozenkově, Ostravici, Velkých Karlovicích či v Malenovicích. Pro dobrodružnější jsou tu zase kempy.

Pokud si Moravskoslezské Beskydy vyberete za cíl své dovolené, určitě nebudete zklamáni. Čistý vzduch, klid a velké množství různých aktivit Vám zaručí nezapomenutelně strávený čas.

Názory a doporučení

Stanislava Šamánková (ubytovatel) 13.10.2018
Největším lákadlem našeho regionu je jistě Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, centrum letní i zimní turistiky Pustevny a bájná hora Radhošť. Ke krásným výletům láká vrchol Soláně nebo hřebenové trasy na moravsko - slovenském pomezí.