Loading

Ubytování ve Vápenicích

(3 objekty + 20 objektů v okolí 25 km)

Zelená chalupa

Vápenice, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Krásné výhledy, sauna a kvalitní káva.

Penzion Patrik

Vápenice - Mikulčin vrch, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion v srdci Bílých Karpat

Apartmán Melodie

Vápenice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Ideální rodinná dovolená, sauna, krb

Chata Vyškovec

Vyškovec (Vápenice 2,8 km vzdušně), na samotě, u lesa / na o...
Chata v samém srdci Moravských Kopanic

Apartmán Mary

Vyškovec (Vápenice 3,1 km vzdušně), v obci / ve městě
Prostorný apartmán v Bílých Karpatech

Penzion Nivy Alice a Petra Jandových

Jestřabí (Vápenice 13,2 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Penzion na samotě, moderní apartmány

Apartmány Vinohrady

Trenčín (Vápenice 15,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Příjemné ubytování v nových apartmánech

Apartmán Zlatovská

Trenčín (Vápenice 15,5 km vzdušně), v obci / ve městě
Prostorný apartmán blízko centra!

Penzion Stella

Luhačovice (Vápenice 15,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u řeky
Útulný rodinný penzion blízko centra

Vila Evička

Luhačovice (Vápenice 15,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Stylové ubytování v Luhačovicích!
1 - 23 / 23

Vápenice

Vápenice 1

Zavítejte do Moravských Kopanic

Jestli máte dojem, že jste v naší zemi viděli vše podstatné, můžete se vrhnout do objevování ne tak známých zákoutí. Mezi takové patří i oblast Moravské Kopanice, která se nachází ve Zlínském kraji, těsně na pomezí se sousedním Slovenskem. Právě do nich náleží i obec Vápenice, která je součástí okresu Uherské Hradiště.

Poměry okolo Vápenic si Vás velmi brzy získají. Nejen, že je zde velké množství lesů a člověkem nedotčených luk. Celou scenérii dotváří tajuplné pohoří Bílých Karpat, které jsou ideálním cílem jak pro nadšené sportovce, tak i pro milovníky poklidných horských procházek. Rozhodně neprohloupíte, pokud se na své cestě zastavíte na vrcholu hory Velký Lopeník, nebo v přírodní rezervaci Ve Vlčí, která se rozkládá nedaleko romantického Vyškovce. I když se jedná o celkem odlehlý kus země, během několika minut se po klikatých cestách dostanete do Starého Hrozenkova, Bystřice pod Lopeníkem či Žítkové.

Tam, kde se pálilo vápno

Kdy byly Vápenice založené s naprostou jistotou nevíme. Podle některých historických pramenů k tomu však mohlo dojít během konce 18. století. To by zhruba odpovídalo, jelikož v tu dobu došlo i k založení dalších sídlišť v blízkém okolí. Už od časů svého vzniku Vápenice platily za menší osadu, která byla závislá na sousedním Hrozenkovu.

Jak už samotný název napovídá, lidé ve Vápenicích se živili především pálením vápna. Obdělávání méně úrodných horských polí pomáhala vyvažovat i těžba dřeva, kterého bylo v ve vápenických lesích dostatek. Úžasná krajina pak začala postupem času přitahovat turisty, kteří zde hledali ozdravující klid. Tuto důležitou úlohu si Vápenice ponechaly až do dnešních dnů.

Jak trávit volný čas?

Jelikož jsou Vápenice relativně mladá, a ne příliš významná obec, moc pamětihodností v ní nečekejte. I přesto však nemůžeme říct, že by Vám Vápenice neukázaly vůbec nic. Ústředním bodem Vápenic je kaple Panny Marie Bolestné. Na zvyky a tradice tohoto regionu poukazuje i několik lidových stavení. Ani to však není úplně všechno.

Vápenice 2

Na území Vápenic se totiž nachází i několik málo přírodních památek. Jednou z nich je V Krátkých, která je domovem mnoha chráněných druhů rostlin. Mezi ně řadíme i orchidej. Podobně oblíbená je i Mravenčí louka, která je taktéž chráněna kvůli rostlinám. Během své prohlídky si však dávejte dobrý pozor, kam šlapete. Díky specifickým podmínkám se tu skvěle daří i hadům, jakými jsou užovka či zmije.

V případě, že jste přijeli i s dětmi, asi víte, že udržet jejich pozornost nemusí být vždycky úplně snadné. Proto je neprovádějte pouze přírodou, ale vezměte je k některému z větších turistických cílů. Pokud máte auto, určitě si vyjeďte k hradu Buchlov. Od něj je to, co by kamenem dohodil, i k oblíbenému zámku Buchlovice. Jestli nemáte tolik času, o něco blíž je zřícenina hradu Lukov a zřícenina hradu Cimburk. Kdo však miluje českou historii a pověsti, tomu vřele doporučíme výlet do chalupy Žítková. Jedná se o horské stavení, ve kterém dlouhodobě žila poslední z žítkovských bohyní. Dnes je v tomto stavení instalováno muzeum, ve které se s tímto fenoménem seznámíte o něco blíž.

Sportovní možnosti ve Vápenicích

Vápenice nedisponují žádným místem, které by bylo vhodné k provozování sportu. Když se však rozhlédněte, zjistíte, že jako hřiště Vám skvěle poslouží okolní prostředí. Kromě běhu si tu zajezdíte na kole, nebo absolvujete několikahodinovou túru po lesích a po hřebenech hor. Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, nepodceňujte účinnost správně zvolené výbavy.

Klima Moravských Kopanic je totiž celkem svérázné a mohlo by Vám způsobit řadu nečekaných komplikací. Možná se ale nechcete smířit s tím, že si nezahrajete i své oblíbené hry. V tom případě jeďte do Starého Hrozenkova. V něm je Vám plně k dispozici sportovní hala s prostorem pro míčové hry a pro tenis. Také k ní přiléhá i bowlingová dráha. Co se týče koupání, po celý rok Vám poslouží Aquapark v Uherském Hradišti či v bližším Uherském Brodě.

Pokud Vám smíme radit, ideální čas pro návštěvu Vápenic je převážně v zimě. Bílé Karpaty totiž disponují nepřeberným množstvím lyžařských středisek, z nichž některá jsou jen několik málo minut cesty od obce. Takřka za rohem je Ski areál Mikulčin vrch. Neméně oblíbený je lyžařský areál Pechancovy lůky, Nová Lhota či Štrbáň. Téměř všechny zasněžené svahy jsou vhodné i pro jízdu na bobech a na saních. Co se však týče běžkování, to Vám příliš nedoporučujeme. Terén je zde pro běžkaře až příliš náročný.

Vápenice 3

Prázdninové ubytování ve Vápenicích

Vápenice nenabízejí žádný kolektivní druh ubytování. Nejoblíbenější jsou pronájmy chalup a horských chat. Méně časté, zato však cenově velmi dostupné je ubytování v privátech. O opravdu netradiční zážitky se postará pronájem pokoje na místní farmě. Jestli ale toužíte po hotelech, penzionech a apartmánech, je jisté, že svou potřebu budete muset uspokojit jinde.

Vápenice jsou velmi příjemná obec, jejíž kouzlo pocítíte v průběhu celého roku. Nejen, že si tu vyčistíte hlavu, ale také získáte respekt ke krásám nespoutaných hor. Ať tak, či onak, prázdniny ve Vápenicích pro Vás budou nezapomenutelným zážitkem.