Loading

Ubytování v Horšovském Týně

(1 objekt + 3 objekty v okolí 25 km)

Penzion Parkur

Horšovský Týn - Velké Předměstí, v obci / ve městě, v centru města
u centru města, možnost jízdy na koni

Mlýn Osvračín

Osvračín (Horšovský Týn 7,3 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji...
Skvělé ubytování v příjemném prostředí

Hotel GAME

Klenčí pod Čerchovem (Horšovský Týn 13,7 km vzdušně), na okr...
Komfortní hotel v Českém lese

Tuněchodský mlýn

Kladruby (okres Tachov) (Horšovský Týn 16,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okr...
Cvičební a meditační místnost
1 - 4 / 4

Horšovský Týn

Horšovský Týn 1

Horšovský Týn je malebné město v okrese DomažliceZápadočeském kraji v podhůří Českého lesa a Šumavy. Městem protéká řeka Radbuza. Okresní město Domažlice leží 11 km jižním směrem od Horšovského Týna, krajské město Plzeň je 44 km daleko.

První písemné zmínky o Horšovském Týně pocházejí z let 1184 až 1192 v souvislosti s osadou v údolí řeky Radbuzy. Ve druhé polovině 13. století tu byl založen hrad a v jeho podhradí kostel. V polovině 14. století na místě podhradí vzniklo poddanské město s obdélným náměstím, opevněné hradbou a příkopem, jehož severní část se zachovala dodnes.

Památky ve městě a příroda v okolí

Přirozenou dominantu náměstí i celého města tvoří Státní hrad a zámek Horšovský Týn, který vznikl po požáru v polovině 16. století přestavbou biskupského hradu a získal renesanční podobu. Při jeho prohlídce si všimněte vzácné nástěnné malby s náboženskou i světskou tematikou, cenné sbírky nábytku, cínu a keramiky. V zámeckém parku sídlí Vlastivědné muzeum s expozicemi geologického a národopisného charakteru.

Na náměstí máte možnost vidět i kostel sv. Petra a Pavla z konce 13. století. Po požáru byl barokně přestaven, zařízení je barokní a renesanční z 18. století. Vyhlídková věž kostela Vám poskytne nádherný pohled na město i blízké okolí. K světským stavbám na náměstí patří budova pozdně gotické radnice a soubor gotických měšťanských domů ze 14. století.

K významným sakrálním památkám města patří kostel Panny Marie a sv. Apolináře z poloviny 13. století. V jeho interiérech se dochovaly cenné nástěnné a stropní malby. Na kopci za městem stojí pozdně gotický kostel sv. Anny a raně barokní kaple Božího hrobu.

Díky kráse a zachovalosti svých historických památek je Horšovský Týn městskou památkovou rezervací. Městem Vás provede naučná stezka Horšovskou oborou, informační tabule po cestě Vás seznámí se zdejší historií a ochranou přírody.

Vydejte se na výlety do okolí Horšovského Týna

Horšovský Týn 2

Vyjděte si kousek za město a vyšlapte si na Rozhlednu na Šibeničním vrchu. Je celoročně volně přístupná a nabídne pěkný výhled na město a okolí. Za pěkného počasí s dobrou viditelností zahlédnete i hřebeny Českého lesa a Šumavy.

Jeden z prvních výletů při pobytu v Horšovském Týně můžete nasměrovat do nedalekých Domažlic. Hrad Domažlice, též Chodský hrad, je chráněnou kulturní památkou ČR a sídlem Muzea Chodska. Keltský skanzenJivjanech se zaměřuje na řemesla a historii bydlení v době železné, práce na něm stále probíhají, ale je zpřístupněn, takže si ho můžete prohlédnout.

Z historických památek nacházejících se v okolí, si můžete vybrat např. zříceninu Přimda, což je zřícenina nejstaršího kamenného hradu v ČR, zříceninu hradů Rýzmberk a Hernštejn nebo zříceninu hradu a zámek Klenová. Zámky Vás přivítají v obcích Chudenice, Merklín a Lužany.

Velice zajímavou prohlídku můžete absolvovat v obci Koloveč, asi 22 km od Horšovského Týna, v Muzeu techniky a řemesel. V 67 kompletních dílnách Vám zde budou představeny jednotlivé městské i venkovské živnosti. Uvidíte i 12 technických expozic hodin, hracích strojů, hraček i hasičskou zbrojnici a jiné zajímavosti.

Z přírodních zajímavostí si nenechte ujít tůru po naučné stezce Sedmihoří. Jejím cílem je přírodní celek 10 km severozápadně od Horšovského Týna, kde byly nalezeny pozůstatky pravěkých sídlišť. Opačným směrem je to do přírodní rezervace Netřeb.

V horkých letních dnech Vám jistě udělá dobře osvěžení u vody. Příjemné přírodní koupání Vám nabídne zatopený Lom Hradec u Stoda, asi 22 km na severovýchod od Horšovského Týna. Vynikající rekreační zázemí Vám poskytne rybník Babylon u Domažlic s písečnými plážemi. V nepříznivém počasí nebo během zimní rekreace využijte bohatou možnost zábavy a rekreace v aquaparku Centrum vodní zábavy ve Kdyni, vzdáleném 21 km od Horšovského Týna.

Terén v blízkém okolí Horšovského Týna je značně členitý, takže zde budete mít příležitost věnovat se hlavně běhu na lyžích či turistice. Co se týká sjezdového lyžování, kromě menších lokálních sjezdovek Vám jsou k dispozici šumavská lyžařská střediska. Z nich nejblíž je lyžařský svah Sádek, který se nachází u obce Klenčí pod Čerchovem, asi 20 km od Horšovského Týna. Ve Ski areálu Přimda najdete dvě sjezdovky střední obtížnosti pro sjezdové lyžování a snowboarding, zabavit se tu můžete i snowtubingem.

Horšovský Týn 3

Možnosti ubytování v Horšovském Týně a okolí

Možná jste původně zamýšleli přebývat v jiném městě či obci. V Horšovském Týnu se Vám jistě zalíbí natolik, že se v něm nakonec i ubytujete. Přesvědčí Vás o tom kvalita ubytovacích služeb v penzionech, hotelech či privátech. Sice jednoduché, ale zaručeně levné ubytování Vám poskytnou místní ubytovny. Nedaleko nich jistě najdete i vhodnou restauraci, která Vám nabídne něco z místních specialit.

V klidných zónach mimo centra najdete i prázdninové domy alebo chalupy. A pokud Vaše představa dovolené zahrnuje chatu obklopenou přírodou, hledejte v okolitých obcích.

Jestliže Vám nebude vyhovovat nabídka Horšovského Týna, nic Vám nebrání ubytovat se v některé z blízkých vsí či městeček. Určitě to ale nebude třeba a Vy zůstanete v Horšovském Týně. Budete tak mít možnost strávit svou dovolenou v klidu procházkami po městě a blízkém okolí anebo s turistikou či sportováním, prostě aktivně. Horšovský Týn jistě uspokojí Vaše nároky na příjemnou dovolenou, má na to předpoklady.