Loading

Ubytování v Osvračíně

(1 objekt + 3 objekty v okolí 25 km)

Mlýn Osvračín

Osvračín, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Skvělé ubytování v příjemném prostředí

Penzion Parkur

Horšovský Týn - Velké Předměstí (Osvračín 7,7 km vzdušně), v obci / ve městě, v cen...
u centru města, možnost jízdy na koni

Hotel GAME

Klenčí pod Čerchovem (Osvračín 18,7 km vzdušně), na okraji o...
Komfortní hotel v Českém lese

Tuněchodský mlýn

Kladruby (okres Tachov) (Osvračín 19,9 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji l...
Cvičební a meditační místnost
1 - 4 / 4

Osvračín

Osvračín 1

Na Plzeňsko s plnou parádou

Kvalitní dovolená by se měla nést v duchu pohody a klidu, které Vám dají zapomenout na stres pracovních dní. Proto byste si pro svůj odpočinek neměli prvoplánově vybírat větší města, která Vás sice ohromí svou nádherou, ale nedají Vám příležitost vypnout. Místo toho se poohlédněte po některé z vesnic a obcí. Dnes se zaměříme na to, co Vám poskytne Osvračín. Kdybyste ho hledali na mapě, jeho poloha by Vás zavedla do okresu Domažlice v Plzeňském kraji.

Osvračín je obklopen úrodnými lány polí, které čas od času protne středně velký les. Přesto, že je v něm klid, jen několik minut od něj prochází jeden z hlavních silničních tahů, který Vás svede do Staňkova, Horšovského Týna a Domažlic. I přesto, že v blízkosti Osvračína nenajdete žádnou přírodní památku, celkem záhy se dostanete k Postřekovským rybníkům. Za Domažlicemi je také přírodní park Zelenov. Těsně u hranic je také tajuplná Přírodní rezervace Čerchovské hvozdy, které si Vás získají svou divokou krásou.

V kraji legend a pověstí - Osvračín

První dochovaná informace o vsi Osvračín pochází z konce 13. století. V té době u něj stával hrad, který za dobu své relativně krátké existence vystřídal nespočet různých majitelů. Vzhledem k tomu, že o tři století později byl už neobývaný, uprostřed vsi vznikla jiná tvrz, která byla v pozdějších letech přestavěna na dnešní zámek.

Je zajímavé, že se v Osvračíně zachovala široká škála pověstí. Většina z nich se týká zpustlého hradu a jeho zániku. V jednom případě legenda praví, že byl hrad zničen kvůli namyšlenosti dvou panských dcer, které se rozhodly, že si zatančí v botách upečených z těsta. Bohužel pro ně v době, kdy poddaní neměli co do úst. A tak se hrad jejich marnivostí propadl do země.

Osvračín 2

Jiná pověst praví, že nešlo o rozmařilé dcery, ale o pány, kteří si nacpávali břicha v období půstu. Další pověst říká, že se do jednoho z jezírek potopil celý panský kočár. Je tedy vidět, že Osvračín je zdrojem opravdu netradičních příběhů.

Jaké památky jsou v Osvračíně k vidění?

Nejstarší stavbou v Osvračíně je hrad, o kterém jsme se zmínili už výše. I když z něj příliš mnoho nezůstalo, archeologům se podařilo odkrýt část jedné z jeho zdí. Rozhodně si nenechte uniknout ani prohlídku kostela Narození Panny Marie, jehož kořeny sahají až do 14. století. V centru Osvračína neminete ani budovu zámku, který je dějištěm mnoha kulturních akcí.

Hodně zábavy si užijete i jinde. Co by kamenem dohodil je malebný zámek Horšovský Týn, hrad Rýzmberk nebo Chodský hrad v Domažlicích, který je sídlem Chodského muzea. Dětem a dospělým se bude dozajista líbit i zřícenina hradu Klenová. Okolní střediska nabízejí i jiné formy kulturního vyžití. V Domažlicích je třeba šikmá věž, Bezděkovská branka, opevnění, kašna na hlavním náměstí nebo Vrbova vila. V Horšovském Týně je zase loretánská kaple a rozhledna, která stojí na Šibeničním vrchu.

Tipy, kam se vydat za sportem

U základní školy je menší hřiště s umělým povrchem. Jinak Osvračín nedisponuje žádnou herní plochou. Proto si na letní dovolenou vezměte kolo, nebo si zajeďte do některého z měst v okolí. V Horšovském Týně je fotbalové hřiště a několik kurtů pro tenis. V Domažlicích je Vám plně k dispozici atletický ovál a plavecký bazén. Také tu funguje i několik fitness studií, které pořádají skupinové, ale i individuální lekce cvičení.

Kdo přijede do Osvračína v zimě, bude muset počítat s tím, že k nejbližšímu svahu je to zhruba hodina cesty. Pokud Vám tato mírná komplikace nevadí, stanete u Ski areálu Tanvaldský Špičák nebo na sjezdovce Belveder. Určitě neuděláte nic špatného, když sobě a dětem na zimní dovolenou v Osvračíně přibalíte běžky nebo alespoň sáňky.

Osvračín 3

Osvračín a ubytování

V Osvračíně si nemají cestovatelé z hlediska ubytovacích kapacit moc z čeho vybírat. Proto se poohlédněte po cenově dostupných privátech. Špatná není ani nabídka pronájmu plně vybavených chalup a chat.

Jakmile vyjedete z Osvračína ven, naskytne se Vám příležitost zarezervovat si pokoj v penzionech a hotelích. Okolní města svým návštěvníkům umožní i pronajmout si apartmány.

Osvračín se nachází na příjemném místě, které Vám navrátí Váš elán. I přesto, že sám toho nenabízí moc, jeho okolí si Vás získá nejen krásnou scenérií, ale i množstvím atraktivních památek.

Neexistuje proto žádný důvod, proč byste neměli dát dovolené v Osvračíně šanci.

Názory a doporučení

Silvestra Chnápková (ubytovatel) 7.7.2020
Klidná oblast s památkami.