Loading

Ubytování v Kladrubech (okres Tachov)

(1 objekt + 2 objekty v okolí 25 km)

Tuněchodský mlýn

Kladruby (okres Tachov), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Cvičební a meditační místnost

Penzion Pluto

Heřmanova Huť - Horní Sekyřany (Kladruby (okres Tachov) 7,9 km vzdušně), na okraji...
Výhodné ubytování nedaleko Plzně!

Kemp Karolina

Brod nad Tichou (Kladruby (okres Tachov) 19,9 km vzdušně), v...
Moderní kemp v tichém prostředí
1 - 3 / 3

Kladruby (okres Tachov)

Kladruby (okres Tachov) 1

Kladruby - malé město s velkým klášterem

Kladruby je město v západních Čechách, ležící v okrese TachovPlzeňském kraji. Tachov je od Kladrub vzdálen asi 30 km severozápadním směrem, Plzeň 32 km na východ a Stříbro 6 km na sever. Městem protéká řeka Úhlavka.

Ve středověku byly Kladruby známy především díky benediktinskému klášteru stojícímu na kraji města. Tento byl založen v r. 1115. Obec Kladruby existovala údajně už několik desítek let před založením kláštera. První písemná zmínka o existenci obce jako i založení kláštera pochází z r. 1197. Díky bohatství stříbrných rud v okolí byla nedaleko Kladrub v 12. století založená hornická osada Stříbro, která po mnoho dalších let Kladrubům konkurovala.

Nejvýznamnější historickou památkou města je teda bývalý benediktinský klášter z 12. století. Jeho původní kostel, dvouvěžová románská bazilika, byl v první polovině 18. století přestavěn na Chrám Nanebevzetí Panny Marie, dnes údajně třetí největší kostel v ČR. Projít si ho můžete prostřednictvím několika prohlídkových tras – církevní, světské či smíšené. Součástí objektu je i depozitář Památníku národního písemnictví. V současnosti se v klášteře konají pravidelné i příležitostní kulturní akce.

Další sakrální památkou je kostel sv. Jakuba Staršího na náměstí. Před kostelem Vás zaujme malé lapidárium přenesených starých kamenných křížů, mnoho podobných najdete i podél cest v okolí Kladrub. Nedaleko starobylé kašny, která se používala už ve 14. století, stojí krásně zdobený mariánský sloup z r. 1701. Raritou tohoto sloupu je socha Panny Marie probodnutá dýkou, což má symbolizovat morovou ránu, která město sužovala.

S historií Kladrub od jejich založení až po r. 1945 Vás obeznámí Regionální muzeum, které najdete též na tomto náměstí. Součástí historie jsou i tři památné stromy – duby, kterých stáří se odhaduje na 450 – 500 let. Z novodobější historie se u silnice směrem na Plzeň zachoval starý vojenský bunkr z r. 1936.

Současné městečko, ač malé co do počtu obyvatel, je bohaté kulturním životem. Konají se zde pravidelné každoroční akce, např. Kladrubské hudební léto, Benediktinské dni, Divadelní rok, klubové večery, středověký jarmark, slavnosti vína a medu, KladRockFest, Noc kostelů, pochod Kladrubská desítka, Den koní a jiné.

Vydejte se na procházky do okolí Kladrub

Kladruby se nacházejí na okraji Plzeňské pahorkatiny, podle toho vypadá i terén v okolí, je zvlněný a zčásti pokrytý lesy. To vytváří výborné předpoklady pro pěší turistiku, cykloturistikuhoubaření a různé outdoorové aktivity.

Kladruby (okres Tachov) 2

Kladrub je v Čechách více, ti, kteří by omylem do těch západočeských přijeli za koňmi (Kladruby nad Labemokrese Pardubice), nebudou zklamáni, mohou totiž využít návštěvy místní pony farmy a užít si vyjížďky na ponících. V 7 km vzdálené obci Kostelec si můžete zase v golfovém klubu zahrát golf.

Pěkné vyhlídky do okolí budete mít z rozhleden, v blízkosti Kladrub je to především Rozhledna Heřmanova Huť nacházející se necelých 10 km východním směrem a Rozhledna Březinka u obce Stráž směrem na jihozápad.

Jeden z prvních výletů si naplánujte například do nedalekého města Stříbra. Leží asi 6 km na sever, takže sem pohodlně dojedete i na kole, za pěkného počasí to může být pěkná procházka. Stříbro je jedno z nejvýznamnějších středověkých měst v ČR s mnoha historickými památkami. Zajímavý je Minoritský klášterměstským muzeem, zbytky středověkého opevnění, renesanční radnice nebo i Hornický skanzen Stříbro. Královská štola Prokop je historickou památkou a jediným důlním dílem v Plzeňském kraji.

Další místo, z kterého na Vás dýchne historie, je Skanzen Jivjany, 11 km na jih od Kladrub. Mnohé zajímavosti ze života starých Keltů se zde dozvíte formou přednášky a ukázek známých i zaniklých řemesel či keltského bojového umění.

Přibližně 16 km na severovýchod od Kladrub se u obce Černošín nachází zřícenina hradu Volfštejn. Směrem na sever, asi 7 km odsud, se nedaleko obce Krasíkov na stejnojmenném vrchu hrdě vypíná zřícenina hradu Švamberk. Obě místa Vám poskytnou i krásný výhled na okolní krajinu.

Okolí Kladrub je aktivní v zimě i v létě

Osvěžení formou přírodního koupání najdete např. u zatopeného lomu Hradec u Stoda. Najdete tu příjemné místo ke koupání a vhodné podmínky i pro potápění. Další vhodné místo pro letní rekreaci a vodní sporty je přehrada Hracholusky. Na jejích obou březích se nachází několik kempů. U jednoho z nich je kotviště parníku, který nabízí projížďku po přehradě, sídlí tu i centrum vodního lyžování a jachtingu. Kromě toho tu najdete i vhodná místa k rybaření.

Za nepříznivého počasí využijte nabídku Wellness Centra Konstantinovy Lázně, nacházejícího se jen 22 km na sever od Kladrub. Poskytne Vám spoustu vodních atrakcí charakteristických pro aquaparky i wellness služby.

Za lyžováním se vydejte jihozápadním směrem do Ski areálu Přimda u stejnojmenné obce, kde Vás čekají dvě sjezdovky a snowtubing. Samozřejmostí jsou zde, podobně jako v Ski areálu Mariánky, i upravené tratě pro běžkové lyžování. Ty ostatně naleznete i v okolí Kladrub a dokonce i pár svahů pro sjezd, nepatříte-li k náročnějším sjezdařům.

Kladruby (okres Tachov) 3

A co ubytování v Kladrubech?

Najít v Kladrubech vhodné místo k ubytování během Vaší dovolené určitě nebude problém. Vždyť město z turismu žije, takže je na něj náležitě připraveno i svými ubytovacími kapacitami. Využít můžete pohodlné hotely, apartmány a penziony, spokojeni jistě budete i s ubytováním v soukromí.

Svůj půvab jistě má i odpočinek v chalupách a rázovitých hostincích, kde je výhodou i nabídka tradiční české i mezinárodní kuchyně. Pohodlně a přitom cenově výhodně se dá přenocovat i v turistických ubytovnách či motelech v blízkém okolí.

V Čechách najdete několik měst s názvem Kladruby. Ty v okrese Tachov jsou jistě tou správnou volbou pro strávení Vaší příští dovolené. Najdete tu vše, co k správné dovolené patří – nádhernou přírodu, množství kulturních památek a spoustu příležitostí pro pasivní i aktivní trávení volného času.