Loading

Penziony na Litoměřicku

(1 objekt)

Penzion Na Statku

Chudoslavice, v obci / ve městě, v centru města
Nové apartmány, wellness centrum, bazén
1 - 1 / 1

Penzióny Litoměřicko

Litoměřicko - malý region plný zajímavých míst

Litoměřicko je turistický region v Ústeckém kraji, jehož sídlem je město Litoměřice. Region relativně kulatého tvaru nabízí krásnou přírodu Českého středohoří na severozápadě, kde řeka Labe vytváří hluboký kaňon. Na východě se částečně rozprostírá sousední region Kokořínsko, jih regionu je rovinatý a oblíbený zejména mezi vodáky, a to díky řece Ohři a Labi. Regionem prochází dálnice D8 z Prahy do Ústí nad Labem. Litoměřicko je regionem na půli cesty mezi Prahou a Německem, a díky tomu zde najdete zajímavá místa k relaxaci, odpočinku, k aktivně strávené dovolené i místa, kde se psala historie.

Litoměřicko je Bránou Čech

Severozápad Litoměřicka tvoří chráněná krajinná oblast České středohoří. Toto pohoří sopečného původu v sobě ukrývá zajímavá místa, rozhledny i přírodní památky. Nejvyšším bodem Českého středohoří je Milešovka (837 m n. m.), na kterou vede několik turistických tras. Okolí Milešovky je chráněno jako národní přírodní rezervace. Na vrcholu najdete meteorologickou stanici, která slouží také jako rozhledna.

Penzióny Litoměřicko 1

Z ochozu stanice uvidíte vrcholky Českého středohoří, ale také Krušné hory, Lužické i Jizerské hory a za dobré viditelnosti i Šumavu nebo dokonce Alpy.

Pokud se vydáváte na Milešovku z Kocourova, můžete to vzít i přes zříceninu hradu Ostrý. Z hradu sice zůstaly zbytky brány, základy hradu a schody, ale kromě procházky alejí jedlých kaštanů uvidíte z čedičového ostrohu daleký výhled do okolí.

Nedaleko Lovosic tvoří řeka Labe kaňonovité údolí nazývané Porta Bohemica, tedy Brána Čech. Nejlépe si monumentální výhledy užijete na naučné stezce, která vede z Malých Žernosek do Litochovic nad Labem. Cestou mimo jiné uvidíte i skalní terasy, místní kamenolom a vinice.

S dějinami českých zemí se pojí také pověst o praotci Čechovi, který přišel na horu Říp, rozhlédl se a rozhodl se zde usadit. Hora Říp (455 m n. m.) se nachází na jihu Litoměřicka a vede na ni několik turistických tras z různých světových stran. Horu, která je původně sopečného typu a kdysi byla tisícovkou, dnes uvidíte z dálky. Je totiž ve svém okolí téměř jediná, proto ji snadno poznáte. Hora Říp je přírodní památkou a na jejím vrcholu stojí rotunda sv. Jiřího a sv. Vojtěcha z počátku 12. století. Hora je oblíbeným místem pro paragliding.

Okolo řeky Ohře se na Litoměřicku rozprostírá přírodní park Dolní Poohří, který se vyznačují přírodními meandry řeky, ale také přírodními památky. Za zmínku stojí například přírodní rezervace Myslivna, okolo které vede červená turistická trasa i cyklostezka, nebo přírodní rezervace Pístecký les. Kromě toho je v Dolním Poohří také několik kulturních památek.

Litoměřicko si svými památkami neustále připomíná dávnou i nedávnou historii

V Dolním Poohří stojí za návštěvu určitě vodní hrad Budyně nad Ohří. Raně gotický hrad z přibližně poloviny 14. století má dodnes zachované hradby. V jeho areálu lze navštívit lapidárium i Jandovo muzeum, které pojednává o historii Budyňska od pravěku až do roku 1848. Také zde uvidíte alchymistickou dílnu a laboratoř z dob Rudolfa II. Hrad je spolu s barokním domem a sýpkou a bývalým barokním špitálem součástí městské památkové zóny Budyně nad Ohří.

Druhou kulturní památkou Dolního Poohří na Litoměřicku je raně barokní zámek Libochovice. V něm uvidíte interiéry ve stylu od renesance až po klasicismus a díky tomu si lépe představíte, jak vypadal tehdejší život panstva. V přízemí zámku si prohlédnete také expozici J. E. Purkyněho, který se v této budově narodil. V rozlehlém zámeckém parku pak stojí zámecký skleník.

Penzióny Litoměřicko 2

Centrem Litoměřicka je město Litoměřice. To je městskou památkovou rezervací, protože její historické jádro zahrnuje Mírové náměstí s domy s podloubím, ale také zachovalé městské hradby.

Na náměstí stojí historická budova staré radnice, ve které také sídlí Oblastní muzeum v Litoměřicích, výrazný sgrafitový dům U Černého orla a budova současné radnice s vyhlídkovou terasou Kalich. V této budově také sídlí muzeum Křišťálový dotek, který umožňuje dotknout se křišťálových rukou významných osobností. Zde navštívíte i historické sklepy, které mapují podzemní továrny, úložiště radioaktivního odpadu či období vápencového dolu.

Městské hradby mají zachované i bašty. V té na ulici Velká Dominikánská se nachází Dílna ručního papíru, ve které se dozvíte vše o ruční výrobě papíru. Významnou památkou je také barokní jezuitská kolej a sousední kostel Zvěstování Panny Marie. Městské hradby tvoří terasy nazývané Parkárny José Rizala a je z nich hezký výhled na město. Další hradební budovou je jezuitská hvězdárna, ve které se nachází muzeum marionet. Dominantou hradeb je gotický hrad z druhé poloviny 13. století. Dnes slouží jako moderní kongresové centrum a centrum českého vinařství. Gotické prvky jsou zde ale zachovány. Kromě expozice českého vinařství budete mít možnost tato vína i ochutnat. Odtud také začíná Litoměřická vinařská naučná stezka, která má délku asi 15 kilometrů a vede do města Lovosice.

Nechvalně známým místem se stalo pevnostní město Terezín. Tam Vás z Litoměřic zavede zelená turistická trasa. Cesta vede přes Tyršův most, na kterém uvidíte soutok Labe a Ohře a dále pokračuje podél řeky Ohře. Po necelých 4 kilometrech se dostanete na naučnou stezku Terezín, která Vás informativně provede okolo tohoto města. Centrum města je městskou památkovou rezervací. Barokní pevnost se skládá z Velké a Malé pevnosti, ale také z kostela Vzkříšení Páně a dalších budov. Bohužel zde za druhé světové války vzniklo židovské ghetto a koncentrační tábor. Dnes tak v Památníku Terezín uvidíte komplexní pohled na život v ghettu. Navštívíte Muzeum ghetta, kde si připomenete život v tomto koncentračním táboře, dále pak Malou pevnost, Magdeburskou kasárnu, kolumbárium, krematorium na židovském hřbitově i terezínské transporty.

městské památkové zóně Roudnice nad Labem navštívíte malou židovskou čtvrť, uvidíte město z kamenné věže Hláska a navštívíte kostel Narození Panny Marie s klášterem augustiniánů. V Roudnici však jistě nepřehlédnete ani Lobkowiczký barokní zámek, ve kterém si prohlédnete zámeckou jízdárnu, galerii obrazů či zámeckou kapli.

Litoměřicko je nejen rájem vodáků a kempařů

Řeka Ohře je klidná řeka, sjízdná obvykle celoročně, a proto je často vyhledávána mezi vodáky. Litoměřicko je posledním úsekem řeky, zde se zároveň vlévá do Labe. Vodáci tak mohou pokračovat dál po Labi až do Brány Čech, ve které si mohou užít kaňon z vodní hladiny.

Okolo řeky Labe vedou i cyklostezky a inline dráhy, takže sportovní vyžití je v okolí řek opravdu dobré. V Litoměřicích si adrenalinoví cyklisté vyzkoušejí bikros a v Roudnici nad Labem zase singletrack. Kromě toho poznáte Litoměřicko i díky síti turistických tras a naučných stezek. Pěší turistika je oblíbená zejména v Českém středohoří nebo v okolí hory Říp. Ta je také skvělým místem pro paragliding.

Letní koupání je možné například v plaveckém bazénu v Lovosicích, v Koupališti Litoměřice i v Libochovicích. Přírodní koupání je třeba v zatopené Pískovně Dobříň, v Píšťanském jezeře nebo v jezeře Chmelař, které je oblíbené i pro své pláže.

Relaxaci v minerálních a perličkových koupelích, stejně tak jako další wellness a lázeňské procedury si vychutnáte v lázních Mšené. Lázeňský dům je postaven na začátku 20. století v secesním stylu. Lázně nabízejí víkendové pobyty i wellness pobyty, takže si jen stačí vybrat a nechat se hýčkat.

Penzióny Litoměřicko 3

Nízké pohoří a relativně teplé klima není vhodné pro zimní sporty. Na druhou stranu nedaleké Krušné hory nebo Lužické hory nabízejí mnoho skiareálů a možností pro běžecké lyžování. Z Krušných hor je nejblíže skiareál Zadní Telnice nebo ski Komáří vížka. Z Lužických hor zase lyžařský areál Polevsko.

Oblíbený typ ubytování na Litoměřicku - penziony

Na Litoměřicku jsou nejoblíbenější možností ubytování právě penziony, které nabízejí maximální komfort za rozumnou cenu. Většina penzionů nabízí nadstandardní služby. Kromě restaurace, kongresové místnosti či lyžárny najdete ve více penzionech i wellness centrum se saunou, vířivkou či bazénem. Aktuálně jsou v kurzu i rodinné menší penziony s útulnou atmosférou. Preferují jejich především rodiny s dětmi, které vyhledávají soukromí, ale chtějí si dopřát dokonalý odpočinek.

Oblíbené jsou tu penziony především u lesa, vody nebo také v okrajové části města, kde je maximální klid. Snad nejdůležitějším faktem pro rodiny jsou dětské koutky a dětská hřiště, kde se jejich nejmenší členové rodiny dosyta zabaví. Penziony častokrát vyhovují i ​​těm, kteří preferují více rozmanitých služeb za dobrý peníz. Najděte si ten svůj vysněný penzion a zarezervujete si pobyt přímo u ubytovatele.

Najdete si to správné ubytování pro Vás

Litoměřicko je regionem, kde najdete snad všechny typy ubytování. V okolí řeky Ohře a Labe a dalších vodních ploch jsou oblíbené kempy. Ty jsou blízko přírody, ne příliš daleko od měst a přesto nabízejí levné ubytování doplněné o rekreační aktivity. Pokud neholdujete stanování, v kempech jsou také rekreační zařízení v budovách nebo v chatkách a bungalovech. Kempy jsou oblíbené zejména v létě, celoroční levnou variantou jsou ubytovny či hostely.

Penzióny Litoměřicko 4

Pobyt blízko přírody nabízejí zase chaty a chalupy. Ty najdete jak přímo v srdci Českého středohoří, tak i ve vesnicích či na okrajích měst. Vyšší kvalitu a oblibu u menších rodin nebo u páru si získaly již spomínané penziony. Větší rodiny pak často preferují apartmány. Luxusní ubytování nabízejí hotely vyšší kvality a lázeňské domy. V nich spojíte ubytování s wellness pobytem. Pokud se chcete dozvědět něco zajímavého o místní krajině, historii, zvycích apod. kromě informačních center Vám tyto informace rádi poskytnou i místní. To spojíte s ubytováním v soukromí.

Litoměřicko je vstupní bránou do Českého středohoří. Je to místem, kde se pojí krásná příroda, přírodní i kulturní památky s dávnou i nepříliš dávnou historií. Je to místem, které stojí za to prozkoumat. Svoji dovolenou namixujete přírodou, historií, kulturními památkami i lázeňským pobytem. Proto neváhejte a už začněte plánovat svůj příští pobyt právě zde a možná právě v oblíbeném penziónu.

Názory a doporučení

Marie Funke (skupina - návštěvník) 10.11.2019
tuto oblast mám velmi ráda