Loading

Ubytování v Louňovicích pod Blaníkem

(2 objekty + 2 objekty v okolí 25 km)

Statek Blaník

Louňovice pod Blaníkem, v obci / ve městě, v centru města
Úžasné rodinné ubytování s rybníčkem

Chalupa Blaník

Louňovice pod Blaníkem, v obci / ve městě
V příjemném prostředí Podblanicka

Zájezdní hostinec Starý svět

Votice (Louňovice pod Blaníkem 13,7 km vzdušně), v obci / ve...
Zážitky ve Vás zůstanou stále - přijďte

Hostel Dvůr Pecínov

Struhařov (okres Benešov) (Louňovice pod Blaníkem 14,9 km vzdušně), na okraji obce...
Wellness, koně, restaurace, bazén...
1 - 4 / 4

Louňovice pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem 1

Louňovice pod Blaníkem – pod dohledem rytířů

Louňovice pod Blaníkem jsou město obývající přes 600 obyvatel. Obec leží ve Středočeském kraji a konkrétně v okrese Benešov. Jak pro místní, tak pro turisty zde slouží autobusová doprava, která spojuje Louňovice s okolními většími městy jako jsou Votice, Vlašim nebo Benešov.

Město se skládá z pěti místní částí a díky tomu je území obce poměrně rozsáhlé a dá se v něm najít nejedna zajímavost, kterou stojí za to prozkoumat. Celé území Louňovic leží v CHKO Blaník, takže to skvělé místo pro dovolenou v klidném prostředí. Podívejme se, co tedy v Louňovicích najdete a kam si určitě vyrazit.

Historické klenoty Louňovic

Historické záznamy o Louňovicích pojednávají už v roce 1149, kdy zde existoval ženský klášter. Právě v okolí tohoto kláštera vznikla osada, případně osady, které tvoří dnešní Louňovice. Klášter byl vypálen během husitských válek Janem Žižkou a poté několikrát Louňovice změnily vlastníky. Vystřídalo se zde několik menších šlechtických rodů a naposledy obec spadala pod pražské arcibiskupství, a to až do roku 1924, kdy vznikla vlastní samospráva.

Z dřívějších dob se zachovalo několik památek. Dominantní je Zámek Louňovice pod Blaníkem, který byl původně renesanční tvrzí, ale v 17. století jej přestavěli na renesanční zámek. Dnes je možné jej navštívit v rámci prohlídky, která odkazuje k historii tohoto regionu. Při areálu zámku je také Muzeum včelařství, kde se seznámíte se životem včel a díky prohlížecímu úlu s živými včelami se tato prohlídka vryje do paměti.

Na druhé straně náměstí J. Žižky stojí kostel Nanebevzetí panny Marie, který v obci stojí už od 17. století a je pozůstatkem původního kláštera, který byl vypálen. Stranou od centra obce je další pozůstatek kláštera, a to klášterní zeď, za níž se nachází archeologické naleziště, jehož nálezy je možné shlédnout během prohlídky zámku.

Mezi historicky cenné budovy v Louňovicích můžeme zařadit místní statek či pivovar a pivovarské sklepení. Bohužel pivo se tady již od druhé světové války nevaří. Ale jak se říká „na jedno“ si tady můžete zajít do místních hospůdek, kde se Vás určitě dobře postarají.

Vzhůru na Blaník

Pokud jste v Louňovicích pod Blaníkem, tak by byl hřích nevyrazit také vzhůru na Blaník. Tato skalnatá hora je národním symbolem, a to především díky rozšířené pověsti o Blanických rytířích, kteří mají z hory vyjet na pomoc českému národu, až mu bude nejhůř. Být Vámi, tak se určitě vydám na Blaník podívat, jestli se už náhodou pomalu neotvírá.

Z centra Louňovic se do údolí mezi Velkým a Malým Blaníkem dostanete poměrně snadno pěšky, na kole či autem, které tady můžete nechat na parkovišti a dále vyrazit po svých. Tady je nutné se rozhodnout, jestli se vydáte po naučné stezce S rytířem na Velký Blaník nebo opačným směrem na Malý Blaník.

Louňovice pod Blaníkem 2

Výstup na Velký Blaník je atraktivní v tom, že na vrcholu stojí 30 m vysoká rozhledna i s občerstvením. Z Velkého Blaníku se dá pokračovat dále na Holý vrch. Po cestě si nezapomeňte prohlédnout základní kámen k Národnímu divadlu.

Malý Blaník možná není tolik atraktivní, jako jeho velký „bratr“, ale i tak stojí za to udělat si výlet i tímto směrem. Na vrcholu Vás čeká zřícenina kaple Máří Magdaleny. Kolem hory vede naučná stezka, která tvoří okruh, jenž Vás zavede k Býkovickému rybníku, kde se můžete okoupat. V zimní období je tento okruh také možné využít pro běžecké lyžování.

Pokud panuje horké letní počasí a nechce se Vám absolvovat celý okruh, tak koupání je možné také na přírodním koupališti přímo v Louňovicích. Kromě toho se za koupáním či jinými dovolenkovými kratochvílemi dá vyrazit do blízkého okolí.

Výlety v okolí Louňovic

Co se výletů týče, tak z Louňovic je to blízko na mnoho krásných míst. Určitě by byla škoda vynechat návštěvu Vlašimi. Tady Vás čeká prohlídka nádherného Zámku Vlašim, který vznikl přebudováním z původního hradu, jehož pozůstatky si můžete v okolí také prohlédnout. Okolí zámku tvoří krásný zámecký park, kde najdete čínský pavilon, spoustu cestiček, mostů přes řeku a líbezných zákoutí. Zámecký park je velice rozhlehlý a vstoupit do něj se dá skrze tři staré zámecké brány, přičemž každá z nich je jiná a všechny stojí za shlédnutí.

V létě se můžete ve Vlašimi zajít osvěžit na koupaliště a po celý rok zde funguje krytý bazén s vodními atrakcemi a wellness. Pokud byste rádi využili koupání spíše v přírodním prostředí, tak se vydejte na Konopiště. Tento rybník leží vedle zámku Konopiště, kousek za městem Benešov. Rybník lemují travnaté pláže a ty jsou v podstatě součástí zámeckého parku, který je podobně jako ve Vlašimi velice rozlehlý. Kromě bohatě zdobeného zámku Konopiště si můžete prohlédnout také medvědárium, oboru s daňky a jeleny nebo také růžovou zahradu. Výlet z Louňovic na Konopiště je skvělou akcí na celý den pro všechny členy rodiny.

Především děti Vás budou milovat, pokud na své dovolené do plánu výletů zahrnete také návštěvu Farma parku Blaník. Tady se děti mohou vyřádit na spoustě dětských hřišť a zároveň vidět z blízka různá zvířata, něco se o nich dozvědět, případně se s nimi pomazlit. Ačkoliv je to areál hlavně pro děti, tak i mnoho dospělých bude určitě okouzleno.

Jestli jste se rozhodli vyrazit na dovolenou v zimě a chtěli byste si zalyžovat, tak není důvod Louňovice škrtat ze svého užšího výběru. V okolí je několik lyžařských areálů, kam se dá bez problémů dostat autem za krátký čas kolem 30 minut a užít si zimní radovánky. Příkladem je skiareál Monínec, který nabízí čtyři sjezdovky, lyžařskou školu a snowpark. Další varianta je Ski areál Kvasejovice, který disponuje obdobnou nabídkou jako Monínec.

Ubytování v Louňovicích pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem 3

Pokud se nechystáte bušit do hory Blaník a čekat, až Vás rytíři pustí na noc dovnitř, tak bude užitečné si zajistit ubytování. V Louňovicích určitě nečekejte přehršel hotelů či penzionů. Je to místo, kde by bylo mnoho zájemců o zřízení takových zařízení, ale je to CHKO. Tady je  spíše snaha udržet ráz krajiny a venkova takový, jaký je. Každopádně pod širákem spát nebudete. Buďto si můžete pronajmout chatu, chalupu nebo část chalupy a bydlet u někoho v soukromí.

Během dovolené v Louňovicích můžete také bydlet na původním statku, který funguje jako penzion. Tady si můžete pronajmout apartmán, pokoj nebo „světnici“, a to se stylovým vybavením, tak jako to měli obyvatelé vesnice v minulých stoletích.

Ať už věříte na pověsti či ne, tak věřte, že rytíři si určitě vybrali horu Blaník pro své útočiště záměrně. Dobře věděli, že se jedná o krásnou část české země. Nevěříte? Přijeďte se přesvědčit do Louňovic pod Blaníkem!

Názory a doporučení

Kateřina Součková (rodina s malými dětmi - návštěvník) 16.6.2019
Krásný kostel, celkově krásné, klidné místo
Jana Baginova (skupina - návštěvník) 7.3.2019
Výlet do hlavného mesta Prahy.