Loading

Ubytování na Křivoklátsku

(11 objektů)

Kemp Na Slapnici

Skryje (okres Rakovník), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Chaty, stany pro rodiny, oddíly.Hostinec

Apartmán Boroví

Srbsko, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Komfort, na klidném místě, u lesa!

Penzion Ludmila

Rakovník, v obci / ve městě
Rodinný penzion v klidném prostředí

Penzion Pralinka

Rakovník, v obci / ve městě, v centru města
Komfortní ubytování v centru města

Penzion U Kutílků

Přílepy (okres Rakovník), v obci / ve městě, v centru města
Rodinný penzion, agroturistika

Hotel Art Star

Hostivice, v obci / ve městě, v centru města
V blízkosti letiště 12 km

Pension Primus

Beroun, v obci / ve městě
Snídaně, venkovní bazén, moderní pokoje

Bydlení u Babičky

Bratronice (okres Kladno), v obci / ve městě
Stylové apartmány v oblasti Křivoklátska

Hotel Bouchalka

Cerhovice, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Hotel s tenisovými kurty a vinárnou

Vila Keltská Růže Hořovice

Hořovice, v obci / ve městě, v centru města
Ubytování v nejstarší části města
1 - 11 / 11

Křivoklátsko

Křivoklátsko 1

Křivoklátsko má mnoho významných přírodních památek

Křivoklátsko je oblast o rozměru 628 km2, která se rozprostírá na Křivoklátské vrchovině převážně ve Středočeském kraji. Hraničně je vymezena severně dálnicí D6 a východně dálnicí D5 mezi Rudnou a Zbirohem. Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je jednou z šesti biosférických rezervací UNESCO v České republice. Je to jedno z nejkrásnějších míst naší země, které si pro své povídky vybral i spisovatel a novinář Ota Pavel. Ten tuto krajinu popisuje například ve své povídce Smrt krásných srnců. Svoji dovolenou nebo krátkodobý pobyt si v této oblasti zamilujete v každé roční době.

Celé území Křivoklátska je chráněnou krajinnou oblastí. Díky členitosti jeho vrcholků i snaze o vytvoření nedotčených lesů pralesovitého typu v této oblasti najdete mnoho přírodních památek, ale i národních přírodních rezervací.

V okolí říčky Vůznice se rozprostírá národní přírodní rezervace, která se vyznačuje hlubokými údolími a prudkými svahy. Snahou je z tohoto území vytvořit prales, proto je téměř celá část území veřejnosti nepřístupná. Jedinou možností, jak alespoň malinkou část této rezervace navštívit, je vyrazit na zříceninu hradu Jenčov. Zachovalé zdi hradu i torzo hradní věže pochází z počátku 14. století a jednalo se o lovecký hrad krále Václava I. K hradu vede červená turistická značka ze Zbečna.

Podobně je na tom i národní přírodní rezervace Týřov, která se rozprostírá okolo Vápenného vrchu a údolí Prostředního a Úpořského potoka. Tuto rezervaci lze navštívit po žluté turistické trase, které Vás zavede ke zřícenině hradu Týřov. Ten pochází z poloviny 13. století a patří mezi nejstarší české hrady. Kromě částečně zachovaných obvodových zdí je odtud i krásný výhled do okolí i na řeku Berounku.

Krásný výhled na Křivoklátsko a sousední Český kras je například z Vraní skály, která je přírodní památkou. Vede k ní modrá turistická trasa ze Zdice a provede Vás ní žlutá trasa. Vraní skála je 20metrový skalní masiv vzniklý erozní činností a je to největší komplex buližníkových skal u nás.

Přírodní rezervace Brdatka je oblast skalního masivu nad řekou Berounkou. Tuto rezervaci prozkoumáte díky naučné stezce Brdatka, která začíná v Křivoklátu a informuje i o Křivoklátsku a jeho přírodě. Břehy Berounky tvoří na mnoha místech další skály i skalní masivy. Mezi ně patří například přírodní rezervace Nezabudické skály či Na Babě v okolí Roztoků. Z této vesnice vede také červená turistická trasa do přírodní rezervace Stříbrný luh. Ze stejnojmenné vyhlídky se Vám naskytne další úchvatný pohled na údolí Berounky. Křivoklátsko je plné přírodních památek a rezervací. Mnoho z nich je propleteno turistickými trasami či naučnými stezkami, a proto je jen na Vás, kam Vás nohy zavedou.

Rozmanitost kulturních památek dělá Křivoklátsko ještě krásnějším

Jak jinak začít než místem, které dalo pojmenování celé oblasti. Křivoklát je městys obklopující meandry Rakovnického potoka. Jeho dominantou je hrad Křivoklát. Hrad na kopci uprostřed lesů pochází z počátku 12. století a za svoji dobu zažil mnoho oprav. Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů různých délek. Uvidíte například Rytířský nebo Královský sál, hladomornu, knihovnu, obrazárnu, kapli i Stříbrnici či Augustovo vězení. Bez průvodce si také projdete hradby či velkou věž s vyhlídkou do okolí. Na hrad vede několik turistických tras. Pod hradem u břehu potoka se zastavte také v muzeu motocyklů, ve kterém uvidíte kompletní řadu cestovních motocyklů Jawa a ČZ.

V malé obci Zbečno, asi 7 kilometrů od Křivoklátu po naučné stezce Brdatka, si můžete v roubeném selském Homousově statku připomenout, jak se žilo v době okolo 16. století. Tento statek je považován za nejstarší veřejnosti přístupnou památku lidové architektury ve středních Čechách. Při prohlídce uvidíte černou kuchyni, komoru se sklepem, dvě světnice a další zajímavosti té doby.

Křivoklátsko je krajem Oty Pavla. Rád tu trávil čas a inspiroval se zdejší přírodou při psaní svých povídek. Často sem jezdil a trávil svůj čas. V obci Branov vznikla Pamětní síň Oty Pavla. Prohlídka má tři části – jedna se věnuje rodinnému životu rodiny Popperů a spisovatelské a novinářské činnosti Oty Pavla, druhá je zase výstavou fotografií z natáčení filmu Smrt krásných srnců a poslední část představuje fotografie okolí Berounky a Křivoklátska. Součástí prohlídky je i velký portrét spisovatele, jeho parte a busta.

Křivoklátsko 2

Historii zámku Zbiroh se věnuje krátká naučná stezka, která prochází okolo hradu. Ta je takovou malou přípravou na prohlídku zámku. Zde si vyberete z prohlídky zámeckého okruhu, hradního okruhu, okruhu Karla IV. Zámecký okruh pojednává o historii zámku i templářského řádu, uvidíte například Zednářský salonek, Secesní salonek, který dekoroval Alfons Mucha, nebo Muchův sál. Hradní okruh je poněkud více tajemný a ukrývá jeden evropský unikát – nejhlubší ručně hloubenou hradní studnu, a to nejen v České republice, ale i v rámci Evropy. Hloubka studny dosahuje 163 metrů. Kromě toho uvidíte i hradní kapli, podzemní kobky nebo ermitáž, kde se prováděli tajné rituály. Okruh Karla IV. se věnuje gotické části hradu a královským komnatám, ale také době vlády Lucemburků.

Ve Zbirohu se také narodil spisovatel J. V. Sládek. Právě jemu je věnované muzeum na Masarykově náměstí. V něm se blíže seznámíte s jeho životem, ale také s literárními začátky i fotografickou činností.

Lány jsou sice malou obcí, ale zato poměrně významnou. Barokní zámek v Lánech totiž slouží jako letní sídlo prezidenta republiky. T. G. Masaryk v něm dokonce po abdikaci prezidentského úřadu žil a toto místo zvolil i jako místo svého posledního odpočinku. Zámek je běžně veřejnosti nepřístupný, ale je možné ho navštívit při výročí narození a úmrtí T. G. Masaryka, či výjimečně při dnech otevřených dveří či zvláštních příležitostech. Veřejnosti přístupný je ale zámecký park s rybníkem a kašnou s pěti lvími hlavami jako symboly Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi.

Masarykovi je v Lánech dokonce věnované muzeum. Muzeum T. G. Masaryka se věnuje Masarykovi a jeho rodině, jeho profesorskému období a období za první světové války, ale také prezidentskému období a první republice. O kousek dál v ulici U Špýcharu najdete Pamětní síň Alice Garrigue Masarykové, která se věnuje životu a práci dcery našeho prvního prezidenta a činnosti Československého červeného kříže. Jejich památku můžete uctít na hřbitově v Lánech, kde mají Masarykovi rodinný hrob.

Za zámeckým parkem se rozléhá obora. Obora v Lánech je třetí největší oborou v České republice. Na ploše okolo 3 tisíc hektarů se volně pohybují jeleni, daňci, mufloni i prase divoké. Obora slouží k reprezentačním účelům prezidenta republiky a jeho hostům. Veřejnosti je přístupná pouze v rámci naučné stezky Lánská obora, která vede okolo oplocené obory a na vyhlídku u ukázkové obůrky. Z této vyhlídky lze sledovat zvěř, která žije ve velké oboře. Naučná stezka začíná za oborní Lánskou bránou, které vznikla u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Trochu z jiného soudku je pak muzeum sportovních vozů nebo Hokejová síň – muzeum věnované největším legendám českého a československým hokeje. Zámek Nižbor pravděpodobně založil Přemysl Otakar II. a dnes je zde informační centrum keltské kultury.

Součástí křivoklátských lesů je i vesnická památková zóna Skryje. Malá vesnička si dodnes zachovala poměrně rozsáhlý ráz roubených a poloroubených staveb z přelomu 18. a 19. století. Kromě lidové architektury se oblast středních Čech proslavila jedním z největších nalezišť zkamenělých trilobitů, a to díky Francouzovi Joachimovi Berrandovi. Právě jemu je věnované muzeum ve Skryjích. Kromě života tohoto paleontologa uvidíte i nalezené zkameněliny.

Elektroskanzen Čechův mlýn ve Šlovici je kulturní památkou a v roce 2010 byl v anketě regionálního týdeníku zvolen jako jeden z „divů Rakovnicka“. Mlýn si po předchozí domluvě můžete prohlédnout. Tato malá vodní elektrárna byla jednou z prvních u nás a je funkční dodnes. Při návštěvě uvidíte tři mlýny i kamenolom.

Nakonec největším městem na pomezí Křivoklátska a Českého krasu je město Beroun. Městská památková zóna chrání malé historické centrum, jehož součástí je Husovo náměstí s měšťanskými domy, ale i zachovalé hradby s Pražskou a Plzeňskou bránou. Z ochozu Plzeňské brány je krásný výhled na město, navíc se zde dozvíte o fungování hradebního systému a městských privilegií. Český kras si přiblížíte na Husově náměstí v Muzeu Českého krasu, jehož součástí je i geologicko-paleontologická expozice Barrandien. Kousek od náměstí Joachima Barranda je zase muzeum berounské keramiky, které se věnuje hrnčířství a keramice.

Křivoklátsko poznáte jak po svých, tak i na raftu

Křivoklátsko je oblast protkaná turistickými trasami a cyklostezkami. Díky tomu se dostanete i na hůře dostupná místa. Proto je pěší turistika jedním z nejčastějších aktivit lidí všech věkových kategorií. Cyklisté zase ocení tzv. Křivoklátské okruhy, jež jsou cyklistické okruhy po silničních komunikacích s minimálním provozem.

Nádhernou krajinu chráněné oblasti však lze prozkoumat i trochu jinak. Křivoklátsko je totiž díky řece Berounce velmi oblíbenou zónou vodáků. Je sjízdná celoročně a je vhodná pro začátečníky, protože rychlost plavby se pohybuje asi okolo 4–5 km/h. Nejhezčí je horní úsek, který má hluboká zalesněná údolí. Navíc ti zdatnější a pokročilejší vodáci jistě ocení slalomový kanálRoztokách, který je možné také sjíždět celoročně.

Nejen vodáci si užijí Berounku. Ta totiž nabízí možnost přírodního koupání. Využít lze i koupalištěTýčku nebo ve Zdici, kde je součástí i tobogán, hřiště na pétanque, plážový volejbal i stolní fotbal. Koupání spolu s wellness aktivitami si užijete jak v aquaparku v Berouně nebo v aquaparku v Hořovicích.

Na Křivoklátsku si zahrajete i minigolf například v Otročiněvsi, vyzkoušíte si fotbalgolfPavlíkově nebo si zamilujete crazygolfzábavním parku Eden v Berouně. Dále zdoláte lanový park v zámeckém parku ve Zbirohu.

Křivoklátsko není oblastí, kam se vyráží v zimě na lyže, avšak Golf Resort v Berouně se v zimě promění v běžeckou lyžařskou dráhu i místo pro bruslení. Kromě toho je pro sjezdovkáře k dispozici i skiareál Nižbor.

Křivoklátsko 3

Na Křivoklátsku najde ubytování každý

Právě díky vodákům je Křivoklátsko plné kempů, tábořišť, rekreačních středisek a turistických ubytoven, které poskytují levné ubytování. V okolí přírody jsou k pronájmu také chaty a chalupy, které dotváří příjemnou venkovskou atmosféru.

Pro ty, kteří však chtějí být více ve městech nebo si užít větší pohodlí, jsou k dispozici penziony i apartmány. Křivoklátsko je oblíbenou oblastí v každé roční době, a proto je zde i mnoho hotelů. Luxusní ubytování zažijete například v zámeckém hotelu či ve wellness hotelech.

Při ubytování v soukromí budete mít zase možnosti seznámit se s místními obyvateli, kteří Vám jistě rádi poskytnou cenné informace o okolí a dají Vám další tipy na výlety.

Křivoklátsko je nádhernou krajinou středních Čech, která láká turisty nejen z České republiky, ale ze všech koutů Evropy. Svojí lokalitou je snadno dostupné, je blízko od hlavního města Prahy a přitom nabízí neskutečný klid. Ideální místo, kde si odpočinout od každodenních starostí.

Názory a doporučení

Jana Richterová (skupina - návštěvník) 2.7.2020
Hodně možností k výletům
Jana Richterová (skupina - návštěvník) 2.7.2020
Možnost rozmanitých výletů
Drahomír Sýkora (ubytovatel) 28.6.2020
V okolí doporučujeme navštívit zajímavá historická místa, např. hrad Karlštejn, zámek Zbiroh, hrad Točník, Křivoklát, zámek Dobříš a historické památky v Praze a Plzni. Od místa ubytování je nedaleko krásné Brdské pohoří s velkým množstvím upravených asfaltových komunikací pro jízdu na jízdním kole, nebo pro pěší turistiku. V Brdech je nedotčená příroda v bývalém vojenském újezdu, který byl před dvěma léty zpřístupněn veřejnosti.
František Hanuš (mladý pár - návštěvník) 4.1.2020
Musíte vidět sami a nebudete zklamáni