Loading

Ubytování v Berouně

(2 objekty + 9 objektů v okolí 25 km)

Ubytovna Na hrázi

Beroun, v obci / ve městě, v centru města
V klidném prostředí, blízko centra

Pension Primus

Beroun, v obci / ve městě
Snídaně, venkovní bazén, moderní pokoje

Apartmán Boroví

Srbsko (Beroun 5,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Komfort, na klidném místě, u lesa!

Penzion Vinice Karlštejn

Karlštejn (Beroun 8,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Komfortní pokoje pod Karlštejnem

Hotel Karlštejn

Karlštejn (Beroun 8,8 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Luxusní pokoje pod hradem Karlštejn

Bydlení u Babičky

Bratronice (okres Kladno) (Beroun 12,4 km vzdušně), v obci / ve městě
Stylové apartmány v oblasti Křivoklátska

Apartmán Steak - Hredle

Hředle (okres Beroun) (Beroun 12,8 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Krásný apartmán, soukromí, restaurace

Chatová osada Višňová - Hájek

Roztoky (okres Rakovník) - Krivoklát (Beroun 16,5 km vzdušně), mimo obce / města, u...
Chaty, stany, s restaurací, u řeky

Hotel Art Star

Hostivice (Beroun 18,6 km vzdušně), v obci / ve městě, v cen...
V blízkosti letiště 12 km

Vila Keltská Růže Hořovice

Hořovice (Beroun 18,8 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Ubytování v nejstarší části města
1 - 11 / 11

Beroun

Možnosti ubytování na soutoku řek Berounky a Litavky

Beroun leží na soutoku řek Berounky a Litavky ve Středočeském kraji asi 20 km jihozápadně od Prahy a je velmi oblíbený mezi vodáky i turisty. K jeho návštěvě láká nejen historickými památkami a pestrou kulturní i sportovní nabídkou, ale zejména svým nádherným okolím a přírodou. Během Vaší dovolené v Berouně můžete prozkoumat hned dvě chráněné krajinné oblasti. Jsou jimi Český kras a Křivoklátsko.

Beroun 1

Nabídka ubytovacích služeb v tomto městě a okolí je velice pestrá. Vybrat si můžete hotely, penziony, chaty i chalupy, ubytování v soukromí, ale i kempy nebo ubytovny. Milovníci dobrého jídla si také přijdou na své. Město totiž nabízí velký výběr restaurací, českou i zahraniční kuchyni a různá cenová rozpětí.

Historie města Beroun

V oblasti, kterou procházela významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor, vznikla ve 13. století osada při brodu řeky Mže (Berounky). Tato oblast však byla osídlena již od pravěku. První písemná zpráva o městě pochází z roku 1265 a najdeme ji v listině Přemysla Otakara II.

Původní latinský název Verona byl překládán jako Berona, Berún a Beroun, do němčiny pak jako Bern. Město později zpustlo a znovu vybudováno bylo až za vlády Václava II. Za jeho působení byly založeny nové hradby i klášter dominikánů. Skutečný rozkvět města přinesl až Karel IV., za jehož vlády došlo i k rozšíření řemesel.

Jeho obyvatelé byli proslavení, sladovníci, vinaři, pivovarníci, soukeníci, ale hlavně hrnčíři. Jejich červená keramika s bílými přírodními motivy je dodnes velmi známá. V 19. století se v okolí začal těžit vápenec a rozvíjel se textilní a železárenský průmysl. Díky železniční trati Praha Plzeň, která prochází údolím řeky Berounky se město stalo vhodným místem pro nové průmyslové závody.

Památky a zajímavosti v Berouně

Ve svém znaku a na praporu má medvěda, a může se pochlubit i medvědy živými. Velkou atrakcí je totiž Medvědárium, kde žijí Méďové Matěj, Vojta a Kuba z televizního Večerníčku. Dominantou města je zajisté budova radnice na Husově náměstí, jejíž nová pseudorenesanční podoba vznikla v roce 1903. Pojí se k ní jedna z mnoha pověstí. Tato se jmenuje Skřítek Klepáček. Její plastiku můžete vidět v budově radnice, a to ve vstupní hale.

Beroun 2

Skřítek byl odpůrcem nespravedlnosti, falše a nepoctivosti a svou přítomnost projevoval klepáním na zeď. Rád šprýmoval, ale také trestal nepoctivé úředníky a řemeslníky, kteří odváděli špatnou práci a rozkrádali obecní jmění.

Pověst říká, že je to duch poctivého purkmistra, který byl v minulosti mučen nepřátelskými vojáky, aby prozradil, kde je ukrytý obecní poklad. Ten však tuto skutečnost neprozradil a poklad zůstal neobjeven, zazděn kdesi na radnici. Duch ho stále střeží a hlídá i ostatní obecní jmění. Dbá i na spravedlnost a nenávidí úplatky, křivdy a podvody. To se pak stěnami začne rozléhat vzteklé bušení…

Také velmi zachovalé městské opevnění z 1. poloviny 14. století se těší zájmu turistů. Zbytky hradeb, příkopu i bašt a zejména pak Pražská a Plzeňská brána jsou jejich častým cílem. Velkou atrakcí je také berounská Městská hora a její rozhledna, ze které můžete prozkoumat oblast z výšky. Poskytuje dechberoucí výhled na panorama Dědu, oblast Českého krasu, Brdy a vrcholky Křivoklátska.

Město je známé i díky Hrnčířským trhům. Právě hrnčířství patřilo ve středověku k velmi váženým a uznávaným řemeslům. Sjíždějí se sem hrnčíři z celé republiky. Neměli byste vynechat ani návštěvu Muzea Českého krasu, kde Vás seznámí se světově významnou geologickou oblastí Barrandien, s historií Berouna i jeho osobnostmi.

Region Vás nadchne i díky své přírodě

Město je téměř ze všech stran obklopeno lesy a kopci. Krajinou prochází řada značených turistických stezek a cyklostezek. Například naučná stezka Po stopách českých králů spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a NižborHrad Karlštejn je v současnosti jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Bezesporu je také jedním z těch nejkrásnějších. Nachází se v srdci Českého krasu.

Beroun 3

Beroun je vstupní branou do CHKO Český kras. Největším turistickým lákadlem jsou Koněpruské jeskyně, kde můžete obdivovat krápníkovou nádheru, kterou vytvořila sama příroda. Nezapomeňte ani na procházku podél Berounky. Objevíte skutečně fantastická místa, skalnaté výjevy i šumící lesy. Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele, známé poutní místo, se nachází v obci Svatý Jan pod Skalou.

Vápencové lomy Amerika jsou dobře známé turistům i vodákům. Mezi nejznámější patří Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko, další se pak nacházejí v okolních lesích. Jde o nejvýznamnější zimoviště netopýrů ve středních Čechách. Místo je často vyhledáváno také filmaři a potápěči. Natáčel se zde, mimo jiné, také český film Limonádový Joe a Malá mořská víla.

V okolí si užijete bruslení, lední i in-line hokej, koupání i relaxaci. V létě jistě oceníte venkovní koupaliště Beroun, koupaliště a jez v Hýskově a milovníci přírodního koupání třeba lom Kosov. Aquapark Beroun Vám přijde vhod v případě nepříznivého počasí nebo v zimě.

K dispozici Vám je nespočet turistických tras i cyklostezek. Navštívit tento region tak můžete v jakoukoli roční dobu. Za lyžováním je možné vyrazit do přilehlého Skiareálu Nižbor nebo Ski areálu Chotouň.

Názory a doporučení

František Hanuš (mladý pár - návštěvník) 4.1.2020
Doporučuji v létě projít město Beroun