Loading

Ubytování v Podyjí

(22 objektů)

Apartmány Sandra

Štítary, v rekreační oblasti, u vody
Ubytovanie s bazénom, v blízkosti vody

Vinný sklípek U Nováků

Vrbovec, v obci / ve městě
Stylové ubytování s vinným sklípkem

Ubytování Na samotě U Včelína

Lančov, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Vhodné také na retreaty, oslavy, svatby!

Rezidence Černý medvěd

Znojmo, v obci / ve městě
Moderní ubytování v historickém centru

Apartmány Hradiště

Znojmo, v obci / ve městě, v centru města
Nové moderní apartmány - klid a pohoda

Chalupa U Jablka

Police (okres Třebíč), v obci / ve městě
Krásný 200 let starý venkovský dům

Chata Vranovská přehrada

Štítary, v rekreační oblasti, v lese
Chata v lese u Vranovské přehrady

Penzion U Mikuláše

Znojmo, v obci / ve městě, v centru města
Penzion s panoramatickou terasou

Penzion Dagmar

Vranov nad Dyjí, v obci / ve městě, u vody
Blízko přehrady, skvělá cena, pro páry

Penzion Na Vyhlídce

Lukov (okres Znojmo), na okraji obce / města, u lesa / na ok...
Rodinný penzion s krytým bazénem
1 - 22 / 22

Podyjí

Podyjí 1

Podyjí – krásná příroda, ale i zajímavé památky

Podyjí je krásná oblast podél řeky Dyje, která protéká Jihomoravským krajem a je součástí Znojemska. Podyjí se stalo v roce 1991 národním parkem. Spodní hranici Podyjí lemuje hranice s Rakouskem, na severu ho obklopuje Jevišovická pahorkatina.

Díky vysokým skalním stěnám, kaňonu řeky Dyje i údolím, která nejsou příliš narušená dálnicemi či frekventovanými silnicemi, se Podyjí stalo klidnou a odpočinkovou dovolenkovou destinací. Tu si oblíbíte díky teplému počasí, teplé vodě a bohatým možnostem aktivního trávení volného času v přírodě i objevováním kulturních památek.

Hluboké lesy propletené turistickými trasami a cyklostezkami Vás zavedou do centra národního parku. Avšak v jednom z nejteplejších regionů naší země se daří na vyschlých svazích vřesu obecnému a dalším teplomilným rostlinám.

Nedaleko obce Hnanice tak uvidíte asi na čtyřech hektarech přírodní památku Fládnitzské vřesoviště. To ale nic není. Severozápadně od obce Havraníky se nachází přírodní památka Havranické vřesoviště a jeho rozlohou 131 hektarů je největším vřesovištěm v České republice. Uvidíte ho jak ze silnice nebo z naučné stezky Popice, která se věnuje právě mrtvému dřevu, pařezinám, starým sadům, stepním trávníkům i vřesovištím.  

Popicích stojí také rodný dům Charlese Sealsfielda, který byl spisovatelem, novinářem a cestovatelem. Na jihozápadě Spojených států sledoval život indiánů. V jeho domě se nachází muzeum s knihovnou.

Podyjí je nejen oblast nádherné přírody, ale také památek. Neuděláte chybu, pokud začnete například na náměstí ve Vranově nad Dyjí u morového sloupu. U něj začíná většina turistických tras, a tak je jen na Vás, kterou cestou se dáte. Můžete jít například po červené, která vede na Hamry. Přes krátký můstek uvidíte malý, zato krásný kanál řeky Dyje.

Dále po této trase vstoupíte do našeho nejmenšího národního parku – Podyjí, a zároveň jediného národního parku na Moravě. Trase vede podél řeky, takže si Dyji užijete v plné kráse, ale zároveň se nad ní tyčí vysoké skály, tzv. Hamerské vrásy. Přejít řeku je možné například u Hamerské lávky, na které začíná zelená turistická trasa. Ta vede zpět podél druhého břehu řeky až k rozcestníku. Obě trasy, jak žlutá a červená Vás zavedou na dominantu Podyjí, protože největším skvostem je zámek Vranov nad Dyjí tyčící se přímo nad řekou. Ten jistě znáte z filmu Andělská tvář nebo Nesmrtelná teta.

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, při kterých si prohlédnete jak reprezentační sály, tak i soukromé pokoje zámecké šlechty. Zámek se právem pyšní také sálem předků, který má elipsovitý tvar a často se v něm pořádají svatby. K zámku přiléhá také barokní kaple Nejsvětější Trojice z přelomu 17. a 18. století.

Podyjí 2

V okolí zámku vede několik turistických tras a naučných stezek, díky kterým uvidíte například bývalé konírny, Junácké údolí, vyhlídku Tanečnice nebo Felicitinu studánkukapli či pevnostní bunkr. V bunkru se nachází pevnostní muzeum, ve kterém je originální vybavení z předválečné doby včetně kulometu.

obci Lesná si dáte oběd v netradiční restauraci, která je v budově větrného mlýna holandského typu z roku 1862. Nedaleko něj je pak muzeum motocyklů, ve kterém se prezentují expozice sidecarů, starých aut i motocyklů. V areálu je ale také možnost kempování nebo ubytování v penzionu. Skvělé místo pro cykloturistiku. Po jedné z cyklotras se dostanete třeba až k nedalekému loveckému letohrádku nebo k Vranovské přehradě.

Zajímavostí obce Čížov je, že roh budovy návštěvnického střediska národního parku Podyjí tvoří zastavěný prvorepublikový bunkr a kromě bývalé strážní věže zde uvidíte i pohraniční zátarasy. Ty připomínají železnou oponu, která stála mezi Rakouskem a Československem.

Asi uprostřed národního parku Podyjí, téměř u rakouských hranic v katastru obce Lukov se nedaleko vrchu Ostroh nachází zřícenina hradu Nový hrádek. Hrad byl postaven v polovině 14. století a dostanete se k němu pouze na kole nebo pěšky po turistických trasách z Lukova nebo Podmolí.

Zřícenina se skládá ze dvou hradů a je nejzachovalejší zříceninou plášťového typu u nás. Během prohlídky ho tak můžete prozkoumat křížem krážem a ještě se Vám naskytne unikátní pohled na okolní lesy skrývající v sobě hned několik česko-rakouských hranic i na řeku Dyji, která toto území rozděluje. Při troše štěstí uvidíte i zelené ještěrky nebo užovky stromové.

Při návštěvě Podyjí byste neměli vynechat ani městskou památkovou zónu Znojmo. Město má poměrně dobře zachované městské hradby, a to včetně strážných věží. Některé z nich jsou dokonce přístupné veřejnosti.

Historické centrum zahrnuje rotundu sv. Kateřiny z 11. století, kostel sv. Michala, kostel sv. Mikuláše, minoritský klášter a hlavně gotický hrad z 11. století, který se v 18. století přestavěl na barokní zámek. Při prohlídce hradu uvidíte v interiérech expozici života panstva i poddaných, ale také například expozici dravců, zbraní i řemesel.

Ve Znojmě také prozkoumejte největší a jedno z nejrozsáhlejších podzemí ve střední Evropě. Znojemské podzemí v sobě ukrývá sklepy spojené dlouhými chodbami vedoucími až do čtyř pater. Podzemí je dlouhé asi 25 kilometrů, ale je rozdělené do několika návštěvnických tras. Kromě klasické prohlídky si však můžete vybrat i lehce adrenalinovou trasu s úzkými uličkami, vodou a blátem.

Kromě pěší turistiky a cykloturistiky je největším lákadlem Podyjí vodní nádrž Vranov. Přehrada je oblíbeným místem pro svou čistou a teplou vodu, písčité pláže, možnost rybaření, ale i přírodní koupání. Celková délka nádrže má asi 30 kilometrů a po jejím břehu je několik přírodních rezervací, jako například přírodní rezervace Tisová stráň a Růžový vrch, nebo přírodní památky Orlí hnízdo, Spálená a Petrovy skály.

Podyjí 3

Ubytování v Podyjí

V okolí vodní nádrže jsou kempy a rekreační střediska, která nabízejí jednak možnost levného ubytování, ale také další sportovní a vodní aktivity. Netradiční ubytování najdete například v kempu u muzeaLesné nebo v penzionech v okolí.

Oblíbené ubytování pro rodiny s dětmi jsou apartmány. Okolí Podyjí je plné chat a chalup, které jsou k pronájmu na krátkodobé ubytování. Často je zajímavou možností také ubytování v soukromí. Pokud patříte k těm, kteří preferují spíš wellness a relaxaci, pak využijte hotely s těmito možnostmi luxusního ubytování.

Podyjí je oblast podél řeky Dyje a oblasti vranovské přehrady. V okolí řeky se na části rozprostírá náš nejmenší národní park Podyjí, který láská turisty na méně prozkoumaná místa. V okolí najdete i mnoho bývalých mlýnů z bývalých objektů, ale dnes jsou to už jen trosky uprostřed ničeho. Je to zajímavé, unikátní místo s nádhernými vyhlídkami. A přece kus České republiky nedaleko od rakouských hranic.