Loading

Ubytování v Babiččině údolí

(7 objektů)

Penzion U Námořníka

Dvůr Králové nad Labem, v obci / ve městě
Cenově dostupné moderní ubytování

Hotel Rambousek

Nové Město nad Metují, v obci / ve městě, u řeky
Skvělý hotel s dobrou restaurací

Chalupa na Kopaninách

Chvalkovice (okres Náchod), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Pohodlná chalupa na polosamotě

Chata u Metuje

Náchod, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Dřevěná chata s výhledem na řeku Metuji

Chalupa Ještěrka

Červený Kostelec, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Velká chalupa se saunou - pokojná oblast

Penzion Čapkův statek

Hořičky, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
V oblasti Podkrkonoší a Orlických hor

Vila Hořičky

Hořičky, v obci / ve městě
Vila Hořičky - Ratibořice
1 - 7 / 7

Babiččino údolí

Babiččino údolí 1

Babiččino údolí je chráněná národní přírodní a kulturní památka rozprostírající se na ploše 334 hektarů. Toto údolí leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Náchod a severně od města Česká Skalice, do kterého katastrálně patří. Babiččino údolí je lokalizováno mezi Krkonošským podhůřím a Orlickou tabulí, a navíc téměř sousedí s Polskem. Údolím protéká řeka Úpa, která spolu s okolní přírodou vytváří jedinečný přírodní skvost. Toto místo nabízí odpočinek, ale i možnost aktivní dovolené pro rodiny s dětmi.

Babiččino údolí aneb po stopách Boženy Němcové

Údolí proslavila slavná spisovatelka Božena Němcová, která ve své povídce Babička vypráví o svém dětství, které zde prožila. Příběh je zasazený do Ratibořického údolí, které dostalo později název právě podle Babičky, tedy Babiččino údolí. Tento název použil jako první Otakar Jedlička roku 1878 právě ve vztahu k povídce Babička. A tak jak Němcová ve svém díle popisovala Staré Bělidlo, příběh Viktorky u splavu a dalších postav a míst, tak si všechna tato místa můžete projít sami na vlastní kůži.

Údolím Vás bude provázet 7 kilometrů dlouhá naučná stezka Babiččino údolí se 24 infotabulemi. Zde se dozvíte jak o životě Boženy Němcové, tak i o údolí samotném. Stezka začíná v České Skalici u Barunčiny školy, prochází městem a po červené turistické značce se dostanete až k loveckému pavilonu a o pár set metrů dál také k zámku Ratibořice. Ten byl sídlem Kateřiny Vilemíny Zaháňské, kněžny z Babičky. V okolí je přírodní park se známými místy popsanými v díle.

Za necelý kilometr od ratibořického zámku dojdete k pomníku Babičky s vnoučaty. Asi o 500 metrů dál je známé Staré Bělidlo. Je to roubená chaloupka nedaleko Viktorčina splavu. Zde uvidíte prakticky chaloupku, ve které žila Babička s Barunkou.

Z České Skalice na Staré Bělidlo jsou to asi 4 kilometry a kromě turistické trasy tam vede i cyklostezka. Naučná stezka končí u rýzmburského altánu z konce 18. století, ze kterého je hezký výhled na Babiččino údolí. Nedaleko altánu je také zřícenina hradu Rýzmburk.

Babiččino údolí 2

Abyste se mohli ještě více ponořit do příběhu a života Boženy Němcové, můžete navštívit Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. To v sobě, kromě již zmíněné naučné stezky a významných stavení, zahrnuje i Barunčinu školu a Maloskalický areál. V Barunčině škole se nachází třída z 19. století, ve které byla zapsána Barbora Panklová, později známá jako Božena Němcová, muzeum poukazuje na život ve venkovské škole. V budově školy se také nachází expozice s názvem Muzeum 1866. O kousek dál je Maloskalická tvrz, a hned vedle ní je expozice věnovaná životu a dílu Boženy Němcové.

Okolí Babiččina údolí je velmi pestré a zajímavé

Babiččino údolí je krásné místo pro odpočinkovou dovolenou. V okolí je však také řada míst, které stojí za návštěvu, a to ať už cestujete sami nebo s dětmi. Asi 25 kilometrů západně leží město Dvůr Králové nad Labem. Toto město je známé hlavně díky své zoologické zahradě se safari. Zoologická zahrada je rozdělená na dvě části – tedy tu, kterou si projdete sami a navštívíte jednotlivé pavilony a druhou právě zmiňované safari. Hromadně s průvodce, ale můžete i sami autem, si projedete rozsáhlou část zahrady, která se snaží vytvořit prostředí, ve kterém zvířata žijí ve volné přírodě.

Asi 15 kilometrů od Babiččina údolí, také západním směrem, leží obec Kuks. Zde můžete zajít na hospital Kuks, ve kterém je české farmaceutické muzeum. Unikátem jsou Braunovy sochy Ctností a Neřestí. K hospitalu vede cesta do mírného kopečku, na které Vás čeká krásný pohled na tuto velkolepou stavbu. V areálu hospitalu navíc najdete bylinkovou zahradu a různé malé obchůdky s přírodními produkty.

Asi 20 kilometrů jižně od České Skalice leží renesanční zámek Opočno s přilehlým zámeckým parkem a oborou. Asi 12 kilometrů jihovýchodním směrem dojedete k zámku v Novém Měste nad Metují. A nakonec 10 kilometrů východně je město Náchod, ve kterém je také krásný zámek.

Sportovní a relaxační vyžití po celý rok

Je to místo, kam můžete vyrazit jak na letní, tak i na zimní dovolenou a rozhodně se nebudete nudit. Babiččino údolí je celoročně velmi oblíbené a láká na dlouhé procházky, pěší turistiku i cykloturistiku. Řeka Úpa je sjízdná a tak se můžete vydat třeba na kánoi po proudu řeky a vidět toto údolí z jiné perspektivy. V okolí je několik rozhleden, vodopádů a zajímavých míst.

Babiččino údolí 3

V letních měsících se můžete vykoupat v tzv. „českém moři“, tedy ve vodní nádrži Rozkoš. Pro návštěvníky je zde koupaliště s brouzdalištěm a tobogánem. Kromě toho se můžete opalovat na písčitých plážích, vyzkoušet si nějaké vodní sporty, půjčit si lodičku nebo si zarybařit. K dispozici je také možnost zahrát si minigolf. Ve sportovním areálu je možné zahrát si volejbal nebo nohejbal a v zimě se také věnovat i jiným sálovým sportům, jako např. badmintonu.

Pokud jste milovníci lyžování, z České Skalice je to do nejbližšího lyžařského střediska asi 25 minut autem k Novému Městu nad Metují. Odtud však je to opravdu kousek do Orlických hor. Pro relaxaci můžete nachytat sluníčko na písečných plážích nebo navštívit saunu s bazénem. Nejen při nepřízni počasí můžete navštívit například Herecké muzeum, které kromě své expozice nabízí také možnost ubytování a wellness aktivity.

Ubytujte se jak je libo v Babiččině údolí

Babiččino údolí je často vyhledávaným místem pro dovolenou s dětmi, ale i pro zamilované páry a milovníky pěší turistiky. Proto se Vám může hodit pár tipů na možnosti ubytování v okolí. Levné ubytování v letních měsících najdete v kempu, například i u vodní nádrže Rozkoš. Další možností levného ubytování je místní ubytovna nebo ubytování v soukromí.

Vyšší cenovou kategorii ubytování najdete v některém z penzionů nebo rekreačních zařízení. Pokud opustíte od centra České Skalice, můžete si v okolních částech užít hotelový luxus. Netradiční formu ubytování najdete v penzionu v Hereckém muzeu, které je přímo v Babiččině údolí a nabízí i wellness.

Babiččino údolí je relativně malý mikroregion s velkými a téměř neomezenými možnostmi, jak trávit příjemnou dovolenou v každé roční době. Je to místo, kam se lidé rádi vracejí a pokud ho ještě nenavštívili, tak byste tak určitě měli učinit.