Loading

Ubytování v Babiččině údolí

(15 objektů)

Ubytování Na Vejminku v Podkrkonoší

Rtyně v Podkrkonoší, na okraji obce / města, u lesa / na okr...
Romantické ubytování s koupací kádí

Chalupa na Kopaninách

Chvalkovice (okres Náchod), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Pohodlná chalupa na polosamotě

Penzion Ve Srubu

Horní Radechová, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Klid a pohoda mezi kmeny letitých stromů

Chalupa Ještěrka

Červený Kostelec, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Velká chalupa se saunou - pokojná oblast

Penzion Klídek

Mezilečí, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Ideální ubytování při kurtech a vodě

Penzion Čapkův statek

Hořičky, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
V oblasti Podkrkonoší a Orlických hor

Růžová chalupa u Šimánků

Rtyně v Podkrkonoší, v obci / ve městě
Idylická chalupa s bazénem a saunou

Ubytování Motobydlo

Hronov, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Levné ubytování u motokárové dráhy

Roubenka Rozkoš

Nové Město nad Metují - Lhota u Nahořan, v obci / ve městě,...
Romantika s wellness u jezera...

Vila Hořičky

Hořičky, v obci / ve městě
Vila Hořičky - Ratibořice
1 - 15 / 15

Babiččino údolí

Babiččino údolí 1

Babiččino údolí je chráněná národní přírodní a kulturní památka rozprostírající se na ploše 334 hektarů. Toto údolí leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Náchod a severně od města Česká Skalice, do kterého katastrálně patří. Babiččino údolí je lokalizováno mezi Krkonošským podhůřím a Orlickou tabulí, a navíc téměř sousedí s Polskem. Údolím protéká řeka Úpa, která spolu s okolní přírodou vytváří jedinečný přírodní skvost. Toto místo nabízí odpočinek, ale i možnost aktivní dovolené pro rodiny s dětmi.

Babiččino údolí aneb po stopách Boženy Němcové

Údolí proslavila slavná spisovatelka Božena Němcová, která ve své povídce Babička vypráví o svém dětství, které zde prožila. Příběh je zasazený do Ratibořického údolí, které dostalo později název právě podle Babičky, tedy Babiččino údolí. Tento název použil jako první Otakar Jedlička roku 1878 právě ve vztahu k povídce Babička. A tak jak Němcová ve svém díle popisovala Staré Bělidlo, příběh Viktorky u splavu a dalších postav a míst, tak si všechna tato místa můžete projít sami na vlastní kůži.

Údolím Vás bude provázet 7 kilometrů dlouhá naučná stezka Babiččino údolí se 24 infotabulemi. Zde se dozvíte jak o životě Boženy Němcové, tak i o údolí samotném. Stezka začíná v České Skalici u Barunčiny školy, prochází městem a po červené turistické značce se dostanete až k loveckému pavilonu a o pár set metrů dál také k zámku Ratibořice. Ten byl sídlem Kateřiny Vilemíny Zaháňské, kněžny z Babičky. V okolí je přírodní park se známými místy popsanými v díle.

Za necelý kilometr od ratibořického zámku dojdete k pomníku Babičky s vnoučaty. Asi o 500 metrů dál je známé Staré Bělidlo. Je to roubená chaloupka nedaleko Viktorčina splavu. Zde uvidíte prakticky chaloupku, ve které žila Babička s Barunkou.

Z České Skalice na Staré Bělidlo jsou to asi 4 kilometry a kromě turistické trasy tam vede i cyklostezka. Naučná stezka končí u rýzmburského altánu z konce 18. století, ze kterého je hezký výhled na Babiččino údolí. Nedaleko altánu je také zřícenina hradu Rýzmburk.

Babiččino údolí 2

Abyste se mohli ještě více ponořit do příběhu a života Boženy Němcové, můžete navštívit Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. To v sobě, kromě již zmíněné naučné stezky a významných stavení, zahrnuje i Barunčinu školu a Maloskalický areál. V Barunčině škole se nachází třída z 19. století, ve které byla zapsána Barbora Panklová, později známá jako Božena Němcová, muzeum poukazuje na život ve venkovské škole. V budově školy se také nachází expozice s názvem Muzeum 1866. O kousek dál je Maloskalická tvrz, a hned vedle ní je expozice věnovaná životu a dílu Boženy Němcové.

Okolí Babiččina údolí je velmi pestré a zajímavé

Babiččino údolí je krásné místo pro odpočinkovou dovolenou. V okolí je však také řada míst, které stojí za návštěvu, a to ať už cestujete sami nebo s dětmi. Asi 25 kilometrů západně leží město Dvůr Králové nad Labem. Toto město je známé hlavně díky své zoologické zahradě se safari. Zoologická zahrada je rozdělená na dvě části – tedy tu, kterou si projdete sami a navštívíte jednotlivé pavilony a druhou právě zmiňované safari. Hromadně s průvodce, ale můžete i sami autem, si projedete rozsáhlou část zahrady, která se snaží vytvořit prostředí, ve kterém zvířata žijí ve volné přírodě.

Asi 15 kilometrů od Babiččina údolí, také západním směrem, leží obec Kuks. Zde můžete zajít na hospital Kuks, ve kterém je české farmaceutické muzeum. Unikátem jsou Braunovy sochy Ctností a Neřestí. K hospitalu vede cesta do mírného kopečku, na které Vás čeká krásný pohled na tuto velkolepou stavbu. V areálu hospitalu navíc najdete bylinkovou zahradu a různé malé obchůdky s přírodními produkty.

Asi 20 kilometrů jižně od České Skalice leží renesanční zámek Opočno s přilehlým zámeckým parkem a oborou. Asi 12 kilometrů jihovýchodním směrem dojedete k zámku v Novém Měste nad Metují. A nakonec 10 kilometrů východně je město Náchod, ve kterém je také krásný zámek.

Sportovní a relaxační vyžití po celý rok

Je to místo, kam můžete vyrazit jak na letní, tak i na zimní dovolenou a rozhodně se nebudete nudit. Babiččino údolí je celoročně velmi oblíbené a láká na dlouhé procházky, pěší turistiku i cykloturistiku. Řeka Úpa je sjízdná a tak se můžete vydat třeba na kánoi po proudu řeky a vidět toto údolí z jiné perspektivy. V okolí je několik rozhleden, vodopádů a zajímavých míst.

Babiččino údolí 3

V letních měsících se můžete vykoupat v tzv. „českém moři“, tedy ve vodní nádrži Rozkoš. Pro návštěvníky je zde koupaliště s brouzdalištěm a tobogánem. Kromě toho se můžete opalovat na písčitých plážích, vyzkoušet si nějaké vodní sporty, půjčit si lodičku nebo si zarybařit. K dispozici je také možnost zahrát si minigolf. Ve sportovním areálu je možné zahrát si volejbal nebo nohejbal a v zimě se také věnovat i jiným sálovým sportům, jako např. badmintonu.

Pokud jste milovníci lyžování, z České Skalice je to do nejbližšího lyžařského střediska asi 25 minut autem k Novému Městu nad Metují. Odtud však je to opravdu kousek do Orlických hor. Pro relaxaci můžete nachytat sluníčko na písečných plážích nebo navštívit saunu s bazénem. Nejen při nepřízni počasí můžete navštívit například Herecké muzeum, které kromě své expozice nabízí také možnost ubytování a wellness aktivity.

Ubytujte se jak je libo v Babiččině údolí

Babiččino údolí je často vyhledávaným místem pro dovolenou s dětmi, ale i pro zamilované páry a milovníky pěší turistiky. Proto se Vám může hodit pár tipů na možnosti ubytování v okolí. Levné ubytování v letních měsících najdete v kempu, například i u vodní nádrže Rozkoš. Další možností levného ubytování je místní ubytovna nebo ubytování v soukromí.

Vyšší cenovou kategorii ubytování najdete v některém z penzionů nebo rekreačních zařízení. Pokud opustíte od centra České Skalice, můžete si v okolních částech užít hotelový luxus. Netradiční formu ubytování najdete v penzionu v Hereckém muzeu, které je přímo v Babiččině údolí a nabízí i wellness.

Babiččino údolí je relativně malý mikroregion s velkými a téměř neomezenými možnostmi, jak trávit příjemnou dovolenou v každé roční době. Je to místo, kam se lidé rádi vracejí a pokud ho ještě nenavštívili, tak byste tak určitě měli učinit.

Názory a doporučení

Zdeňka Tučková (ubytovatel) 3.7.2020
Region Kladské Pomezí je jeden z nejkrásnějších v Čechách. Má mnoho přírodních krás a kulturních zajímavostí. Od Broumovských stěn, Adršpašsko-Teplických skal po část Orlických hor a část Krkonoš. Zasahují do tohoto regionu i polské Stolové Góry a Bledné skály. Je zde i mnoho kulturních památek - Ratibořice - Babiččino údolí, Benediktínský klášter v Broumově, Hospital Kuks, Opevnění Dobrošov, Pevnostní město Josefov a několik zámků, Náchod, Ratibořice, Opočno, Rychnov n/K, Nové Město n/M. Nelze pominout ZOO Dvůr Králové n/L.
Věra Králová (ubytovatel) 14.6.2020
Česká Skalice - Zlíč je součástí mikroregionu Kladské pomezí. V Ratibořicích můžete navštívit nejen zámek a zámecký park, ale můžete zavítat i do Rudrova mlýna, mandlu či na Staré bělidlo a Viktorčin splav. V blízkosti jsou zámky Náchod, Nové Město nad Metují, Opočno či Hospital Kuks. S dětmi se můžete vydat do ZOO ve dvoře Králové, kde můžete absolvovat projížďku po Africkém safari. V České Skalici můžete navštívit muzeum Boženy Němcové a Barunčinu školu. Příjemné jsou procházky Adršpašskými a Teplickými skalami či Broumovskými stěnami. Milovníci vojenské historie si přijdou na své v pevnosti Dobrošov a Březinka z 2. světové války či v pevnosti Josefov, která byla postavena v letech 1780 - 87.
Josef Hlávko (ubytovatel) 14.6.2020
Území geograficky a turisticky patří do Kladského pomezí v podhůří Orlických hor, v bezprostřední blízkosti vodní nádrže Rozkoš.
Monika Dobrovova (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 19.3.2020
Region má co nabídnout
Monika Ždimerová (skupina - návštěvník) 3.1.2020
Nové Město nad Metují + Peklo, Ostaš, Góry Stolowe, Adršpašské skály, Babiččino údolí a spoustu dalších atraktivních míst
Jana Harciníková (skupina - návštěvník) 9.6.2019
Region je velmi pěkný, tentokrát jsme byli v Babiččině údolí a na Kuksu.