Loading

Ubytování v České Skalici

(1 objekt + 30 objektů v okolí 25 km)

Ubytování u Obory

Česká Skalice - Zlíč, na okraji obce / města
U obory, s rozlehlým pozemkem a bazénem

Roubenka Rozkoš

Nové Město nad Metují - Lhota u Nahořan (Česká Skalice 4,6 km vzdušně), v obci / ve...
Romantika s wellness u jezera...

Penzion Deluxe

Vysokov (Česká Skalice 5,5 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Stylový penzion se zahradou a bazénem

Vila Hořičky

Hořičky (Česká Skalice 6,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Vila Hořičky - Ratibořice

Penzion Čapkův statek

Hořičky (Česká Skalice 6,7 km vzdušně), v rekreační oblasti,...
V oblasti Podkrkonoší a Orlických hor

Chalupa na Kopaninách

Chvalkovice (okres Náchod) (Česká Skalice 8,0 km vzdušně), mimo obce / města, u les...
Pohodlná chalupa na polosamotě

Penzion Klídek

Mezilečí (Česká Skalice 8,0 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji...
Ideální ubytování při kurtech a vodě

Chalupa Ještěrka

Červený Kostelec (Česká Skalice 9,2 km vzdušně), na okraji o...
Velká chalupa se saunou - pokojná oblast

Hotel Rambousek

Nové Město nad Metují (Česká Skalice 9,3 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Skvělý hotel s dobrou restaurací

Chata u Metuje

Náchod (Česká Skalice 9,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Dřevěná chata s výhledem na řeku Metuji
1 - 31 / 31

Česká Skalice

Město Česká Skalice leží na severovýchodě Čech, v Královéhradeckém kraji, v okrese Náchod. V okolí se také nachází města jako Červený Kostelec, Jaroměř, Nové Město nad Metují, Dvůr Králové nad Labem, Náchod a hranice s Polskem. Město je díky své strategické poloze zajímavým místem pro začátek letní nebo zimní dovolené, navíc se můžete vydat po stopách Boženy Němcové.

Česká Skalice 1

Česká Skalice leží jen 13 kilometrů od hraničního přechodu Náchod, takže za necelou čtvrthodinku se dostanete do Polska. Příroda v České Skalici má hned několik chráněných území. Navštivte například Přírodní rezervaci Dubno – Česká Skalice, ve které je rybník s mokřady. Součástí této 80 hektarové rezervace je také pomník Spícího lva, který si připomíná poručíka Adolfa Studničku a setníka Emila Riedla a 80 padlých vojáků v bitvě z roku 1866. Rezervací prochází modrá turistická značka a cyklostezka.

Divadelní historie v České Skalici

Česká Skalice patří mezi místa, kterými procházela obchodní stezka do Polska. První zmínku o městě najdete v Kosmově kronice, a to z roku 1068. Ve městě se objevily ale i archeologické nálezy, takže se dá usuzovat, že lidé zde žili už o mnoho let dříve. Město má bohatou historii, ale zajímavé je, že patří mezi města, ve kterých se mezi prvními hrály divadelní hry. Tedy první české divadelní představení spatřili občané České Skalice už v roce 1813. Oblíbené byly Klicperovy hry.

O pár let později, roku 1837, vznikla také další významná kulturní tradice. Tou jsou Jiřinkovské slavnosti. Dnes by se to dalo považovat za výstavu květin, pěstitelské slavnosti a večer se konal ples. Pravidelnými návštěvníky Jiřinkovských slavností byli již v roce 1837 například Václav Kliment Klicpera, Božena Němcová, Bedřich Smetana a další. Slavnosti se konaly do roku 1847. V dalších letech zde byly pokusy o obnovení, to se podařilo v roce 1937 ke 100. výročí Národního obrození. Pak však přišla německá okupace, takže další Jiřinkovské slavnosti byly připraveny až v roce 1947. Občané České Skalice však chtěli tuto tradici zachovat, a proto vznikla nová éra slavností, která se ve městě drží od roku 1962.

Po stopách Boženy Němcové a její Babičky

Snad ale největším lákadlem je známé Babiččino údolí. Jedná se o národní přírodní památku rozprostírající se na ploše 334 hektarů. Okolní příroda je chráněná pro zachování přirozených luk, lesů a toku řeky Úpy. Rostou zde chráněné rostliny a při troše štěstí uvidíte třeba i ledňáčka říčního. Toto údolí je však známé díky spisovatelce Boženě Němcové a její Babičce. Snad není nikdo, kdo by neznal příběh Babičky. Ve svém díle popisuje krásy Ratibořického údolí, avšak dnes je již známé právě jako Babiččino údolí.

Můžete se vydat po stopách malé Barunky, podívat se na Staré Bělidlo, na splav, u kterého sedávala Viktorka, či si projít sedmikilometrovou naučnou stezku Babiččino údolí. Na 24 infomačních tabulích si přiblížíte život Boženy Němcové i více informací o Ratibořickém údolí. Začněte hned u Barunčiny školy v České Skalici a po červené turistické značce dojdete až k loveckému pavilonu. Po cestě uvidíte také Ratibořický zámek, ve kterém žila kněžna Kateřina Vilemína Zaháňská. Neujdete ani kilometr a u cesty spatříte pomník Babičky s vnoučaty.

Při další procházce dorazíte k menší roubené chaloupce, ve které žila Barunka se svojí Babičkou. Ano, to je to slavné Staré Bělidlo, které stojí blízko Viktorčina splavu. I když to zní jako celodenní túra, jsou to z České Skalice na Staré Bělidlo asi jenom 4 kilometry. Pokud máte sebou kolo, oceníte i cyklostezku, která vede stejným místem. 

Česká Skalice 2

Vaši cestu můžete zakončit až u Rýzmburského altánu, který pochází z konce 18. století. Od něj se Vám naskytne krásný pohled na Babiččino údolí. Kousek u něj je Přírodní památka Pod Rýzmburkem. Je to další rybník s mokřady a je to chráněné území.

Česká Skalice je ideálním dovolenkovým místem pro všechny věkové kategorie

V České Skalici máte možnost navštívit různé památky. Můžete zajít například k Rudrově mlýnuRatibořic nebo podívat se do Hereckého muzea. Asi největší je Muzeum Boženy Němcové.

Dozvíte se v něm vše o životě Boženy Němcové, o staveních, o kterých se zmiňovala v Babičce, ale také se můžete podívat do Barunčiny školy. Část expozice v Barunčině škole znázorňuje třídu venkovské školy z 19. století. Právě v této třídě se zapsala Barbora Panklová, jež je známá hlavně pod jménem Božena Němcová. V další části muzea najdete expozici věnovanou roku 1866 s názvem Muzeum 1866.

O životě a díle Boženy Němcové se dozvíte v Maloskalickém areálu nedaleko Maloskalické tvrze. Areál se skládá z bývalého hostince, zbytků středověké tvrze a kláštera vošilek. Kromě expozice věnované Boženě Němcové doporučujeme také navštívit Jiřinkový sál, ve kterém Němcová slavila svatbu, a také se zde konaly první Jiřinkovské slavnosti.

I vzdálenější okolí České Skalice stojí za návštěvu. Mezi top turistická místa patří město Dvůr Králové nad Labem, oblíbené nejen rodinami s dětmi hlavně pro zoologickou zahradu se safari. Při toulkách okolím je zajímavý také Hospital Kuks – unikátní české farmaceutické muzeum stojící na kopci nad obcí. Obdivovat můžete slavné Braunovy sochy Ctností a Neřestí. Pokud byste rádi navštívili nějaký zámek, v okolí jsou hned 3, které stojí za zmínku. Těmi jsou zámek Opočno s přilehlým parkem a oborou, zámek Nové Město nad Metují. A nakonec zámek Náchod.

Česká Skalice je vhodné místo pro turisty i cyklisty. Její okolí, ať už bližší nebo vzdálenější vybízí k výletům do přírody. Přestože Česko neumožňuje koupání v pravém moři, vyzkoušejte vodní nádrž Rozkoš, často přezdívanou jako „české moře“, a to i díky písčitým plážím. Děti i dospělí si užijí tobogán, pro ty nejmenší je zde také koupaliště s dětským brouzdalištěm. Nádrž nabízí různé vodní sporty, ale také možnost zapůjčit si lodičku a jet si zarybařit. Pokud neholdujete vodním sportům, v blízkosti nádrže si zahrajete minigolf a v nedalekém sportovním areálu se můžete věnovat míčovým hrám, jako je například nohejbal či volejbal, nebo zajít na poslední dobou oblíbený badminton.

Možnost lyžování v České Skalici přímo nenajdete, ale do nejbližšího lyžařského střediska se dostanete asi za 25 minut autem, nejblíže je to k Novému Městu nad Metují, ale zajet můžete také do Orlických hor. V České Skalici spojíte relaxaci s kulturou. Zajděte například do Hereckého muzea, které kromě výstav nabízí také ubytování a vířivku, spa a kombinovanou saunu.

Česká Skalice 3

V České Skalici si ubytování najde každý

Česká Skalice je místem, které si můžete vybrat na dovolenou v létě i zimě. Možností ubytování je hodně a stačí si vybrat podle toho, čemu dáváte přednost. Tak například levné ubytování najdete v kempech nejen u vodní nádrže Rozkoš. Pokud je na kempování už chladno, vyzkoušejte ubytovnu nebo ubytování v soukromí.

V České Skalici a jejím bezprostředním okolí je také řada penzionů nebo rekreačních zařízení. Při chvíli hledání najdete i několik hotelů, které nabízí vyšší komfort. Netradiční ubytování je přímo v centru Babiččina údolí. Tam je totiž wellness penzion, který se nachází přímo v Hereckém muzeu. Pro dokonalé soukromí a pocit jako doma, využijte možnost pronájmu chaty nebo chalupy.

Česká Skalice je místo, o kterém by se dalo psát ještě hodně řádků. Je to místo, kde si užijete klid, krásnou přírodu a romantické chvíle, ale zároveň je to místo vhodné pro rodiny s dětmi, které se naučí něco o životě Boženy Němcové. A kdo z nás nečetl Babičku? Je skvělé projít se místy, o kterých Božena Němcová psala a prožít tak část jejího příběhu na vlastní kůži. Kromě toho je to také ideální výchozí místo na všechny světové strany. V České Skalici nestačí strávit krátkodobý pobyt. Je to místo na pořádnou dovolenou.

Názory a doporučení

Věra Králová (ubytovatel) 24.5.2020
Obec Zlíč je městskou částí České Skalice a zároveň vstupní branou do Ratibořic - Babiččina údolí, které se nachází ve vzdálenosti cca 500 m Najdete zde dvě restaurace a sezónní občerstvení s velkým výběrem zmrzliny. Obcí prochází dvě cyklotrasy.