Loading

Ubytování v Křižanech

(2 objekty + 28 objektů v okolí 25 km)

Penzion pod Ještědem

Křižany, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion vedle potoka!

Zájezdní hostinec Semering

Křižany, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Pohodlné pokoje za výhodnou cenu

Chata Chrastná

Osečná (Křižany 4,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Ideální chata pro rodinnou dovolenou

Penzion Podvrší

Osečná (Křižany 5,4 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Penzion s tanečním sálem a hřištěm

Chalupa Podještědka

Světlá pod Ještědem (Křižany 6,3 km vzdušně), v obci / ve mě...
Chalupa se saunou a vnitřním grilem

Dům u lesa

Liberec (Křižany 7,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u...
Pokojné apartmány s bazénem u lesa

Zero Waste Chalupa Padouchov

Proseč pod Ještědem (Křižany 7,8 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na okraji...
Chalupa pro odvážné v lese.

Apartamento Bahia

Osečná (Křižany 8,6 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Ubytování v budově muzea s knihovnou!

Apartma SunGarden

Liberec (Křižany 11,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Rodinné apartmány s vlastním EKOParkem!

Privátní apartmán Wellness Siesta

Liberec (Křižany 11,2 km vzdušně), v obci / ve městě
Dokonalý relax v soukromí
1 - 30 / 30

Křižany

Křižany 1

Vzhůru k Ralské pahorkatině

Láká Vás dovolená na horách, ale nejste si jistí, zda je vhodná pro trávení letních prázdnin? Co tak vyrazit si někam na víkendový pobyt? Nemusíte mít vůbec žádné obavy. Malebná horská scenérie a čerstvý vzduch Vám udělají dobře v jakémkoliv ročním období.

Horských a podhorských oblastí máme u nás spoustu. Proto nemusí být úplně jednoduché se rozhodnout, do které z nich se vydáte tentokrát. Kdyby však záleželo na nás, určitě bychom Vám poradili výlet do obce Křižany. Tu najdete v Libereckém kraji ve stejnojmenném okresu Liberec.

Křižany jsou klasickou podhorskou vesnicí, která je obklopená loukami a lesy. Její okolí je tvořené Ralskou pahorkatinou a hřebenem Ještědsko-kozákovského hřbetu.

Jeho nejvyšší hora je Ještěd, který přímo svádí k lyžování, ale i k delším pěším túrám. Během okamžiku stanete i u Karlovské bučiny, u Dlouhé hory nebo u vrcholu hory Velký Vápenný. Z měst v tomto regionu je to nejblíže do Janovic v Podještědí, Janova Dolu a Liberce.

V kraji Ježiděda

První zmínka o obci pochází ze 14. století. Dostupné historické prameny však uvádějí, že tato oblast byla osídlená už prvními Slovany. Z toho důvodu se v tomto regionu udržela řada pověstí a mýtických bytostí, z nichž asi vůbec nejznámější je patrně Ježiděd.

Jakmile se Křižany začaly trochu rozvíjet, na jejich území přišlo velké množství německy hovořících lidí. Především proto, že znali pokročilejší technologie a postupy, které šlo využít pro rozvoj tohoto území. Hlavní obživou místních však bylo především zemědělství. V pozdějších letech se přidalo i vaření piva a práce ve mlýně.

Křižany 2

Počátkem 19. století zde byly i pokusy dolovat uhlí. Ty však skončily neúspěšně a zájem místních se vrátil do původních kolejí. Dobové svědectví také uvádí, že se tu snad nacházelo i malé naleziště drahých kamenů. V současné době jsou Křižany oblíbeným cílem cestovatelů, kteří v nich hledají pohodu a klid.

Kam si zajet na výlet v Křižanech?

Ještě, než se na své cestě vydáte dál, podíváme se na to, jaké památky objevíte přímo v obci. Dominantní stavbou je nepochybně kostel sv. Maxmiliána, který je doplněn o skromnou, avšak velmi vkusnou výzdobu.

Druhým objektem podobného typu je kostel sv. Šimona a Judy, jehož historie sahá až k počátkům založení Křižan. Ostatní pamětihodnosti, které jsou tu k vidění pak mají především přírodní charakter. Zmínit bychom mohli třeba Solvayův lom s Loupežnickou jeskyní nebo Krkavčí skály.

Jestli byste chtěli poznávat zdejší hrady a zámky, není nic jednoduššího než si udělat cestu k hradu Grabštejn. Velmi blízko je to i k zámku Lemberk nebo do pohádkově vyhlížejícího zámku Sychrov.

Rozhodně nebudete litovat ani v případě, že si vyjedete k zámku Hrubá Skála nebo ke hradu Valdštejn, který pořádá spoustu zajímavých akcí.

Jestli Vám ani tohle nestačí, den plný zábavy Vám nabídne regionální město Liberec. Kromě zoologické zahrady se zabavíte i v rodinném areálu iQLANDIA. Při procházce městem si všímejte i původních hrázděných domků a stavení. Při výšlapu na Ještěd se pak nezapomeňte vyfotit u sochy Malého Marťana, který se zalíbí jak dětem, tak i dospělým.

Relaxace a sport na území obce Křižany

Křižany disponují fotbalovým a dětským hřištěm. Na své si tu však přijdou i vášniví milovníci procházek a jízdy na kole. Pokud ale hledáte širší spektrum sportovních a relaxačních aktivit, zajeďte si do nedalekého Liberce. V něm je Vám plně k dispozici Aquapark Babylon, který v sobě ukrývá nepřeberné množství vodních aktivit a atrakcí. Pánové i dámy se jistě zabaví i při jízdě na motokárách nebo v Lanovém parku Bedřichov.

Křižany 3

Dobré vyhlídky máme i pro ty, kteří si nedokáží odpustit kvalitní lyžování. Během okamžiku totiž stanou na některé z mnoha sjezdovek. Místní si nejčastěji vybírají Ski areál Obří sud. Sázkou na jistotu je i lyžovačka ve Ski areálu Ještěd. Liberec také nabízí možnost ledního bruslení a jízdy na běžkách.

Dostupné ubytování v Křižanech

I přes velikost Křižan v nich objevíte několik možností ubytování. Fungují tu cenově dostupné penziony, ale i ubytování v soukromí. Romantickou atmosféru a dokonalou pohodu si plně vychutnáte, pokud si pronajmete chalupy nebo chaty.

V dalších obcích a městech není problém zarezervovat si některý z hotelů nebo apartmánů. Jestli však cestujete ve velké skupině, neuděláte chybu, když si pro trávení dovolené zvolíte prázdninový dům.

V Křižanech dostanete vše, po čem Vaše srdce touží. Klid, krásná příroda a hodně zážitků je přesně to, co k aktívní dovolené neodmyslitelně patří. Proto na nic nečekejte a přichystejte se na svůj prázdninový pobyt v Křižanech ještě dnes.

Názory a doporučení

Nina Divíšková (rodina s malými dětmi - návštěvník) 26.7.2019
samota,tudiz klid,krasny vzduch