Loading

Ubytování v Týništi nad Orlicí

(1 objekt + 5 objektů v okolí 25 km)

Motel Roubenka

Týniště nad Orlicí, na okraji obce / města
Stylové ubytování a výborná restaurace

Farma u Otčenášků

Voděrady (okres Rychnov nad Kněžnou) (Týniště nad Orlicí 6,9 km vzdušně), na okraji...
Krásné a prostorné ubytování jako doma!

Apartmány na náměstí

Opočno (okres Rychnov nad Kněžnou) (Týniště nad Orlicí 13,3 km vzdušně), v obci / v...
Stylové apartmány v centru Opočna

Penzion Slunný Dvůr

Dobruška (Týniště nad Orlicí 16,4 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Komfortní penzion s restaurací a bazénem

Hotel Zámek Potštejn

Potštejn (Týniště nad Orlicí 18,2 km vzdušně), v obci / ve m...
Nádherné ubytování na zámku!

Hotelový dům ACADEMIC

Hradec Králové (Týniště nad Orlicí 18,2 km vzdušně), v obci...
Vynikající dostupnost, v centru města
1 - 6 / 6

Týniště nad Orlicí

Týniště nad Orlicí 1

Navštivte Týniště nad Orlicí – město v lesích

Týniště nad Orlicí je město v okrese Žďár nad SázavouKrálovéhradeckém kraji. Nevelké průmyslové město (zpracování dřeva, výroba nábytku, strojírenská výroba a koželužnictví) a významná železniční křižovatka leží v rovině při okraji rozsáhlých lesů a umělé stoce zvané Náhon. Geograficky se nachází přibližně na půlcestě mezi Hradcem Králové na západě a Rychnovem nad Kněžnou na východě, na jihozápadním úpatí Orlických hor. Nedaleko od města se řeka Divoká Orlice vlévá do Tiché Orlice.

Původní ves, poprvé písemně zmíněná v r. 1361, se ještě v předhusitské době stala městečkem, městem až v r. 1914. Bohatou tradici ve městě měli brusírny skla, které však v polovině 20. století postupně zanikly, resp. byly přesídleny do sousedních měst.

Město s bohatou historií a kulturními památkami

Přirozeným centrem města je náměstí obdélníkového tvaru s barokním mariánským sloupem. Stojí tu raně barokní radnice, výrazně empírově upravená a v první polovině 19. století doplněná o věž. Významnou sakrální památkou je gotický kostel sv. Mikuláše ze 14. století. Nejstarší a nejcennější památkou kostela je cínová křtitelnice. Můžete zde i obdivovat krásnou řezbářskou práci – kazatelnu s postavami čtyř evangelistů.

Některé domy na náměstí, většinou nově upravené, mají barokní a klasicistní jádra. Původní lidovou zástavbu městského typu připomínají dva domy s podsíněmi. Dominantou severní strany náměstí je secesní hotel Orlice, původně Panský dům ze 17. století, několikrát přestavován. Díky svému průčelí je dnes stavební chloubou města.

Další historické památky můžete v rámci svých výletů navštívit v blízkém městečku Častolovice. Je to především známý renesanční zámek s rozlehlým parkem, raně barokní špitál s kostelem sv. Václava a barokní kostel sv. Víta. V barokním slohu jsou postaveny i fara, hostinec a morový sloup u zámku. Z období pozdní gotiky pochází kaple sv. Maří Magdalény, z dob renesance se uchovala budova radnice.

Týniště nad Orlicí nabízí zábavu během celého roku

Týniště nad Orlicí 2

Město Týniště nad Orlicí se nachází v příjemném prostředí borovicových lesů a přírodních koupališť. Mnohá zákoutí řeky Orlice využívají místní ke koupání. Naleznou zde ticho a příjemný odpočinek od městského ruchu. Právě díky tomu si zde přijdete na své, jestliže inklinujete k turistice, pěší či cykloturistice. Jste-li nadšení rybáři, své záliby se nemusíte vzdát ani tu, je tu spousta míst vhodných na rybolov.

Vydejte se například známou lesní cestou z Týniště polesím Obora do Třebechovic. V její blízkosti se nachází několik zajímavých přírodních památek. Nejblíže je to přírodní památka U Glorietu, což je zachovaná borová doubrava na navátých pískách. Gloriety bývaly lovecké pavilony. Tento pochází ze začátku 19. století.

Máte-li rádi spojení pohybu s přírodou, určitě Vám padne vhod i procházka městem a přilehlým okolím po naučné stezce „Město v lesích“. Byla vybudována díky místním nadšencům, kteří se o lásku ke svému městu chtějí podělit i s těmi, kteří teprve do Týniště zavítají. Vede kolem zajímavých míst, není fyzicky náročná a zvládnou ji i děti. Navštivte i Podorlický skanzen ve vesnici Krňovice a Muzeum betlémůTřebechovicích pod Orebem.

Po dni stráveném sportem či turistikou Vám jistě přijde vhod osvěžení v podobě koupání. K dispozici máte přírodní koupaliště v Týništi nad Orlicí s přilehlým kempem, který nabízí možnosti sportovního vyžití. Dalšími jsou: Letní koupaliště BORTřebechovicích pod OrebemKoupaliště BroumarOpočně, aquapark Hradec Králové – zde i s početnými vodními atrakcemi, Swimming pool Vamberk. Necelou třičtvrtěhodinku to budete mít autem do AquaparkuÚstí nad Orlicí. Jestliže preferujete koupání v rybnících, zajeďte si k Bělečskému písníku u Bělče nad Orlicí. V případě nepříznivého počasí využijte kryté bazény v Hradci Králové nebo Rychnově nad Kněžnou.

Co se týče zimní dovolené, v případě aktivního pohybu je spojená především s lyžováním. Běžky můžete použít i v přilehlém okolí Týniště nad Orlicí, za sjezdovým lyžováním si budete muset zajet do některého ze ski areálů. Své služby Vám nabízejí například Ski areál Přívrat a Ski areál Peklák u České Třebové, Sjezdovka SK Humparek Sopotnice, Ski areál na Dlouhých Honech Dlouhoňovice u Žamberka, Ski centrum Deštné u Hradce Králové a Ski areál Farský kopec u Rokytnice v Orlických horách.

Možnosti ubytování ve městě a blízkém okolí

Týniště nad Orlicí 3

V Týništi nad Orlicí máte možnost se ubytovat přímo na samotném náměstí v hotelu s vlastní restaurací, který sídlí v historické budově. Hledáte-li něco luxusnějšího a romantičtějšího, o kousek dál jsou apartmány, které Vaší představu zcela jistě naplní. Na kraji města se nachází motel a areál kempu, který Vám nabízí pohodlné ubytování v dřevěných chatkách. Restaurace tu sice není, ale bohatou nabídku občerstvení Vám nabídnou prodejné stánky.

Okraj města a jeho okolí Vám nabídnou také ubytování v chatáchchalupách, kde si na své přijde každý, ať cestujete s rodinou nebo ve větší skupině. Musíte si tady sice navařit vlastní jídla, ale odměnou Vám bude dokonalé soukromí a v mnoha případech i blízkosti přírody.

V blízkém okolí Týniště si můžete v rámci agroturistiky mimo jiné vyzkoušet i jízdu na koni a ubytovat se v zařízení apartmánového typu na ranči.

Navštivte Týniště nad Orlicí, nudu tu jistě nezažijete. Co tu však najdete, jsou nádherná místa uprostřed malebné přírody Orlických hor, tajemná zákoutí v lesích okolo řeky Orlice a bohaté možnosti kulturního a sportovního vyžití. Tak neváhejte, přijeďte, uvidíte a zažijete báječnou dovolenou.