Loading

Ubytování v Adršpašsko-teplických skalách

(8 objektů)

Pension Dita

Teplice nad Metují, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion-Adršpach-Teplický skály

Primachalupa

Velké Svatoňovice, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
V prima prostředí, se záhradním krbem!

Penzion Patrik

Náchod, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Luxusně vybavený penzion za skvělou cenu

Turistická ubytovna Křinice

Křinice, v obci / ve městě
Cenově výhodné ubytování!

Chalupa Adršpach

Jívka, na okraji obce / města
Chalupa Adršpach

Penzion pod hradem

Adršpach, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Pěkný penzion u kouzelné přírody

Chalupa Dědov

Teplice nad Metují, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
V klidném prostředí u říčky Metuje

Chalupa Ještěrka

Červený Kostelec, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Velká chalupa se saunou - pokojná oblast
1 - 8 / 8

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály jsou jedním z největších skalních měst v Evropě

Jestliže je v České republice opravdu něco „must see“, tak jsou to bezpochyby dechberoucí Adršpašsko-teplické skály. Jak již název vypovídá, pískovcové skalní město se skládá z Adršpašských skal a Teplických skal, které leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko na severu České republiky v Královéhradeckém krajiokrese Náchod. Tato dvě skalní města leží mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují. Centrum skal leží asi 70 kilometrů severně od Hradce Králové.

Původ skal sahá daleko do historie, kdy příroda po dobu milionů let vytvářela různé pískovcové skalní útvary. Asi 1771 hektarů pískovcových skal bylo v roce 1933 uvedeno jako národní přírodní rezervace, které tvoří jedno z největších skalních měst v Evropě.

Skalní útvary, zříceniny hradů, jeskyně, jezírka i vodopády

Vstup do Adršpašských skal začíná na zelené turistické trase asi 100 metrů od vlakové stanice Adršpach a kousek od zatopeného pískovcového lomu Pískovna. Okolo lomu vede modrá turistická značka a procházka čítá asi kilometr. Zelená okružní trasa je dlouhá asi 3 kilometry a je vhodná i pro děti a je schůdná i pro kočárky. Po cestě budete procházet gotickou brankou z roku 1839, uvidíte přírodní zajímavost s názvem Sloní náměstí, dojdete ke skalní kapli i k panoramatické vyhlídce a na konci (nebo na začátku) trasy si můžete zakřičet do skalní ozvěny.

Po cestě, asi v polovině zelené cesty, je rozcestník U trpaslíka. U něj se můžete ale rozhodnout, zda opravdu půjdete celý zelený okruh nebo zda se vydáte prozkoumat hlubší část Adršpašsko-teplických skal. Zde totiž začíná žlutá trasa, která vede k ozvěně v Teplických skalách. Tato žlutá trasa má asi 4 kilometry, ale je na ní i řada schodů, takže už není příliš vhodná pro kočárky.

Na této cestě se nachází Vlčí rokle, která je hranicí mezi Adršpašskými a Teplickými skalami. Na této trase neminete Velký adršpašský vodopád, který teče z výšky 16 metrů a Malý adršpašský vodopád, který je pouze 4 metry vysoký. Cestu si můžete zkrátit projížďkou na pramičce po Adršpašském jezírku.

Pokud chcete prozkoumávat spíš Teplické skály, můžete se vydat od vlakové zastávky Teplice nad Metují - skály. Od vstupu do skal vede modrá turistická značka a zároveň naučná stezka lemovaná 16 informačními cedulemi. Délka trasy jsou 4 kilometry a na této cestě si také zakřičíte do skalní ozvěny, po které vede i již zmíněná žlutá trasa.

O kousek dál je vyhlídka u zříceniny hradu Střmen. K ní vede 300 schodů, ale nabízí daleký panoramatický výhled, který stojí za trošku fyzické aktivity. Po cestě jsou také vodopády, a to dva malé vodopády u Chrámového náměstí (3 metry a 5 metrů) a dvoumetrový vodopád v Anenském údolí. Nicméně mají málo vody, tak je dobré tam zajít spíš zjara při tání sněhu nebo po silných deštích.

Další zajímavá místa Adršpašsko-teplických skal

Kromě Adršpašsko-teplických skal se v okolí nachází také přírodní rezervace Křížová cesta (severně od Dolního Adršpachu) a přírodní rezervace Borek (na žluté trase z kempu Bučnice).

Pokud už máte projité skalní město křížem, můžete zkusit třeba zříceninu hradu Adršpach na Starozámeckém kopci. A pokud Vám počasí moc nepřeje, tak navštivte zámek v Adršpachu, který je otevřený pro veřejnost teprve od roku 2014. V něm jsou různé výstavy, besedy a akce, ale také horolezecké muzeum.

Adršpašsko-teplické skály jsou lákadlem turistů hlavně v létě, a to převážně pro pěší turistiku. Skalními městy se prolíná několik turistických tras a jeden den vážně na jejich projití nestačí. Je to také oblíbené místo pro horolezce, takže pokud rádi šplháte a lezete po skalách, toto skalní město je ideální právě pro Vás. Okolo skal vedou také cyklotrasy, takže ani cyklisté nepřijdou zkrátka. Možná by Vás nenapadlo jet do skal v zimě. Zasněžené vrcholky skal však ukazují úplně jiný pohled než v létě. Navíc zde není tolik turistů a nebudete muset platit vstup do skal. V okolí skal jsou také stopy na běžkování a skiareál Kamenec na lyžování.

V blízkém okolí není žádný wellness hotel, a proto pokud preferujete lázně, vířivky apod., musíte hledat spíš hotely s wellness, které jsou v okolí 15 a víc kilometrů. Na letní koupání však postačí přírodní koupaliště v Teplicích nad Metují.

Nádherné skalní útvary

Ve skalních městech dosahují některé skály výšky až 80 metrů. Některé útvary jsou pojmenovány podle toho, co připomínají. Proto můžete v Adršpašsko-teplických skalách zahlédnout třeba Kočku, Džbán, Madonu s děťátkem, Milence, Chrámové stěny, Ledního medvěda nebo třeba Koberec a mnoho dalších.

Na cestě uvidíte také útvary, jako jsou Krakonošova lenoška, Krakonošův zub, Krakonošovo piáno, Krakonošovo párátko nebo Krakonošova ložnice. A tak si můžete udělat výlet i s dětmi a nechat je hádat, co jim to připomíná. Kromě krásné procházky přírodou to může být docela zábava pro celou rodinu.

Adršpašsko-teplické skály jsou také oblíbeným filmovým místem, a proto zde můžete zavzpomínat na filmové záběry z pohádek Třetí princ, Z pekla štěstí 2, Peklo s princeznou nebo Princ a večernice.

Kempování v blízkosti skal je dobrou letní variantou ubytování

V přímé blízkosti skal najdete hned dva kempy, kde se můžete ubytovat ve stanech i v chatkách. V celém okolí skal je řada penzionů, apartmánů, chat, možností ubytovat se v soukromí, ale i v hotelech. V létě je to tato oblast ovšem velmi turisticky atraktivní, a proto si své ubytování rezervujte včas.

Adršpašsko-teplické skály je neuvěřitelně krásné skalní město, kam nestačí zajít jen jednou. Proto už víc neváhejte, opravdu je to jedno z „must see“ míst v České republice a rozhodně nebudete litovat, že jste se vydali právě tam.