Loading

Ubytování v Adršpašsko-teplických skalách

(22 objektů)

Ubytování Na Vejminku v Podkrkonoší

Rtyně v Podkrkonoší, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Romantické ubytování s koupací kádí

Pension Dita

Adršpach, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion-Adršpach-Teplické skály

Penzion Zámecká

Adršpach, v obci / ve městě
V srdci Andršpašsko-Teplických skal

Penzion Adršpach

Adršpach, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
U nás Vás budeme hýčkat

Turistická ubytovna Křinice

Křinice, v obci / ve městě
Cenově výhodné ubytování!

Hotel Lesní zátiší

Adršpach, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Hotel u brány do Adršpašských skal

Penzion Rudolf

Teplice nad Metují, na okraji obce / města
Penzion v Adršpašsko-teplických skalách

Penzion Patrik

Náchod, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Luxusně vybavený penzion za skvělou cenu

Růžová chalupa u Šimánků

Rtyně v Podkrkonoší, v obci / ve městě
Idylická chalupa s bazénem a saunou

Chalupa Dědov

Teplice nad Metují, na okraji obce / města, u lesa / na okra...
V klidném prostředí u říčky Metuje
1 - 22 / 22

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály jsou jedním z největších skalních měst v Evropě

Jestliže je v České republice opravdu něco „must see“, tak jsou to bezpochyby dechberoucí Adršpašsko-teplické skály. Jak již název vypovídá, pískovcové skalní město se skládá z Adršpašských skal a Teplických skal, které leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko na severu České republiky v Královéhradeckém krajiokrese Náchod. Tato dvě skalní města leží mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují. Centrum skal leží asi 70 kilometrů severně od Hradce Králové.

Adršpašsko-teplické skály 1

Původ skal sahá daleko do historie, kdy příroda po dobu milionů let vytvářela různé pískovcové skalní útvary. Asi 1771 hektarů pískovcových skal bylo v roce 1933 uvedeno jako národní přírodní rezervace, které tvoří jedno z největších skalních měst v Evropě.

Skalní útvary, zříceniny hradů, jeskyně, jezírka i vodopády

Vstup do Adršpašských skal začíná na zelené turistické trase asi 100 metrů od vlakové stanice Adršpach a kousek od zatopeného pískovcového lomu Pískovna. Okolo lomu vede modrá turistická značka a procházka čítá asi kilometr. Zelená okružní trasa je dlouhá asi 3 kilometry a je vhodná i pro děti a je schůdná i pro kočárky. Po cestě budete procházet gotickou brankou z roku 1839, uvidíte přírodní zajímavost s názvem Sloní náměstí, dojdete ke skalní kapli i k panoramatické vyhlídce a na konci (nebo na začátku) trasy si můžete zakřičet do skalní ozvěny.

Po cestě, asi v polovině zelené cesty, je rozcestník U trpaslíka. U něj se můžete ale rozhodnout, zda opravdu půjdete celý zelený okruh nebo zda se vydáte prozkoumat hlubší část Adršpašsko-teplických skal. Zde totiž začíná žlutá trasa, která vede k ozvěně v Teplických skalách. Tato žlutá trasa má asi 4 kilometry, ale je na ní i řada schodů, takže už není příliš vhodná pro kočárky.

Na této cestě se nachází Vlčí rokle, která je hranicí mezi Adršpašskými a Teplickými skalami. Na této trase neminete Velký adršpašský vodopád, který teče z výšky 16 metrů a Malý adršpašský vodopád, který je pouze 4 metry vysoký. Cestu si můžete zkrátit projížďkou na pramičce po Adršpašském jezírku.

Pokud chcete prozkoumávat spíš Teplické skály, můžete se vydat od vlakové zastávky Teplice nad Metují - skály. Od vstupu do skal vede modrá turistická značka a zároveň naučná stezka lemovaná 16 informačními cedulemi. Délka trasy jsou 4 kilometry a na této cestě si také zakřičíte do skalní ozvěny, po které vede i již zmíněná žlutá trasa.

Adršpašsko-teplické skály 2

O kousek dál je vyhlídka u zříceniny hradu Střmen. K ní vede 300 schodů, ale nabízí daleký panoramatický výhled, který stojí za trošku fyzické aktivity. Po cestě jsou také vodopády, a to dva malé vodopády u Chrámového náměstí (3 metry a 5 metrů) a dvoumetrový vodopád v Anenském údolí. Nicméně mají málo vody, tak je dobré tam zajít spíš zjara při tání sněhu nebo po silných deštích.

Další zajímavá místa Adršpašsko-teplických skal

Kromě Adršpašsko-teplických skal se v okolí nachází také přírodní rezervace Křížová cesta (severně od Dolního Adršpachu) a přírodní rezervace Borek (na žluté trase z kempu Bučnice).

Pokud už máte projité skalní město křížem, můžete zkusit třeba zříceninu hradu Adršpach na Starozámeckém kopci. A pokud Vám počasí moc nepřeje, tak navštivte zámek v Adršpachu, který je otevřený pro veřejnost teprve od roku 2014. V něm jsou různé výstavy, besedy a akce, ale také horolezecké muzeum.

Adršpašsko-teplické skály jsou lákadlem turistů hlavně v létě, a to převážně pro pěší turistiku. Skalními městy se prolíná několik turistických tras a jeden den vážně na jejich projití nestačí. Je to také oblíbené místo pro horolezce, takže pokud rádi šplháte a lezete po skalách, toto skalní město je ideální právě pro Vás. Okolo skal vedou také cyklotrasy, takže ani cyklisté nepřijdou zkrátka. Možná by Vás nenapadlo jet do skal v zimě. Zasněžené vrcholky skal však ukazují úplně jiný pohled než v létě. Navíc zde není tolik turistů a nebudete muset platit vstup do skal. V okolí skal jsou také stopy na běžkování a skiareál Kamenec na lyžování.

V blízkém okolí není žádný wellness hotel, a proto pokud preferujete lázně, vířivky apod., musíte hledat spíš hotely s wellness, které jsou v okolí 15 a víc kilometrů. Na letní koupání však postačí přírodní koupaliště v Teplicích nad Metují.

Nádherné skalní útvary

Ve skalních městech dosahují některé skály výšky až 80 metrů. Některé útvary jsou pojmenovány podle toho, co připomínají. Proto můžete v Adršpašsko-teplických skalách zahlédnout třeba Kočku, Džbán, Madonu s děťátkem, Milence, Chrámové stěny, Ledního medvěda nebo třeba Koberec a mnoho dalších.

Na cestě uvidíte také útvary, jako jsou Krakonošova lenoška, Krakonošův zub, Krakonošovo piáno, Krakonošovo párátko nebo Krakonošova ložnice. A tak si můžete udělat výlet i s dětmi a nechat je hádat, co jim to připomíná. Kromě krásné procházky přírodou to může být docela zábava pro celou rodinu.

Adršpašsko-teplické skály 3

Adršpašsko-teplické skály jsou také oblíbeným filmovým místem, a proto zde můžete zavzpomínat na filmové záběry z pohádek Třetí princ, Z pekla štěstí 2, Peklo s princeznou nebo Princ a večernice.

Kempování v blízkosti skal je dobrou letní variantou ubytování

V přímé blízkosti skal najdete hned dva kempy, kde se můžete ubytovat ve stanech i v chatkách. V celém okolí skal je řada penzionů, apartmánů, chat, možností ubytovat se v soukromí, ale i v hotelech. V létě je to tato oblast ovšem velmi turisticky atraktivní, a proto si své ubytování rezervujte včas.

Adršpašsko-teplické skály je neuvěřitelně krásné skalní město, kam nestačí zajít jen jednou. Proto už víc neváhejte, opravdu je to jedno z „must see“ míst v České republice a rozhodně nebudete litovat, že jste se vydali právě tam.

Názory a doporučení

Jiří a Daniela Smolík a Králová (starší pár - návštěvník) 23.6.2019
Region známe a jezdíme sem, protože se nám tady líbí.
Josef Zeman (ubytovatel) 19.5.2019
Broumovské stěny, Adršpach, Teplické skály.
Eva Rudolfová (ubytovatel) 17.2.2019
Trutnovsko je branou do Krkonoš a vyhledávaný turistický region.