Loading

Ubytování v Adršpašských skalách

(23 objektů)

Turistická ubytovna Křinice

Křinice, v obci / ve městě
Cenově výhodné ubytování!

Chalupa Závrchy

Vysoká Srbská, na samotě, u lesa / na okraji lesa
U nás jako na ,,Vaší" chalupě-pro rodiny

Penzion Rybárna

Teplice nad Metují, v obci / ve městě
Penzion v klidném prostředí Adršpašska!

Chata Babeta

Teplice nad Metují, na okraji obce / města, u lesa / na okra...
Chata na svahu lyž. střediska-pro rodiny

Chalupa Adršpach

Jívka, na okraji obce / města
Chalupa Adršpach

Ubytování U Morouse

Adršpach, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Moderní apartmány v dotyku s přírodou

Penzion Ve Srubu

Horní Radechová, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Klid a pohoda mezi kmeny letitých stromů

Penzion Adršpach

Adršpach, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
U nás Vás budeme hýčkat

Penzion Rudolf

Teplice nad Metují, na okraji obce / města
Penzion v Adršpašsko-teplických skalách

Pension Dita

Adršpach, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Rodinný penzion-Adršpach-Teplické skály
1 - 23 / 23

Adršpašské skály

Adršpašské skály 1

Adršpašské skály jsou častou filmařskou inspirací

Adršpašské skály tvoří skalní město na severu Čech, které leží v bývalém okrese NáchodKrálovéhradeckém kraji. Díky své poloze je oblíbenou turistickou destinací, protože v okolí se nachází také Krkonoše, Orlické hory a hranice s Polskem.

Skalní útvary jsou pojmenovány podle toho, co připomínají, a tak se třeba i s dětmi můžete projít po Sloním náměstí, vidět harfu nebo útvar připomínající mořskou pannu.

Pohádkové skály posloužily i filmařům při natáčení pohádek jako Z pekla štěstí 2, Třetí princ nebo Princ a Večernice. Vydejte se romantickou procházkou skalami a zavzpomínejte na tato filmová místa.

Adršpašské skály tvoří spolu s Teplickými skalami největší skalní město v České republice a patří mezi největší skalní města i na území střední Evropy. I z tohoto důvodu zde byla v roce 1933 vyhlášena národní přírodní rezervace, která je svojí plochou největší v naší zemi. Tato rezervace je také významnou částí chráněné krajinné oblasti Broumovsko a rozprostírá se na Broumovské vrchovině.

Dva prohlídkové okruhy Adršpašskými skalami v jeden den

Adršpašské skalní město tvoří dva prohlídkové okruhy, které lze zvládnout při jedné návštěvě. Celková trase je o délce čtyři kilometry a klidnou pohodovou chůzí ji zvládnete asi za 2 hodiny. První okruh je značen zelenou turistickou trasou. Za vstupem do skal se u rozcestníku Pískovna vydejte po zelené směr U cukrové homole. Po chvíli se začnou objevovat po levé i pravé straně pískovcové skalní masivy. Mezi nimi stojí věže Rybana, Džbán, Jitřenka, Dědek nebo Kokos.

Asi po půl kilometru už uvidíte zmíněný rozcestník. Toto je bod, u kterého začíná okruh skalami. Ať se vydáte doleva nebo doprava, vrátíte se do tohoto místa. Pravá cesta Vás zavede nejprve k turistickému přístřešku a k ozvěně Adršpašských skal. V přístřešku si můžete odpočinout a z plných plic si zakřičet. Ozvěna byla využívána už v roce 1783, kdy se zde hrávalo na lesní rohy. Dále cestou uvidíte odpočinkové místo mezi vysokými skalními masivy. Není nic lepšího, než se chvíli posadit a užít si krásu přírody.

Nejužším místem skal je Myší díra. Tou se protáhnete a před Vámi se objeví dvě skály – Starosta a Starostová. Za nimi je odbočka na vyhlídku Velké panoráma, které poskytuje nádherný výhled na vrcholky Adršpašských skal. Nedaleko skalního útvaru Milenci se nachází skalní kaple, která připomíná památku zesnulých v těchto skalách. Po zdolání dalších schůdků se dostanete k rozcestníku U trpaslíka.

Žlutá trasa spojuje Adršpašské skály s Teplickými skalami

Zde se objevuje i žlutá turistická trasa, která spojuje Adršpašské skály s Teplickými skalami. Pokud byste se vydali po žluté (po asi 200 metrech) se dostanete k přístavišti a naskytne se Vám pohled na Velký Adršpašský vodopád a Adršpašské jezírko. Zde je možné svést se i na lodičce a vychutnat si spletitost skal z jiného úhlu pohledu. Cesta vede dál k Vlčí rokli, která je hranicí mezi Adršpašskými a Teplickými skalami.

Adršpašské skály 2

Nicméně zelený okruh pokračuje dál okolo labyrintu skalních útvarů – okolo Eliščiny věže, Čertova mostu a Krakonošova zubu, podél řeky Metuje až ke Slonímu náměstígotickou brankou. Ta byla vybudována v roce 1839 a dříve označovala původní vstup do skal. Za ní je už známá Homole cukru a stejnou cestou se vracíte zpět.

Pokud Vám ještě síly stačí, u rozcestníku Pískovna si dejte asi půlkilometrový okruh okolo zatopeného pískovcového lomu Pískovna, u kterého se Vám naskytne nádherný výhled jak na vodní plochu, tak i na vysoké skály.

Zajímavé je i okolí Adršpašských skal

Nedaleko Adršpašských skal je na Křížovém vrchu malé skalní městečko. Tato část je označena jako přírodní rezervace a vece k ní žlutá turistická trasa i naučná stezka s interaktivními prvky.

Dále po žluté dojdete až ke Zdoňovským menhirám – souboru kamenů uctívající říši zvířat. U nich sejděte ze žluté trasy a vydejte se na Kopeček. Tam uvidíte zříceninu kostela Panny Marie ze 17. století.

Adršpašské skály jsou rájem horolezců. V roce 1923 byla saskými horolezci pokořena první věž. Horolezectví se věnuje expozice adršpašského lezení v horolezeckém muzeu. To se nachází v Dolním Adršpachu v budově zámku. Dalším tipem na krátkou túru v blízkosti skal je výšlap na Starozámecký vrch. Na něj vede žlutá turistická trasa a kromě příjemné procházky se dostanete také na zříceninu skalního hradu Adršpach. Ten pochází z poloviny 13. století, ale v roce 1447 byl pobořen a opuštěn.

Nakonec nejvýznamnější přírodní památkou v okolí Adršpašských skal jsou Teplické skály. Prohlídkový okruh je o něco delší, má asi 6 kilometrů, ale i v něm najdete vodopády, skalní soutěsky a masivy.

Pro zkoumání trochu vzdálenějšího okolí se vydejte například na safari do ZOO Dvora Králové nad Labem nebo k hospitálu Kuks (oboje asi 40 kilometrů), za relaxací a lázeňským pobytem do Janských Lázní (asi 35 kilometrů), po stopách Boženy Němcové do Babiččina údolí u České Skalice (asi 44 kilometrů) apod.

Horolezci, horolezkyně, horolezčata

Nejoblíbenějším sportem v Adršpašských skalách je horolezectví. Většina skal má několik cest a lezení je povoleno od května do prosince. A tak zdolat jednotlivé skály je výzvou pro všechny. Pokud sedáky, helmy a lana nejsou Vaším šálkem kávy, pěší turistika se zde určitě dá pěstovat. Vzhledem k tomu, že jsou ve skalách schody, jejich prohlídka není vhodná pro cyklisty. Na druhou stranu okolí skal je sjízdné i na kole a dokonce v Adršpachu je půjčovna kol. Říká se, že nejkrásnější pohled je z koňského sedla. Co takhle si to ověřit přímo v okolí skal?

Pokud se vydáte do skal v zimních měsících, jednak budete mít vstupné zdarma, zároveň si užijete skály pokryté sněhovou přikrývkou a jistě uvítáte i mnohem menší počet turistů. Při troše štěstí budete ve skalách dokonce sami. Okolí Adršpašsko-teplických skal je propleteno stezkami a trasami pro běžecké lyžování.

Na své si přijdou i sjezdaři. Nejbližší Ski areál - Kamenec – je v Teplicích nad Metují. Další ski areály, ve kterých využijete své lyžařské umění v okolí Adršpašských skal, jsou například Family Ski park Žacléř, lyžařský vlek Radvanice nebo Ski areál Petříkovice.

Adršpašské skály 3

A pokud preferujete vyšší kopce, v Krkonoších nebo Orlických horách je mnoho dalších skiareálů. A na závěr v každé roční době si užijete wellness v podobě vířivky, sauny i plavání například v krytém bazénuTrutnově.

Pro wellness pobyt a relaxaci zvolte například lázně v Janských Lázních nebo ubytování poskytující tyto možnosti. Levné ubytování zajistí pobyt v autokempu, ale pokud preferujete komfort, určitě si vyberete z některého z penzionů. Některé penziony poskytují i výhodné wellness balíčky s masážemi nebo koupelemi.

Netradiční nocleh najdete například i v roubenkách přímo v Adršpachu nebo v Suchém Dole. Oblíbené jsou chaty a chalupy a je možné i ubytování v soukromí. Pokud se nebráníte strávit noc v zahraničí, v Polsku najdete další možnosti, kde složit hlavu.

Adršpašské skály jsou nádhernou ukázkou toho, jak příroda pracuje po několik tisíc let. Vysoké skalní útvary, skalní soutěsky i vyhlídky do okolí jsou skvělým tipem na romantický pobyt nebo dovolenou pro rodiny s deťmi, kterou si užijete jak v létě, tak i v zimě.